Рішення № 100363446, 18.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2021
Номер справи
160/13521/21
Номер документу
100363446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2021 рокуСправа № 160/13521/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаменівський олійноекстракційний завод» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 09.08.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаменівський олійноекстракційний завод» до Головного управління ДПС у Київській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Київській області від 07.05.2021 № 40412 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку;

- зобов`язання Головного управління ДПС у Київській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Знаменівський олійноекстракційний завод» з переліку ризикових платників податків.

2. Ухвалою від 13.08.2021 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, витребувано докази та встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору.

3. 16.09.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшов відзив на позовну заяву.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач не погоджується з прийнятим відповідачем рішенням від 07.05.2021 № 40412 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, оскільки таке рішення не містить належної мотивації підстав і причин віднесення товариства до ризикових платників податків, у зв`язку із чим, із посиланням на постанову Верховного Суду від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20, позивач просив позов задовольнити.

5. Внесення позивача до переліку ризикових платників перешкоджає провадженню господарської діяльності останнього з огляду на те, що оскаржуване рішення є підставою для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

6. Прийняття контролюючим органом рішення про присвоєння особі ознаки ризикового платника податків змінює правовий режим реєстрації податкових накладних в Реєстрі з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в реєстрі, а рішення Комісії регіонального рівня про реєстрацію виписаною такою особою податкової накладної в Реєстрі не виконується одразу, а надсилається до Комісії центрального рівня для ревізії та узгодження.

7. У рішенні контролюючого органу від 07.05.2021 № 40412 зазначено про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника, зокрема, пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, однак, оскаржуване рішення містить лише цитування нормативного змісту пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, і не містить розшифрування того, які саме операції та з яким контрагентом стали підставою для віднесення позивача до платників податку, які відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

8. Позивачем не було отримано жодних додатків до оскаржуваного рішення від 07.05.2021 № 40412 із розшифруванням податкової інформації, покладеної в основу цього рішення.

9. Податковий орган не запитував у позивача документи по взаємовідносинам з контрагентами, операції по яким лягли в основу визнання підприємства ризиковим. У товариства наявні усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення господарських операцій, які будуть надані до суду у разі необхідності.

10. Крім того, відповідачем прийнято оскаржуване рішення з недотриманням пункту 9 частини другої статті 2 КАС України, тобто без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення.

11. Внесення позивача до переліку ризикових платників перешкоджає провадженню господарської діяльності останнього з огляду на те, що всі податкові накладні, які реєструє позивач в ЄРПН, автоматично зупиняються і таке рішення є актом індивідуальної дії відносно платника податків який містить припущення, неправдиву та поверхневу інформацію, який грубо порушує права платника податків, що в свою чергу створює додаткові перешкоди в здійсненні господарських операцій (а саме необхідність постійно витрачати додатковий час, трудові та матеріальні ресурси на підготовку пояснень та копій документів з метою розблокування податкових накладних), а також руйнує ділову репутацію позивача перед контрагентами.

12. Отже, прийняте рішення підлягає скасуванню, а позивач - виключенню з переліку ризикових платників податків.

13. В даному випадку, належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача, є саме зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, направлені на усунення порушеного права позивача, виходячи із повноважень адміністративного суду, встановлених нормами пункту 201.16 статті 201 ПК України та пункту 6 Порядку № 1165.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

14. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши про правомірність прийняття оскаржуваного рішення про відповідність платника податків пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, оскільки у контролюючого органу наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

15. Податкова інформація - це комплекс заходів, який постійно здійснює податковий орган керуючись своїми правами та обов`язками, податкова інформація може міститись не лише на папері, але і в аналітичний системі «Податковий блок» котрий сприяє в роботі податкового органу по виявленню податкових ризиків та перешкоджанню ухилення від сплати платниками податків обов`язкових платежів та податків, перед Державою.

16. Проте, наявна податкова інформація, яка зібрана та опрацьована податковим органом у відповідності до покладених на нього Державою обов`язків щодо адміністрування, збирання та виявлення податкових ризиків з метою не допущення втрат бюджету, яка не спростована, а відтак вважається дійсною.

17. Податковий контроль це система заходів, що вживається контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, який здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПК України, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

18. Звертаємо увагу, що відповідно до статті 10 Закону України «Про інформацію» одним із видів інформації за змістом є податкова інформація. Відповідно до статті 16 вказаного закону, податкова інформація це сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб`єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому ПК України.

19. Статтею 71 ПК України передбачено, що інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів це комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

20. Аналізуючи зміст поняття податкова інформація можна дійти до висновку, що це сукупність відомостей і даних, які переходять в статус юридичного факту, в разі їх неспростування.

21. Комісією ГУ ДПС у Київській області було включено ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) до переліку ризикових платників, який відповідає новим критеріям ризиковості, затвердженим Постановою № 1165, та прийнято рішення від 07.05.2021 № 40412 відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості, а саме: у контролюючих органах наявна податкова інформація (встановлено наявність ризикових операцій), яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції.

22. Пунктом 6 Порядку № 1165 встановлено, що Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

23. Проте, позивач звернувся з позовом до суду.

24. На розгляд комісії надійшла доповідна записка від 05.05.2021 №3397/10-36-07-17 від управління податкового аудиту стосовно ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) з пропозицією розглянути питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості, наявна узагальнена податкова інформація від 05.05.2021 № 77/10-36-07-17/19153456.

25. Відповідач, із посиланням на правові позиції Верховного Суду, висловлені у постановах від 21.01.2021 у справі № 140/8878/20, від 03.12.2020 у справі № 140/8457/20, від 18.02.2021 у справі № 420/7063/20, зазначив, що віднесення певних платників податків до ризикових є по суті формою здійснення контролюючим органом податкового контролю, який, в тому числі, спрямований і на забезпечення прав та інтересів інших суб`єктів господарювання в частині правильності відображення ними результатів господарської діяльності з метою оподаткування. Водночас, за позивачем залишається право належними документами довести реальність здійснення фінансово-господарських операцій у межах своєї господарської діяльності, та у разі повноти документів по даних операціях, подальшого прийняття позитивного рішення про реєстрацію податкових накладних.

26. Наявна в інформаційних системах (АІС «Податковий блок») ДПС України податкова інформація не була спростована позивачем.

27. Використання контролюючим органом податкової інформації наявної в інформаційних системах ДПС, або внесення інформації в такі бази за результатами її опрацювання, зокрема віднесення особи до платників, які відповідають критеріям ризиковості, є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків і є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючий орган функцій і завдань.

28. Так, позивачами мають в обов`язковому порядку доводитись порушення їх прав та спростування податкової інформації, яка стала підставою для прийняття рішення про включення платника податків до ризикових.

29. Заявлена позивачем позовна вимога про зобов`язання ГУ ДПС у Київській області виключити товариство з переліку ризикових платників податків в обхід порядку формальної перевірки ГУ ДПС у Київській області документів для прийняття рішення щодо виключення та повноважень податкового органу - є порушенням дискреційних повноважень податкового органу щодо подання відповідачу висновку виключення з переліку ризикових.

30. Такий спосіб захисту суперечить порядку, визначеному законодавством та втручається у дискреційні повноваження податкового органу, а тому не може бути застосований судом, так як у даному випадку суд буде перебирати функцію органу ДПС щодо зібрання, опрацювання та контролю за своєчасністю та достовірністю сплати коштів до бюджету.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

31. Товариство з обмеженою відповідальністю «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) зареєстровано в Єдиному державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.10.1992, є платником податку на додану вартість (ІПН 191534504630), перебуває на обліку у Правобережній ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області. Товариство здійснює діяльність у сфері виробництва олії та тваринних жирів.

32. Юридична адреса товариства:

- з 29.06.2021: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпро, пр. Яворницького Дмитра, будинок 93;

- з 02.10.2018: 08122, Київська область, Києво-Святошинський район, село Шпитьки, 1-й кілометр дороги Личанка-Горобовичі, будинок 1-А, кімната 4.

33. 05.05.2021 за вих. № 3397/10-36-07-17 на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо платників податків, які перебувають на обліку у ГУ ДПС у Київській області, надійшла доповідна записка від Управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області:

1) тема: про розгляд питання на Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо відповідності ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) критеріям ризиковості платника податку згідно з додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165;

2) суть питання:

- працівниками управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області було здійснено виїзд на податкову адресу ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) (1-й кілометр дороги Личанка-Горбовичі, буд. 1-а, к. 4, с. Шпитьки, Києво-Святошинський район, Київська область, 08122) з метою вручення копії наказу від 21.04.2021 № 676-п, ознайомлення з направленнями від 23.04.2021 № 2611/0717 та № 2613/0717 на проведення документальної позапланової виїзної перевірки з метою встановлення дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість в частині здійснення господарських взаємовідносин з ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) за період з 01.01.2020 по 29.02.2020, ТОВ «Лойд Макс» (податковий номер 43324879) за період з 01.02.2020 по 29.02.2020, ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630) за період з 01.02.2020 по 29.02.2020 та відображення в податковій звітності з ПДВ за звітний період січень 2020 року та лютий 2020 року;

- при виїзді за податковою адресою встановлено відсутність посадових осіб ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456). Враховуючи вищезазначене, не виявляється можливості вручити наказ ГУ ДПС у Київській області від 21.04.2021 № 676-п, ознайомлення з направленнями від 23.04.2021 № 2611/0717 та № 2613/0717 і розпочати документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) у терміни визначені наказом ГУ ДПС у Київській області від 21.04.2021 № 676-п;

- про що складено акт про відсутність посадових осіб ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) за податковою адресою від 23.04.2021 № 483/10-36-07-16/19153456;

- ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС у Київській області (Києво-Святошинський р-н) з 01.01.2020 (попереднє місце обліку - ГУ ДПС у Дніпропетровській області). Свідоцтво ПДВ від 11.04.2019 № 200460175. Статутний фонд 50725426 грн. Основний вид діяльності виробництво олії та тваринних жирів. Посадові особи: Керівник ОСОБА_1 (3094912758), головний бухгалтер ОСОБА_2 (3037905469);

- відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) за 1 квартал 2020 року, прийнятого 16.04.2020 за № 9082821633, працювало за трудовими договорами (контрактами) 20 осіб, працювало за цивільно-правовими договорами 0 осіб;

- повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП) подано, на 29.02.2020 наявні: маслоцех, вантажівка 2 шт., склад;

- у зв`язку відсутністю посадових осіб ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» до оперативного управління направлено запит на встановлення місцезнаходження, опитування посадових осіб (або його законних (уповноважених) представників) та засновників ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456);

- у зв`язку із відсутністю ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) за місцезнаходженням складено узагальнену податкову інформацію від 05.05.2021 № 77/10-36-07-17/19153456 за січень-лютий 2020;

3) пропозиції: розглянути питання щодо відповідності ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456) пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку згідно з додатком 1 до Порядку зупинення та відповідно включення до журналу ризикових платників.

34. Згідно із висновками Узагальненої податкової інформації від 05.05.2021 № 77/10-36-07-17/19153456 щодо ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (ЄДРПОУ 19153456) за звітні періоди декларування ПДВ січень-лютий 2020 року встановлено неправомірне:

- складання податкових накладних з порушенням норм підпункту «а» пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, абзаців перших підпунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Кодексу, перелік яких наведено у підпункті 5.1.2 пункту 5.1 цієї узагальненої податкової інформації;

- визначення платником податків сум податкового кредиту при придбанні товарів, робіт, послуг на загальну суму 2177669 грн. Таким чином, платником податків порушено норми підпункту «а» пункту 198.1 статті 198, абзаців першого-третього пункту 198.2, абзаців першого і другого пункту 198.3 та абзацу третього пункту 198.6 статті 198, абзаців другого і третього пункту 201.10 статті 201 Кодексу;

- перелік даних:

-- звітний період 01-02.02.2020: ТОВ «Лейр Продакт», ЄДРПОУ 43323519, на суму операцій без ПДВ 8728415 грн, ПДВ 1745683 грн;

-- звітний період 02.02.2020: ТОВ «Лойд Макс», ЄДРПОУ 43324879, на суму операцій без ПДВ 994866 грн, ПДВ 198973 грн;

-- звітний період 02.02.2020: ТОВ «Дванист», ЄДРПОУ 42747630, на суму операцій без ПДВ 1165065 грн, ПДВ 233013 грн;

--- разом на суму операцій без ПДВ 10888346 грн, ПДВ 2177669 грн.

