Рішення № 100367871, 07.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2021
Номер справи
560/10248/21
Номер документу
100367871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/10248/21

РІШЕННЯ

іменем України

07 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Наголюк О.Л., представника позивача Дембіцького С.О., представника відповідача Гринишина І.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати наказ управління міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 6 липня 2021 року №9 "Про скасування актів та створення комісії із розслідування нещасного випадку", яким скасовані акти за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* №4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 , 2 вересня 2006 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуваючи на посаді оперуповноваженого ВБЗПТЛ УМВС України в Хмельницькій області 2 вересня 2006 року отримав інформацію про те, що декілька іноземців, громадян Молдови, пересуваючись на автомобілі "Мерседес" білого кольору займаються шахрайством у Красилівському районі. З метою перевірки даної інформації разом з оперуповноваженим ОСОБА_2 , виїхали у смт. Красилів. Біля с. Мотрунки, Красилівського району, Хмельницької області був виявлений даний транспортний засіб та троє осіб. При спробі їх затримання, дані особи на автомобілі почали втікати. При цьому, вони, через пасажирське вікно, під час руху утримували позивача, протягнувши приблизно 100 метрів на достатньо високій швидкості, після чого виштовхнули. В результаті падіння на землю як вказує позивач, отримав травми рук, ніг, голови, перелом кісток.

Позивач вказує, що для з`ясування обставин та причин нещасного випадку наказом голови ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області № 43 від 29.05.2018 створена комісія із розслідування нещасного випадку. Даною комісією 27.04.2018 року винесений висновок №39/2018, яким встановлено, що відомості, які стали підставою для призначення службового розслідування, уважати такими, що підтвердилися. В даному нещасному випадку порушень службової дисципліни не встановлено.

За результатами розслідування нещасного випадку складені акти за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1 №4 від 26.05.2021.

Сектор державного нагляду за охороною праці МВС України направлена вимога про скасування актів за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1 №4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку.

Наказом голови ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 6.07.2021 за №9 скасовані акти за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1 №4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку, що стався 2 вересня 2006 року та створено комісію для проведення розслідування нещасного випадку.

В даному наказі, як обставина для скасування актів, зазначено, що розслідування нещасного випадку проведено поверхово, комісією не встановлено всі обставини та причини нещасного випадку, а саме: в документах міститься суперечлива інформація щодо часу, місця та обставин отримання травми; комісією не встановлено причин порушення потерпілим та його керівниками вимог пунктів 3.1, 3.2,3.5 Порядку; у матеріалах розслідування відсутня інформація щодо порушення кримінального провадження за фактом травмування правопорушником працівника міліції.

Позивач не погоджуючись з такими висновками, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 серпня 2021 року відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

07 вересня 2021 року представником Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що предметом позову є законність чи протиправність індивідуального акту - наказу УМВС України в Хмельницькій області від 6 липня 2021 року №9.

Зважаючи на це представник ГУНП в Хмельницькій області вказав, що відповідач не вчинив жодних дій (не допускав бездіяльності) щодо прийняття вищевказаного оспорюваного індивідуального акту (ГУНП в Хмельницькій області не видавало наказу).

Ухвалою від 14 вересня 2021 року, суд задоволив заяву представника позивача та замінив відповідача - Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області на належного відповідача - Ліквідаційну комісію управління внутрішніх справ України в Хмельницькій області.

20 вересня 2021 року представником Ліквідаційної комісії управління внутрішніх справ України в Хмельницькій області, подано відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що керуючись пунктом 3.29 Порядку та листом Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України про вимогу до ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, скасувати акти за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* № 4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 02 вересня 2006 року та організувати проведення повторного розслідування.

Протокольною ухвалою проголошеною у судовому засіданні 21 вересня 2021 року, суд ухвалив закрити підготовче провадження у даній справі та призначив розгляд справи по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримали повністю та просили суд, позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи у їх повному взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив наступне.

Суд встановив, у зв`язку із надходженням звернення ОСОБА_1 № 1/Р - 1121 від 14.05.2018 наказом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області від 29.05.2018 № 43 створено комісію із розслідування нещасного випадку, наказом від 27.06.2018 №49 термін розслідування продовжено.

Згідно висновку № 39/2018 від 27.04.2018 службового розслідування по заяві гр. ОСОБА_1 про призначення службового розслідування за фактом отримання тілесних ушкоджень під час виконання службових обов`язків відомості, які стали підставою для призначення службового розслідування, підтверджуються. В даному нещасному випадку порушень службової дисципліни не встановлено.

Таким чином, комісія дійшла висновку, що відповідно до вимог п. 3.9 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346 (зі змінами) нещасний випадок стався при виконанні службових обов`язків.

Листом Сектору державного нагляду за охороною праці МВС від 26 травня 2021 року №605/121/31-2021 "Про розгляд матеріалів", адресованого Ліквідаційні комісії УМВС України в Хмельницькій області, повідомлено, що за результатами розгляду зазначених матеріалів розслідування та актів за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* № 4 від 26.05.2021, складених за результатами розслідування, інформується, що розслідування даного нещасного випадку проведено поверхово, комісією не встановлено всі обставини та причини нещасного випадку, а саме:

в документах, копії яких долучено до матеріалів розслідування, міститься суперечлива інформація щодо часу, місця та обставин отримання травми ОСОБА_1 (у поясненнях потерпілого та свідків події вказано, що ОСОБА_1 отримав травму 02.09.2006 близько 18.00 під час затримання злочинців біля с. Мотрункн на трасі Хмельницький - Старокостянтинів, а в наданій копії листка амбулаторної картки, прийом хірурга, від 04.09.2006 вказано, що "2.09.06 р. по дорозі на роботу в 18.30 біг за тролейбусом, впав, отримав травму... (зі слів хворого)";

комісією не встановлено причин порушення потерпілим та його керівниками вимог пунктів 3.1, 3.2, 3.5 Порядку, у матеріалах розслідування відсутня інформація (копії документів) щодо порушення кримінального провадження за фактом травмування правопорушником працівника міліції.

Враховуючи вищевикладене, керуючись пунктом 3.29 Порядку, Сектор державного нагляду за охороною праці МВС вимагає скасувати акти за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* № 4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 02 вересня 2006 року та організувати проведення повторного розслідування.

Наказом управління міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 6 липня 2021 року №9 "Про скасування актів та створення комісії із розслідування нещасного випадку" скасовано акти за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* № 4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з ОСОБА_1 02 вересня 2006 року та створено комісію для проведення розслідування нещасного випадку, що стався 02.09.2006 із колишнім працівником УМВС України в Хмельницькій області (оперуповноваженим ВБЗПТЛ УМВС України в Хмельницькій області) ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із спірним наказом, позивач звернувся до суду про визнання його протиправним та скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

З метою врегулювання питань, пов`язаних із розслідуванням та веденням обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах внутрішніх справ України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 грудня 2002 року № 1346 затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (далі - Порядок № 1346).

Відповідно до п. 2.1 Порядку № 1346, розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров`я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі.

Згідно п. 2.2 Порядку № 1346, за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов`язків.

Пункт 3.1 Порядку № 1346 визначає, що про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.

Приписи п. 3.5 Порядку № 1346 закріплюють, що керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС. До складу комісії не може входити керівник, що безпосередньо керував проведенням робіт, при виконанні яких стався нещасний випадок (у тому числі поранення).

Комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов`язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо; визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з`ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов`язків (не пов`язаний з виконанням службових обов`язків); скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* (додаток 4) у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п`яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію. У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію (п. 3.8 Порядку № 1346).

Зміст наведених положень Порядку № 1346 свідчить про те, що підставами для проведення розслідування нещасного випадку є: раптові погіршення стану здоров`я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше; звернення до лікувально-профілактичного закладу системи МВС з посиланням на нещасний випадок (у тому числі поранення); повідомлення про нещасний випадок.

Як встановлено у ході судового розгляду 14.06.2021 до ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області з Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України надійшов лист від 10.06.2021 №25963/21- 2020 "Про розгляд матеріалів".

Згідно вищезазначеного листа вказано, що у Секторі державного нагляду за охороною праці МВС, в межах компетенції, розглянуто матеріали розслідування нещасного випадку, який стався 02 вересня 2006 року із колишнім працівником УМВС України в Хмельницькій області ОСОБА_1 , на відповідність вимогам Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України, затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 № 1346.

