Рішення № 100386435, 19.10.2021, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
19.10.2021
Номер справи
643/3904/21
Номер документу
100386435
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/3904/21

Провадження № 2-а/643/96/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.10.2021 р. м. Харків

Московський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Довготько Т.М.

за участю секретаря судового засідання – Хотян К.В.

розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського 3 батальйону 6 роти УПП в Харківській області лейтенанта поліції Трофименка Андрія Андрійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАН №3842021 від 27.02.2021року винесену поліцейським УПП в Харківській області лейтенантом поліції інспектором Трофименко А.А. про притягнення його до адміністративної відповідальності згідно ч.1 ст.122 КУпАП та закрити провадження по справі.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що 27.02.2021року поліцейським УПП в Харківській області лейтенантом поліції інспектором Трофименко А.А. було винесено постанову серії ЕАН №3842021 від 27.02.2021 щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. На думку інспектора поліції, він здійснив розворот через дорожню розмітку 1.3 (подвійна суцільна лінія), однак правопорушення він не скоював. Він повідомив інспектору, що дорожня розмітка 1.3 взагалі відсутня, бо те, що може насилу нагадувати дорожню розмітку 1.3 не відповідає вимогам ДСТУ, зокрема, щодо коефіцієнту яскравості цієї лінії. Зважаючи на те, що правил дорожнього руху він не порушував, а також, що фактично розгляду справи не було проведено належним чином, вважає, що зазначена постанова була винесена із грубим порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 15.03.2021 року позов залишено без руху, та наданий термін упродовж п`яти днів з часу отримання копії ухвали для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 12.04.2021 року, у справі відкрито провадження і справа призначена до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач, якому направлялася копія ухвали суду про відкриття провадження, заяв із запереченнями про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов до суду не направив.

У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження чи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, та письмові докази, суд зазначає наступне.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що інспектором 3 батальйону 6 роти УПП в Харківській області старшим лейтенантом поліції Трофименко А.А. було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 3842021 від 27.02.2021 року, за порушення п.8.5 ПДР України, ч.1 ст.122 КУпАП та накладено на позивача адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.

Як вбачається з зазначеної постанови, ОСОБА_1 , 27.02.2021року , о 13 год. 43 хв., керуючи транспортним засобом по вул. Червоні ряди, 1 у м. Харкові, здійснив розворот через дорожню розмітку 1.3. Подвійна суцільна лінія, чим порушив п 8.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.122 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 255,00грн.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог п.п. 8.5.1 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 (далі Правил), горизонтальна дорожня розмітка встановлює певний режим і порядок руху. Наноситься на проїзній частині або поверху бордюру у вигляді ліній, стрілок написів, символів тощо фарбою чи іншими матеріалами відповідного кольору згідно з пунктом 34.1 цих Правил.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.

Статтею 14 Закону України "Про дорожній рух" та п. 1.3 Правил передбачено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог вказаного закону, правил та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі Закон №580-VIII).

Відповідно до ст.23 Закону №580-VIII поліція відповідно до покладених на неї завдань виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.

До основних повноважень поліції входить регулювання дорожнього руху та здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі. У випадках, визначених законом, поліція здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.

Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів.

Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За приписами статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд, надаючи оцінку обставинам справи, зауважує, що позивач фактично не заперечує вчинене ним правопорушення, однак вважає, що підставою для його скоєння слугував незадовільний стан розділювальної смуги, яка не відповідає ДСТУ.

Пунктом 2.3 Розділу 2 Правил дорожнього руху визначено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміни, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатись від керування транспортним засобом.

Згідно з п. 1.10 Правил дорожнього руху дорожня обстановка - сукупність факторів, що характеризуються дорожніми умовами, наявністю перешкод на певній ділянці дороги, інтенсивністю і рівнем організації дорожнього руху (наявність та стан дорожньої розмітки, дорожніх знаків, дорожнього обладнання, світлофорів), які повинен ураховувати водій під час вибору швидкості, смуги руху та прийомів керування транспортним засобом.

В даному випадку, позивач здійснював керування транспортним засобом, який є джерелом підвищеної небезпеки, а тому зобов`язаний знати і неухильно дотримуватись Правил дорожнього руху.

При цьому, суд зауважує, що під час керування автомобілем в обов`язки водія не входить з`ясування належності організації дорожнього руху та відповідність її нормам ДСТУ. Водій при керуванні транспортним засобом зобов`язаний в першу чергу дотримуватись вимог ПДР України.

Матеріали справи на разі не містять жодних доказів на підтвердження позиції позивача у даній справі, оскільки долучені ним фотоматеріали з місця події оцінюються судом як докази правомірності винесення інспектором патрульної служби постанови у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН №3842021 від 27.02.2021 року, а тому суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.4,8,11,94,99, 139, 159,160-163,171-2,246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 / АДРЕСА_1 / до поліцейського 3 батальйону 6 роти УПП в Харківській області лейтенанта поліції Трофименка Андрія Андрійовича /м. Харків, вул. Шевченка, 315А/ про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 19.10.2021 року.

Суддя - Т.М.Довготько