35. Узагальненою податковою інформацією від 05.05.2021 № 77/10-36-07-17/19153456, зокрема, встановлено:

- узагальнену податкову інформацію складено з причин неможливості проведення згідно з наказом ГУ ДПС у Київській області від 21.04.2021 № 676-п документальної позапланової виїзної перевірки у зв`язку із відсутністю ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод», ЄДРПОУ 19153456, за місцезнаходженням 1-й кілометр дороги Личанка-Горбовичі, буд. 1-а, к. 4, с. Шпитьки, Києво-Святошинський район, Київська область, 08122;

- всупереч підпункту 16.1.11 пункту 16.1 статті 16 ПК України ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод», ЄДРПОУ 19153456 про зміну свого місцезнаходження не повідомляв ГУ ДПС у Київській області;

- відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 статті 82 ПК України ГУ ДПС у Київській області видано наказ від 21.04.2021 № 676-п про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (ЄДРПОУ 19153456) тривалістю 5 робочих днів з 23.04.2021, з метою встановлення дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість в частині здійснення господарських взаємовідносин з ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) за період з 01.01.2020 по 29.02.2020, ТОВ «Лойд Макс» (податковий номер 43324879) за період з 01.02.2020 по 29.02.2020, ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630) за період з 01.02.2020 по 29.02.2020 та відображення в податковій звітності з ПДВ за звітний період січень 2020 року та лютий 2020 року та направлень на перевірку від 23.04.2021 № 2611/0717, № 2613/0717;

- блок-схемне відображення ланцюга руху ПДВ: схема руху сум ПДВ ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (ЄДРПОУ 19153456) за період січень-лютий 2020 року наведено в додатку 1; аналіз інформації про придбання/продаж у розрізі номенклатури товарів/послуг наведено в таблиці додаток 2;

1) ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519):

- податкова накладна № 1 від 22.01.2020 на суму 784838,40 грн, у тому числі ПДВ 130806,40 грн, олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку 39,88 т;

- податкова накладна № 3 від 24.01.2020 на суму 780312 грн, у тому числі ПДВ 130052 грн, олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку 39,65 т;

- податкова накладна № 2 від 23.01.2020 на суму 789561,60 грн, у тому числі ПДВ 131593,60 грн, олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку 40,12 т;

- податкова накладна № 20 від 06.02.2020 на суму 620631 грн, у тому числі ПДВ 103438,40 грн, соняшник врожаю 2019 року 62,69 т;

- податкова накладна № 19 від 05.02.2020 на суму 622908 грн, у тому числі ПДВ 103818 грн, соняшник врожаю 2019 року 62,92 т;

- податкова накладна № 18 від 04.02.2020 на суму 601722 грн, у тому числі ПДВ 100287 грн, соняшник врожаю 2019 року 60,78 т;

- податкова накладна № 17 від 03.02.2020 на суму 612315 грн, у тому числі ПДВ 102052,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 61,85 т;

- податкова накладна № 30 від 07.02.2020 на суму 596376 грн, у тому числі ПДВ 99396 грн, соняшник врожаю 2019 року 60,24 т;

- податкова накладна № 31 від 10.02.2020 на суму 599445 грн, у тому числі ПДВ 99907,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 60,55 т;

- податкова накладна № 34 від 13.02.2020 на суму 404019 грн, у тому числі ПДВ 67336,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 40,81 т;

- податкова накладна № 32 від 11.02.2020 на суму 578853 грн, у тому числі ПДВ 96475,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 58,47 т;

- податкова накладна № 35 від 14.02.2020 на суму 303237 грн, у тому числі ПДВ 50539,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 30,63 т;

- податкова накладна № 33 від 12.02.2020 на суму 587268 грн, у тому числі ПДВ 97878 грн, соняшник врожаю 2019 року 59,32 т;

- податкова накладна № 74 від 15.02.2020 на суму 793386 грн, у тому числі ПДВ 132231 грн, соняшник врожаю 2019 року 80,14 т;

- податкова накладна № 93 від 19.02.2020 на суму 900702 грн, у тому числі ПДВ 150117 грн, соняшник врожаю 2019 року 90,98 т;

- податкова накладна № 103 від 20.02.2020 на суму 898524 грн, у тому числі ПДВ 149754 грн, соняшник врожаю 2019 року 90,76 т;

-- всього січень-лютий: на суму 10474098 грн, у тому числі ПДВ 1745683 грн, 939,79 т;

- ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, вид діяльності: виробництво олії та тваринних жирів; чисельність працюючих 3 особи; фінансова звітність за 2020 рік не подана; остання декларація з ПДВ подана за травень 2020 року;

- згідно даних ЄРПН придбання товару ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) «олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку, соняшник врожаю 2019 р.» здійснював у ТОВ «Остфер» (ЄДРПОУ 43321532), ТОВ «Ейрбек» (ЄДРПОУ 43323645), ТОВ «Морлін Компані» (ЄДРПОУ 43323901);

- згідно даних ЄРПН січні-лютому 2020 року встановлено придбання ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) у ТОВ «Остфер» (ЄДРПОУ 43321532) товарів: олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку на суму ПДВ 392,5 тис.грн, соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 643,8 тис.грн;

- ТОВ «Остфер» (ЄДРПОУ 43321532), зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інформація відсутня; фінансова звітність за 2020 рік не подана; декларації з ПДВ не подано за дати реєстрації 31.10.2019; ГУ ДПС у Київській області прийнято Рішення від 23.03.2020 № 32489 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; згідно даних ЄРПН придбання товару «Олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку, соняшник врожаю 2019 р.» ТОВ «Остфер» (ЄДРПОУ 43321532) не здійснювалося, тому неможливо підтвердити факт постачання товару по ланцюгу;

- згідно даних ЄРПН в лютому 2020 року встановлено придбання ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) у ТОВ «Ейрбек» (ЄДРПОУ 43323645) товару соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 409,6 тис.грн;

- ТОВ «Ейрбек» (ЄДРПОУ 43323645), зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інформація відсутня; фінансова звітність за 2020 рік не подана; декларації з ПДВ не подано за дати реєстрації 31.10.2019; згідно даних ЄРПН придбання товару «соняшник врожаю 2019 р.» ТОВ «Ейрбек» (ЄДРПОУ 43323645) не здійснювалося, тому неможливо підтвердити факт постачання товару по ланцюгу;

- згідно даних ЄРПН в лютому 2020 року встановлено придбання ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519) у ТОВ «Морлін Компані» (ЄДРПОУ 43323901) товару соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 377,4 тис.грн;

- ТОВ «Морлін Компані» (ЄДРПОУ 43323901), зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інформація відсутня; фінансова звітність за 2020 рік не подана; ГУ ДПС у Київській області прийнято Рішення від 23.03.2020 № 32491 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; згідно даних ЄРПН придбання товару «соняшник врожаю 2019 р.» ТОВ «Морлін Компані» (ЄДРПОУ 43323901) не здійснювалося, тому неможливо підтвердити факт постачання товару по ланцюгу;

- враховуючи вищезазначене, встановлено відсутність підтвердження факту реального походження контрагентами-постачальниками ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519), відповідного задокументованого обсягу ТМЦ, що свідчить про нереальність одержання (купівлі) вищевказаного товару, а відтак його постачання (продаж) контрагентом-постачальником у ланцюгу постачання його документально оформленого нереального руху включно до ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (ЄДРПОУ 19153456);

- встановлено, що ТОВ «Лейр Продакт» (податковий номер 43323519), не здійснював придбання товарів реалізованих на адресу ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (ЄДРПОУ 19153456);

- на основі поданої звітності проведено аналіз щодо наявності можливостей проводити господарську діяльність. За результатами аналізу встановлено, що господарська діяльність ТОВ «Лейр Продакт», має наступні ознаки нереальності здійснення операцій, а саме: відсутнє реальне джерело походження товару; відсутній рух активів, зобов`язань чи власного капіталу у процесі здійснення господарської операції; відсутні фізичні, технічні та технологічні можливості для вчинення задекларованих господарських операцій; відсутність будь-якої інформації про зберігання товарів (наявність власних або орендованих складських приміщень, угоди зберігання ТМЦ, відомості про місцезнаходження складів, їх площа, власник складських приміщень/орендодавця); відсутність інформації про транспортування та надання в оренду транспортних засобів (наявність власних або орендованих транспортних засобів, посередників у транспортуванні); відсутність інформації про власні або орендовані фонди, що необхідне для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства;

2) ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630):

- податкова накладна № 47 від 18.02.2020 на суму 796455 грн, у тому числі ПДВ 132742,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 80,45 т;

