Рішення № 100365734, 12.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2021
Номер справи
380/7535/21
Номер документу
100365734
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7535/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Баранська М.Р.

за участю:

позивач ОСОБА_1 ,

представник відповідачів Кондрин І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання призначити пенсію, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати незаконним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №133850005619 від 23 березня 2021 року про відмову у призначення пенсії за віком, на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років і зобов`язати призначити пенсію у віці 55 років з 11 травня 2020 року, відповідно до ст. 55 Законом України від 28.02.1991№796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Пунктом 5 частини 2 статті 55 Закону № 796-XII встановлено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Позивач вказує, що має право на додаткове заниження віку на 5 років при призначенні пенсії. Проте, відповідачем протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що рішення органу Пенсійного фонду є законним та обгрунтованим. ОСОБА_1 матиме право на зниження пенсійного віку на 2 роки, тобто при досягненні 58 років. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач подав відповідь на відзив відповідно до якої вказує, що позовні вимоги є підставними та обгрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги пітримав, просив позов задовільнити.

У судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 є громадянином України, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1987-93 роках та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується копією посвідчення 4 категорії серії НОМЕР_1 , виданим 09.11.2010 Рівненською облдержадміністрацією.

ОСОБА_1 звернувся до Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою призначення пенсії зі зменшенням віку згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом № 1300-0207-8/31436 від 13.05.2020 Трускавецький відділ обслуговування громадян повідомив, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, який дає право на призначення пенсії згідно з статті 55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

Не погоджуючись із відмовою органу Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду із позовом, відтак, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2021 у справі 380/4272/20 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області "Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України 2про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 133850005619 від 23.03.2021 позивачу відмовлено в призначенні пенсії. Рішення обгрунтовано тим, що згідно довідки Поліської сільської ради Березнівського району Рівненської області № 480 від 23.04.2020 та записів трудової книжки в період з моменту аварії (26 квітня 1986) до 31 липня 1986 заявник не працював і не проживав у зоні посиленого радіологічного контролю. Враховуючи, що гр. ОСОБА_1 в період з моменту аварії до 31 липня 1986 не проживав та не працював в зоні посиленого радіологічного контролю (незалежно від часу) права на початкове зниження пенсійного віку на 2 роки він не має. Як вбачається із довідки Поліської сільської ради Березнівського району Рівненської області № 480 від 23.04.2020 гр. ОСОБА_1 з 11.05.1965 по 03.05.1985, з 05.06.1987 по 01.04.1993, з 05.1 1.2010 по 23.12.201 1 та з 08.05.2012 по 27.04.2013 був зареєстрований та проживав за адресою: с. Поліське Березнівського району Рівненської області, яке до 01.01.2015 було віднесено до зони посиленого радіологічного контролю. В мотивувальній частині постанови Восьмого апеляційного суду зазначено, що заявник до матеріалів справи долучив «учетно-послужну карточку» №ПК №5101784. 19 березня 2021 заявником були долучені документи, які подавалися до суду при розгляді справи, однак, «учетно-послужна карточка» №НК №5101784 не долучена (вхідний №3 1 54/Л-1 300-21 від 19.03.2021). Згідно додатково долученої довідки Поліської сільської ради Березнівського район Рівненської області № 1130 від 16.12.2020, записи щодо поставки на військовий облік по місцю постійної реєстрації і проживання в с.Поліське, під час перебування у короткостроковій відпустці, під час служби в армії, з 24.04.1986 по 15.05.1986 року, в архіві Поліської сільської ради відсутні.

Згідно довідки Березнівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, дані щодо перебування у відпустці в районі відповідальності Березнівського РВК під час проходження строкової служби ОСОБА_1 не має. Також відсутні відомості про перебування у короткостроковій відпустці під час проходження строкової військової служби ОСОБА_1 у довідці Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №11/2/472 від 09.12.2020 та довідці Галузевого державного архіву МО України. Оскільки, додатково поданими документами, не стверджується постійне проживання в зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії по 31 липня 1986 року, підстав для застосування початкової величини зниження пенсійного віку не мас. Проживання на такій території з 11.05.1965 по 03.05.1985, з 05.06.1987 по 01.04.1993, з 05.11.2010 по 23.12.2011 та з 08.05.2012 по 27.04.2013 становить понад 7 років. За кожні три роки проживання на цій території пенсійний вік знижується на один рік. Відтак, за викладених обставин, гр ОСОБА_1 матиме право на зниження пенсійного віку на 2 роки, тобто при досягненні 58 років.

Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон № 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Пунктом 5 частини 2 статті 55 Закону № 796-XII встановлено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки* та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Частиною 1 статті 65 Закону № 796-XII встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 11 Закону № 796-XII, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51, в редакції, чинній на час видачі посвідчення позивачу).

Пунктом 1 Порядку №51 визначено, що цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно пункту 2 Порядку №51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

У відповідності до пункту 6 Порядку №51, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, який проживав на території зони посиленого радіологічного контролю у 1984-93 роках (категорія 4) Серія НОМЕР_1 дата видачі 09.11.2010.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 29 січня 2020 року у справі №572/245/17 зазначив наступне: "… підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є належність особи до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та факт проживання (роботи), а не реєстрації у зоні посиленого радіологічного контролю".

Отже, підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є встановлення факту постійного проживання у зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше 4 років.

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 6 Порядку №51, обов`язковою умовою видачі вказаного посвідчення є встановлення факту постійного проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що станом на 1 січня 1993 року особа проживала у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідачем не надано доказів, шо вищевказане посвідчення було визнане недійсним.

Відтак, ОСОБА_1 має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Відповідно до пунктів 1.6, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок 22-1), передбачено, що Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Пункт 2.1 Порядку 22-1 встановлює, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються серед інших такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; документи про стаж документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку 22-1, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно пункту 4.2 Порядку 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі. Згідно постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2021 у справі 380/4272/20 04.05.2020 ОСОБА_1 подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення/перерахунок пенсії. 13.05.2020 Трускавецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надано відповідь, що йому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв`язку з відсутністю необхідного періоду проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, який дає право на призначення пенсії згідно статті 55 вищевказаного закону. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області долучило до відзиву на позовну заяву рішення про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 №796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №133850005619 від 08.05.2020 (аркуш справи 53). Апеляційний суд аналізуючи наведене рішення враховує, що Трускавецький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) надаючи відповідь 13.05.2020 позивачу вказав про відсутність необхідного періоду проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, однак не вказав підстав такої відмови чи можливості подання доказів такого проживання, а у рішенні про відмову у призначенні пенсії за віком №133850005619 від 08.05.2020 вказано, що згідно довідки Поліської сільської ради Березнівського району Рівненської області №480 від 23.04.2020 та записів трудової книжки в період з моменту аварії (28 квітня 1986) до 31 липня 1986 року заявник не працював і не проживав у зоні посиненого радіологічного контролю, а тому у нього відсутнє право на початкове зниження пенсійного віку на 2 роки. Проте, привиконанні рішення суду вказані висновки викладені в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2021 у справі 380/4272/20 відповідачем не взято до уваги, натомість відмовлено формально у призначенні пенсії позивачу з тих же підстав.

Суд вказує, що позивач до матеріалів пенсійної справи долучив всі необхідні документи, що підтверджують його право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема: «учетно-послужну карточку» №НК №5101784 в розділі 21 якої вказано, відпустка з 24.04.86-15.05.86, а як вбачається з довідки Поліської сільської ради Березнівського району Рівненської області №480 з 11.05.1965 по 03.05.1985, з 05.06.1987 по 01.04.1993 року, з 05.11.2010 року по 23.12.2011 року, з 08.05.2012 по 27.04.2013 - ОСОБА_1 був зареєстрованим та проживав в с. Поліське Березнівського району Рівненської області, яке до 01.01.2015 року відносилося до зони поселеного радіоекологічного контролю, а тому подані докази мають враховуватись при розгляді заяви позивача, також згідно записів трудової книжки, позивач 09.10.1984 звільнений згідно пункту 3 статті 36 КзПП у зв`язку з призовом на військову службу, тобто з 1985 по 1987 роки проходив військову службу. Згідно записів у паспорті позивач зареєстрований з 02.06.1998 по 02.07.1999 в зоні, що віднесена до зони поселеного радіоекологічного контролю.

Таким чином, перебування позивача в зоні поселеного радіоекологічного контролю складає 16 років 11 місяців 19 днів, що надає право позивачу на зниження пенсійного віку на 5 рокі, крім цього застосування початкових 2 - ох років.

Окрім того, допотаний в судовому засіданні свідок - ОСОБА_2 підтвердив факт проживання позивача в зоні поселеного радіоекологічного контролю понад 16 років 11 місяців 19 днів.

Таким чином, суд вказує, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач не перевірив належним чином долучені позивачем до пенсійної справи докази щодо перебування позивача в зоні поселеного радіоекологічного контролю, а також проігнорував висновки, що викладені у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2021 у справі 380/4272/20.

За встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.03.2021 № 133850005619 є протиправним та підлягає скасуванню

Суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У зв`язку з цим, суд дійшов висновку, що у даному випадку ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 11.05.2020.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись статтями 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов`язання призначити пенсію - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.03.2021 № 133850005619.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із 11.05.2020.

Судовий збір стягненню не підлягає.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 18.10.2021.

Суддя Костецький Н.В.