
241/1937/20
2/241/98/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(повний текст)
22.09.2021 року смт. Мангуш
Першотравневий районний суд Донецької області
в складі:
головуючого судді Демочко Д.О.
при секретарі Цукановій Л.П.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Фісінчука С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 (проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ) до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» (розташованого за адресою: вул. Миколаївська 16, м. Маріуполь, Донецької області), про захист прав споживача шляхом визнання неправомірним та скасування рішення комісії, суд-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» (розташованого за адресою: вул. Миколаївська 16, м. Маріуполь, Донецької області), про захист прав споживача шляхом визнання неправомірним та скасування рішення комісії, мотивуючи свої вимоги тим, що їй згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.01.2014 року, зареєстрованого в реєстрі за №24 та Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер 16084642 від 14.01.2014 року належить будинок АДРЕСА_2 .
Згідно договору без № від 10.07.2013 року про надання населенню послуг з газопостачання укладеним між позивачем та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз», та заяви - приєднання до умов розподілу природного газу з ТОВ «Азовгаз» (далі - газорозподільне підприємство), постачальник зобов`язується постачати природний газ (дати - газ) Споживачеві, членам його , сім`ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, житловому будинку, для побутових потреб приготування їжі, підігріву води та опалення житлових приміщень, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги з газопостачання за встановленими цінами, у строки і на, умовах, що передбачені цим договором.
На час укладення договору без № від 10.07.2013 року про надання населенню послуг з газопостачання укладеним між позивачем та ПАТ по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» вона не була власником житлового будинку АДРЕСА_2 , власником будинку був чоловік позивача ОСОБА_3 . На будинку для обліку газу був встановлений лічильник газу Галлус заводський №00198624, остання повірка 2013 рік.
06.09.2020року представники ПАТ «Маріупольгаз» при огляді трубопроводу встановили несанкціоноване втручання в систему газозабеспечення, виконане таємним способом, а саме в стойці опори невідомими особами була виконана врізка в газопровід для відбору газу. Вкручений штуцер діаметром 10 мм., до нього приладнаний гнучкий шланг з виходом до низу опори, також зазначили, що за данною адресою встановлено паливний прилад «Житомир» , плита газова на 4 комфорки. Працівники ПАТ «Маріупольгаз» склали акт про порушення №08/243-20 від 06.09.2020 року, де позивач у зауваженнях зазначила, що про несанкціоноване втручання до газопроводу відношення не має, їй нічого не відомо з цього приводу, також було складено акт від 06.09.2020 р. про демонтаж лічильника газу для проведення позачергової повірки. У акті про порушення позивачці було повідомлено про те, що 23.09.2020 року їй необхідно з`явитися на засідання комісії ГРМ за адресою вул. Миколаївська буд. 16 м. Маріуполь.
Позивач була присутня на засіданні комісії з розгляду акту про порушення ПАТ «Маріупольгаз» де зазначила, що не згодна з актом про порушення , однак комісією було прийняте рішення про донарахування необлікованих об`ємів природного газу за граничними объемами споживання природного газу населенням за період з 06.09.2018 року по 06.09.2020 року в розмірі 13176,40 м3 з яких підлягає оплаті ПАТ «Маріупольгаз» 13121,90 м3 на суму 108110,86 грн., підлягає оплаті діючому постачальнику 54,50 м3, згідно акту -розрахунку необлікованих об`ємів природного газу від 23.09.2020 року.
На заперечення позивач про те, що у неї в будинку присутній електроводонагрівач, та те що у неї незначне газовикористання в зв`язку з тим, що у будинку встановлено твердопаливний котел, комісія не звернула уваги. З зазначеним актом про порушення №08/243-20 від 06.09.2020 року та Протоколом розгляду порушення від 23.09.2020 року позивач була не згодна в зв`язку з тим, що вона не втручалася несанкціоновано до газопроводу та не знала про його існування, також їй у період з 2015 по 2019 рік надавалася субсидія сумми якої повністю вистачало на оплату за споживання газу.
06.09.2020 року будинок позивача було відключено від газової мережі.
Як вбачається з протоколу розгляду порушення від 23.09.2020 року та проведення перерахунку донарахувань або зміни режиму нарахування обсягів природного газу, у разі виявлення порушень вимог Кодексу газопровідних систем, комісією розглянуто акт про порушення від 05.09.2020 року № 08/337-20 про наявність несанкціонованого газопроводу, в присутності позивача,комісія вирішила,
- розглянувши первинні документи задовольнити в повному обсязі Акт про порушення від 05.09.2020 року № 08/337-20.
- згідно п.п.1, п.1 гл.2 розділу 11 КГС дане порушення кваліфікувати як наявність несанкціонованого газопроводу, виконаного шляхом прихованих заходів.
- нарахування за несанкціоноване споживання природного газу провести з 06.09.2018 року по 06.09.2020 рік, що складає 13176,40 м3 підлягає оплаті ПАТ «Маріупольгаз» 13121,90 м3 на суму 108110,86 грн. Підлягає оплаті діючому постачальнику 54,50 м3.
Як вважає позивач протокол розгляду порушення від 23.09.2020 року є не законним та таким, що не відповідає дійсності, жодних доказів того, що позивач здійснювала несанкціоноване втручання в роботу ГРМ, не знайдено. Жодних даних не має про те, яким чином утворився «несанкціонований газопровід» виконаний шляхом приєднання вкручення штуцеру діаметром 10 мм, до нього прикріплений гнучкий шланг з виходом у низ опори, коли, внаслідок чиїх дій, тощо, у акті про порушення №08/243-20 від 06.09.2020 року зазначено що саме невідомими особами було виконане несанкціоноване втручання в роботу газопроводу. Незалежним експертом не було встановлено дату «врізки до газопроводу шляхом вкручення штуцеру», як це зазначено в акті. Також не надано доказів, того, що обстежувалось газове обладнання, яке знаходиться в будинку, не встановлено, через які саме газові прилади або обладнання здійснюється «відбір природного газу через несанкціонований газопровід виконується поза лічильником газу», з чого саме складається такий «несанкціонований газопровід», не відображено схему розташування «несанкціонованого газопроводу в бік будинку» .
Крім того, працівниками ПАТ «Маріупольгаз» не встановленого споживання природного газу не було обліковано лічильником газу, чи функціонував цей «несанкціонований газопровід» та у який період.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати неправомірним та скасувати протокол розгляду порушення від 23.09.2020 року Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" по розгляду акту №08/337-20 про донарахування необлікованих об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням за період з 06.09.2018 року по 06.09.2020 року в розмірі 13176,40 м3, що підлягає оплаті ПАТ «Маріупольгаз» 13121,90 м3 на суму 108110,86 грн, підлягає оплаті діючому поcтачальнику 54,50 м3 та визнати недійсним акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу внаслідок виявленого порушення від 23.09.2020 року на суму 108110,86 грн. Також зобов`язати відповідача Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Маріупольгаз" Код ЄДРПОУ 03361135 поновити газопостачання до будинку АДРЕСА_2 .
Відповідач ПАТ «Маріупольгаз» надав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав в повному обсязі, аргументуючи тим, що 23.09.2020 року відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яке було оформлено Протоколом розгляду порушення від 23.09.2020 р. згідно якого комісією було винесено рішення: Акт про порушення задовольнити повністю. Згідно п.п. 1. п.1 гл. 2 розділу XI Кодексу ГС дане порушення кваліфікувати як наявність несанкціонованого газопроводу, виконаного шляхом прихованих заходів. У відповідності до абз. 2 п. 1. гл. 3. розділ XI Кодексу провести донарахування необлікованих об`ємів природного газу за граничним об`ємами споживання за період з 06.09.2018 р. по 06.09.2020 р. у розмірі 13 176.40 м3 на суму 108 110.86 грн.
Стосовно посилань Позивача на невідповідність номеру та дати Акту про порушенння, який зазначений в Протоколі розгляду порушення комісії з розгляду Актів про порушення. Так дійсно в Протоколі розгляду порушення від 23.09.2020 помилково вказано, що Комісією було розглянуто Акт про порушення від 05.09.2020 № 08/337-20. також помилково зазначено, що комісією задоволено саме Акт про порушення від 05.09.2020 № 08/337-20. Однак порушення, а саме: «несанкціоноване втручання в систему газопостачання виконане шляхом прихованих заходів, а саме: під опорою була виконана врізка в газопровід для відбору газу. Вкручений штуцер, до нього прикріплений шланг з виходом унизу», зазначено вірно. Також вірно вказаний період донарахування не облікованих об`ємів природного газу з 06.09.2018 по 06.09.2020. Таким чином, на думку відповідача, вбачається, що зазначення в Протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення Акту про порушення № 08/337-20 від 05.09.2020 замість Акту про порушення № 08/243-20 від 06.09.2020 є нічим іншим, як друкарською помилкою і не може бути підставою для скасування Протоколу.
Не відповідають дійсності твердження Позивача, що Комісією не було прийнято до уваги факт наявності у будинку Позивача електричного водонагрівача та твердопаливного котла. Даний факт був уважно розглянутий та вивчений Комісією, але вказані обставини не спростовують факту наявності несанкціонованого газопроводу у газорозподільній системі Позивача та не звільняють його від відповідальності за скоєне порушення вимог Кодексу.
Далі у своєму позові ОСОБА_2 перераховує обставини та дії які на її думку. Відповідачем повинні були бути встановлені та здійснені, а саме: встановлення особи якою було здійснене втручання в газорозподільну систему, проведення «незалежної експертизи», якою б було встановлено дату врізки, обстеження працездатності газового обладнання в будинку Позивача, факту функціонування несанкціонованого газопроводу. Хочу зазначити, що Кодекс не містить вимог для Оператора ГРМ проводити всі вищевказані заходи та встановлювати зазначені факти. Так у відповідності до п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу несанкціонованим газопроводом є самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання. А у відповідності до п. 1 гл. З розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Факт виявлення несанкціонованого газопроводу у Позивача підтверджується Актом про порушення № 08/243-20 від 06.09.2020 та відео зйомкою з місця встановлення порушення
Згідно п. 1 гл. 1 розділу VI Кодексу. Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку мас право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:
несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ:
наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ.
Як вбачається з вищевикладеного, обидві умови мають місце в даному випадку. Факт втручання Позивача в ГРМ встановлений. Наявність несанкціонованого газопроводу доведена. Сума донарахованого об`єму газу на теперішній день Позивачем не сплачена. Таким чином виключення споживача ОСОБА_2 від системи газопостачання законне і відповідає вимогам кодексу.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Спруцко В.І. підтримав позовну заяву та просив її задовольнити, посилаючись на неправомірність дій відповідача, обґрунтовуючи це тим, що акт про порушення від 05.09.2020 року № 08/337- 20, а ні №08/243-20 від 06.09.2020 року, а ні протокол розгляду порушення від 23.09.2020 року не є належними доказами. Немає доказів про те, яким чином утворився «несанкціонований газопровід внаслідок чиїх дій, тощо, у акті про порушення №08/243-20 від 06.09.2020 року зазначено що саме невідомими особами було виконане несанкціоноване втручання в роботу газопроводу, не було встановлено дату «врізки до газопроводу шляхом вкручення штуцеру, як це зазначено в акті. Не обстежувалось газове обладнання, яке знаходиться в будинку, не встановлено, через які саме газові прилади, або обладнання здійснюється «відбір природного газу через несанкціонований газопровід, виконується поза лічильником газу», з чого саме складається такий «несанкціонований газопровід», не відображено схему розташування «несанкціонованого газопроводу в бік будинку». Крім того, працівниками ПАТ «Маріупольгаз» не встановлено що споживання природного газу не було обліковано лічильником газу, чи функціонував цей «несанкціонований газопровід» та у який період. Твердження про те, що споживання природного газу не було обліковано лічильником газу, не ґрунтується на належних та допустимих доказах, експертизах, вимірюваннях, тощо.
Як вважає представник позивача - адвокат Спруцко В.І. працівниками відповідача не доведено, що позивачкою було здійснене несанкціоноване втручання в систему газопостачання, ними було порушено розгляд Акту про порушення на засіданні комісії; а відтак відсутні підстави для нарахування не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Представник відповідача у судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити, оскільки винесені акти є обґрунтовані та законні. Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема не допускати несанкціонованого відбору природного газу.Частиною 3 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що у разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом. Положення законодавства, зокрема Кодекс ГРС не зобов`язує Оператора ГРМ (ПАТ «Маріупольгаз») встановлювати коли саме і якою саме особою було змонтовано несанкціонований газопровід. Крім того, згідно ст. 13 Конституції України власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Аналогічне положення міститься у ч. 4 ст. 319 Цивільного кодексу України. Крім того, сам факт наявності несанкціонованого газопроводу Позивачем та Відповідачем визнається, а також підтверджується матеріалами справи.
Суд, з`ясувавши правові позиції сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є власником будинку за адресою : АДРЕСА_2 ( а.с. 9-11) , та є споживачем природного газу (а.с.12-16).
Між ОСОБА_2 та ПАТ «Маріупольгаз» було укладено типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання. Типовий договір розподілу природного газу затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2498 ( а.с.57-70)
За умовами п. 1.2 Договору його умови однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2494 (далі - Кодекс), за даним договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 договору).
Відносини між суб`єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем, регулюються нормами Кодексу ГПС, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила № 2496), та Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498.
06.09.2020 року було зафіксовано порушення споживача ОСОБА_2 щодо використання природного газу, було виявлено несанкціонований газопровід. Згідно вказаного порушення було складено акт 08/243-20 від 06.09.2020 який оформлено належним чином з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за участю споживача ОСОБА_2 та з її підписом, з зауваженнями, що вона не має жодного відношення до цієї врізки про її існування не знала. В даному акті зазначено, що комісія з розгляду акту про порушення буде проводити засідання 23.09.2020 року за адресою адресою АДРЕСА_3 (а.с.17).
Таким чином, в матеріалах справи відсутні належні та допустимих докази, які б підтвердили відсутність у домоволодінні по адресою : АДРЕСА_2 прихованого несанкціонованого газопроводу та відсутність відбору природного газу в обхід газового лічильника.
Згідно Кодексу ГРМ порушення усунуте шляхом припинення газопостачання, за нормами гл. 7 розділу VI Кодексу ГРС встановлено порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам. Пп. 6 п. 1 гл. 7 передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБ СГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
23.09.2020 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «Маріупольгаз» , на даному засіданні розглянуто акт про порушення, що складено відносно ОСОБА_2 з приводу несанкціонованого газопроводу та було прийнято рішення, яким задоволено акт про порушення та нарахувано за несанкціоноване споживання природного газу провести з 06.09.2018 року по 06.09.2020 рік, що складає 13176,40 м3 підлягає оплаті ПАТ «Маріупольгаз» 13121,90 м3 на суму 108110,86 грн. Підлягає оплаті діючому постачальнику 54,50 м3( а.с. 20).
Вказані нарахування регулюються главою 2 розділу ХI ГРМ згідно яких до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать:1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціонований газопровід - самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Згідно з підпунктом 6 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 1, 2, 8, 11 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРС уразі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до Закону України Про ринок природного газу споживач зобов`язаний зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з п. 22 ст.1 Закону України Про захист прав споживачів споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.
Відповідно до п. 6 ч. 1ст.4 Закону України Про захист прав споживачів споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.
У відповідності з ч. 1 ст. 5 Закону України Про захист прав споживачів , держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
З аналізу наведених вище вимог закону вбачається, що перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток X цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, (п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з того, що акт щодо порушення використання природного газу від 06.09.2020 року № 08/243-20, протокол засідання комісії від 23.09.2020 відповідають вимогам закону та в свою чергу позиція позивача не підтверджена обґрунтованими, належними та допустимими доказами.
Такий висновок відповідає, зокрема, правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 09 лютого 2021 року у справі №61-20606св19, 17 лютого 2021 року №61-4407св20.
Суд бере до уваги, що згідно з вимогами ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень та вважає, що в судовому засіданні позивачем не було доведено, що дії ПАТ «Маріупольгаз» є протиправними.
Отже, в задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 358, 367 ЦК України, ст. ст. 206, 263, 264, ЦПК України, Законом України Про ринок природного газу , Кодексом газорозподільних систем від 30 вересня 2015 року (затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494) з подальшими змінами до доповненнями, суд
УХВАЛИВ :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» про захист прав споживача шляхом визнання неправомірним та скасування рішення комісії - відмовити в повному обсязі.
Повний текст рішення виготовлено 29.09.2021 року.
Апеляційна скарга на рішення Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Донецької апеляційного суду через Першотравневий районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д.О. Демочко