- податкова накладна № 46 від 17.02.2020 на суму 601623 грн, у тому числі ПДВ 100270,50 грн, соняшник врожаю 2019 року 60,77 т;

-- всього: на суму 1398079 грн, у тому числі ПДВ 233013 грн, 141,22 т;

- ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630) зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, анульовано 26.02.2021 причина - ненадання декларації протягом року; вид діяльності - оптова торгівля металами та металевими рудами; фінансова звітність за 2020 рік не подана;

- згідно даних ЄРПН встановлене придбання товару ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630) «соняшник врожаю 2019 р.» у ТОВ «Айсленс» (ЄДРПОУ 43325055), ТОВ «Клейрікс» (ЄДРПОУ 43312884);

- згідно даних ЄРПН у лютому 2020 року встановлено придбання ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630) у ТОВ «Айсленс» (ЄДРПОУ 43325055) товару соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 100,3 тис.грн; ТОВ «Айсленс» (ЄДРПОУ 43325055) декларації з ПДВ не подано з дати реєстрації 01.11.2019, згідно даних ЄРПН придбання товару «соняшник врожаю 2019 р.» ТОВ «Айсленс» не здійснювалося, тому неможливо підтвердити факт постачання товару по ланцюгу;

- згідно даних ЄРПН у лютому 2020 року встановлено придбання ТОВ «Дванист» (податковий номер 42747630) у ТОВ «Клейрікс» (ЄДРПОУ 43312884) товару соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 132,7 тис.грн;

- ТОВ «Клейрікс» (ЄДРПОУ 43312884) зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019; вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інформація відсутня; фінансова звітність за 2020 рік не подана; декларації з ПДВ не подано з дати реєстрації 28.10.2019; згідно даних ЄРПН придбання товару «соняшник врожаю 2019 р.» ТОВ «Клейрікс» (ЄДРПОУ 43312884) не здійснювалося, тому неможливо підтвердити факт постачання товару по ланцюгу;

- враховуючи вищезазначене, встановлено відсутність підтвердження факту реального походження контрагентами-постачальниками у ТОВ «Дванист» відповідного задокументованого обсягу ТМЦ, що свідчить про нереальність одержання (купівлі) вищевказаного товару, а відтак його постачання (продаж) контрагентом- постачальником у ланцюгу постачання його документально оформленого нереального руху включно до ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456);

- таким чином, встановлено, що ТОВ «Дванист», не здійснював придбання товарів реалізованих на адресу ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод»;

3) ТОВ «Лойд Макс» (податковий номер 43324879):

- податкова накладна № 124 від 12.02.2020 на суму 1193840 грн, у тому числі ПДВ 198973,30 грн, соняшник врожаю 2019 року 118,79 т;

- ТОВ «Лойд Макс» (податковий номер 43324879) зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, вид діяльності: неспеціалізована оптова торгівля; чисельність працюючих - 3 особи; фінансова звітність за 2020 рік не подана;

- ГУ ДПС у Київській області прийнято Рішення від 06.03.2020 № 12398 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку;

- згідно даних ЄРПН встановлено придбання товару ТОВ «Лойд Макс» (податковий номер 43324879) «соняшник врожаю 2019 р.» у ТОВ «Бертон Опт» (ЄДРПОУ 43324947) товару соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 199 тис.грн;

- ТОВ «Бертон Опт» (ЄДРПОУ 43324947) зареєстровано в якості платника ПДВ 01.12.2019, вид діяльності: неспеціалізована оптова торгівля; чисельність працюючих - 3 особи; фінансова звітність за 2020 рік не подана; ГУ ДПС у Рівненській області прийнято Рішення від 06.03.2020 № 12400 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; згідно даних ЄРПН придбання товару «соняшник врожаю 2019 р.» ТОВ «Бертон Опт» (ЄДРПОУ 43324947) не здійснювалося, тому неможливо підтвердити факт постачання товару по ланцюгу;

- таким чином встановлено, що ТОВ «Лойд Макс» (податковий номер 43324879) не здійснював придбання товарів реалізованих на адресу ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод».

36. Згідно із відомостями блок-схеми як додатку 1 до узагальненої податкової інформації по ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод», ЄДРПОУ 19153456, за період з 01.01.2020 - 29.02.2020:

=? відсутнє придбання товарів - олія соняшникова нерафінована невиморожена пресова 1 гатунку, соняшник врожаю 2019 року =? ТОВ «Остфер», код ЄДРПОУ 43321532, 1013 ГУ ДПС у Київській області, Києво-Святошинський район, вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інф. відсутня, о.з. - інф. відсутня, 20-ОПП - склад; Рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості 23.03.2020 № 32489; =? січень 2020: олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку, на суму ПДВ 392,5 тис.грн, кількість 119,65 т; лютий 2020: соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 643,8 тис.грн, в кількості 390,16 т =?=?

=? відсутнє придбання товару - соняшник врожаю 2019 року =? ТОВ «Ейрбек», код ЄДРПОУ 43323645, 1013 ГУ ДПС у Київській області, Києво-Святошинський район, вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інф. відсутня, о.з. - інф. відсутня, 20-ОПП - склад; =? лютий 2020: соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 409,6 тис.грн, в кількості 248,24 т =?=?

=? відсутнє придбання товару - соняшник врожаю 2019 року =? ТОВ «Морлін Компані», ЄДРПОУ 43323901, 1013 ГУ ДПС у Київській області, Києво-Святошинський район, вид діяльності: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; чисельність працюючих - інф. відсутня, о.з. - інф. відсутня, 20-ОПП - склад; Рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості 23.03.2020 № 32489; лютий 2020: соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 377,4 тис.грн, в кількості 230,165 т =?=?

=?=? ТОВ «Лейр Продакт», ЄДРПОУ 43323519, 1013 ГУ ДПС у Київській області, Києво-Святошинський район, вид діяльності: виробництво олії та тваринних жирів; чисельність працюючих - 3 особи, о.з. - інф. відсутня, 20-ОПП - склад; =?=? січень 2020: олія соняшникова нерафінована невиморожена, пресова, 1 гатунку, на суму ПДВ 392,5 тис.грн, кількість 119,65 т; лютий 2020: соняшник врожаю 2019 року на суму ПДВ 1353,2 тис.грн, в кількості 820,14 т =?=??=?

=?=?=? ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456), 1013 ГУ ДПС у Київській області, Києво-Святошинський район, працівники - 20 осіб, вид діяльності: виробництво олії та тваринних жирів, станом на 29.02.2020 року відповідно до 20-ОПП наявні: маслоцех, автомобіль 2 шт., склад в Дніпропетровській обл. м. Новомосковськ, о.з. на 31.12.2020 - 42254,9 тис.грн.

37. Згідно із витягом з протоколу від 07.05.2021 № 206 засідання Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо платників податків, які перебувають на обліку у ГУ ДПС у Київській області:

- розглянуто питання про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника згідно з згідно з додатком 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 та прийняття рішення про включення до журналу ризикових платників:

- ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (19153456);

- член Комісії доповів щодо надходження доповідної записки від управління аудиту стосовно ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (19153456) з пропозицією розглянути питання про відповідність ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод» (19153456) пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку згідно з Додатком 1 до Порядку зупинення та відповідно включення до журналу ризикових платників;

- ухвалили: прийняти рішення щодо ТОВ «Знаменівський олійноекстракційний завод», код платника 19153456; відповідність пункту 8;

- результат голосування: рішення прийнято одноголосно.

38. 07.05.2021 Комісією ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято оскаржуване рішення № 40412 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків:

- прийнято рішення про: відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;

- підстава (зазначається відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація): пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податків;

- податкова інформація (заповнюється у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку): встановлено наявність ризикових операцій.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

39. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

40. Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

41. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

42. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено «Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів.

43. Відповідно до пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

44. Пунктом 8 Додатком 1 до Порядку № 1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

45. Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

46. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

47. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

48. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

49. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

50. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

51. Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

52. Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

53. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

54. Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

55. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

56. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

57. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

58. Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

59. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

60. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

61. Надаючи оцінку доводам сторін суд виходить із того, що одним із способів здійснення податкового контролю є ведення обліку платників податків та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, яке є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (статті 62, 71 ПК України).

62. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

63. Ризик, відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 ПК України, це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов`язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

64. Ризик порушення норм податкового законодавства, згідно із пунктом 2 Порядку № 1165, це ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість виконання свого податкового обов`язку.

65. У розглянутому спорі предметом оскарження є рішення комісії регіонального рівня від 07.05.2021 № 40412, яким встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме пункту 8 Критеріїв, у зв`язку отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, а саме: «встановлено наявність ризикових операцій».

66. Суд погоджується із доводами позивача щодо не зазначення безпосередньо в оскаржуваному рішенні повних відомостей щодо отриманої податкової інформації, на підставі якої податковим органом встановлено наявність ризикових операцій.

67. Поряд із цим, враховуючи критерії офіційного з`ясування обставин справи та обов`язок доказування суб`єкта владних повноважень, суд досліджує підстави прийняття оскаржуваного рішення, крім того, матеріалами справи не підтверджена технічна можливість наведення усієї податкової інформації у тексті оскаржуваного рішення.

68. З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення є доповідна записка від 05.05.2021 за вих. № 3397/10-36-07-17, направлена Управлінням податкового аудиту на адресу Комісії щодо ініціювання розгляду питання про відповідність платника податків критеріям ризиковості у зв`язку із неможливістю проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі наказу від 21.04.2021 № 676-п, предметом якої визначено дотримання вимог податкового законодавства своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ПДВ в частині здійснення господарських взаємовідносин з ТОВ «Лейр Продакт» (43323519) за період з 01.01.2020 по 29.02.2020, ТОВ «Лойд Макс» (43324879) за період з 01.02.2020 по 29.02.2020, ТОВ «Дванист» (42747630) за період з 01.02.2020 по 29.02.2020 та відображення в податковій звітності з ПДВ за звітний період січень 2020 року та лютий 2020 року.

69. У зв`язку із неможливістю проведення позапланової виїзної перевірки, складено акт про неможливість проведення перевірки та узагальнену податкову інформацію від 05.05.2021 № 77/10-36-07-17/19153456 за січень-лютий 2020.

70. Згідно із висновками узагальненої податкової інформації 05.05.2021 № 77/10-36-07-17/19153456 платником податків за звітні періоди декларування ПДВ січень-лютий 2020 року допущені порушення, зокрема, складання податкових накладних та визначення платником податків сум податкового кредиту при придбанні товарів, робіт, послуг на загальну суму 2177669 грн у операціях, які оцінені податковим органом як нереальні (безтоварні).

71. Суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності платника податку критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за ризиковими операціями.

72. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

73. Таким чином, Комісія розглядаючи питання відповідності платника податків пункту 8 Критеріїв ризиковості використовувала наявну податкову інформацію, отриману у встановленому порядку, яка містила відомості про наявність ризикових операцій, отже мала обґрунтовані підстави для прийняття оскаржуваного рішення.

74. Віднесення платників податків до ризикових по суті є формою здійснення контролюючим органом податкового контролю, який, в тому числі, спрямований і на забезпечення прав та інтересів інших суб`єктів господарювання в частині правильності відображення ними результатів господарської діяльності з метою оподаткування.

75. Законодавче регулювання спірних правовідносин передбачає баланс обов`язків податкового органу та прав платника податків, у зв`язку із чим доводи позивача щодо порушення його прав оскаржуваним рішенням суд вважає необґрунтованими, оскільки Порядок № 1165 передбачає процедуру виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, для чого платник податків надає Комісії документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

76. Крім того, перевірка контролюючим органом на відповідність критеріям ризиковості платника податків здійснюється при реєстрації кожної податкової накладної/розрахунку коригування, незалежно від факту віднесення платника податків до переліку ризикових, та є передбаченим законом заходом контролю.

77. За позивачем залишається право належними документами довести реальність здійснення фінансово-господарських операцій у межах своєї господарської діяльності, та у разі повноти документів по даних операціях, подальшого прийняття позитивного рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.

78. Та обставина, що надання додаткових документів та пояснень у кожному конкретному випадку вимагає значного часу та зусиль, не може свідчити про надмірний тягар для платника податків.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

79. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність прийняття оскаржуваного рішення, відсутність підстав для задоволення позову, у зв`язку із чим покладає витрати на сплату судового збору на позивача.

80. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

81. У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Знаменівський олійноекстракційний завод» (код ЄДРПОУ 19153456; пр. Дмитра Яворницького, буд. 93, м. Дніпро, 49000) до Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377; вул. Народного Ополчення, 5а, м. Київ-151, 03151) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

82. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба