
465/4383/20
2/465/1391/21
РІШЕННЯ
Іменем України
11.10.2021 року Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Мартьянової С.М.
при секретарі Турчак М.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, –
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, покликається на те, що згідно з заявою від 20.11.2017 року ОСОБА_1 Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначалась державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року. У результаті перевірки, проведеної спеціалістами Франківського відділу соціального захисту, встановлено, що відповідачка свідомо не вказала у декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї від 20.11.2017 року відсотки від депозиту за вкладом, розміщеним в ПАТ «ПриватБанк» у розмірі 701,03 грн., що підтверджується довідкою ПАТ «ПриватБанк» від 27.12.2017 року. Відсотки за вкладом від зазначеного депозиту у розмірі 701,03 грн. включаються до сукупності доходу сім`ї, при призначенні соціальної допомоги за відповідний період. Даний факт призвів до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді соціальної допомоги за період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року на суму 5 145,50 грн. Рішенням комісії від 20.09.2019 року №24 вирішено припинити виплату допомоги ОСОБА_1 та вирахувати надміру виплачені кошти за період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року у зв`язку з поданням недостовірної інформації щодо майнового стану. Відповідачці скеровувались повідомлення з проханням добровільно повернути надміру виплачені кошти, проте на день звернення до суду заборгованість не була сплачена. На підставі викладеного вище, просить задовольнити позовні вимоги про стягнення коштів державної допомоги, виплачених надміру та стягнення суми сплаченого судового збору.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 25.08.2020 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідачка подала до суду 25.09.2020 року відзив на позовну заяву. ОСОБА_1 заперечує проти позову. Зазначає, що їй надана державна допомога, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.217 року по 31.01.2018 року. З відзиву вбачається, що п.п. 167.5.3 п.167.5 ст.167 Податкового кодексу України встановлено, що термін «пасивні доходи» означає проценти на поточний або депозитний банківський рахунок. 21.12.2016 року вищевказаний п.п. 167.5.3 п.167.5 ст.167 Податкового кодексу України, відповідно до ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» - виключено. Закон набрав чинності 01.01.2017 року. Відповідачка зазначає, що подала заяву 20.11.2017 року для отримання державної соціальної допомоги. Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради для призначення державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.2017 року по 31.01.2018 року. ОСОБА_1 зазначає, що не повинна була ні подавати інформацію про доходи у вигляді процентів на депозитний рахунок, ні включати такий до сукупного доходу сім`ї, оскільки відсотки за вкладом від депозиту, розміщеного в ПАТ «ПриватБанк» у розмірі 701,30 грн. не включаються до сукупного доходу сім`ї при призначенні соціальної допомоги за період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року. Зазначені доходи не підлягають оподаткуванню відповідно до чинного законодавства України. Відповідачка стверджує, що при поданні заяви про надання державної соціальної допомоги дотримувалась вимог чинного законодавства України, подавала правдиву та достовірну інформацію про доходи. Враховуючи викладене вище, просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Представник позивача подала до суду відповідь на відзив від 02.11.2020 року. Зазначається, що відповідно до п.п.167.5.1 п. 167.5 ст.167 Податкового кодексу України, ставки податку на пасивні доходи до бази оподаткування встановлюються у розмірі 18% - для пасивних доходів. Крім того, утримання податку з процентів за вкладом підтверджується довідкою ПАТ КБ «ПриватБанк» від 27.12.2017 року, у якій зазначено, що 11.12.2017 року утримано податок у сумі 19.11 грн., 11.11.2017 року – 19,74 грн., 11.10.2017 року – 19,10 грн., 08.09.2017 року – 23,83 грн., 08.05.2017 року – 23,83 грн., 08.07.2017 року – 23,82 грн. 20.11.2017 року відповідачкою подано заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг. При зверненні за призначенням соціальної допомоги, ОСОБА_1 повідомила, що доходами членів сім`ї відповідачки є заробітна плата ОСОБА_1 ,допомога ОСОБА_1 у Франківському відділі соціального захисту, заробітна плата ОСОБА_2 . Окрім цього, інших доходів сім`я не має, як повідомлено відповідачкою. Внаслідок перевірки, проведеної працівниками Франківського відділу соціального захисту, встановлено, що ОСОБА_1 свідомо не вказала у декларації про доходи майно осіб, які входять до складу сім`ї від 20.11.2017 року пасивні доходи, а саме: доходи, отримані у вигляді процентів у розмірі 701,03 грн. на депозитний банківський рахунок, розміщений в ПАТ КБ «ПриватБанк» від 27.12.2017 року. Відтак факт приховання ОСОБА_1 достовірної інформації про доходи, призвів до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за періодз01.11.2017 року до 31.01.2018 року на суму 5 145,50 грн. Неподання інформації вплинуло на розмір державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, підстав для виплати вищевказаної допомоги немає. Рішенням комісії від 20.09.2019 року №24 вирішено припинити виплату допомоги ОСОБА_1 та повернути надміру виплачені кошти за період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року, у зв`язку з поданням недостовірної інформації щодо майнового стану. Таким чином, державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї була призначена незаконно з вини відповідачки, яка подала недостовірну інформацію.
