
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3584/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А1088 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А1088 щодо не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.
- зобов`язати військову частину А1088 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року до 01.03.2018 року із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу в Військовій частині А1088, однак ані протягом строку проходження служби, ані під час звільнення суми індексації за період з 01.01.2016 р. по 01.03.2018 р. не були виплачені позивачу. З листа відповідача, на підставі аналізу наведених в позові постанов Верховного Суду та з огляду на положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, Закону України "Про індексацію грошових доходів" позивач дійшов висновку, що за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року індексація позивачу не виплачувалась, в період з 01.01.2016 року по 11.02.2019 року, відповідачем неправомірно був використаний в якості базового місяця січень 2016 року. На підставі викладених в позові аргументів просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 26.07.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, визначено розглядати справу в порядку письмового провадження.
09.08.2021 р. відповідачем подано відзив, в якому заявлені позовні вимоги він не визнає, просить відмовити в задоволені позову з наступних підстав.
Так, відповідач стверджує, що проведення індексації перебуває в прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі. В спірний ж період військова частина та Міністерство оборони України фінансових ресурсів для виплати індексації не мала.
Окрім викладеного, відповідач зазначає, що механізм нарахування та виплати індексації за попередні роки законодавчо не передбачена. Враховуючи викладене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Також щодо врахування базового місяця січень 2008 року відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було у грудні 2015 року запропоновано підвищення заробітної плати працівникам бюджетної сфери за рахунок збільшення посадових окладів, такоє цією ж постановою визначено місяць (січень 2016 року) від якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. З огляду на вищевикладене, відповідач вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними.
Згідно зі ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у ній докази, проаналізувавши чинне законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_1 , проходив військову службу на посаді начальника командного пункту військової частини А2845.
Наказом командира військової частини А1088 №55 від 23.03.2021 року старший лейтенант ОСОБА_1 , звільненого наказом командира військової частини А0800(по особовому складу) від 12.03.2021 р. № 12 з військової служби у запас за підпунктом "а" (у зв`язку із закінченням строку контракту) відповідно до п.2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", який здав справи і обов`язки за посадою начальника командного пункту військової частини А2845 і вибув для подальшого розрахунку до військової частини А 1620 (м. Одеса), з 23.03.2021 р. виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Позивач вважає наявним у нього право на індексацію грошового забезпечення за період служби з 01.12.2015 року по 06.10.2019 року, а нарахування сум індексації з використанням в якості базового місяця - грудень 2015 року, а в подальшому - січень 2016 року вважає помилковим.
При вирішенні спору суд виходить з того, що у відповідності до частини 1 статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. У зв`язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.
Так, частинами 1-4 ст.9 Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Абзацом другим ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон №1282-ХІІ).
Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (в редакції до 01.01.2016 року в розмірі 101 відсоток).
У разі виникнення обставин, передбачених ст. 4 Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
В спірний період правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінет Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (далі - Порядок №1078) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 1078 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Пунктом 5 Порядку № 1078 (редакції від 15.12.2015 року, вступив в дію з 01 грудня 2015 року) визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення приймається за 1 або 100 відсотків.
Також пунктом 5 Порядку № 1078 в редакції від 15.12.15 р. встановлено, що місяцем з якого починається нарахування індексації грошового забезпечення є місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (далі - базовий місяць). Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених тарифних ставок.
Також слід звернути увагу на правовий висновок Верховного Суду України в постанові від 07.08.2019 року по справі №825/694/17, щодо обчислення індексу споживчих цін: "Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-ІУ Про внесення змін до Закону України Про індексацію грошових доходів населення ".
Позивач відповідно витягу з наказу командира військової частини А1088 55 від 23.03.2021 року проходив військову службу за контрактом. Військове звання - старший лейтенант. Посада - начальник командного пункту військової частини.
Посадовий оклад зазначеної категорії військовослужбовців - "щодо посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Національної гвардії та Держспецтрансслужби за основними типовими посадами" на законодавчому рівні був встановлений схемою посадових окладів осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, затвердженою Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 (Додаток №1 до постанови).
В подальшому посадові оклади для визначеної категорії військовослужбовців були підвищені Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала законної сили з 01.03.2018 року.
Наведена інформація стосовно розміру посадових окладів позивача та його незмінності до 01.03.2018 року не заперечується відповідачем. Будь-яких доказів на підтвердження протилежного відповідачем надано не було.
Тобто в даному конкретному випадку січень 2008 року та березень 2018 року є місяцями підвищення тарифних ставок (посадових окладів), а тому відповідно до Порядку № 1078 січень 2008 року та березень 2018 року є базовими місяцями для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців за відповідні періоди.
Додатково зроблені судом висновки підтверджуються наявним в матеріалах справи листом Міністерства соціальної політики України, яке відповідно п.14 Порядку №1078 є єдиним органом, який має право надавати роз`яснення щодо порядку нарахування індексації грошових доходів населення.
Так, Мінсоцполітики у своєму листі від 29.12.2017 року №122/0/66-17 зазначає, що посадові оклади військовослужбовців востаннє підвищувались у січні 2008 року та у лютому 2009 року (іншій категорії військовослужбовців). Цим же листом від 29.12.2017 року №122/0/66-17 Мінсоцполітики визначає, що сума індексації у грудні 2017 року (для військовослужбовців з базовим місяцем - січень 2008 року) становить 4258,75 грн. (1762 (прожитковий мінімум) х 241,7 (коефіцієнт індексації) / 100).
Тобто, починаючи з грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватися з місяця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець.
Отже базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року є січень 2008 року.
Аналогічний правий висновок міститься в постановах П`ятого апеляційного адміністративного суду від 30.08.2019 року по справі №400/339/19, постанові від 26.09.2019 року по справі №420/1783/19.
Відповідно до абзацу 3 п. 1.1. Порядку №1078 індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Відповідно до абзацу 5 п. 1.1. Порядку №1078 для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.
Тобто, для встановлення місяця, з якого в особи виникло право на індексацію грошового забезпечення треба знайти місяць в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації (до 01.01.2016 року поріг індексації становив 101%, з 01.01.2016 року поріг індексації став 103%).
Відповідно до абзацу 4 п. 1.1. Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком.
На офіційному публічному веб ресурсі Державної служби статистики України за електронним посиланням: "http://ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2006/ct/cn_rik/isc/isc_u/isc_m_u.htm" розміщено індекси споживчих цін у 1991 - 2019 роках (роздруковану копію долучено до матеріалів справи).
Згідно зазначених даних величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації в розмірі 101 відсоток (поріг до законодавчих змін, які набрали законної сили 01.01.2016 року) в лютому 2008 року.
Отже, з лютого 2008 року по дату наступного підвищення окладу - 01.03.2018 року за посадою позивача закріпилось право на індексацію, базовим місяцем для розрахунку якої є січень 2008 року.
Натомість відповідач, як це вбачається з відзиву на позов та копії листа від 26.07.2021 року №372/9/353 в якості базового місяця для обрахунку розміру належної позивачу індексації використовував грудень 2015 року та січень 2016 року, визначаючи ці місяці такими, в яких відбулось підвищення загального розміру грошового забезпечення позивача.
Суд зазначає про неправомірність таких дій з огляду на дві обставини.
По-перше, з наведених вище аргументів та висновків суду вбачається, що правильним базовим місяцем який має бути використаний при обрахунку індексації за період до 01.03.2018 року є січень 2008 року.
По-друге, підвищення грошового забезпечення, яке відбулось в 2016 році не має жодного значення для визначення права особи на індексацію, оскільки п.5 Порядку №1078 прямо передбачено, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.
Натомість, не заперечується відповідачем та вбачається з наведеного вище за текстом рішення обґрунтування те, що посадовий оклад позивача в 2016 році не підвищувався.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання військової частини А1088 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року до 28.02.2018 року (кінцева дата - 01.03.2018 року визначена позивачем помилково) із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем в період з 01.01.2016 року до 28.02.2018 року індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 протиправно не нараховувалась та не виплачувалась в належному розмірі, доказів протилежного відповідачем не надано.
З огляду на викладене, а також ураховуючи обставини даної справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А1088 щодо не виплати в повному розмірі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року до 28.02.2018 року.
Зобов`язати військову частину А1088 (Код ЄДРПОУ: 08390756, місцезнаходження: 73485, м. Херсон, смт. Антонівка, вул. Дальня) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року до 01.03.2018 року із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 106030000