За результатами розгляду зазначених матеріалів розслідування та актів за формами Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* № 4 від 26.05.2021, складених за результатами розслідування (далі - акти), проінформовано ліквідаційну комісію УМВС України в Хмельницькій області про те, що розслідування даного нещасного випадку проведено поверхово, комісією не встановлено всі обставини та причини нещасного випадку, а саме:

в документах, копії яких долучено до матеріалів розслідування, міститься суперечлива інформація щодо часу, місця та обставин отримання травми ОСОБА_1 (у поясненнях потерпілого та свідків події вказано, що ОСОБА_1 отримав травму 02.09.2006 близько 18.00 під час затримання злочинців біля с. Мотрунки на трасі Хмельницький - Старокостянтинів, а в наданій копії листка амбулаторної картки, прийом хірурга, від 04.09.2006 вказано, що "2.09.06 р. по дорозі на роботу в 18.30 біг за тролейбусом, впав, отримав травму... (зі слів хворого)";

комісією не встановлено причин порушення потерпілим та його керівниками вимог пунктів 3.1, 3.2, 3.5 Порядку;

у матеріалах розслідування відсутня інформація (копії документів) щодо порушення кримінального провадження за фактом травмування правопорушником працівника міліції.

Згідно з пунктом 3.29 Порядку, контроль за своєчасним і об`єктивним розслідуванням нещасних випадків (у тому числі поранень), їх документальним оформленням та обліком, виконанням заходів щодо усунення їх причин здійснюють служби державного нагляду за охороною праці системи МВС України відповідно до їх компетенції та повноважень.

Отже, вказані служби мають право вимагати від керівника складання актів розслідування нещасних випадків Н-5* та актів Н-1* (НТ*), їх скасування та перегляд, якщо встановлено, що допущено порушення вимог цього Порядку чи інших нормативно-правових актів про охорону праці, або висновок комісії з розслідування нещасного випадку не відповідає обставинам події.

Таким чином, вищевказана вимога Сектору державного нагляду за охороною праці МВС є правомірною (тобто висунута на підставі відповідного нормативно-правового акту, а саме пункту 3.29 Порядку) та обов`язковою для ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області.

На виконання цієї вимоги ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області видано оскаржений наказ №9 від 06.07.2021 "Про скасування актів та створення комісії із розслідування нещасного випадку", яким відповідно скасовано акти за формою Н-5* від 26.05.2021 та Н-1* №4 від 26.05.2021, складені за результатами розслідування нещасного випадку, що стався з ним, ОСОБА_1 , 02 вересня 2006 року та створено комісію для проведення розслідування нещасного випадку, що стався 02.09.2006 із колишнім працівником УМВС України в Хмельницькій області (оперуповноваженим ВБЗПТЛ УМВС України в Хмельницькій області) ОСОБА_1 , якій наказано провести розслідування нещасного випадку, за результатами якого скласти відповідні акти.

Суд звертає увагу на те, що виконання вимоги Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України, яка висунута на підставі пункту 3.29 Порядку не передбачає дискреції (тобто вирішення на власний розсуд) ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, а передбачає лише один єдино допустимий варіант поведінки, а саме в даному випадку, скасувати попередні акти та призначити повторне розслідування з метою усунення виявлених Сектором державного нагляду за охороною праці МВС України порушень Порядку.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 2 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ліквідаційна комісія не мала повноважень діяти інакше, ніж виконати вимогу Сектору державного нагляду за охороною праці МВС України, натомість, виходячи зі змісту позовної заяви, позивач фактично наводить доводи на спростування того факту, що розслідування даного нещасного випадку проведено поверхово та комісією не встановлено всі обставини та причини нещасного випадку, проте вказане встановлено не ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області, а Сектором державного нагляду за охороною праці МВС України, на основі чого і було направлено вищевказану вимогу у зв`язку із виявленням розбіжностей в матеріалах службового розслідування, відтак у суду відсутні підстави для задоволення даного адміністративного позову.

Оскільки суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні даної позовної заяви, відповідно до положень статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 18 жовтня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)

Головуючий суддя П.І. Салюк