Рішення № 100366893, 18.10.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
480/7460/21
Номер документу
100366893
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 жовтня 2021 року Справа № 480/7460/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7460/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач в своєму позові просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо зменшення йому розміру пенсії із 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення в ході перерахунку в липні 2021 року та зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати і виплатити йому суму недоплаченої пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення за період з 01.12.2019 року по теперішній час, а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати, що складаються з суми сплаченого при зверненні до суду судового збору в розмірі 908 гривень.

Свої вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ і з 06.01.2006 року йому призначена пенсію за вислугу років у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон № 2262-ХІІ).

У березні 2018 року на виконання ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам", відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 19.03.2018 № 11/197-18 і при цьому основний розмір пенсії було зменшено з 90% до 70% від грошового забезпечення.

Однак рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 з 01.01.2016 позивачу був встановлена пенсія у розмірі 90% основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

У зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення та введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивач звертався до суду з позовом про зобов`язання МВС України скласти і надати йому довідку про розмір його грошового забезпечення, рішенням суду у справі № 480/5580/20 позов задоволено і УМВС України надано ОСОБА_1 довідки з новим розміром грошового забезпечення, але ГУ ПФУ в Сумській області відмовилося здійснювати перерахунок пенсії за новою довідкою позивача, мотивуючи це тим, що рішення у справі № 480/5580/20 не містить зобов`язань відповідачу щодо перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року.

15.06.2021 судовим рішенням у справі № 480/3949/21 було зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.12.2019 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року, ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі виданої МВС України довідки № 22/6-1316 від 24.03.2021, починаючи з 16.07.2021.

Однак на письмове звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області від 24.07.2021 про перерахунок його пенсії на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/3949/21 з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/4041/18, 04.8.2021 отримав відповідь про те, що здійснено на виконання рішення суду № 480/3949/21 перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення оскільки в тексті рішення суду не встановлено зобов`язань враховувати рішення суду у справі № 480/4041/18. на день розгляду справи № 480/3949/21 відповідач ще не порушив права позивача щодо отримання пенсії в розмірі 90 % від грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідно до довідки МВС України від 24.03.2021 № 22/6-1316.

Порядок перерахунку пенсії регулюється ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які не містять положень про те, що розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діє на дату, з якої переглядається її розмір, а тому в даній частині є не обґрунтованим.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом, процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 %, а потім 70 % грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що діяла на момент визначення пенсії.

Ухвалою від 17.08.2021 було відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

21.09.2021 до суду надійшов письмовий відзив відповідача на позов, в якому ГУ ПФУ в Сумській області позовні вимоги не визнає і посилається на те, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Нормативним актом, що регулює проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.8.2008 № 45.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач в позові зазначає, що є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 по справі № 480/4041/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 із 90 % до 70% грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 по справі № 480/5580/21 визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у складенні та поданні до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) станом на 19.11.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 по справі № 480/3949/20 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у проведенні перерахунку розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 24.03.2021 № 22/6-1316. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки, виданої Міністерством внутрішніх справ України від 24.03.2021 №22/6-1316, з урахуванням раніше виплачених сум.

Під час виконання рішення суду від 15.06.2021 по справі № 480/3949/21 ГУ ПФУ в Сумській області був проведений перерахунок пенсії позивача, але здійснений був такий перерахунок, виходячи з 70% грошового забезпечення.

Не погодившись із вищевказаним перерахунком та зменшенням розміру виплат, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019, виходячи із розміру 90 % грошового забезпечення.

Відповідач листом від 04.08.2021 повідомив позивача про те, що при виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 у справі № 480/3949/21, головним управлінням враховано зміст мотивувальної і резолютивної частин рішення суду, де конкретизовано встановлені судом зобов`язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують судові рішення. При розгляді позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, судом досліджено питання проведення перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою визначено умови, порядок та механізм проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії на виконання судового рішення, головним управлінням враховані норми законодавства, що застосовані при проведенні перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103. Виплата пенсії здійснюється згідно з чинним законодавством. Для проведення перерахунку пенсії за умов, викладених у зверненні, підстави відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 90 % грошового забезпечення.

Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 по справі № 480/3949/21, позивачу зменшено суму пенсії до 70 % грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем у листі від 04.08.2021.

Факт перерахунку пенсії з 01.01.2016 в розмірі 70 % підтверджується відповідним протоколом перерахунку пенсії.

Враховуючи те, що пенсія позивачу призначалася в розмірі 90 %, то перерахунок слід здійснити позивачу в розмірі 90 % з 01.01.2016.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 04.02.2019 по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги про визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення позивачу розміру пенсії із 90 відсотків грошового забезпечення до 70 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2016 року протиправними та вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи з 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії із 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення при перерахунку в липні 2021 року.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 суму недоплаченої пенсії у розмірі 90 % грошового забезпечення за період починаючи з 01.12.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в сумі 908 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал