
Справа № 703/1061/21
2/703/826/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2021 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
секретар судових засідань Бойко Л.М.
за участю
представника позивача Сюкало Ю.П.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів
встановив:
31 березня 2021 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради звернулося до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 на його користь суму переплати державної допомоги сім`ям з дітьми, над якими встановлено опіку чи піклування, у розмірі 11664 гривні 00 копійок та витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 гривень 00 копійок.
Позов обґрунтовує тим, що 01 серпня 2018 року ОСОБА_2 у черговий раз звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме про призначення державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Так, розпорядженнями Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області №191, №192 та №193 від 22 червня 2016 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Рішеннями виконавчого комітету Смілянської міської ради №317, №318 та №319 від 05 серпня 2016 року, ОСОБА_2 призначено опікуном над малолітніми племінниками ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
На підставі заяви відповідача від 01 серпня 2018 року, рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 07 серпня 2018 року, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, призначено державну допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
Відповідач перебував на обліку Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради як отримувач та отримував державну допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням з 10 серпня 2016 року. Відповідно, під підпис, був ознайомлений зі змістом ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, а саме про відповідальність за недостовірність документів, поданих для призначення допомоги та про обов`язок повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
21 листопада 2018 року позивачем було отримано копію рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради №376 від 24 жовтня 2018 року «Про звільнення ОСОБА_2 від здійснення повноважень опікуна» та копії актів про передачу дітей від 12 листопада 2018 року. Повідомлень від відповідача про вищезазначені події не надходило. На підставі викладеного та п.30 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, розпорядженням позивача від 22 листопада 2018 року, відповідачу припинено здійснення виплати державної допомоги на дітей.
За інформацією завідувача сектору виплат, в результаті перевірки виплатних документів відповідача, встановлено нараховані кошти в сумі 11664 гривні з 01 листопада 2018 року по 30 листопада 2018 року.
З метою повернення надміру виплачених державних коштів на адресу відповідача неодноразово було направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій допомозі, однак відповідачем по даний час зазначені кошти не повернуті, в зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 22 квітня 2021 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання та відповідача встановлено строку для подання до суду відзиву на позовну заяву.
06 вересня 2021 року ухвалою суду відмовлено у задоволенні заяв відповідача про надання додаткового строку для зібрання доказів, часу для підготовки і поданні відзиву на позовну заяві, поновлення строку на подання відзиву на позовну заяву, а відзив відповідача на позовну заяву залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 06 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради у судовому засіданні у судовому засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог та просив у їх задоволенні відмовити у повному обсязі. Пояснив, що він дітей передав службі у справах дітей 12 листопада 2018 року, про що, за рекомендаціями інспектора повідомив соціальну службу, а тому вважає, що за листопад йому гроші перерахували правомірно, та поверненню вони не підлягають. Вважає, що рішення виконкому про звільнення його від здійснення повноважень опікуна жодним чином не впливає на час з якого припиняються відповідні платежі.
Суд, врахувавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст.79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно ч.1 ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ч.1, 5 та 6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Так, розпорядженнями Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області від 22 червня 2016 року №191, №192 та №193 вирішено надати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.13, 14, 15).
Рішеннями виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 05 серпня 2016 року №317, №318 та №319 вирішено: встановити опіку над малолітніми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та призначити громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над малолітніми племінниками ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , надати опікуну право вирішувати згідно з чинним законодавством всі питання, що стосуються захисту прав та інтересів підопічних; Управлінню праці та соціального населення забезпечити нарахування призначень і виплат державної допомоги на підопічних ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , контроль за їх цільовим використанням (а.с.10, 11, 12).
Відповідно до ст.16 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Згідно п.25 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (надалі - Порядок), відповідно до статті 16 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до п.27 Порядку, для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, подаються такі документи: заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини.
Згідно п.28 Порядку, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину.
01 серпня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просив призначити йому державну допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, а саме на: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 . В разі призначення допомоги кошти готівкою перераховувати на рахунок у АТ КБ «ПриватБанк», який залишився без змін (а.с.8).
У вказаній заяві ОСОБА_2 своїм підписом підтвердив, що, зокрема, йому повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсацій та пільг, він зобов`язується повідомити орган праці та соціального захисту населення.
