Рішення № 100365657, 18.10.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
360/4875/21
Номер документу
100365657
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

18 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4875/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_2 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яка полягає у непризначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до вислуги, яка становить 42 роки 11 місяців 06 днів;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 16 листопада 2020 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач є пенсіонером Державної прикордонної служби України, службу проходив у Луганському прикордонному загоні імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 691-ОС позивача звільнено в запас Збройних сил України та виключено зі списків особового складу частини з 15 листопада 2020 року наказом начальника загону від 13 листопада 2020 року № 809-ОС, з правом отримання пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Станом на дату виключення зі списків особового складу частини позивач мав вислугу років у календарному обчисленні 22 роки 06 місяців 11 днів, трудовий стаж 04 роки 00 місяців 00 днів, стаж у пільговому обчисленні 20 років 04 місяці 25 днів.

З 16 листопада 2020 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із загального страхового стажу на дату виключення зі списків частини 26 років 06 місяців 11 днів, який складено відповідно до наявної календарної вислуги років та трудового стажу.

Разом з тим нормою статті 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено право вибору пенсії. Так, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. Позивач, вважаючи, що станом на 03 березня 2021 року має право на отримання пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", враховуючи висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а, відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою від 01 серпня 2021 року з проханням призначити йому пенсію за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до вислуги, яка становить 42 роки 11 місяців 06 днів з урахуванням пільгового її обчислення, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії з 16 листопада 2020 року на підставі останнього абзацу статті 50 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених коштів.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 19 серпня 2021 року № 3283-3410/Ш-02/8-1200/21 відмовило позивачу у задоволенні його заяви. Відмова мотивована тим, що вислуга років позивача станом на день звільнення у календарному обчисленні становила лише 22 роки 06 місяців 11 днів, а не 25 календарних років.

З посиланням на положення статей 8, 19, 22, 46, 58 Конституції України, статей 7, 12, 17-1 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підпунктів "а", "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", представник позивача вважає, що відповідачем протиправно не призначено позивачу пенсію за вислугу років, у зв`язку з чим порушується право позивача на отримання пенсії при дотриманні умов для її призначення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 23 вересня 2021 року за вхідним реєстраційним № 31891/2021 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подало відзив на позовну заяву від 22 вересня 2021 року за № 1200-0802-7/38589, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 33-36).

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що 11 січня 2021 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України на його адресу були надіслані документи для призначення пенсії за вислугу років позивачу. Згідно з поданням про призначення пенсії від 11 січня 2021 року та наказу про звільнення від 13 листопада 2020 року № 809-ос вислуга років позивача в календарному обчисленні складає 26 років 06 місяців 11 днів, у тому числі календарна вислуга - 22 роки 06 місяців 11 днів. Враховуючи наведене, позивачу призначено пенсію відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

01 серпня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою, яка оформлена у довільній формі, про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 15 листопада 2020 року.

За наслідками розгляду зазначеної заяви відповідач листом від 19 серпня 2021 року повідомив позивача про порядок призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також відповідач зазначив, що пунктом "б" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до умов пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Календарний рік - це проміжок часу від першого до останнього дня того чи іншого року по календарю; рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді.

Загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії.

Відповідно до подання про призначення пенсії від 08 вересня 2021 року та витягу з наказу про звільнення від 22 лютого 2021 року № 101 о/с календарна вислуга років позивача складає 23 роки 09 місяців 23 дні, що не є достатньою умовою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Також відповідач зазначив, що законодавець у назві статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" використовує формулювання: види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років "для призначення пенсії". Однак, саме календарна вислуга років є визначальною для набуття права на призначення такої пенсії.

Статтею 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, яка в свою чергу визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).

В той же час для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Позивач не мав на момент звільнення необхідної календарної вислуги років.

Також відповідач зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 15 вересня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 27-29).

Ухвалою від 18 жовтня 2021 року повернуто без розгляду відповідь на відзив у справі за позовом ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії (арк. спр. 61-62).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є учасником бойових дій, у період з 11 грудня 1993 року по 20 червня 1995 року проходив строкову службу в Збройних Силах України, з 15 листопада 1999 року по 15 листопада 2020 року проходив службу в Державній прикордонній службі України, з 15 листопада 2020 року звільнений з посади інспектора прикордонної служби-майстра - начальника групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби «Мілове» (тип В) відділу прикордонної служби «Мілове» І категорії (тип Б) імені Віктора Банних за підпунктом «а» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» в запас та виключений зі списків особового складу 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та всіх видів забезпечення, що підтверджується витягом з послужного списку особової справи № 615 старшого прапорщика ОСОБА_1 , витягами з наказів начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 691-ос «Про особовий склад» та від 13 листопада 2020 року № 809-ос «Про особовий склад», розрахунком вислуги років на пенсію (арк. спр. 8, 9-10, 12-18, 48, 48 зв., 49-51).

Адміністрацією Державної прикордонної служби України на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено документи для призначення і виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , а саме подання про призначення пенсії від 11 січня 2021 року № 11/ПВ-9734, до якого додано заяву ОСОБА_1 від 13 листопада 2020 року про призначення пенсії (1 аркуш), витяг з наказу начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 16 жовтня 2020 року № 961-ос про звільнення з військової служби (один аркуш), витяг з наказу начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 13 листопада 2020 року № 809-ос про виключення зі списків особового складу частини (1 аркуш), розрахунок вислуги років на пенсію (три аркуша), копію трудової книжки (4 аркуша), грошовий атестат від 16 листопада 2020 року № 215 (1 аркуш), довідку від 17 листопада 2020 року № 215 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії (1 аркуш), копію довідки про безпосередню участь особи в АТО (1 аркуш), копію посвідчення УБД (1 аркуш), копію паспорта громадянина України (1 аркуш), копію довідки про реєстрацію (1 аркуш), копію картки платника податків (1 аркуш), реквізити АТ «Ощадбанк» (1 аркуш) (арк. спр. 47, 48, 48 зв., 49-51).

Відповідно до витягу з наказу начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 13 листопада 2020 року № 809-ос «Про особовий склад», подання про призначення пенсії від 11 січня 2021 року № 11/ПВ-9734 та розрахунку вислуги років для призначення пенсії вислуга років ОСОБА_1 для призначення пенсії станом на 15 листопада 2020 року складає: календарна - 22 роки 06 місяців 11 днів, пільгова - 20 років 04 місяців 25 днів, трудовий стаж - 04 роки 00 місяців 00 днів, вислуга років для призначення пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - 26 років 06 місяців 11 днів (арк. спр. 8, 9-10, 47, 48 зв., 49-51).

Протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16 листопада 2020 року за пенсійною справою 1210011559 (Державна прикордонна служба України) ОСОБА_1 з 16 листопада 2020 року довічно призначено пенсію за вислугу років у щомісячному розмірі 6956,95 грн (арк. спр. 46).

03 серпня 2021 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшла заява ОСОБА_1 від 01 серпня 2021 року, зареєстрована за № 3410/Ш-1200-21, про призначення йому з 16 листопада 2020 року пенсії за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до вислуги, яка становить 42 роки 11 місяців 06 днів (арк. спр. 19-20, 52-57).

Листом від 19 серпня 2021 року № 3283-3410/Ш-02/8-1200/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області на заяву ОСОБА_1 повідомило, що згідно з статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" з 01 січня 2007 року до органів Пенсійного фонду України передані функції з призначення (перерахунку) і виплати пенсій військовослужбовцям. Підготовку необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів, в тому числі розрахунок вислуги років, здійснюють уповноважені органи міністерств та відомств, в яких військовослужбовці проходили службу. Відповідно до подання про призначення пенсії, наданого Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 11 січня 2021 року, розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 15 листопада 2020 року та витягу з наказу начальника 3 прикордонного загону ім. Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (про особовий склад) від 13 листопада 2020 року № 809-ОС, які містяться у пенсійній справі, загальний страховий стаж складає 26 років 06 місяців 11 днів, у тому числі календарна вислуга років (військова служба) - 22 роки 06 місяців 11 днів, трудовий стаж 04 - роки. Згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на дату призначення пенсії) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Пунктом "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокові служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України. Враховуючи наведене, пенсію позивачу призначено відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та обчислено відповідно пункту "б" статті 13 цього Закону, а саме у розмірі 51 % сум грошового забезпечення за страховий стаж 26 років. Пенсія нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства (арк. спр. 21, 58).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з пунктом "б" статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до абзаців першого, дванадцятого пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).

Одночасно частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною другою статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 17 липня 1992 року прийнято постанову № 393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

На підставі системного аналізу зазначених положень Закону № 2262-ХІІ, суд дійшов висновку, що при обчисленні вислуги років, необхідної для призначення пенсії відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, необхідно керуватися Порядком № 393.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.

За приписами підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За приписами підпункту "в" пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяці - час проходження служби на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Згідно з послужним списком ОСОБА_1 та розрахунком вислуги років на пенсію від 15 листопада 2020 року періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах:

з 15 листопада 1999 року по 07 серпня 2000 року (період служби молодшим контролером ІІ групи контролерів відділення прикордонного контролю "Мілове" контрольно-пропускного пункту "Марківка" Військової частини 9938 Південно-Східного напряму прикордонних військ України зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 07 серпня 2000 року по 14 серпня 2003 року (період служби молодшим контролером ІІ групи контролерів відділення прикордонного контролю "Мілове" Військової частини 9938 військ. Південно-Східного напряму прикордонних військ України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 14 серпня 2003 року по 16 жовтня 2007 року (період служби молодшим інспектором прикордонного контролю відділення прикордонного контролю "Мілове" прикордонної комендатури «Старобільськ» Військової частини 9938 Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 16 жовтня 2007 року по 15 травня 2008 року (період служби молодшим інспектором прикордонного контролю - дозиметристом відділення прикордонного контролю "Мілове" прикордонної комендатури «Біловодськ» Військової частини 9938 Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 15 травня 2008 року по 18 липня 2008 року (період служби молодшим інспектором прикордонної служби 1 категорії - водієм відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) Військової частини 9938 Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 18 липня 2008 року по 29 червня 2010 року (період служби інспектором прикордонної служби 3 категорії - дозиметристом відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) Військової частини 9938 Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 29 червня 2010 року по 13 грудня 2011 року (період служби інспектором прикордонної служби 2 категорії 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 13 грудня 2011 року по 07 травня 2012 року (період служби інспектором прикордонної служби 1 категорії 3 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 07 травня 2012 року по 07 квітня 2014 року (період служби інспектором прикордонної служби 1 категорії 3 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за півтора місяці);

з 07 квітня 2014 року по 01 жовтня 2014 року (період служби інспектором прикордонної служби 1 категорії 3 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 01 жовтня 2014 року по 01 квітня 2015 року (період служби інспектором прикордонної служби 1 категорії 4 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби "Станично-Луганське 2" 3 категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 01 квітня 2015 року по 13 червня 2018 року (період служби старшим техніком групи логістики відділення інспекторів прикордонної служби (місце дислокації н.п. Микільське) відділу прикордонної служби "Мілове" 3 категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 13 червня 2018 року по 18 березня 2020 року (період служби інспектором прикордонної служби 1 категорії - начальником 3 групи інспекторів прикордонної служби "Мілове" (тип В) відділу прикордонної служби «Мілове» І категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 18 березня 2020 року по 21 серпня 2020 року (період служби інспектором прикордонної служби 1 категорії - начальником 3 групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби "Мілове" (тип В) відділу прикордонної служби «Мілове» І категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону (І категорії) Східного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 21 серпня 2020 року по 15 листопада 2020 року (період служби інспектором прикордонної служби - майстром-начальником групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Мілове» І категорії (тип Б) імені Віктора Банних 3 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України у розрахунку один місяць служби за три місяці);

у період з 07 квітня 2014 року по 15 листопада 2020 року брав безпосередню участь в антитерористичній операції.

Зазначені обставини відповідачем не заперечуються. Крім того, відповідач, приймаючи подання про призначення пенсії та розрахунок вислуги років, погодився із даними щодо вислуги років позивача (як календарної, так і пільгової).

За наслідками розгляду справи № 480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14 квітня 2021 року зробив такі правові висновки:

1. В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема, пункт "а" статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років за цим Законом та для позивача він складає 25 календарних років і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, підпункту "а" пункту 3 Порядку № 393 та підпункту "в" пункту 3 Порядку № 393 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 року № 1497, які діяли до 27 липня 2011 року), передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.

Отже, позивач має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку та переведення з пенсії за вислугу років згідно з пунктом "б" статті 12 Закону № 2262-ХІІ на пенсію за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки його вислуга на день звільнення у пільговому обчисленні становить 42 роки 11 місяців 05 днів (22 роки 06 місяців 11 днів - календарна вислуга, 20 років 04 місяці 25 днів - пільгова вислуга).

Разом з цим, суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Абзацом першим пункту 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).

Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:

Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 3);

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19, від 21 вересня 2020 року у справі № 520/2990/19.

Також вищевказані правові норми дозволяють дійти висновку, що підставою для призначення або перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких пенсійний орган ухвалює відповідне рішення, а надходження документів до управління Пенсійного фонду від підприємств, установ та організацій не може бути самостійною підставою для прийняття рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії, оскільки таким діям повинно передувати оформлене відповідною заявою волевиявлення пенсіонера.

Такий правовий висновок підтриманий Верховним Судом у постанові від 31 жовтня 2018 року в справі № 699/34/17.

Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, а також обсяг необхідної інформації, яка в ній має бути обов`язково зазначена, затверджена Додатком № 1 до Порядку № 3-1.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за вислугу років за пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оформленою в довільній формі без зазначення необхідної інформації, яка в ній має бути обов`язково зазначена.

Так, позивачем в заяві від 01 серпня 2021 року не зазначено: дату народження; місце проживання (зареєстроване за паспортом та фактичне); паспортні дані (серія, номер, ким виданий, дата видачі); реєстраційний номер облікової картки платника податків; відомості щодо призначення/непризначення пенсії з інших підстав; вид пенсії; кількість утриманців; відомості щодо працевлаштування/непрацевлаштування на час звернення; номер рахунку та назва відділення АТ «Ощадбанк», на який потрібно виплачувати пенсію; відомості щодо обізнаності про те, що відповідно до діючого законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну за його вибором; повідомлення про те, що у зв`язку зі зміною місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення, позивач зобов`язується своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію.

Оскільки підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку пенсії і створює правові наслідки для особи, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно не приймалось рішення щодо перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ ОСОБА_1 , тому з його боку відсутня протиправна бездіяльність.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно, відсутність порушення відповідачем прав позивача на перерахунок пенсії обумовлює й відсутність можливості захисту такого права у порядку адміністративного судочинства України.

Що стосується вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 16 листопада 2020 року, здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених коштів, то в її задоволенні слід також відмовити, оскільки покладення судом обов`язку здійснити призначення пенсії позивачу за вислугу років згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" попри неподання пенсіонером відповідної заяви вказує на втручання у дискреційні повноваження територіального органу Пенсійного фонду, що чинним законодавством не допускається.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" зазначено, що суд зобов`язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення "Бендерський проти України", судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов`язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з`ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з`ясування об`єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, внаслідок чого у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська