
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2021 року Справа № 160/8098/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКОПРОГРЕСБУД» до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправними та скасування розрахунку, постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «НІКОПРОГРЕСБУД» (далі – ТОВ «НІКОПРОГРЕСБУД», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Державної служби України з безпеки на транспорті (УКРТРАНСБЕЗПЕКА) (далі - Укртрансбезпека, відповідач) про:
- визнання протиправним та скасування Розрахунку №039785 від 18.03.2021р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 18.03.2021р. №039785 складений старшим державним інспектором Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Літвіновим С.В.;
- визнання протиправною та скасування Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №243809 від 22.04.2021р., винесену начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки В`ячеславом Бичковим.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що 18.03.2021 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області здійснено перевірку належного позивачу транспортного засобу, за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №261691 від 18.03.2021р. та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №039785 від 18.03.2021, відповідно до яких позивачем порушено вимоги cт.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», в частині перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. 12.05.2021 року на адресу позивача надійшла Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №243809 від 22.04.2021 року винесена начальником Придніпровського міжрегіонального управляння Укртрансбезпеки і Розрахунок №039785 від 18.03.2021р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №039785 від 18.03.2021 р. Однак, на думку позивача, спірні рішення відповідача є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки, по-перше, оскаржувана Постанова не містить всіх необхідних для цього документу даних і тому не відповідає вимогам Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. По-друге, відповідно до наданих водієм до перевірки документів загальна маса транспортного засобу разом з вантажем, що перевозився складає 39 000 кг, що не є перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Таким чином, на думку позивача, працівниками Укртрансбезпеки документальний габаритно-ваговий контроль був проведений не належним чином, без дотримання вимог чинного законодавства та без будь-яких об`єктивних даних, а тому Розрахунок плати за проїзд №039785 від 18.03.2021 року та Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №243809 від 22.04.2021 року є необґрунтованими, не відповідають дійсності та підлягають скасуванню, а, з огляду на вищезазначене, на нього також неправомірно накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн., а також розраховано плату за проїзд в сумі 69 Євро, що суттєво порушує його майнові права та інтереси.
Ухвалою суду від 25.05.2021р. позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.
На виконання ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 04.06.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення та своїм правом на подання відзиву не скористався, жодних пояснень, заяв або клопотань не подав.
Ухвалою суду від 30.07.2021 року провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №039785 від 18.03.2021 – закрито.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Вивчивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, при розгляді справи суд виходить з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 18.03.2021р. о 14год. 30хв. співробітниками Укртрансбезпеки старшими державними інспекторами Літвіновим С.В. та Зінченко О.В. зупинено вантажний транспортний засіб Scania держ. номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ «НІКОПРОГРЕСБУД», під керуванням ОСОБА_1 для здійснення перевірки. На виконання вимоги інспекторів водієм надано документи, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Перевірка здійснювалась за адресою: Дніпропетровська область, м.Нікополь, вул. Елекрометалургійна, 45.
За результатами здійснення перевірки інспекторами Укртрансбезпеки складено Акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.03.2021р. №261691 (далі – Акт №261691) та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18.03.2021р. №039785 (далі - Акт №039785). Перевіркою встановлено порушення водієм п.22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: повна маса автомобіля складає 49,183 та порушено ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу».
22.04.2021р. начальником Дніпровського міжрегіонального управляння Укртрансбезпеки винесено Постанову №243809 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 34 000,00 грн. та Розрахунок від 18.03.2021р. №039785 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 69,00 євро.
Постановою від 22.04.2021 року №243809 встановлено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за що передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Публічні відносини, що виникають при здійсненні державного контролю на автомобільному транспорті врегульовані:
- Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344-III (далі – Закон України №2344-III);
- Законом України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-XII (далі – Закон України №3353-XII);
- Законом України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року №2862-IV (далі – Закон України №2862-IV);
- Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2006 року «Про Правила дорожнього руху» (далі – Правила дорожнього руху);
- Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Постанова №879);
- Постановою Уряду України №30 від 18.01.2001 року «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», якою затверджено Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами (далі - Правила №30).
Відповідно до ч.12 Закону України №2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частинами 1, 4 ст.48 Закону України №2344-III передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно зі ст.33 Закону України №2862-IV- рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України №3353-XII- з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Правил №30 передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п.22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з п.4 Правил №30 рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у п.22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №87 (далі - Порядок №87).
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Відповідно до пп.2 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879 (далі - Порядок №879) вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Підпунктом 4 п.2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктом 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
За змістом п.26, 27 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у ст.5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Відповідно до п.28 Порядку №879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
На підставі пункту 18 Порядку №879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Відповідно до п.23 Порядку №879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Пунктом 31.1 Порядку №879 передбачено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.
У відповідності до п.21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Так, наведеними правовими нормами визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.
При цьому, повноваження відповідача щодо плати за проїзд великовагових транспортних засобів обмежуються лише нарахуванням такої плати, що здійснюється у формі розрахунку.
Як встановлено судом, предметом оскарження у цій справі є постанова про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, за яке абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачена відповідальність.
Відповідно до абзацу « 16» ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме у розмірі 34'000 грн.
Також судом встановлено, що на транспортному засобі позивача перевозився подільний вантаж – щебінь (щебнево- пісчана суміш).
Суд зазначає, що чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами (пункт 22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.01.2020 року у справі №814/1460/16.
Отже, застосувавши штраф, в оскаржуваній постанові відповідач дійшов помилкового висновку про обов`язок позивача мати дозвіл на рух автомобіля з перевищенням вагових обмежень, внаслідок чого така постанова про накладення адміністративно-господарського штрафу за відсутність такого дозволу не відповідає вимогам закону та є протиправною.
Згідно із ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач по справі, як суб`єкт владних повноважень, не довів суду правомірність та законність своїх дій всупереч вимогам ч.2 ст.77 КАС України, жодних доказів, що спростовують доводи позивача не надано, зокрема і стосовно факту перевищення нормативно-встановленої ваги транспортного засобу.
Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Враховуючи часткове задоволення адміністративного позову, в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження на користь позивача судових витрат пропорційно до розміру задоволених вимог, а саме, судового збору у розмірі 1135,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКОПРОГРЕСБУД» до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправними та скасування розрахунку, постанови – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №243809 від 22.04.2021р., винесену начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки В`ячеславом Бичковим.
Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКОПРОГРЕСБУД» (53201, Дніпропетровська обл., м.Нікополь, вул. Героїв Чорнобиля, 106; код ЄДРПОУ 34124403) судовий збір у розмірі 1135,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова