Рішення № 100367563, 04.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
520/12639/21
Номер документу
100367563
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2021 р. № 520/12639/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Кандиби Ю.О.,

представника відповідача – Григоренка Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Миколаївській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки в межах Миколаївської області, а саме:

- роботи у пожежонебезпечних зонах;

- експлуатацію об`єктів підвищеної небезпеки декларування безпеки яких не проведено;

- експлуатацію обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах (приладів освітлення, рівномірів в ємностях);

- експлуатацію власного електрообладнання;

- експлуатацію систем газопостачання зрідженим газом;

- експлуатацію паливороздавальних колонок;

- експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме резервуарів зрідженого газу;

- виконання газонебезпечних робіт та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах;

- експлуатацію АГЗП;

-експлуатацію устатковання, пов`язаного з зберіганням, транспортуванням, вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки.

В обґрунтування позову зазначає, що під час проведення перевірки позивачем було встановлено порушення відповідачем норм законодавства про працю, які відображені в акті перевірки від 02.04.2021 №МК985/931/ОП/АПЛ та у зв`язку із якими необхідно застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД".

Відповідач не погоджуючись із позовними вимогами надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що у Управління Держпраці у Миколаївській області відсутні підстави для застосування заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Також зазначає, що позапланова перевірка суб`єктів господарювання проводиться тільки у передбачених законом випадках, однак у направленні на перевірку не вказано жодної підстави для проведення позапланової перевірки. Крім того, зазначив, що у відповідача наявні всі дозволи на здійснення господарської діяльності.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою суду від 04.10.2021 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

У судове засідання позивач, повідомлений судом належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув, надав до суду заяву, в якій просив суд розглядати адміністративну справу без його участі.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до направлення на проведення перевірки від 22.03.2021 №197 Управління Держпраці направило уповноважених осіб для проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД".

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держпраці у Миколаївській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, законодавства про працю, зайнятість та інші нормативно-правові акти.

Актом від 02.04.2021 №МК985/931/ОП/АПЛ зафіксовано такі порушення:

- п. 1 Акту на час перевірки відсутня дозвільна документація на роботи у пожежонебезпечних зонах, чим порушено вимоги п.З групи А додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 77 від 03.02.2021 (даті - Постанова № 77));

- п. 4 Акту на час перевірки суб`єктом господарювання не проведена ідентифікація, чим порушено п.25 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956;

- п. 5 Акту на час перевірки відсутня дозвільна документація на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого ПКМУ 28 грудня 2016 р. № 1055 (прилади освітлення, рівноміри в ємностях), чим порушено вимоги п.Ю групи А Переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки групи А, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 77 від 03.02.2021 (далі - Постанова № 77);

- п. 6 Акту на час перевірки не надано Акт опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів, у відповідності до вимог "Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів", чим порушено п. 8.4. НПАОП 40.1-1.2-1 -98;

- п. 9 Акту на час перевірки відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію систем газопостачання зрідженим газом, чим порушено до п.4 Групи Б Постанови № 77 та вимоги п.3.1. Р.ІІІ. НПАОПО.ОО-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- п. 10 Акту на час перевірки відсутня дозвільна документація на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженого ПКМУ 28 грудня 2016 р. № 1055 (паливороздавальні колонки), чим порушено вимоги п.Ю групи А Постанови № 77) та вимоги п.3.1. Р.ІІІ. НПАОПО.ОО-1.76- 15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- п. 11 Акту час перевірки відсутній дозвіл на експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме резервуари зрідженого газу, чим порушено вимоги п.5 Групи А Постанови № 77 та вимоги п.3.1. Р.ІІІ. НПАОПО.ОО-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- п. 12 Акту на час перевірки відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах, чим порушено вимоги п.3 групи А додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції Постанови № 77) та вимоги п.3.1. Р.ІІІ. НПАОПО.ОО-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- п. 13 Акту на час перевірки суб`єкт господарювання не організовував розроблення і складання декларації безпеки об`єкта підвищеної небезпеки, а саме АГЗП, чим порушено п.3 Порядку декларування та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №956:

- п. 26 Акту на час перевірки відсутня дозвільна документація на устатковання. пов`язане з зберіганням, транспортуванням, вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких дорівнює або перевищує нормативи порогових мас, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 "Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки", чим порушено вимоги п.1 групи А додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 №1107 (в редакції Постанови № 77). "

Також, за результатом проведення перевірки, Управлінням Держпраці у Миколаївській області прийнято припис від 02.04.2021 № МК985/931/ОП/АПЛ, в якому зазначені строки для усунення виявлених порушень.

У зв`язку із невиконанням вимог вищевказаного припису, відповідач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 5 КАС України визначено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

Як встановлено статтею 38 Закону України від 14.10.1992 №2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон №2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96 (далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем`єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду (підпункт 12 пункту 6 Положення).

Відповідно до пункту 7 вказаного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Управління Держпраці у Миколаївській області (далі - Управління Держпраці), згідно з пунктом 1 якого Управління Держпраці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Миколаївської області.

Згідно з підпунктом 20 пункту 4 Положення про Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об`єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Як передбачено частиною першою статті 6 Закону №877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є: доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Відповідно до абзацу першого частини шостої статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Судом, при дослідженні направлення на проведення перевірки від 22.03.2021 №197 встановлено, що вказане направлення не містить посилання на підставу, яка зумовила позивача ініціювати позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД", всупереч імперативно встановлених норм Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", яким встановлено вичерпний перелік підстав для здійснення саме позапланової перевірки.

З акту від 02.04.2021 №МК985/931/ОП/АПЛ та направлення на проведення перевірки від 22.03.2021 №197 вбачається розбіжність щодо заходу державного нагляду: плановий чи позаплановий.

Як встановлено судом з витягу з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензію на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" здійснює господарську діяльність з діючими ліцензіями за адресами:

- Миколаївська область, Миколайвський район, с. Нечаяне, вул. Одеська, буд. 23;

- Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Одеська, буд. 2а;

- Миколаївська область, Новоодеський район, м. Нова Одеса, вул. Центральна, буд. 4а;

- Миколаївська область, м. Миколаїв, Центральний район, вул. Привільна, буд. 87б.

Крім того, у направленні на проведення перевірки від 22.03.2021 №197 суб`єктом владних повноважень не зазначено, який саме об`єкт підлягає перевірці. Зазначено тільки, що місцезнаходження об`єкта - "в межах Миколаївської області". З акту Управління Держпраці у Миколаївській області від 02.04.2021 №МК985/931/ОП/АПЛ також не вбачається яка саме АЗС була об`єктом перевірки.

Також, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки в межах Миколаївської області, однак не зазначає на якому з п`яти об`єктів та які саме порушення відносно кожного об`єкту були виявлені контролюючим органом під час проведення позапланової перевірки.

В той же час, позивач не зазначає, які порушення законодавства у сфері охорони праці було виявлено під час позапланової перевірки на кожному з перевіряємих об`єктів, та які, на момент звернення позивача до суду заалишаються не усунутими та які становлять загрозу для життя і здоров`я людей.

Як обумовлено частиною п`ятою статті 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Крім того, суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" має необхідні дозвільні документи для здійснення господарської діяльності, зокрема дозволи, видані Головним управлінням Держпраці в Харківській області:

- дозвіл №341.19.63 від 03.07.2019;

- дозвіл №310.20.63 від 17.04.2020;

- дозвіл №121.20.63 від 04.02.2020;

- дозвіл №395.19.63 від 19.07.2020.

Враховуючи вищезазначене, вина відповідача стосовно відсутності дозволу органів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; злив, очистка, нейтралізація резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів відсутня, що виключає законність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду за промисловою безпекою та охороною праці до отримання у встановленому порядку такого дозволу.

Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Управління Держпраці у Миколаївській області, як суб`єкт владних повноважень, на який покладено обов`язок доказування, не в повній мірі надав суду достатніх, переконливих та беззаперечних доказів, що виявлені під час перевірки порушення на об`єктах АЗС ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" в межах Миколаївської області є такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а відтак суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а відтак, позовні вимоги Управління Держпраці у Миколаївській області задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Миколаївській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 18.10.2021.

Суддя О.О. Горшкова