
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.09.2021Справа № 910/8212/21за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аве Івано-Франківськ"
до Антимонопольного комітету України
про визнання недійсним рішення №23-р/тк від 19.03.2021
Суддя Зеленіна Н.І.
Секретар судового засідання Демидова А.А.
Представники сторін: відповідно до протоколу судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аве Івано-Франківськ" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення Антимонопольного комітету України від 13.09.2021 №23-р/тк "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу"
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30.06.2021.
Протокольною ухвалою суду від 30.06.2021 задоволено заяву Антимонопольного комітету України від 17.06.2021 про продовження процесуального строку, продовжено Антимонопольному комітету України процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву до 12.07.2021; відкладено підготовче засідання на 28.07.2021.
Протокольною ухвалою суду від 28.07.2021 задоволено заяву Антимонопольного комітету України від 13.07.2021 про продовження процесуального строку, продовжено Антимонопольному комітету України процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву до 03.08.2021; відкладено підготовче засідання на 18.08.2021
28.07.2021 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, яким відповідач заперечує проти задоволення позову з огляду на те, що спірне рішення є законним і обґрунтованим, прийнятим відповідно до норм законодавства.
02.08.2021 через відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій позивач наводить аргументи на спростування заперечень відповідача.
Протокольною ухвалою суду від 18.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.09.2021.
У судовому засіданні 07.09.2021 суд заслухав вступне слово представника позивача, який підтримував позовні вимог та просив позов задовольнити, та вступне слово представника відповідача, який заперечував проти задоволення позовних вимог.
Протокольною ухвалою суду від 07.09.2021 оголошено перерву у судовому засіданні до 21.09.2021.
У судовому засіданні 21.09.2021 представники сторін надали додаткові пояснення по суті спору.
21.09.2021 суд дослідив зібрані в матеріалах справи докази, заслухав пояснення представників сторін як щодо досліджених доказів, так і по суті позовних вимог та заперечень проти позову.
У судовому засіданні 21.09.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України №23-р/тк від 19.03.2021 у справі №63/8-02-67-2020/14/2019 постановлено:
- визнати, що ТОВ "Аве Івано-Франківськ" в особі філії "АВЕ Коломия" у період з 30.06.2015 по 31.05.2019 займало монопольне становище на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області із часткою 100 відсотків;
- визнати дії ТОВ "Аве Івано-Франківськ" в особі філії "АВЕ Коломия", які полягають у застосуванні з 01.04.2018 по 31.10.2018 тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення з домогосподарства без врахування фактичної кількості зареєстрованих/проживаючих осіб, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- визнати дії ТОВ "Аве Івано-Франківськ" в особі філії "АВЕ Коломия", які полягають у застосуванні з 01.11.2018 по 31.05.2019 тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення з домогосподарства з урахуванням завищених норм утворення побутових відходів, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- за порушення, зазначене у п. 2 резолютивної частини рішення, накласти на ТОВ "Аве Івано-Франківськ" в особі філії "Аве Коломия" штраф у розмірі 226 334 грн;
- за порушення, зазначене у п. 3 резолютивної частини рішення, накласти на ТОВ "Аве Івано-Франківськ" в особі філії "Аве Коломия" штраф у розмірі 307 318 грн;
- зобов`язати ТОВ "Аве Івано-Франківськ" в особі філії "Аве Коломия" усунути наслідки порушення, визначеного у п. 2 та п. 3 резолютивної частини.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що Рішення АМКУ є незаконним та необґрунтованим, та наявні підстави для його скасування.
Підставами даного позову є неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказує, що відповідачем не доведено зайняття позивачем монопольного становища, неправильно визначено часові межі ринку. Позивач зазначає, що в його діях відсутнє порушення у вигляді зловживання монопольним становищем шляхом застосування завищених та необґрунтованих тарифів; запропоновані позивачем тарифи у період з 01.04.2018 по 31.10.2018 є обґрунтованими.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення Комітет всебічно і повно з`ясував обставини, які мають значення для справи; обставини, які визнано встановленими, належним чином встановлені та підтверджені відповідними доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про захист економічної конкуренції", законодавство про захист економічної конкуренції ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із цього Закону, Законів України "Про Антимонопольний комітет України", "Про захист від недобросовісної конкуренції", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Стаття 3 зазначеного Закону до основних завдань Антимонопольного комітету України відносить участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, зокрема, перевіряти суб`єктів господарювання, об`єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Частиною 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та п. 12 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України №5 від 19.04.1994, доказами у справі можуть бути будь-які фактичні дані, які дають можливість встановити наявність або відсутність порушення. Ці дані встановлюються такими засобами: поясненнями сторін і третіх осіб, поясненнями службових осіб та громадян, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Усні пояснення сторін, третіх осіб, службових чи посадових осіб та громадян, які містять дані, що свідчать про наявність чи відсутність порушення, фіксуються у протоколі.
Пунктом 32 Правил розгляду справ встановлено, що у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення. Під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов`язань, передбачених ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.
Суд зазначає, що визначення монопольного (домінуючого) становища позивача здійснювалося в порядку, встановленому Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб`єктів господарювання на ринку, затвердженою розпорядженням Антимонопольного комітету України №49-р від 05.03.2002, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 за №317/6605 (із змінами) (далі - Методика).
Відповідно до п. 2.1 Методики, об`єктами аналізу щодо визначення монопольного (домінуючого) становища є: суб`єкт господарювання; група суб`єктів господарювання; конкретний товар (продукція, роботи, послуги), який випускається, постачається, продається, придбавається (використовується, споживається) цим (цими) суб`єктом (суб`єктами) господарювання.
Відповідно до п. 8 рішення АМКУ, відповідач - ТОВ "Аве Івано-Франківськ". Відповідно до відомостей, які містяться в ЄДРПОУ, основним видом діяльності ТОВ "Аве Івано-Франківськ" за класифікацією видів економічної діяльності є збирання безпечних відходів. Філія "Аве Коломия" є відокремленим підрозділом ТОВ "Аве Івано-Франківськ".
Пунктом 13 рішення АМКУ встановлено, що об`єктом аналізу є ТОВ "Аве Івано-Франківськ" - суб`єкт господарювання, який здійснює діяльність на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області.
Згідно п. 14 спірного рішення, об`єктом аналізу є послуги з вивезення твердих побутових відходів в територіальних межах міста Коломия Івано-Франківської області.
Відповідно до п. 5.1. Методики, товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого.
У відповідності до п. 4.4. Методики перелік товарів, щодо яких має визначатися монопольне (домінуюче) становище суб`єкта господарювання, складається з товарів (товарних груп), які обертаються в Україні чи на відповідній частині її території і які мають для продавців (постачальників, виробників), покупців (споживачів, користувачів) ознаки одного (подібного, аналогічного) товару (товарної групи).
Пунктом 1.3. Методики визначено ринок товару (товарний ринок) - сфера обороту товару (взаємозамінних товарів), на який протягом певного часу і в межах певної території є попит і пропозиція.
ТОВ "Аве Івано-Франківськ" надає послуги із вивезення твердих побутових відходів на платній основі, а отже є товаром, щодо якого визначається монопольне становище останнього на території м. Коломия Івано-Франківської області, що є територіальними (географічними) межами ринку.
Таким чином, товарними межами ринку, який досліджується, є послуги з вивезення твердих побутових відходів.
Відповідно до п. 42 рішення АМКУ, споживачами послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області є юридичні та фізичні особи, які отримують або мають намір отримувати вказані послуги від ТОВ "Аве Івано-Франківськ".
Часовими межами ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області визначено період з 30.06.2015 по 31.05.2019 протягом якого залишалась незмінною структура ринку, співвідношення попиту та пропозиції на ньому.
Бар`єрами вступу на ринок надання послуг з вивезення тверди побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області є, зокрема: адміністративні обмеження, пов`язані з необхідністю визначення виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту, який проводиться один раз на 5 років; значні фінансові витрати на придбання спеціально обладнаних транспортних засобів для збирання та перевезення твердих побутових відходів або необхідність укладення договору оренди такого транспортного засобу; значні фінансові витрати на придбання (оренду) та утримання сміттєсортувальних ліній для перероблення твердих побутових відходів.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 35-1 Закону України "Про відходи" та п. 4 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 ("Правила"), виконавця послуг з вивезення побутових відходів та строк дії договору із ним визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах, а підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами. Протягом визначеного органом місцевого самоврядування терміну діяльність на цьому ринку здійснюватиме тільки один суб`єкт господарювання, якого було обрано на конкурсних засадах згідно з наведеною процедурою.
Рішенням Виконавчого комітету Коломийської міської ради від 23.06.2015 №155 "Про затвердження Протоколу конкурсної комісії щодо визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів" ТОВ "АВЕ Івано-Франківськ" визначено переможцем конкурсу.
Отже, Підприємство є єдиним суб`єктом господарювання, який надавав послуги з вивезення твердих побутових відходів у межах міста Коломия Івано-Франківської області.
Таким чином, відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ТОВ "Аве Івано-Франківськ" у період з 30.06.2015 по 31.05.2019 на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області займало монопольне (домінуюче) становище з часткою 100 відсотків.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Отже, послуги з вивезення побутових відходів є житлово-комунальними послугами та підпадають під дію Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Статтею 19 зазначеного Закону передбачено, що учасниками у сфері житлово-комунальних послуг є власник, споживач, виконавець. При цьому, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець зобов`язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Правилами надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (в редакції, що діяла з 01.04.2018 по 31.05.2019) визначено механізм надання суб`єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з вивезення побутових відходів у містах, селищах і селах.
Відповідно до п. 6 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів (в редакції, що діяла з 01.04.2018 по 31.05.2019) передбачено, що обсяги надання послуг розраховуються на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
Згідно п. 1.5 Правил визначення норм надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №259 від 30.07.2010 (у редакції, що діяла з 01.04.2018 по 31.05.2019), норми можуть розроблятися органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання, що надають послуги з вивезення побутових відходів, іншими зацікавленими організаціями.
Відповідно до додатків №1, 3 до Правил визначення норм, розрахунковою одиницею для багатоквартирних та одноквартирних будинків є 1 мешканець; проведення вимірювання кількості твердих побутових відходів у житлових будинках з присадибною ділянкою залежить від кількості мешканців.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач листом за вих. №28 від 20.02.2018 подав на затвердження до органу місцевого самоврядування розрахунки витрат на надання послуг із вивезення побутових відходів.
Рішенням Виконавчого комітету Коломийської міської ради №58 від 27.02.2018 "Про коригування діючого тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів" затверджені наступні тарифи на послуги, які введено в дію з 01.04.2018: для населення з домогосподарства - 57,47 грн в місяць; для одного мешканця багатоквартирних будинків - 16,36 грн в місяць; для бюджетних установ - 133,94 грн за 1 кв.м.; для інших споживачів - 154,94 грн за 1 кв.м.
Як вбачається із розрахунку тарифів, наданого на затвердження до органу місцевого самоврядування, при розрахунку тарифу на одне домогосподарство позивачем враховувалося середньостатистична кількість жителів в одному домогосподарству - 3,5 особи.
Таким чином, позивачем надано на затвердження до Коломийської міської ради єдиний тариф для домогосподарств у розмірі 57,47 грн.
З огляду на зазначене, суд погоджується із висновками Комітету, що споживачі, які є мешканцями домогосподарств, де зареєстровано/проживає одна, дві або три особи, оплачували послуги за економічно необґрунтованим тарифом.
Разом з тим, листом за вих. №164 від 10.08.2018 ТОВ "Аве Івано-Франківськ" повідомило про здійснення розрахунку тарифу з вивезення побутових відходів на одного мешканця домогосподарства та про надсилання розрахунків на затвердження до Коломийської міської ради.
Листом за вих. №175 від 10.09.2018 позивачем подано на затвердження до органу місцевого самоврядування розрахунки витрат на надання послуг із вивезення побутових відходів.
Рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради №215 від 25.09.2018 "Про зміну діючого тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів" були встановлені наступні тарифи, які введено в дію з 01.11.2018 та діяли по 31.05.2019: тариф для одного мешканця в будинках приватного сектору (без надання контейнеру) - 17,22 грн в місяць; для населення з домогосподарства (з наданням контейнеру ємністю 120 л) - 74,63 грн в місяць для бюджетних установ за 1 м.кв. - 144,61 грн; для інших юридичних осіб та ФОП - 158,63 грн за 1 м.кв.
Комітетом встановлено, що розраховано позивачем річна норма побутових відходів, яка становить 6,24 м.куб. є у 4,3 рази вищою, ніж річна норма надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, яку було зобов`язане застосовувати підприємство відповідно до вимог Правил надання послуг з вивезення побутових відходів.
Отже, в період з 01.11.2018 по 31.05.2019 застосування при розрахунку тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення з домогосподарства завищених норм утворення побутових відходів, призвело до застосування позивачем завищених тарифів на послуги з вивезення побутових відходів для населення з домогосподарств та ущемлення інтересів споживачів у межах м. Коломия Івано-Франківської області.
Листом від 07.12.2018 ТОВ "Аве Івано-Франківськ" повідомило, що станом на 01.12.2018 кількість домогосподарств, яким надаються послуги, кількість укладених договорів на послуги та кількість домогосподарств, які використовують контейнери ємністю 120 та 240 л становить 3 793 шт.
Листом від 15.07.2019 за вих. №83 Товариство повідомило, що споживачі приватного сектору не зверталися щодо переукладення договорів з урахуванням фактично проживаючих осіб.
Крім того, листом №1 від 04.02.2020 позивач повідомив, що за тарифом 17,22 грн в місяць протягом 01.11.2018-31.12.2019 нарахування не проводилось, оскільки не було укладено угод.
Наведені дії підприємства були б неможливими за умови існування значної конкуренції на відповідному ринку, адже в такому випадку споживачі мали б можливість обирати більш економічно вигідні договірні відносини з надавачами відповідних послуг, а дії Підприємства щодо формування тарифів, які призвели до ущемлення економічних інтересів споживачів були б неможливими.
За відсутності ефективної конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів споживачі не мають альтернативних джерел придбання послуг, тому при отриманні послуг з вивезення побутових відходів споживачі вимушені погоджуватися на ціни ТОВ "Аве Івано-Франківськ", що було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку.
Суд також зазначає, що відповідно до п. 6 Прави надання послуг з вивезення побутових відходів (в редакції, що діяла на час порушення) обсяги надання послуг розраховуються на підставі норм, затверджених органом місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.
У разі, коли норми не затверджено органом місцевого самоврядування, застосовуються Мінімальні норми згідно додатком 2 (п. 8 зазначених вище правил).
Враховуючи, що Виконавчим комітету Коломийської міської ради не затверджувалися норми утворення побутових відходів, підприємство мало б керуватися додатком 2 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів (в редакції, що діяла з 01.04.2018 по 31.05.2019) при розрахунку тарифів на послуги з вивезення побутових відходів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб`єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб`єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Таким чином, дії позивача, які полягають у застосуванні з 01.04.2018 по 31.10.2018 тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення з домогосподарства без врахування фактичної кількості зареєстрованих/проживаючих осіб, та застосуванні з 01.11.2018 по 31.05.2019 тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення з домогосподарства з урахуванням завищених норм утворення побутових відходів, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст. 13 та п. 2 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах міста Коломия Івано-Франківської області, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку
Статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи Відділення та повноту їх встановлення в оскаржуваному Рішенні, суд дійшов висновку про те, що відповідачем дотримано вимоги Закону України "Про захист економічної конкуренції", Правил розгляду справ, які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5, у зв`язку з чим всебічно, повно і об`єктивно розглянуто обставини справи, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін.
Як встановлено ст. 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Статтею 79 Кодексу передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
В порядку, передбаченому ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає позовні вимоги недоведеними, необґрунтованими, такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, а відтак, заявлені вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Аве Івано-Франківськ" до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення №23-р/тк від 19.03.2021.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили у порядку і строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 18.10.2021.
Суддя Н.І. Зеленіна