Рішення № 100365328, 13.10.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
340/5750/21
Номер документу
100365328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5750/21

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: Вільшанська селищна рада (26600, Кіровоградська область, смт. Вільшанка, вул. Центральна, 15, код ЄДРПОУ 04365595)

відповідач: відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (25006, Кіровоградська область, місто Кропивницький, вулиця Дворцова, будинок 6/7)

про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В :

Вільшанська селищна рада, через адвоката Попович С.М., звернулася до суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 26.08.2021 року у виконавчому провадженні ВП №66297305.

Позов мотивовано тим, що спірною постановою на Вільшанську селищну раду накладено штраф за невиконання без поважних причин рішення суду. Представник позивача стверджує, що 12.08.2021 року позивач як боржник у виконавчому провадженні, через свого представника звернувся до державного виконавця з клопотанням про відкладення виконавчого провадження з підстав, передбачених Законом України "Про виконавче провадження". Представник позивача вважає, що штраф накладений на позивача державним виконавцем безпідставно, а тому просить суд визнати спірну постанову протиправною та скасувати її.

Ухвалою суду від 05.10.2021 року відкрито спрощене позовне провадженні у справі за цим позовом та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 13.10.2021 року.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що 28.07.2021 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження ВП №66297305 з примусового виконання виконавчого листа №340/1148/21, виданого 21.07.2021 року Кіровоградським окружним адміністративним судом про зобов`язання Вільшанської селищної ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення їй у власність земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, та встановлено боржнику - Вільшанській селищній раді - десятиденний строк для виконання рішення суду. Оскільки, підстави для відкладення проведення виконавчих дій були відсутні, а боржником не повідомлено про наявність поважних причин для невиконання рішення суду, державним виконавцем 26.08.2021 року на підставі статей 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. Доводячи правомірність спірної постанови, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

У судове засідання 13.10.2021 року учасники справи не з`явилися, їх неприбуття відповідно до частини 3 статті 268 КАС України не перешкоджає розгляду справи.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року в адміністративній справі №340/1148/21 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Вільшанської селищної ради. Визнано протиправним та скасовано рішення Вільшанської селищної ради №172 від 17.03.2021 року "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у розмірі земельної частки (паю) членам фермерського господарства "Свєт-Агро", в частині відмови ОСОБА_1 . Зобов`язано Вільшанську селищну раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території с. Станкувате Вільшанського району Кіровоградської області, із земель фермерського господарства "Свєт-Агро", а саме за рахунок земельної ділянки загальною площею 40,93 га, кадастровий номер 3524383500:02:000:9014. (а.с. 9 - 11)

Вказане рішення суду набрало законної сили 15.07.2021 року. Кіровоградський окружний адміністративний суд 21.07.2021 року видав стягувачу ОСОБА_1 виконавчий лист про виконання зобов`язальної частини рішення. (а.с. 34)

Цей виконавчий лист у липні 2021 року пред`явлений представником стягувача ОСОБА_1. для виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). (а.с. 33 - 36)

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 28.07.2021 року відкрито виконавче провадження ВП №66297305 з виконання виконавчого листа №340/1148/21 та зобов`язано боржника - Вільшанську селищну раду - виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. (а.с. 38 - 39)

Представник боржника 12.08.2020 року подала до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) клопотання від 11.08.2021 року, в якому повідомила, що боржнику необхідний час для офіційного оприлюднення рішень сесії, проведення сесії та надання відповідних доказів виконання рішення, зокрема у справі №340/1148/21. Посилаючись на статтю 32 Закону України "Про виконавче провадження", просила відкласти виконавчі провадження. (а.с. 40 - 42)

Державний виконавець, перевіривши виконання рішення боржником, 26.08.2021 року виніс постанову про накладення штрафу, якою на підставі статей 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" на боржника - Вільшанську селищну раду - накладено штраф у розмірі 5100 грн. (300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом десяти робочих днів та попереджено його про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення. (а.с. 47 - 48)

Позивач отримав цю постанову державного виконавця 31.08.2021 року та не погодившись із нею, звернуся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що за статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частинами 2, 3, 4 статті 372 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Виконання судового рішення може бути зупинене у випадках, визначених цим Кодексом.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Згідно з частиною 1 статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" установлено, що рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках, підлягають примусовому виконанню відповідно до цього Закону.

У статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

При цьому виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. (п.1 ч.2 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження").

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право зокрема накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом. (п.16 ч.3 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження").

Водночас, згідно з частиною 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Відповідно до частин 5, 6 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно зі статтею 32 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що перешкоджають проведенню виконавчих дій (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), або з інших підстав, внаслідок виникнення яких сторони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, виконавець може відкласти проведення виконавчих дій з власної ініціативи або за заявою стягувача чи боржника на строк до 10 робочих днів. Про відкладення проведення виконавчих дій виконавець виносить відповідну постанову.

Статтею 63 Закону України "Про виконавче провадження" установлений порядок виконання рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Згідно з частинами 1, 2 цієї статті за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" передбачена відповідальність за невиконання рішення, що зобов`язує боржника вчинити певні дії.

Згідно з цією нормою у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Верховний Суд у постанові від 20.05.2021 року у справі №480/4549/19 вказав, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання. Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження. Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим. Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження". Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Поважними, в розумінні наведених норм Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Судом установлено, що позивач є боржником у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення суду, яким його як представницький орган місцевого самоврядування та розпорядника земель комунальної власності зобов`язано надати ОСОБА_2 дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території с. Станкувате Вільшанського району Кіровоградської області із земель фермерського господарства "Свєт-Агро" за рахунок земельної ділянки за кадастровим номером 3524383500:02:000:9014.

Частиною 2 статті 22 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається виключно у строки та лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України.

Відповідно до частин 1, 3 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до пункту 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Згідно з частинами 1, 2, 3, 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Наведене свідчить, що прийняття рішення про надання дозволу на розробку документації із землеустрою належить до повноважень позивача та здійснюється за певною процедурою, передбаченою Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Вільшанська селищна рада, отримавши постанову державного виконавця від 28.07.2021 року про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №340/1148/21, протягом 10 робочих днів рішення суду не виконала та не прийняла рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Представник Вільшанської селищної ради, посилаючись у клопотанні від 11.08.2021 року про відкладення проведення виконавчих дій на те, що боржнику необхідний час для офіційного оприлюднення рішень сесії та проведення сесії, не надала будь-яких доказів на підтвердження того, що Вільшанською селищною радою на той момент було розпочато відповідну процедуру та вжито будь-яких заходів, спрямованих на виконання рішення суду, як-то: скликання сесії ради, включення питання до порядку денного, підготовка проекту відповідного рішення, яке мало б бути розглянуто на пленарному засіданні ради, тощо. Також не надано доказів на підтвердження того, що вчиненню боржником цих дій перешкоджали поважні причини.

Вказане клопотання представника божника залишене державним виконавцем без розгляду у зв`язку з тим, що нього не додано належних документів, які підтверджували повноваження адвоката як представника боржника, про що державним виконавцем вказано в оскаржуваній постанові від 26.08.2021 року. Підстав для відкладення проведення виконавчих дій, передбачених статтею Закону України "Про виконавче провадження", за власною ініціативою державний виконавець не знайшов.

До суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду у справі №340/1148/21 Вільшанська селищна рада не зверталася.

Таким чином станом на день винесення спірної постанови позивач не виконав у встановлений строк рішення суду та не довів наявність поважних причин його невиконання у встановлений строк.

У ході судового розгляду позивач також не надав доказів на підтвердження того, що причини невиконання судового рішення були поважними, тобто були пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для виконання рішення у встановлений державним виконавцем строк та станом на день винесення спірної постанови.

Отже, суд прийшов до висновку, що державний виконавець, наклавши на Вільшанську селищну раду, як на боржника у виконавчому провадженні, штраф за невиконання без поважних причин рішення суду про зобов`язання вчинити певні дії, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Спірна постанова про накладення штрафу від 26.08.2021 року у виконавчому провадженні ВП №66297305 є правомірною, а у задоволенні позову про її скасування слід відмовити.

Оскільки, позивачу відмовлено у задоволенні його позову, підстави для стягнення на його користь понесених ним судових витрат на сплату судового збору відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 268, 269, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Вільшанської селищної ради відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк, установлений статтею 287 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш