Ухвала суду № 100378999, 04.10.2021, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
937/5527/20
Номер документу
100378999
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 04.10.2021

Справа №937/5527/21

Провадження 1-кс/937/2651/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - слідчого судді Іваненко О.В.,

за участю секретаря - Захарової І.І.,

розглянувши клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) ТУ ДБР розташованого у м. Мелітополі, Калініченко Д.Ю., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 року,

В С Т А Н О В И В:

До Мелітопольського міськрайонного суду надійшло клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, Калініченко Д.Ю., погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури Колодяжним І.Д., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 367, ч.2 ст. 382 КК України, на дванадцять місяців до 08.10.2022 року.

Клопотання обґрунтовано тим, що слідчими Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, яке зареєстроване в ЄРДР за № 62020080000000227 від 08.04.2020 року, вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч.2 ст. 382 КК України за фактом зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ГУ ДФС у Запорізькій області, внаслідок чого виникла пеня, нарахована на суму заборгованості бюджету із відшкодування ПДВ на користь ТОВ «Запоріжалюмінторг».

У ході досудового розслідування встановлено, що 16.01.2009 ТОВ «Запоріжалюмінторг» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі (далі СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі) подано декларацію з податку на додану вартість за груд ень 2008 року.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Запоріжалюмінторг» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2008 року у сумі 26 996 508 гривень, яка виникла за вересень 2008 року за рахунок від`ємного значення ПДВ, задекларованого у листопаді 2008 року.

За наслідками вищевказаної перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було складено акт від 26.02.2009 №28/08-08/357352, яким встановлено завищення бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2008 року у сумі 10 692 526,2 гривні, яке виникло за рахунок від`ємного значення ПДВ, що декларувалось у листопаді 2008 року.

На підставі акту перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.03.2009 №0000040808/0 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування на суму 10 692 526,2 гривні

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням №0000040808/0 від 10.03.2009 ТОВ «Запоріжалюмінторг» оскаржило його до суду.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2015 у справі №П/808/114/14 апеляційну скаргу ТОВ «Запоріжалюмінторг» задоволено. Позовні вимоги ТОВ «Запоріжалюмінторг» до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі, про скасування податкового повідомлення - рішення №0000040808/0 від 10.03.2009 задоволено.

Крім того, ТОВ «Запоріжалюмінторг» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі (далі СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі) подано декларацію з податку на додану вартість за січень 2009 року.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Запоріжалюмінторг» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за січень 2009 року, яка виникла за рахунок від`ємного значення, що декларувалось у грудні 2008 року.

За наслідками вищевказаної перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було складено акт від 24.03.2009 №41/08-08/357352, яким встановлено завищення бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2009 року у сумі 7 363 251 гривня, яке виникло за рахунок від`ємного значення ПДВ, що декларувалось у грудні 2008 року.

На підставі акту перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.03.2009 №0000080808/0 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування на суму 7 363 251 гривня.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням №0000080808/0 від 27.03.2009 ТОВ «Запоріжалюмінторг» оскаржило його до суду.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2014 у справі №2а-5259/09/0870 адміністративний позов ТОВ «Запоріжалюмінторг» задоволено. Позовні вимоги ТОВ «Запоріжалюмінторг» до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі, про скасування податкового повідомлення - рішення №0000080808/0 від 27.03.2009 задоволено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 у справі №2а-5259/09/0870 апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі залишено без задоволення. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2014 у справі №2а-5259/09/0870 залишено без змін.

Крім того ТОВ «Запоріжалюмінторг» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі (подано декларацію з податку на додану вартість за квітень 2009 року.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Запоріжалюмінторг» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за квітень 2009 року, яка виникла за рахунок від`ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.02.2009 р. по 31.03.2009 р.

За наслідками вищевказаної перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було складено акт від від 05.06.2009 р. № 86/08-08/32573524, яким встановлено завищення бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2009 року у сумі 13774123 гривні.

На підставі акту перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.06.2009 №0000150808/0 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування на суму 13 771 943 грн.

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням №0000150808/0 від 15.06.2009 ТОВ «Запоріжалюмінторг» оскаржило його до суду.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.10.2014 у справі №2а-28/10/0870 адміністративний позов ТОВ «Запоріжалюмінторг» задоволено. Позовні вимоги задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі від 15.06.2009 №0000150808/0.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2015 у справі №2а-28/10/0870/11 апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі залишено без задоволення. Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21.10.2014 у справі №2а-28/10/0870 залишено без змін.

Згідно п. 60.5 ст. 60 ПК України, у випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Пунктом 200.15 ст. 200 ПК України встановлено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов`язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п`яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов`язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно положень ст. 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Відповідно до положень ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими для виконання на всій території України.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Згідно ч. 1 ст. 255 КК України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов`язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

При цьому, чинним законодавством визначено відповідальність контролюючого органу за несвоєчасне відшкодування податку на додану вартість.

Згідно з пунктом 200.23 статті 200 ПК суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Тобто, виходячи з приписів п.200.23 ст.200 ПК України, якою саме і передбачена відповідальність контролюючого органу за невідшкодування платникам податку на додану вартість у вигляді сплати пені на суму бюджетної заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ (встановленої як на момент виникнення пені, так і протягом строку дії пені, включаючи день її погашення) - пеня починає нараховуватися з моменту, коли бюджетне відшкодування набуває статусу заборгованості, та нараховується протягом строку не відшкодування заборгованості з бюджету включаючи день перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку

При цьому, з 01.04.2017 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 26 від 25.01.2017 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість», якою змінено порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Крім того, відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 29.03.2017 відшкодування узгоджених сум податку на додану вартість, зазначених у Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поданих до 1 лютого 2016 р., за якими станом на 1 січня 2017 р. суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету, здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість в межах сум, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Внесення даних та ведення Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюється у порядку, визначеному статтею 200 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 26 «Про затвердження Порядку ведення реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість».

У зв`язку з тим, що контролюючим органом не було вжито заходів щодо надання ТОВ «Запоріжалюмінторг» бюджетного відшкодування податку на додану вартість по деклараціям за грудень 2008 року, січень та квітень 2009 року, ТОВ «Запоріжалюмінторг» звернулось до суду з відповідними позовами, щодо стягнення з Державного бюджету України заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість по вищевказаним деклараціям та пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2019 року у справі №280/4453/18 адміністративний позов ТОВ «Запоріжалюмінторг» задоволено повністю, та постановлено зобов`язати Головне управління ДФС у Запорізькій області внести до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість відомості, передбачені Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим Постановою КМУ від 25.01.2017 № 26, які необхідні для відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Запоріжалюмінторг» суми податку на додану вартість за грудень 2008 року в розмірі 10 692 526 (десять мільйонів шістсот дев`яносто дві тисячі п`ятсот двадцять шість) грн. 00 коп , а також стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Запоріжалюмінторг» пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року в розмірі 12 771 270 гривень.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2019 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо повернення з державного бюджету суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Запоріжалюмінторг» за грудень 2008 року, постановлено стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Запоріжалюмінторг» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2008 року в розмірі 10 692 526 грн, та стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Запоріжалюмінторг» пеню за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за період з 24.06.2015 року по 17.10.2018 року в сумі 7 408 006,52 грн.

26.03.2020 було проведено безспірне списання коштів державного бюджету спрямоване на виконання судових рішень про стягнення пені на користь ТОВ "Запоріжалюмінторг" у розмірі 7 408 006,52 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року у справі №280/4452/18 адміністративний позов ТОВ «Запоріжалюмінторг» задоволено повністю, та постановлено Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжалюмінторг" заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість в розмірі 7 363 251,00 грн. (по декларації за січень 2009 року), а також стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Запоріжалюмінторг" пеню в розмірі 8 627 712,84 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету із відшкодування податку на додану вартість за період з 17.07.2015 року по 17.10.2018 року

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09 жовтня 2019 року апеляційну скаргу ГУ ДФС у Запорізькій області залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року по справі №280/4452/18 залишено без змін.

11.02.2020 було проведено безспірне списання коштів державного бюджету спрямоване на виконання судових рішень про стягнення пені на користь ТОВ "Запоріжалюмінторг" у розмірі 8 627 712,84 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 червня 2019 року у справі №280/4300/18 адміністративний позов ТОВ «Запоріжалюмінторг» задоволено, та постановлено Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Запоріжалюмінторг" заборгованість бюджету із відшкодування суми податку на додану вартість по декларації за квітень 2009 року в розмірі 13 771 943 гривень, а також стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Запоріжалюмінторг» пеню за порушення строків відшкодування суми податку на додану вартість по декларації за квітень 2009 року в розмірі 10 469 091 гривень.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року апеляційну скаргу ГУ ДФС у Запорізькій області залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 червня 2019 року у справі №280/4300/18 залишено без змін.

17.01.2020 було проведено безспірне списання коштів державного бюджету спрямоване на виконання судових рішень про стягнення пені на користь ТОВ "Запоріжалюмінторг" у розмірі 10 469 091 грн.

Таким чином, внаслідок умисного невиконання рішень суду та не вжиття службовими особами ГУ ДФС у Запорізькій області заходів щодо надання ТОВ «Запоріжалюмінторг» бюджетного відшкодування податку на додану вартість по деклараціям за грудень 2008 року, січень 2009 року та квітень 2009 року на користь ТОВ "Запоріжалюмінторг" було проведено безспірне списання коштів державного бюджету на виконання судових рішень про стягнення пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування ПДВ на загальну суму 26 504 810,36 грн., тим самим завдано шкоду державним інтересам на вищевказану суму.

В ході досудового розслідування у кримінальному №62020080000000227 від 08.04.2020 жодній особі не повідомлено про підозру.

Під час досудового слідства у вказаному кримінальному провадженні

було виконано наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії:

- на запит слідчого в порядку ст. 93 КПК України долучено копії перевірок, які проводились ГУ ДФС у Запорізькій області за фактом невиконання рішень суду щодо відшкодування ПДВ ТОВ «Запоріжалюмінторг», що призвело до збитків державного бюджету;

- на запит слідчого в порядку ст. 93 КПК України долучено інформацію від ГУ Державної казначейської служби України у Запорізькій області щодо виконання судових рішень пр бюджетне відшкодування пені «Запоріжалюмінторг»;

- за участю службових осіб ГУ ДПС у Запорізькій області проведено огляд АС «Податковий блок» та АС «Суди» щодо внесення даних до вказаних автоматизованих систем за позовами ТОВ "Запоріжалюмінторг";

- на підставі ухвали слідчого судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області проведено тимчасовий доступ до документів, які перебували у володінніВознесенівського управління у м. Запоріжжі ГУ ДФС України;

- на запит слідчого в порядку ст. 93 КПК України долучено копії посадових інструкцій та положень про структурні підрозділи ДФС, які визначали службові обов`язки посадових осіб ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

-допитано в якості свідка щодо відомих йому обставин справи ОСОБА_1 ,, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;

- на підставі ухвали слідчого судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області проведено тимчасовий доступ до документів, які перебували у володінні Головного управління ДПС у Запорізькій області;

-на підставі ухвали слідчого судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області проведено тимчасовий доступ до документів, які перебували у володінні Запорізького окружного адміністративного суду

В свою чергу, з метою повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести ряд процесуальних та слідчих (розшукових) дій, а саме:

- у встановленому КПК України порядку долучити до матеріалів кримінального провадження інформацію щодо звернень ТОВ «Запоріжалюмінторг» до органів виконавчої служби з метою примусового виконання судових рішень, які набрали законної сили про відшкодування заборгованості з ПДВ;

- у встановленому КПК України порядку провести вилучення в органах казначейства платіжних доручень (актів, квитанцій, тощо) за 2015-2020 роки, на підставі яких перераховувались кошти на рахунки ТОВ «Запоріжалюмінторг», листування ГУ ДКСУ у Запорізькій області з ГУ Державної податкової служби України у Запорізькій області (ГУ ДФС у Запорізькій області) за 2015-2020 роки з приводу бюджетного відшкодування суми ПДВ та пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку ТОВ «Запоріжалюмінторг», виконавчих листів, виданих судами та ухвал (постанов) суду за 2015-2020 роки з приводу бюджетного відшкодування суми ПДВ та пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку ТОВ «Запоріжалюмінторг».

- долучити до матеріалів кримінального провадження інформацію щодо звернень ТОВ «Запоріжалюмінторг`до правоохоронних органів з приводу невиконання посадовими особами податкових органів рішень судів, що набрали законної сили;

- у встановленому КПК України порядку встановити, хто з посадових осіб податкових органів, які забезпечували участь в судах по стягненню пені, готував розрахунки пені щодо прострочення виконання рішень судів, які набрали законної сили, тощо

- допитати в якості свідків службових осіб податкових органів, які склали акт службового розслідування, посилаючись на правову позицію, яка визнана судом безпідставною, щодо початку відліку часу не з моменту винесення судом апеляційної інстанції рішення, а з моменту постановлення рішення судом касаційної інстанції;

- у встановленому КПК України порядку встановити наявність судових рішень, щодо стягнення пені повторно (за період, що не охоплювався рішеннями про стягнення пені вперше, бо позовні вимоги не включали в себе періоди, коли тривали судові процеси про стягнення такої пені);

- ініціювати питання щодо проведення перевірки органами Держаудитслужби, з метою встановлення фактів порушень вимог законодавства України службовими особами податкових органів та встановлення суми збитків, яку було завдано внаслідок допущених порушень;

- в залежності від результатів проведених процесуальних та слідчих дій, за необхідності, слідчим шляхом з`ясувати (перевірити) інші питання та обставини справи.

Водночас слідство враховує, що відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

З урахуванням санкцій, передбачених ч. 2 ст.364, ч.3 ст. 382 КК України та положень ч. 4 ст. 12 КК України вищевказані кримінальні правопорушення є тяжкими злочинами.

Таким чином, оскільки відомості щодо вищевказаного кримінального правопорушення були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.04.2020, передбачений п. 2 ч. 2 ст. 219 КПК України строк закінчується 08.10.2021.

Сукупність наявних у матеріалах кримінального провадження №№62020080000000227 від 08.04.2020, станом на день подачі клопотання до суду, доказів є недостатньою для винесення законного процесуального рішення у вказаному кримінальному провадженні, що, в свою чергу, може призвести до уникнення кримінальної відповідальності особою, за можливе вчинення нею кримінального правопорушення, що, в свою чергу, суперечить принципу «невідворотності покарання». З огляду на обсяг запланованих слідчих дій, необхідних для повного, всебічного та об`єктивного досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, слідство приходить до обґрунтованого висновку про те, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні неможливо закінчити у встановлені строки та воно не могло бути закінчене слідчими першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) Територіального управління ДБР, розташованого у м. Мелітополі, з об`єктивних причин.

Враховуючи вищевикладене, слідство доходить висновку про необхідність звернутися до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 на 12 (дванадцять) місяців, тобто до 08.10.2022.Зазначений строк, на думку слідства, є необхідним та об`єктивно виправданим для проведення процесуальних дій, які дозволять прийняти законне процесуальне рішення у вказаному кримінальному провадженні у існуючих обставинах. Менший строк не дасть змоги виконати всі необхідні слідчі дії та виконати вимоги законодавства щодо досудового розслідування у встановленому порядку.

У судове засідання слідчий не з`явився, але від нього надійшла заява про розгляд клопотання за його відсутності, просить його задовольнити та продовжити строк досудового розслідування.

Дослідивши клопотання про продовження строку досудового розслідування, додатки до цього клопотання, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити це клопотання виходячи із наступного.

Клопотання слідчого подано з додержанням вимог статті 295-1 КК України.

Так, слідчим першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, Калініченко Д.Ю. проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 367, ч.2 ст. 382 КК України та відповідно до ст. 12 КК України є тяжкими, за фактом зловживання своїм службовим становищем посадовими особами ГУ ДФС у Запорізькій області, внаслідок чого виникла пеня, нарахована на суму заборгованості бюджету із відшкодування ПДВ на користь ТОВ «Запоріжалюмінторг».

Слідчим суддею встановлено, що по вказаному провадженню жодній особі підозра не пред`явлена, закінчити досудове розслідування у строк до 08.10.2021 року неможливо з об`єктивних причин (складність кримінального провадження).

Так на обґрунтування обставин, які перешкоджають закінчити розслідування кримінального провадження в терміни, передбачені п.2 ч.2 ст. 219 КПК України, слідчим зазначено, що на даний час виникла необхідність в проведенні додаткових слідчих дій, а саме: у встановленому КПК України порядку долучити до матеріалів кримінального провадження інформацію щодо звернень ТОВ «Запоріжалюмінторг» до органів виконавчої служби з метою примусового виконання судових рішень, які набрали законної сили про відшкодування заборгованості з ПДВ; у встановленому КПК України порядку провести вилучення в органах казначейства платіжних доручень (актів, квитанцій, тощо) за 2015-2020 роки, на підставі яких перераховувались кошти на рахунки ТОВ «Запоріжалюмінторг», листування ГУ ДКСУ у Запорізькій області з ГУ Державної податкової служби України у Запорізькій області (ГУ ДФС у Запорізькій області) за 2015-2020 роки з приводу бюджетного відшкодування суми ПДВ та пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку ТОВ «Запоріжалюмінторг», виконавчих листів, виданих судами та ухвал (постанов) суду за 2015-2020 роки з приводу бюджетного відшкодування суми ПДВ та пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку ТОВ «Запоріжалюмінторг»; долучити до матеріалів кримінального провадження інформацію щодо звернень ТОВ «Запоріжалюмінторг`до правоохоронних органів з приводу невиконання посадовими особами податкових органів рішень судів, що набрали законної сили; у встановленому КПК України порядку встановити, хто з посадових осіб податкових органів, які забезпечували участь в судах по стягненню пені, готував розрахунки пені щодо прострочення виконання рішень судів, які набрали законної сили, тощо; допитати в якості свідків службових осіб податкових органів, які склали акт службового розслідування, посилаючись на правову позицію, яка визнана судом безпідставною, щодо початку відліку часу не з моменту винесення судом апеляційної інстанції рішення, а з моменту постановлення рішення судом касаційної інстанції; у встановленому КПК України порядку встановити наявність судових рішень, щодо стягнення пені повторно (за період, що не охоплювався рішеннями про стягнення пені вперше, бо позовні вимоги не включали в себе періоди, коли тривали судові процеси про стягнення такої пені); ініціювати питання щодо проведення перевірки органами Держаудитслужби, з метою встановлення фактів порушень вимог законодавства України службовими особами податкових органів та встановлення суми збитків, яку було завдано внаслідок допущених порушень; в залежності від результатів проведених процесуальних та слідчих дій, за необхідності, слідчим шляхом з`ясувати (перевірити) інші питання та обставини справи; здійснити інші слідчі та процесуальні дії.

Тобто, на даний час існують об`єктивні причини через які досудове розслідування не може бути завершене в терміни, передбачені п.2 ч.2 ст. 219 КПК України, проведення вказаних слідчих та процесуальних дій необхідно для всебічного, повного та об`єктивного розслідування у кримінальному провадженні.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 219 КПК України, строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно ч.4 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: 1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті; 2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину; 3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно з ч.1,4 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Частиною 1 статті 295-1 КПК України визначений порядок продовження строку досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Враховуючи, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 367, ч.2 ст. 382 КК України, спливає 08.10.2021 року, але для всебічного, повного та об`єктивного розслідування у кримінальному провадженні органу досудового розслідування необхідно виконати вказаний вище обсяг процесуальних та слідчих дій, які неможливо здійснити до закінчення строку досудового розслідування, встановленого п.2 ч.2 ст. 219 КПК України, клопотання є достатньо обґрунтованим та доведеним.

Отже, з урахуванням ст. 294, ст. 219 КПК України, слідчий суддя вважає, що строк досудового розслідування слід продовжити на дванадцять місяців до 08.10.2022 року, слідчим доведено, що було вчинено кримінальне правопорушення, і що вказані дії мають значення для встановлення істини та обставин вчинення кримінального правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 219, 294, 295, 295-1 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Мелітополі) ТУ ДБР розташованого у м. Мелітополі, Калініченко Д.Ю., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 року - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020080000000227 від 08.04.2020 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 367, ч.2 ст. 382 КК України, на дванадцять місяців, тобто до 08.10.2022 року.

Строк дії ухвали встановити до 08.10.2022 року.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту проголошення.

Слідчий суддя

Мелітопольського

міськрайонного суду О. В. Іваненко