Рішенням начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 07 серпня 2018 року «Про призначення допомоги сім`ям з дітьми», ОСОБА_2 , на підставі його заяви від 01 серпня 2018 року, призначена допомога на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням, а саме на: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , по 3888 гривень 00 копійок на кожного, що в загальному - 11664 гривні у період з 01 серпня 2018 року по 31 липня 2019 року (а.с.19).
Згідно рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 24 жовтня 2018 року №376 «Про звільнення ОСОБА_2 від здійснення повноважень опікуна», на підставі, зокрема, заяви ОСОБА_2 про звільнення його від здійснення повноважень опікуна, виконавчий комітет міської ради вирішив звільнити ОСОБА_2 від здійснення повноважень опікуна над малолітніми: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (а.с.24).
Як стверджує позивач у позовній заяві та не заперечується відповідачем, копію вказаного рішення виконавчого комітету Смілянської міської ради позивач отримав 21 листопада 2018 року, при цьому відповідач про наявність вказаного рішення позивача не повідомляв.
Згідно актів про передачу дитини від 12 листопада 2018 року, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 передано до прийомної сім`ї ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.21, 22, 23).
Відповідно до п.30 Порядку, підставою для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є: звільнення від виконання обов`язків опікуна чи піклувальника; працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку; усиновлення дитини, передача дитини батькам; досягнення дитиною 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір`ю або батьком дитини; влаштування дитини на повне державне утримання.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких може бути припинена виплата зазначеної допомоги, її одержувачі, служба у справах дітей, виконавчий комітет сільської (селищної) ради або уповноважена особа, визначена виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення, які виплачують допомогу.
Виплата допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли відповідні обставини.
Розпорядженням начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22 листопада 2018 року вирішено особовий рахунок ОСОБА_2 призначений для отримання допомоги на дітей під опікою, закрити з 01 листопада 2018 року, в зв`язку з рішенням Смілянської міської ради від 24 жовтня 2018 року №376 про звільнення ОСОБА_2 від здійснення повноважень опікуна (а.с.25).
Згідно рішення начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради від 22 листопада 2018 року, виплата допомоги ОСОБА_2 на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням, знята з 01 серпня 2018 року (а.с.26).
Відповідно до п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Листом №184/18 від 27 листопада 2018 року завідувач сектору виплат Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради повідомлено заступника начальника управління - начальника відділу державних соціальних інспекторів про те, що перевіркою виплатних документів в отримувача допомоги ОСОБА_2 , о/р НОМЕР_2, встановлено надмірно нараховані кошти в сумі 11664 гривні 00 копійок за період з 01 листопада 2018 року по 30 листопада 2018 року (а.с.27).
Згідно протоколу від 27 листопада 2018 року, ОСОБА_2 за листопад 2018 року виплачено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням, у сумі 11644 гривень 00 копійок (а.с.28).
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради направляло на адресу ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій допомозі від 28 грудня 2018 року, від 25 квітня 2019 року, від 29 листопада 2019 року, від 30 січня 2020 року від 26 червня 2020 року, якими зобов`язувало ОСОБА_2 повернути переплачену суму у розмірі 11664 гривень 00 копійок (а.с.29, 30, 31, 32, 33).
Однак, будь-яких доказів повернення відповідачем позивачу вищевказаної суми матеріали справи не містять та відповідачем не надані.
Згідно ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовній вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні, в порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову.
Відповідно до платіжного доручення №77 від 24 березня 2021 року, позивачем при поданні даної позовної заяви до суду сплачений судовий збір в сумі 2270 гривень 00 копійок.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 2270 гривень 00 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст.15, 1212 ЦК України, ст.4, 12, 13, 28, 76-82, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 352, 354-355 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, суд, -
вирішив:
Позов - задовольнити.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, адреса: Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791, переплату державної допомоги сім`ям з дітьми, над якими встановлено опіку чи піклування, у сумі 11664 (одинадцять тисяч шістсот шістдесят чотири) гривні 00 копійок, а також витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок, а всього 13934 (тринадцять тисяч дев`ятсот тридцять чотири) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, адреса: 20701, Черкаська область, м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791.
Відповідач - ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 13 жовтня 2021 року.
Головуючий Т.В. Ігнатенко