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує, просить такий задовольнити.
Відповідачка у судове засідання подала заяву, згідно якої заперечила позов. Просить у задоволенні такого відмовити.
У відповідності до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані суду докази, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 від 20.11.2017 року Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надавалась державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї за період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року.
З метою призначення цього виду соціальної допомоги заявником була подана декларація про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї.
В результаті проведеної Франківським відділом соціального захисту перевірки даних, наданих заявником, встановлено, що нею свідомо не було повідомлено інформацію про свій майновий стан, що вплинуло на встановлення права на соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї. А саме: не вказала у декларації про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї від 20.11.2017 року відсотки від депозиту за вкладом, розміщеним в ПАТ «ПриватБанк» у розмірі 701,03 грн., що підтверджується довідкою ПАТ «ПриватБанк» від 27.12.2017 року №6MCF9PFFI0EN2A2F.
Відповідно до ст.5 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п.14 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Міністерством соціальної політики, Міністерством економічного розвитку, Міністерством фінансів України.
Таким чином, державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім`ї була призначена незаконно з вини заявника, яка подала недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги на суму 5 145,50 грн.
Відповідно до рішення комісії №24 від 20.09.2019 року припинено виплату допомоги ОСОБА_1 та вираховано надміру виплачені кошти за період з 01.11.2017 року до 31.01.2018 року у зв`язку з поданням недостовірної інформації про доходи та майно.
Крім того, комісією Управління соціальної політики Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради складено акт №13 від 22.01.2018 року про виявлення факту подання документів з недостовірними відомостями. На підставі висновків проведеної перевірки та згідно відповіді ДФС на запит від 21.11.2017 року та відповідно до довідки-виписки ПАТ «ПриватБанк» від 27.12.2017 року ОСОБА_1 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , зробити перерахунок призначеної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.11.2017 року з врахуванням доходів (проценти від вкладу) та позбавити права на допомогу на пів року з 01.12.2017 року.
Франківським відділом соціального захисту скеровано лист-повідомлення від 22.01.2018 року №574067, щодо повернення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги.
До цього часу належна до повернення на рахунок відділу сума в розмірі 5 145,50 грн. відповідачем не погашена.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» середньомісячний сукупний дохід сім`ї обчислюється у середньому за місяць усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку та піклування.
Згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, до сукупного доходу сімей входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Статтею 164 Податкового кодексу України передбачено, що пасивні доходи включаються до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку. Пасивні доходи включають в себе доходи у вигляді процентів на депозитний банківський рахунок.
Особи, яким виплачується державна допомога, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. (п.49 Порядку).
Таким чином, на підставі вищенаведеного, суд вважає, що відповідачка повинна повернути, надміру виплачені кошти у вигляді державної допомоги у сумі 5 145,50 грн.
Судові витрати належить стягнути із відповідача згідно вимог ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 141, 223, 258,259, 263-265, 354, ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
позов Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти, надміру виплачені за призначеною державною соціальною допомогою у сумі 5 145 (п`ять тисяч сто сорок п`ять гривень) грн. 50 коп.
Сторони:
Позивач: Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (р/р 35413006028468, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 26144908, одержувач - Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної полікити Львівської міської ради);
Відповідач: ОСОБА_1 (паспорт: НОМЕР_1 , ІПН: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у випадку відкладення складання повного рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Відповідно до розділу ХІІІП перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Мартьянова С.М.