Рішення № 100367793, 18.10.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
540/2165/21
Номер документу
100367793
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2165/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України в особі Голови Баканова Івана Геннадійовича, Управління Служби безпеки України в Херсонській області в особі начальника Криворучка Сергія Миколайовича, Управління Служби безпеки України в Сумській області в особі начальника - Григоренко Руслана Володимировича, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в особі начальника Лазаревої Зінаїди Тимофіївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог

ОСОБА_1 ( надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Служби безпеки України в особі Голови Баканова Івана Геннадійовича ( надалі - відповідач-1, СБУ), Управління Служби безпеки України в Херсонській області в особі начальника Криворучка Сергія Миколайовича ( надалі - відповідач-2, УСБУ в Херсонській області), Управління Служби безпеки України в Сумській області в особі начальника - Григоренко Руслана Володимировича ( надалі - відповідач-3, УСБУ в Сумській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( надалі - відповідач-4, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить :

- визнати протиправною бездіяльність голови Служби безпеки України по невиконанню своїх обов`язків щодо невжиття заходів для забезпечення соціальних гарантій військовослужбовця Служби безпеки України полковника ОСОБА_1 при звільненні з військової служби за наказом № 810-ос від 22.08.2015 року при виданні наказу 02.04.2021 р. № 440-ос/дск;

- визнати протиправною бездіяльність начальника Управління Служби безпеки України в Херсонській області та Управління Служби безпеки України в Сумській області щодо не оформлення та не подання документів до Головного Управління Пенсійного фонду в Херсонській області для поновлення та призначення полковнику ОСОБА_1 пенсії по вислузі років станом на дату звільнення, а саме довідок станом на 08.09.2015 року, станом на 01.03.2018 року, 05.03.2019 року, 29.07.2020 року, за період з 25.01.2020 року по 02.04.2021 року з урахуванням звільнення з військової служби з 22.08.2015 року по наказу № 440-ос від 02.04.2021 року з основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 року "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

- зобов`язати голову Служби безпеки України спільно з Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області та Управлінням Служби безпеки України в Сумській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нові довідки про розмір грошового забезпечення полковника ОСОБА_1 по посаді начальника відділу головного відділу для поновлення та призначення пенсії по вислузі років станом на дату звільнення, а саме довідки станом на 08.09.2015 року, станом на 01.03.2018 року, станом на 05.03.2019 року, станом на 29.07.2020 року, станом з 25.01.2020 року по 02.04.2021 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за всіма складовими встановленими до 22.08.2015 року для проведення 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

- зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області провести поновлення виплати пенсії з 01.03.2018 року, призначення пенсії по вислузі років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, перерахунку розміру пенсії по вислузі років полковнику ОСОБА_1 за довідками Служби безпеки України та Управління Служби безпеки України в Херсонській області за складовими на дату звільнення з військової служби з 08.09.2015 року, довідками станом саме на 08.09.2015 року, станом на 01.03.2018 року, станом на 05.03.2019 року, станом 29.07.2020 року, за період з 25.01.2020 року по 02.04.2021 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року " Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" включно, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно.

II. Позиція позивача та заперечення відповідачів

Вказані позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 02.04.2021 року головою Служби безпеки України був виданий наказ № 440-ос, відповідно до якого ОСОБА_1 вважається таким, що звільнений з військової служби в Службі безпеки України за наказом № 810-ос від 22.08.2015року та виключений зі списків особового складу УСБУ в Херсонській області наказом № 624-ос від 08.09.2015 року. При цьому, позивач вказує, що 22.08.2015 року головою СБ України позивача було звільнено з військової служби та 08.09.2015 року т.в.о. начальника УСБУ в Херсонській області виключено із списків особового складу Управління. У 2016 році ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області позивачу була призначена пенсія за вислугу років як особі, яка звільнення з органів СБ України по посаді начальника відділу головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. В подальшому, по заяві позивача виплату пенсії було призупинено з 01.05.2018 року у зв`язку з змінами обставин та після ознайомлення із наказом СБУ №440-ос від 02.04.2021 року позивач звернувся до СБУ та його територіальних органів із заявою щодо підготовки та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, та із заявою до самого Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для поновлення виплати пенсії. Натомість СБУ взагалі не відповіло на його заяву, УСБУ в Херсонській області запропонувало самостійно звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для вирішення питань з пенсійного забезпечення, УСБУ в Сумській області повідомило про відсутність документів необхідних для подання до пенсійного органу, а Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у встановлений законом строк так і не прийняло рішення щодо відновлення виплати пенсії з урахуванням її підвищення з 2015 по 2021 рік.

20.08.2021 р. за вх. № 17013/21 судом зареєстровано від представника відповідача-1 та відповідача-2 відзив на позов, яким заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на таке. Так, твердження ОСОБА_1 про те, що виданням наказу Голови СБУ № 440- ос/дск не дотримані його соціальні і правові гарантії та він фактично залишений без засобів до існування, а відповідачі 1-3 протиправно не оформлюють та не подають документів для "поновлення та призначення" йому пенсії, є хибним, безпідставним та не відповідає фактичним обставинам. Після звільнення у 2015 році, у Головному управлінні ПФУ в Херсонській області ОСОБА_1 була оформлена військова пенсія за вислугою років, яку він отримував до квітня 2018 року включно. Пенсія у 2015 році оформлена ОСОБА_1 на підставі відповідного грошового атестата, виданого УСБУ в Херсонській області станом на 08.09.2015 (міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 № 2102005327). У зв`язку з поновленням позивача на військовій службі наказом № 424-ос від 04.04.2018, з 01.05.2018 виплата пенсії йому була призупинена на підставі ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Таким чином, з метою поновлення виплати пенсії, призначеної у 2015 році, позивач має звернутись із відповідною заявою до Головного управління ПФУ в Херсонській області. При цьому, згідно вимог ч. 2 ст. 2 та п. "б" ч. 1 ст. 50 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 можливе не раніше 27.07.2021, тобто з дня, наступного за днем виключення його зі списків особового складу СБУ та припинення виплати йому грошового забезпечення. У той же час, враховуючи, що позов ОСОБА_1 подав до суду 15.05.2021, тобто до видання наказу про виключення його зі списків особового складу СБУ, всі заявлені у ньому позовні вимоги є передчасними, необґрунтованими та таким, що не відповідають вимогам матеріального та процесуального права, оскільки КАС України не передбачає можливості захисту уявного чи можливого порушення прав у майбутньому. У період з 24.03.2018 по 27.07.2021 ОСОБА_1 отримував грошове забезпечення (з 24.03.2018 по 09.02.2020 - в УСБУ в Херсонській області, з 10.02.2020 по 27.07.2021 - в УСБУ в Сумській області), йому виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань (факт отримання ОСОБА_1 грошового забезпечення у зазначений період досліджувався та встановлений рішеннями судів у справах № 540/544/20, №540/677/20, № 540/3201/20, №540/3716/20 та підтверджується довідкою УСБУ в Херсонській області № 71/22/68-2948 від 15.04.2021 (за відповідний період) - копія довідки додається). Таким чином, вимога ОСОБА_1 про надання довідок про його грошове забезпечення станом на 08.09.2015 та 01.03.2018 є необґрунтованими та безпідставними, оскільки такі відомості (грошовий атестат станом на 09.09.2015 та довідка И/А-2102005327 від 10.04.2018) надавались УСБУ в Херсонській області до ГУ ПФУ в Херсонській області, та з врахуванням даних документів відповідачем 4 здійснено нарахування та перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Щодо вимоги про видачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом 05.03.2019, то вона є безпідставною, оскільки на вказану дату ОСОБА_1 знаходився на військовій службі, отримував грошове забезпечення як військовослужбовець СБУ, а виплата раніше призначеної йому пенсії була призупинена. З огляду на вказане є необґрунтованою та безпідставною вимога позивача про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, оскільки судові рішення в адміністративній справі № 826/3858/18, а також постанова Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, якою залишено в силі рішення від 17.12.2019 Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 160/8324/19 (зразкова справа), яким визнано протиправними та зобов`язано суб`єктів владних повноважень вчинити дії щодо підготовки та надання до Пенсійного фонду України довідок щодо грошового забезпечення для перерахунку пенсії, стосуються видачі відповідних довідок тим військовим пенсіонерам, які перебували станом на 05.03.2019 на обліку в органах ПФУ та отримували пенсію. З аналогічних підстав є необґрунтованою та безпідставною вимога позивача про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом 29.07.2020, оскільки на вказану дату ОСОБА_1 знаходився на військовій службі та отримував грошове забезпечення як військовослужбовець СБУ, а виплата йому раніше призначеної пенсії була призупинена. При цьому, вимога позивача щодо видання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії є передчасною, оскільки така довідка може бути видана лише після поновлення виплати йому пенсії з 27.07.2021, та з урахуванням Постанови КМУ № 704 та висновків, зроблених у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 160/8324/19 (зразкова справа) від 17.12.2019.

26.08.2021 р. за вх. № 17219/21 судом зареєстровано від представника відповідача-3 відзив на позов, яким заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на таке. У відповідності до ч. З ст. 24 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу. Згідно з абз. 2 п. 68 Положення № 1262 днем звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби в запас або у відставку вважається день, з якого їх наказом виключено зі списків особового складу Служби безпеки України. Наказом Голови СБУ № 161-ОС/дск від 11.02.2021 "По особовому складу" полковника ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні начальника Управління СБУ в Сумській області за посадою начальника відділу (полковник), призначено за підпунктом "б" пункту 44 Положення № 1262 консультантом начальника управління (полковник), а наказом начальника Управління СБУ в Сумській області "По особовому складу" № 222-ос/дск від 26.07.2021 полковник ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу з .07.2021 р. При цьому, ОСОБА_1 особисто подавались рапорти щодо надання йому відпусток, які керівництвом регіонального органу були вирішені позитивно, та ОСОБА_1 наказами начальника УСБУ в Сумській області № 178- ос/дск від 07.06.2021, № 188-ос/дск від 23.06.2021, № 199-ос/дск від 02.07.2021 та № 213-ос/дск від 20.07.2021 надавались відпустки. Відповідач-3 наголошує на тому, що ОСОБА_1 до 26.07.2021 року отримував грошове забезпечення в Управлінні СБУ в Сумській області (довідка ФВ додається до відзиву). Станом на дату звернення ОСОБА_1 до Управління СБУ в Сумській області (12.04.2021) щодо направлення до ГУ ПФУ в Херсонській області документів для призначення йому пенсії за вислугу років він з Управління СБУ в Сумській області не звільнявся, зі списків особового складу СБУ не виключався, отримував грошове забезпечення та стосовно нього малися відомості, що виплату раніше призначеної йому пенсії припинено у зв`язку з поновленням на військовій службі. Таким чином, ОСОБА_1 не мав права на вимогу до Управління СБУ в Сумській області щодо оформлення документів для призначення йому пенсії за вислугу років. У зв`язку з цим Управлінням відмовлено у задоволенні вимог військовослужбовця ОСОБА_1 (вих. № 68/Я-87/199/2 від 07.05.2021), оскільки Управління наділено лише правом направлення документів для призначення пенсії звільненим з військової служби особам, а також надавати пенсіонерам довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку їм пенсій за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби). За таких обставин вважає, що порушень прав, свобод та інтересів позивача з боку УСБУ в Сумській області допущено не було, а тому його вимоги, викладені ним у позовній заяві від 15.05.2021 задоволенню не підлягають.

25.08.2021 р. за вх. № 17101/21 судом зареєстровано від відповідача-4 відзив на позов, а також 01.10.2021 за вх. № 20415/21 судом зареєстровано доповнення до відзиву на позов, якими заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на таке. Так, поновлення пенсії позивачу можливе згідно з вимогами статті 2 Закону № 2262-ХІІ виключно після звільнення зі служби. При цьому, вказує, що з 09.09.2015 за поданням Управління Служби безпеки України в Херсонській області як особі, звільненій зі служби 08.09.2015, позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до норм Закону № 2262, що діяли на дату призначення пенсії. У зв`язку зі скасуванням наказу Голови СБ України від 22.08.2015 №810-ос про звільнення позивача та на виконання наказу Голови СБУ від 04.04.2018 №424-ОС про поновлення його на військовій службі Головним управлінням припинено виплату пенсії ОСОБА_1 (атестат про зняття з обліку №170). У зв`язку з отриманням листа Управління СБУ в Херсонській області від 15.04.2021 № 71/22/3-4135 щодо видання Головою СБУ наказу № 440-ос/дск від 02.04.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 вважається таким, що звільнений з військової служби наказом Голови СБУ №810-ос від 22.08.2015 та виключений зі списків особового складу УСБУ в Херсонській області наказом № 624-ос від 08.09.2015, а також заяви позивача від 07.05.2021 про поновлення виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років, Головним управлінням проведено поновлення виплати пенсії Позивачу (протокол від 01.06.2021). В подальшому, внаслідок отримання від Управління СБУ в Сумській області листа від 31.05.2021 № 3651 щодо проходження ОСОБА_1 військової служби в УСБУ в Сумській області та заяви позивача від 07.06.2021 про призупинення виплати пенсії, Головним управлінням припинено виплату пенсії Позивачу (атестат про зняття з обліку № 215). Крім того, 02.08.2021 позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про поновлення виплати пенсії, проте не надав документів на підтвердження факту звільнення зі служби. Після отримання від Управління СБУ в Сумській області листа від 13.09.2021 № 5893 щодо виключення полковника ОСОБА_1 із списків особового складу з 26.07.2021 р. згідно наказу начальника Управління СБУ в Сумській області № 222-ос/дск від 26.07.2021, Головним управлінням поновлено виплату пенсії позивачу з 27.07.2021, тобто з дати звільнення (протокол від 27.09.2021), встановлено йому розмір пенсії - 9368,45 грн. виплата пенсії буде здійснена у жовтні 202 1 року. Щодо вимоги позивача провести поновлення виплати пенсії з 01.03.2018 року, то відповідач-4 вважає, дану вимогу передчасною, оскільки відповідно до положень статей 1-2, 51, ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій необхідна сукупність обов`язкових умов, основною з яких є звільнення особи зі служби. Оскільки на момент виникнення спірних правовідносин до ГУ ПФУ в Херсонській області від органів, в яких позивач проходив службу, довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, на 29.07.2020 року, та за період з 25.01.2020 року по 02.04.2021 року не надсилалися, то і обов`язок по перерахунку пенсії позивачу в ГУ ПФУ в Херсонській області відсутній.

