
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/13768/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2021 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Сакалош В.М.,
секретар судового засідання Наум`як Х.О.,
за участю:
представник позивача Місінська М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області до Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Керівника Золочівської окружної прокуратури Львівської області (80700, Львівська обл., м.Золочів, вул. Пушкіна 7) в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області (79000, м. Львів, вул. Стрийська 98) до Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області (80560, Львівська обл., смт. Красне, вул. І.Франка 2а), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - ботанічного парку пам`ятки садово-паркового мистецтва, на Алею вікових лип, площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості);
- зобов`язати Красненську селищну раду Золочівського району Львівської області раду відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - ботанічного парку пам`ятки садово-паркового мистецтва, зокрема на Алею вікових лип, площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Позовні вимоги мотивує тим, що пам`ятка садово-паркового мистецтва у с. Куткір площею 2 га створена рішенням Львівської обласної ради від 09.10.1984 № 495 з метою збереження та охорони ботанічного парку пам`ятки садово-паркового мистецтва. Державним управлінням екології та природних ресурсів у Львівській області з метою збереження та охорони пам`ятки садового-паркового мистцетва, Алеї вікових лип, передано її під охорону Куткірської сільської ради, Золочівського району Львівської області, про що складено охоронне зобов`язання №04-05-11582 від 23.06.2008, згідно з яким Куткірська сільська рада зобов`язується охороняти вказану пам`ятку, зберігати в належному стані з дотриманням вимог законодавства про території та об`єкти природно-заповідного фонду. Відсутність встановлених меж в натурі пам`ятки садового-паркового мистецтва Алеї вікових лип площею 2 га, що розташована в с. Куткір Золочівського району Львівської області фактично унеможливить її збереження, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу. Вказане свідчить про бездіяльність суб`єкта владних повноважень та недотримання ним законодавства в сфері охорони об`єктів природно-заповідного фонду.
Ухвалою судді від 25.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін та призначено судове засідання.
Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав, про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження був повідомлений належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі рекомендованою кореспонденцією за адресою відповідно до приписів ч.8 ст.126 КАС України.
В судовому засіданні представник позивача просила позов задовольнити з мотивів наведених в адміністративному позові. Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без їх участі.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Рішенням сесії Львівської обласної ради № 495 від 09.10.1984 створена пам`ятк5а садово-паркового мистецтва ботанічний парк –Алея вікових лип, площею 2 га., що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області.
Відповідно до п.З рішення Львівської обласної ради №495 від 09.10.1984 установи та організації, у підпорядкуванні яких знаходиться території і об`єкти природно заповідного фонду, зобов`язано закріпити в натурі межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Державним управлінням екології та природних ресурсів у Львівській області з метою збереження та охорони ботанічного парку пам`ятки садово- паркового мистецтва, Алеї вікових лип, площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області передано під охорону Кушнірській сільській раді Буського району Львівської області, про що складено охоронне зобов`язання №04-05-11582 від 23.06.2008 згідно з яким землекористувач - Куткірська сільська рада взяла під охорону вказану пам`ятку садово-паркового мистецтва і зобов`язалася зберігати її та дотримуватися екологічних вимог при використанні природних ресурсів, а також провести відмежування заповідного об`єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.
Згідно до інформації Відділу у Буському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 19.03.2021№8-13-0.20-73/162-21 землевпорядна документація на вказаний об`єкт природно- заповідного фонду, не виготовлялась.
Зазначене підтверджується і листами Красненської селищної ради №400 від 19.03.2021 та №401 від 19.03.2021.
Згідно інформації Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації №31-3884/0/2-21 від 21.05.2021 вбачається, що на розгляд даного Департаменту землевпорядна документація щодо ботанічної пам`ятки природи місцевого значення «Алея вікових лип» не надходила.
Відсутність встановлених меж в натурі пам`ятки садово-паркового мистецтва ботанічного парку Алея вікових лип, площею 2 га., що розташований в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області фактично унеможливить збереження його природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу.
У зв`язку із бездіяльністю відповідача щодо незабезпечення проведення робіт із винесення меж об`єктів пам`ятки садово-паркового мистецтва, зокрема на ботанічний парк «Алея вікових лип» площею 2 га, що розташована в с. Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні спору, суд керувався таким.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено ст.24 Закону України Про прокуратуру та ст.53 КАС України.
Частиною 3 ст.23 Закону України Про прокуратуру передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч.3 ст.53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами..
Відповідно до ч.5 ст.53 КАС України (в редакції, що діє на даний час) у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Враховуючи зазначене, звернення прокурора з даним позовом зумовлено відсутністю органу, уповноваженого на звернення до суду з відповідним позовом до органу місцевого самоврядування, та необхідністю врегулювання відносин у сфері охорони культурної спадщини.
Статтею 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» передбачено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища; штучно створені об`єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам`ятки природи, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва. Заказники, пам`ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Згідно з ч. 3 ст. 53 вказаного Закону рішення про організацію чи оголошення територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об`єктів природно- заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Відповідно до ч. 5 ст. 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.
Згідно з ч.ч. 2 та 3 ст. 60 вказаного Закону, охорона територій та об`єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають. У разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків.
Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Згідно з ч. 4 ст. 7 вказаного Закону межі територій та об`єктів природно- заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
У статті 20 Закону України «Про землеустрій» вказано, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Підставою для здійснення землеустрою, відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій» є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 47 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно- заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.
Статтею 47 вказаного Закону також визначено, що рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища визначені п.п.9, 10 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування», згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, як організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Відповідно до п.п. 34, 37 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка визначає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: щодо регулювання земельних відносин; прийняття рішень про організацію територій і об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні.
Отже, прийняття рішень про. організацію територій і об`єктів природно- заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні, входить до повноважень міських рад і передбачає, зокрема забезпечення проведення робіт з винесення меж пам`яток природи місцевого значення та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Статтею ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій» заходи із землеустрою - передбачені документацією із землеустрою роботи щодо раціонального використання та охорони земель, формування та організації території об`єкта землеустрою з урахуванням їх цільового призначення, обмежень у використанні та обмежень (обтяжень) правами інших осіб (земельних сервітутів), збереження і підвищення родючості ґрунтів.
Землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб`єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Відповідно до п. «в» ст. 2 вказаного Закону, яка регулює питання призначення землеустрою, землеустрій забезпечує, зокрема встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Отже, до повноважень, зокрема, селещних рад належить прийняття рішень про організацію територій і об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення землеустрою, що включає в себе, зокрема встановлення і закріплення на місцевості територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на відповідача покладено обов`язок із організації проведення робіт із винесення меж об`єктів природно заповідного фонду, зокрема на ботанічий парк «Алея вікових лип» площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області.
Як видно з листа Відділу у Буському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 19.03.2021№8-13-0.20-73/162-21 землевпорядна документація на вказаний об`єкт природно- заповідного фонду, не виготовлялась. Зазначене підтверджується і листами Красненської селищної ради №400 від 19.03.2021 та №401 від 19.03.2021.
Згідно інформації Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації №31-3884/0/2-21 від 21.05.2021 вбачається, що на розгляд даного Департаменту землевпорядна документація щодо ботанічної пам`ятки природи місцевого значення «Алея вікових лип» не надходила.
Отже, суд лійшов висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведенні робіт із винесення меж в натурі пам`ятки садово-паркового мистецтва ботанічного парку «Алея вікових лип» площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - ботанічного парку пам`ятки садово-паркового мистецтва, на Алею вікових лип, площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов`язати Красненську селищну раду Золочівського району Львівської області раду відповідно до вимог законодавства України забезпечити проведення робіт з винесення меж пам`ятки садово-паркового мистецтва - ботанічного парку пам`ятки садово-паркового мистецтва, зокрема на Алею вікових лип, площею 2 га, що розташована в с.Куткір Красненської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Судові витрати зі сторін не стягуються.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 13.10.2021.
Суддя В.М. Сакалош