
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
04 жовтня 2021 р. Справа № 520/15239/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Супруна Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,
за участю:
представника позивача - Борисовець О.І.,
представника відповідача - Коваленко Л.І.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 37764460), в особі Холодногірського районного відділу у місті Харкові (вул. Євгена Котляра, 7, м. Харків, 61052) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Холодногірського районного відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ДМС України у прийнятті заяви про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону «Про громадянство України» та поверненні її без розгляду;
- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області в особі Холодногірського районного відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ДМС України прийняти та розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.06.2021 про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону «Про громадянство України».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у відповідності з вимогами нормативно правових актів України ним було подано усі документи до Холодногірського районного відділу у м. Харкові Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області ДМС України, проте з боку відповідача прийнято протиправну відмову, без врахування необхідного переліку документів, що додається до заяви.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу у підготовче засідання.
До канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 02.09.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно зі змістом якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав їх необґрунтованості та недоведеності.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити посилаючись на зміст правового обґрунтування позовних вимог.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі з підстав зазначених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач 01.06.2021 звернувся до відповідача з заявою на набуття громадянства України за ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянства України», за територіальним походженням, у зв`язку з народженням його матері на території України.
До окресленої заяви з боку позивача надано: нотаріальна копія свідоцтва про народження; нотаріальна копія закордонного паспорту; нотаріальна копія свідоцтва про народження матері; нотаріальна копія свідоцтва про укладання шлюбу; нотаріальна копія посвідки на постійне проживання.
За результатами розгляду окресленої заяви від 01.06.2021 з боку відповідача прийнято рішення від 15.06.2021 про повернення заяви з додатками до неї.
Незгода із зазначеним рішенням відповідача, зумовила звернення позивача до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001 (надалі за текстом - Закон №2235-III).
За визначенням статті 1 цього Закону, громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Згідно зі ст. 6 Закону України №2235-ІІІ, громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №2235-ІІІ, Особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Розгляд заяв про набуття громадянства України врегульовано Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України № 215 від 27.06.2011 (у редакції Указу Президента України № 588/2006 від 27.06.2006 ) (надалі за текстом - Порядок № 215).
Пунктом 24 Порядку № 215 передбачено перелік необхідних для подання документів:
а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;
б) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
в) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;
- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Разом з цим згідно з абз. 2 п.1 Порядку № 215 за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
В свою чергу положеннями п. 26 Порядку № 215 визначено, що з питання, яке стосується позивача, також подаються:
а) документ, який підтверджує факт народження відповідно батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір`ю, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Змістом абз. 6 п. 5 Порядку № 215 встановлено, що під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред`являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.
Повноваження щодо повернення заяви про набуття громадянства України передбачені положенням п. 93 Порядку № 215. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків.
Під час перевірки поданих заявником документів було встановлено, що ОСОБА_1 , звертаючись із питанням про набуття громадянства України за територіальним походженням, подав паспорт громадянина РФ серії та № НОМЕР_2 , строком дії до 20.10.2020. Тобто на час звернення у червні 2021 року до Холодногірського РВ вказаний документ не був дійсним у зв`язку із закінченням строку дії.
Крім того, заявнику було роз`яснено про відсутність в паспорті відмітки про видану 04.05.2017 на його ім`я посвідку на постійне проживання в Україні НОМЕР_3 .
Наявність такої відмітки передбачено п. 54 Постанови КМ України № 321 від 25.04.2018 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання».
Стосовно правової позиції представника позивача щодо розбіжностей у відомостях, що містяться в свідоцтві про народження матері позивача та актовому записі про народження, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 як на підставу для набуття громадянства України за територіальним походженням зазначив, що його мати, ОСОБА_2 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 на території України - с. Бички, Розсохської сільської ради, Чорнобильського району, Київської області. На підтвердження чого надано свідоцтво про народження ОСОБА_2 НОМЕР_4 від 28.03.1958.
На виконання положень п. 93 Порядку № 215 під час перевірки документів, що подаються заявником, відповідачем перевірено відповідність даних документів.
Згідно з відомостями з Державного реєстру актів цивільного стану громадян 25.02.1958 виконавчим комітетом Розсохівської сільської ради Чорнобильського району Київської області складено актовий запис № 5 про - народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з цим в графі № 3 «по батькові» та в графі № 6 «місце народження» відомості відсутні.
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, поповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені.
Згідно зі ст. 9 даного Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до абз.4 ч. 3 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Враховуючи окреслене з боку відповідача заявнику було повідомлено про відсутність у актовому записі, що стосується ОСОБА_2 , основних відомостей, з якими позивач пов`язує можливість набуття громадянства України за територіальним походженням.
Заявнику було роз`яснено право на внесення відповідних змін до актового запису. Вказане передбачено положеннями ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Таким чином, під час вчинення оскаржуваних у даній справі дій відповідач і повідомив позивачеві про наявність розбіжностей та недоліків серед поданих документів. При цьому, після усунення вказаних недоліків ОСОБА_1 вправі повторно звернутись до відповідача з приводу реалізації права на набуття громадянства України за територіальним походженням.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб`єкта владних повноважень обов`язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач при розгляді заяви позивача та прийнятті оскаржуваного рішення від 15.06.2019, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про громадянство України», а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в особі Холодногірського районного відділу у місті Харкові про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 18.10.2021.
Суддя Ю. О. Супрун