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 06.08.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою суду звільнено позивача від сплати судового збору за подання позову відмовлено у задоволені клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження за участі сторін (викликом їх до суду) або в порядку загального провадження.

Ухвалою суду від 30.09.2021 р. повернуто без розгляду заяву позивача від 27.08.2021 р. за вх. № 17564/21, подану в порядку ст. 47 КАС України, в частині абзаців 3- 5 прохальної її частини, відмовлено позивачу у задоволені клопотання від 27.08.2021 р. ( вх. № 17564/21) про витребування доказів, відмовлено позивачу у задоволені клопотань від 27.08.2021 р. ( вх. № 17564/21), від 21.09.2021 р. за вх. № 19383/21 про перехід до розгляду справи за правилами загального провадження, відмовлено у задоволені клопотання позивача від 25.08.2021 р. в частині продовження строку для надання відповіді на відзив.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 на момент звернення до суду проходив військову службу в органах Служби безпеки України, а саме в Управлінні СБУ в Сумській області.

У 2015 році наказом Голови СБУ № 810-ос від 22.08.2015 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби пп. "б" п. 48 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, а наказом УСБУ в Херсонській області № 624-ос від 08.09.2015 ОСОБА_1 виключений із списків особового складу Управління в запас Збройних сил України.

09.09.2015 року згідно протоколу за пенсійною справою № 2102005327 ( СБУ) ОСОБА_1 , як особі, яка звільнена з органів СБ України, ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області з 09.09.2015 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ. ( а.с. 122-124).

04.04.2018 на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2018 у справі № 821/3195/15-а наказом Голови СБУ № 424-ОС, ОСОБА_1 був поновлений на військовій службі в СБУ, а саме у розпорядженні начальника УСБУ в Херсонській області.

01.05.2018 року згідно атестату ГУ ПФУ в Херсонській області про зняття з обліку № 170 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії по причині зарахування на військову службу, пенсію виплачено до 30.04.2018 р. ( а.с. 133)

У подальшому, 25.01.2020 наказом Голови СБУ № 83-ос ОСОБА_1 призначено на посаду начальника 2 відділу головного відділу ЗНД У СБУ в Сумській області та наказом Голови СБУ № 907-ос/дск від 16.07.2020 виведений у розпорядження начальника вказаного Управління.

11.02.2021 наказом Голови СБУ № 161-ОС/дск "По особовому складу" полковника ОСОБА_1 , який перебував у розпорядженні начальника Управління СБУ в Сумській області за посадою начальника відділу (полковник), призначено за підпунктом "б" пункту 44 Положення № 1262 консультантом начальника управління (полковник).

02.04.2021 відповідно до Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, на виконання постанови Верховного Суду від 18.02.2021 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2021 у справі № 821/3195/15-а, головою СБУ видано наказ № 440-ос/дск, пунктом 5 якого передбачено - вважати ОСОБА_1 таким, що звільнений з військової служби в СБУ наказом № 810-ос від 22.08.2015 та виключений зі списків особового складу згідно з наказом УСБУ в Херсонській області № 624-ос від 08.09.2015. ( а.с. 169).

08.04.2021 р. позивач звернувся з заявою до Голови СБУ, якою просив вважати, дану заяву, як заяву про скоєння злочину високо посадовими службовими особами СБ України та суддів Верховного Суду та Шостого апеляційного адміністративного суду для вжиття заходів згідно до компетенції, а також просив наказ Голови СБ України №440-ОС/ДСК від 02.04.2021р. скасувати, оскільки він є незаконним. ( а.с. 8).

09.04.2021 р. позивач звернувся до керівника УСБУ в Херсонській області з заявою терміново підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повний пакет відповідних документів для призначення, нарахування та виплати йому пенсії за вислугу років у зв`язку з виданням Головою СБ України наказу №440-ОС/ДСК від 02.04.2021року та з метою неухильного забезпечення соціальних гарантій військовослужбовця. ( а.с. 12).

28.04.2021 р. начальник УСБУ в Херсонській області листом № 71/Я-120/Я-121/60 повідомив позивача про те, що діючим пенсійним законодавством України не передбачено повторне оформлення пенсії у разі призупинення її виплати, з метою поновлення виплати пенсії, призначеної у 2015 році та призупиненої у квітні 2018 року, йому необхідно звернутись із відповідною заявою до Головного управління ПФУ в Херсонській області. При цьому, вказав, що складання та видача довідок про грошове забезпечення військовослужбовців СБУ не передбачено ні Постановою КМУ № 704 від 30.08.2017, ні наказом ЦУ СБУ № 515/дск від 10.04.2018. ( а.с. 12 зворотній бік).

14.05.2021 позивач звернувся до керівника УСБУ в Херсонській області з заявою щодо оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на дату звільнення з військової служби за наказами голови СБ України №810-ос від 22.08.2015 року, т.в.о. начальника УСБУ в Херсонській області №624-ос від 08.09.2015 року з 22.08.2015 року за всіма складовими грошового забезпечення та в встановлених процентах, з урахуванням правильно встановленого розміру грошового забезпечення за всіма складовими (премії, надбавок, вислуги років тощо.), оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з 01.03.2018 р. з 05.03.2019 року за всіма складовими грошового забезпечення встановленого позивачу станом на 22.08.2015року з урахуванням процентів, довідку про вислугу років станом на 22.08.2015 року, як в календарному так і пільговому обчисленні, посилаючись на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 ЗУ "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постанови КМУ №103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704, інших нормативно-правових актів. ( а.с. 14)

09.04.2021 р. позивач звернувся до керівника УСБУ в Сумській області з заявою терміново підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повний пакет відповідних документів для призначення, нарахування та виплати йому пенсії по вислузі років у зв`язку з виданням Головою СБ України наказу №440-ОС/ДСК від 02.04.2021року, з метою неухильного забезпечення соціальних гарантій військовослужбовця. ( а.с. 13 зворотній бік).

07.05.2021 начальник УСБУ в Сумській області листом № 68/Я-87/199/2 повідомив позивача про те, що у відповідності до наказу Голови СБ України від 02.04.2021 №440- ОС/ДСК, виданого відповідно до Положення про проходження військової служби військовослужбовцями СБУ та на виконання постанов Верховного Суду від 18 лютого 2021 року, Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2021 року у справі №821/3195/15-а, полковника ОСОБА_1 вважати таким, що звільнений з військової служби у Службі безпеки України згідно з наказом Голови Служби безпеки України від 22 серпня 2015 року №8Ю-ОС та виключений зі списків особового складу згідно з наказом начальника Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 08 вересня 2015 року №624-ОС. На підставі вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у Управління СБ України в Сумській області відсутні підстави для підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області документів для призначення йому пенсії. ( а.с. 13)

22.04.2021 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області з заявою, якою повідомив про те, що перебуває на обліку у управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців, як пенсіонер Служби безпеки України на підставі подання управління СБ України в Херсонській області від 29.01.2016 року №71/22/3-559, та якому нараховувалось та сплачувалось пенсійне забезпечення з вересня 2015року та на підставі його заяви було зупинене з 01.05.2018року, у зв`язку з поновленням на військовій службі. Наказом Голови СБУ № 440-ОС/дск від 02.04.2021року встановлено, що ОСОБА_1 вважаються звільненим з військової служби з СБ України наказом №810-ос від 22.08.2015 року та виключений зі списків особового складу наказом УСБУ в Херсонській області № 624-ос від 08.09.2015 року, у зв`язку з чим просить поновити йому нарахування та виплату пенсійного забезпечення з 01.05.2018 року за умов його перерахування у відповідності до нормативно-правових документів щодо пенсійного забезпечення, за усіма складовими грошового забезпечення (основного та додаткового), яке військовослужбовець отримував на момент звільнення з військової служби та з урахуванням відповідного збільшення його розміру за цей період. ( а.с. 9 зворотній бік)

12.05.2021 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача про те, що з урахуванням вимог статті 2 та пункту "б" статті 50 Закону № 2262 виплату пенсії буде поновлено не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення. Оскільки за повідомленням УСБУ в Херсонській області, у період з лютого 2020 року по квітень 2021 року ОСОБА_1 проходить службу в УСБУ в Сумській області, Головним управлінням надіслано відповідний запит до УСБУ в Сумській області.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів 1-3 щодо не оформлення та не подання до ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області документів для поновлення та призначення пенсії за вислугу років станом на дату звільнення з військової служби 08.09.2015 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих до вимог чинного законодавства, за всіма складовими, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, а обов`язком ГУ ПФУ в Херсонській області провести поновлення виплати пенсії з 01.03.2018 року та її призначення за довідками Служби безпеки України в Херсонській області, Управління Служби безпеки України в Сумській області, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 р. до 03.09.2019 р. включно, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд

Відповідно до приписів пункту 4 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Право особи за звернення до суду за захистом його прав у спорах, пов`язаних з проходженням публічної служби, гарантується також ст. 19 Конституції України, згідно якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на призначення пенсії за вислугою років регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ з наступними змінами та доповненнями (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ), який передбачає, зокрема,-

- законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. ( абзац перший статті 1-1 цього Закону);

- право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) ( абзац перший статті 1-2 цього Закону);

- військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення. ( частини 1 та 2 статі 2 цього Закону).

- призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України. ( стаття 10 цього Закону);

- пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби ( абзац перший пункту "а" статті 12 цього Закону);

- пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам офіцерського складу які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення. ( пункт "б" частини 1 статті 50 цього Закону);

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( частина 3 статті 43 цього Закону).

- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку ( частина 18 статті 43 цього Закону).

- перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. ( частина 3 статті 51 цього Закону).

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку ( частина 1 статті 63 цього Закону);

- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону ( частина 2 статті 63 цього Закону);

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій ( частина 4 статті 63 цього Закону).

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Закону України від 25.03.92 №2232-ХІІ "Про військовий обов`язок і військову службу" закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, рядового складу Служби безпеки України (далі - військовослужбовці Служби безпеки України), виконання ними військового обов`язку в запасі та особливості проходження військової служби в особливий період визначено Положенням про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України № 1262/2007 від 27.12.2007, яким встановлено, що днем звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби в запас або у відставку вважається день, з якого їх наказом виключено зі списків особового складу Служби безпеки України. ( абзац другий пункту 68 цього Положення).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема, -

- заява про припинення виплати пенсії у зв`язку з виїздом за кордон, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні тощо, подається пенсіонером, або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання. ( абзац другий пункту 4 Порядку № 3-1);

- орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 3). ( пункт 14 Порядку № 3-1)

- не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії. ( пункт 17 Порядку № 3-1);

- рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії. ( пункт 18 Порядку № 3-1).

VI. Оцінка суду

Системний аналіз вказаних приписів законодавства свідчить про те, що право на пенсійне забезпечення, мають особи, які звільнені з військової служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення. При цьому, днем звільнення військовослужбовців Служби безпеки України з військової служби в запас або у відставку вважається день, з якого їх наказом виключено зі списків особового складу Служби безпеки України, .

Крім того, за змістом наведених норм Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про відновлення виплати раніше призначеної пенсії при зверненні особи з відповідною заявою та необхідними для відновлення раніше призначеної пенсії документами та за результатами їх розгляду приймає відповідне рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Одним із принципів адміністративного судочинства є диспозитивність (від лат. dispono - "розпоряджаюся"). Цей принцип знаходить свій прояв у тому, що надає особам, які беруть участь у справі, можливість вільно розпоряджатися своїми матеріальними та процесуальними правами на власний розсуд. Реалізацією цього принципу є самостійне вирішення позивачем питання, чи звертатися до суду з позовом взагалі, з наступним визначенням підстав, змісту і обсягу позовних вимог, а після винесення судом рішення у справі - окремо вирішувати питання, чи оскаржувати такі судові рішення в апеляційному чи касаційному порядку, у якому обсязі та з яких підстав здійснювати таке оскарження. Суд як незалежний орган не може ініціювати провадження чи навіть захищати права особи без відповідного звернення такої особи.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відтак, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав, свобод чи інтересів позивача, що зумовлює необхідність їх відновлення належним способом у тій мірі, у якій вони порушені. Зміст вимог адміністративного позову, як і, відповідно, зміст рішення, має виходити з потреби захисту саме порушених прав, свобод та інтересів у цій сфері.

Як встановлено судом, на момент звернення позивача до очільників Управління Служби безпеки України в Херсонській та Сумській областях із заявами щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Херсонській області документів для поновлення та призначення полковнику ОСОБА_1 пенсії по вислугу років з урахуванням звільнення з військової служби з 22.08.2015 р. наказом № 440-ос від 02.04.2021 р. для проведення 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії, позивач перебував у списках особового складу УСБУ в Сумській області та отримував грошове забезпечення, що підтверджується довідкою УСБУ в Сумській області від 18.09.2021 № 280 ( а.с. 146).

26.07.2021 року на виконання наказу Голови СБУ № 440-ос/дск від 02.04.2021 (зі змінами, внесеними наказом Голови СБУ № 569-ос/дск від 30.04.2021), наказом УСБУ в Сумській області № 222-ос/дск ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу УСБУ в Сумській області з 26.07.2021.

Про вказані обставини позивач був обізнаний, що підтверджується його заявою від 07.06.2021 р., поданою до Головного управління ПФУ в Херсонській області про призупинення виплати пенсії ( а.с. 132) та на підставі якої було припинено йому виплату пенсії (атестат про зняття з обліку № 215). ( а.с. 132 зворотній бік)

Відтак, судом встановлено, що до 26.07.2021 року позивач не набув права на відновлення раніше призначеної пенсії і як наслідок на її перерахунок відповідно до вищевказаних приписів Закону № 2262-ХІІ, оскільки після видання наказу Голови СБУ № 440-ос/дск від 02.04.2021 (зі змінами, внесеними наказом Голови СБУ № 569-ос/дск від 30.04.2021) він продовжував проходити військову службу в органах СБУ та отримував грошове забезпечення до 26.07.2021 року.

З огляду на вказані обставини, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльність голови Служби безпеки України по невиконанню своїх обов`язків щодо невжиття заходів для забезпечення соціальних гарантій військовослужбовця Служби безпеки України полковника ОСОБА_1 при звільненні з військової служби за наказом № 810-ос від 22.08.2015 року при виданні наказу 02.04.2021 р. № 440-ос/дск.

При цьому, зі змісту позову вбачається, що вказану бездіяльність голови Служби безпеки України позивач фактично пов`язує з протиправністю видання наказу 02.04.2021 р. № 440-ос/дск, що підтверджується також заявою ОСОБА_1 від 08.04.2021 р., якою останній просить Голову СБУ вважати дану заяву, як заяву про скоєння злочину високопосадовими службовими особами СБ України та суддів Верховного Суду та Шостого апеляційного адміністративного суду для вжиття заходів згідно до компетенції, а також просив наказ Голови СБ України №440-ОС/ДСК від 02.04.2021р. скасувати, оскільки він є незаконним. ( а.с. 8). Натомість, правомірність його видання не є предметом розгляду у даній справі, що додатково свідчить про необґрунтованість вказаної вимоги позивача.

Щодо вимоги позивача в частині визнання протиправної бездіяльності відповідачів очільників Управління Служби безпеки України в Херсонській області та Управління СБУ в Сумській області щодо підготовки та направлення до ГУ ПФУ в Херсонській області документів для поновлення та призначення полковнику ОСОБА_1 пенсії по вислугу років з урахуванням звільнення з військової служби з 22.08.2015 р. наказом № 440-ос від 02.04.2021 р. для проведення 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії, яка обґрунтована виданням головою СБУ наказу № 440-ос від 02.04.2021 р., то враховуючи, що до 26.07.2021 року позивач перебував на службі в органах СБУ та отримував грошове забезпечення, а виплата раніше призначеної пенсії були призупинена, у вказаних відповідачів були відсутні законні підстави на вимогу позивача готувати та направляти до ГУ ПФУ в Херсонській області відповідні документи для поновлення та в подальшому для перерахунку йому пенсії по вислугу років з урахуванням вказаного звільнення. Відтак, суд вважає, що вказані вимоги також не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача в частині зобов`язання голову Служби безпеки України спільно з Управлінням Служби безпеки України в Херсонській та Сумській областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нові довідки про розмір грошового забезпечення полковника ОСОБА_1 по посаді начальника відділу для поновлення та призначення пенсії по вислузі років станом на дату звільнення, а саме довідки станом на 08.09.2015 р., 01.03.2018 р., 05.03.2019 р., 29.07.2020 р., з 25.01.2020 р. по 02.04.2021 р., з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 від 30.08.2017р., відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 р., ст. 9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991р. за всіма складовими встановленими до 22.08.2015р. для проведення 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру його пенсії, то суд вважає вказані вимоги передчасними, оскільки як зазначалось вище, на момент звернення до очільників Управління Служби безпеки України в Херсонській та Сумській областях позивач перебував у статусі військовослужбовця та продовжував до 26.07.2021 проходити військової служби в СБУ та отримував грошове забезпечення військовослужбовця у т.ч. матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, що підтверджується довідкою УСБУ в Херсонській області № 71/22/68-2948 від 15.04.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 24.03.2018 р. по 09.02.2020 р. ( а.с. 106-108), а також довідкою УСБУ в Сумській області від 18.09.2021 № 280 щодо отримання ОСОБА_1 з січня 2020 по липень 2021 року грошове забезпечення в Управлінні СБУ в Сумській області ( а.с. 146).

Разом з тим, суд вказує, що право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії виникає лише після поновлення виплати йому пенсії з 27.07.2021, та з урахуванням Постанови КМУ № 704 та висновків, зроблених у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 160/8324/19 (зразкова справа) від 17.12.2019.

При цьому, суд зауважує, що відповідно до наявних у матеріалах справи витягів з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , з 09.09.2015 ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років на підставі грошового атестату № 63 від 08.09.2015 та довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчисленні пенсії від 08.09.2015 р.

За позицією Управління Служби безпеки України в Херсонській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, 19.04.2018 розмір пенсії позивача було перераховано з 01.01.2018 згідно з пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки Управління СБУ в Херсонській області від 10.04.2018 №1Ч/А-2102005327 з суми грошового забезпечення 13 383,50 грн., а тому суд вважає, що вимога ОСОБА_1 про надання довідок про його грошове забезпечення станом на 08.09.2015 та 01.03.2018 є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Херсонській області провести поновлення виплати пенсії з 01.03.2018 року, призначення пенсії по вислузі років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, перерахунку розміру пенсії по вислузі років позивача згідно довідок Служби безпеки України та Управління Служби безпеки України в Херсонській області за складовими на дату звільнення з військової служби з 08.09.2015 року, станом на 08.09.2015 року, на 01.03.2018 року, на 05.03.2019 року, 29.07.2020 року, за період з 25.01.2020 року по 02.04.2021 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року " Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" включно, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 включно, то суд вважає, що вирішення заявлених до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області вказаних вимог, не залежить від позовних вимог, заявлених до СБУ та її територіальних органів, оскільки зобов`язання СБУ та її територіальних органів вчинити певні дії, про які просить позивач, передують вчиненню Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Херсонській області дій щодо перерахунку пенсії та її нового обчислення, які ще не були вчиненні та у вчиненні яких ще не було відмовлено.

Разом з тим, враховуючи, що усі заявлені позивачем вимоги обґрунтовані одними і тими ж підставами, зокрема прийняттям СБУ наказу №440-ос від 02.04.2021 року та наслідками прийняття такого наказу, тому суд дійшов висновку, що вимоги позивача, заявлені до ГУ ПФУ в Херсонській області є передчасними, а тому не підлягають задоволенню.

Крім того, під час розгляду даної справи, судом встановлено, а позивачем не заперечувалось, що 02.08.2021 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про поновлення/перерахунок пенсії та після отримання від Управління Служби безпеки України в Сумській області листа від 13.09.2021 р. № 5893 ( а.с. 185) щодо виключення ОСОБА_1 із списків особового складу Управління СБУ в Сумській області з 26.07.2021 року та отримання ним грошового забезпечення по 26.07.2021, протоколом ГУ ПФУ в Херсонській області від 27.09.2021 року по пенсійній справі № 2102005327 ( СБУ) ОСОБА_1 з 27.07.2021 року поновлено виплату пенсії за вислугу років, встановлено розмір пенсії 936845 грн. ( а.с. 185 зворотній бік).

Оскільки ці акти індивідуальної дії не є предметом спору в цій справі, то суд не вдається до їх аналізу на відповідність нормам законодавства, а лише фіксує факт їх наявності.

VII. Висновок суду

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У Рішенні від 20.10.2011 у справі "Rysovskyy v. Ukraine" Суд Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ("Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", "Moskal v. Poland"). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Lelas v. Croatia").

Стосовно інших посилань відзиву/ позову, то суд зазначає, що згідно п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Крім того, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат

Оскільки позивача було звільнено від сплати судового збору відповідно до п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", судові витрати не підлягають розподілу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд -

вирішив:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Служби безпеки України в особі Голови Баканова Івана Геннадійовича ЄДРПОУ 00034074, 01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 33), Управління Служби безпеки України в Херсонській області в особі начальника Криворучка Сергія Миколайовича ( вул. Лютеранська, 1, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 20001728), Управління Служби безпеки України в Сумській області в особі начальника - Григоренко Руслана Володимировича (ЄДРПОУ -20001674 Сумська область, м. Суми вул. Г. Кондратьева, 32,40014), Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в особі начальника Лазаревої Зінаїди Тимофіївни ( вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036 код ЄДРПОУ 21295057) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

кат. 112010201