Рішення № 100338470, 04.10.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
560/5053/21
Номер документу
100338470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/5053/21

РІШЕННЯ

іменем України

04 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. представника позивача Чебан М.Г. розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Оіл Трейд Захід" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 24.03.2021 року № 7 про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, в якому просить:

-визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 24.03.2021 року № 7 про накладення штрафу.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до Секторального плану державного ринкового нагляду на 2021 рік, затвердженого Головою Державної екологічної інспекції України 24.11.2020 року, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 18.03.2021 року № 287 та направлення на проведення перевірки від 18.03.2021 року № 7-8/21, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області в період з 19.03.2021 року по 24.03.2021 року проведена планова перевірка характеристик продукції автомобільного пального за місцем його розповсюдження приватним підприємством "Оіл Трейд Захід" у м. Шепетівка по вул. Митрополита Шептицького, 95.

Під час проведення перевірки, 19.03.2021 року посадовою особою відповідача вручено представнику позивача вимогу від 19.03.2021 року про надання документів, передбачених пунктом 3 частини 1 статті 15, частиною 7 статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: інформації щодо переліку видів палива, що розповсюджується на АЗС, паспорти якості та декларації про відповідність на автомобільне пальне, документи, що дають змогу відстежити походження продукції та її подальший обіг, в термін до 12.00 години 24.03.2021 року до місця розташування Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області за вказаною адресою.

24.03.2021 року представник позивача надав належним чином засвідчені копії договору поставки, видаткової накладної, товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів, паспорту якості, сертифікату відповідності з терміном дії до 01.12.2021 року та декларації про відповідність.

Однак того ж дня, 24.03.2021 року посадовою особою відповідача складено акт перевірки характеристик продукції № 7-8/21 де зазначено, що перевіркою виявлено порушення пункту 6 частини 4 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: невиконання вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд, що полягає в ненаданні всіх необхідних документів для проведення повної та всебічної перевірки характеристик продукції.

Позивач отримав акт перевірки поштою разом із протоколом № 7 від 24.04.2021 року про виявлене порушення, а також постановою про накладення штрафу від 24.03.2021 року № 7.

Позивач не погоджується із постановою про накладення штрафу, вважає її такою, що суперечить чинному законодавству, тобто протиправною.

Підставою для застосування штрафу стало те, що надання позивачем належним чином завірених копій документів розцінено відповідачем як невиконання встановлених Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд, що полягає в ненаданні всіх документів для проведення повної та всебічної перевірки характеристик продукції.

Позивач вважає, що ним подані документи згідно із переліком, визначеним частиною 7 статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", тобто виконані вимоги посадової особи відповідача, а застосування до позивача штрафу за таких умов є протиправним.

Крім того, відповідач всупереч вимогам закону не надав позивачу акт перевірки та протокол про виявленні порушення від 24.03.2021 року, а надіслав їх поштою із безпідставним зазначенням у таких документах про відмову позивача від підпису, при цьому не зазначив жодних даних особи якій пропонувалося це зробити.

Такі обставини свідчать про те, що документи складені відповідачем одноособово без належного повідомлення позивача та надання йому можливості ознайомитися із вказаними документами.

Передчасний висновок відповідача про порушення позивачем вимог закону, позбавив його можливості надати будь-які пояснення до протоколу, що в свою чергу могло вплинути на результат розгляду справи про правопорушення.

На підставі викладеного, позивач вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити.

Ухвалою від 29 квітня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 25.05.2021 року.

Протокольною ухвалою суду від 14.07.2021 року підготовче засідання закрито, справу призначено до розгляду по суті на 26.07.2021 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, яка зареєстрована в суді 13.07.2021 року.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився повторно, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, та подав до суду відзив на позовну заяву, зареєстровану в суді 20.05.2021 року, в якому позовні вимоги не визнав і просить у їх задоволенні відмовити.

В обгрунтування заперечень позовних вимог представник відповідача вказав, що Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області як структурний підрозділ Державної екологічної інспекції України, уповноважена здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природніх ресурсів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1069 "Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд", Державна екологічна інспекція України визначена органом державного ринкового нагляду щодо бензину автомобільного, дизельного, суднових та котельних палив.

Згідно із статтею 15 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", посадові особи які здійснюють ринковий нагляд, крім іншого мають право вимагати від суб`єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів, а не ксерокопії даних документів які не відповідають будь-яким вимогам законодавства України та не несуть жодних правових наслідків.

Копії документів повинні відповідати вимогам Правилам організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5.

При посвідченні документа керівник підприємства керується вимогами Національного стандарту України "Вимоги до оформлювання документів" ДСТУ 4163-2003, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55, та завіряють документи із зазначенням назви посади, особистого підпису особи яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії з відміткою "Згідно з оригіналом", засвідченою печаткою.

Відповідно до пункту 6 частини 4 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", до особи яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд,-у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивач всупереч вимогам Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", надав не копії в розумінні вимог ДСТУ 4163-2003 та Правил № 1000/5, а ксерокопії, надання яких повною мірою свідчить про невиконання законних вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд.

Вказані обставини спростовують доводи позивача про протиправність постанови про застосування адміністративно-господарських санкцій.

Враховуючи зазначене, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Секторального плану державного ринкового нагляду на 2021 рік, затвердженого Головою Державної екологічної інспекції України 24.11.2020 року, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 18.03.2021 року № 287 та направлення на проведення перевірки від 18.03.2021 року № 7-8/21, Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області в період з 19.03.2021 року по 24.03.2021 року проведена планова перевірка характеристик продукції автомобільного пального за місцем його розповсюдження приватним підприємством "Оіл Трейд Захід" у м. Шепетівка по вул. Митрополита Шептицького, 95.

Під час проведення перевірки, 19.03.2021 року посадовою особою відповідача вручено представнику позивача вимогу від 19.03.2021 року про надання документів, передбачених пунктом 3 частини 1 статті 15, частиною 7 статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: інформації щодо переліку видів палива, що розповсюджується на АЗС, паспорти якості та декларації про відповідність на автомобільне пальне, документи, що дають змогу відстежити походження продукції та її подальший обіг, в термін до 12.00 голини 24.03.2021 року до місця розташування Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області за вказаною адресою.

24.03.2021року 9:00 годині, представник позивача надав засвідчені копії таких документів, а саме: договору поставки № ГЦО/32/04/20 від 06.04.2020, видаткової накладної № 353 від 10.03.2021 року, товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) № Р353 від 10.03.2021 року, паспорту якості № 294 від 19.02.2021 року, сертифікату відповідності, зареєстрованого в Реєстрі ООВ за № UA.1О076.0067-20 з терміном дії з 02.12.2020 року до 01.12.2021 року та декларації про відповідність, реєстраційний номер UA.04122020/029-20/ТР-4/DT-К5-F, що підтверджується особистим підписом посадової особи відповідача, вчиненим на зворотньому боці супровідного листа позивача від 24.03.2021 року, вихідний номер 24/03-1.

Документи були надані тільки на дизельне пальне, оскільки на АЗС, яке належить позивачу реалізується тільки таке пальне, про що відповідач був повідомлений.

Незважаючи на отримані за запитом документи, за результатами перевірки відповідач склав Акт перевірки характеристик продукції від 24 березня 2021 року № 7-8/21, яким зафіксовано порушення позивачем пункту 6 частини 4 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: невиконання встановлених Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, що полягає в ненаданні всіх необхідних документів, для проведення повної та всебічної перевірки характеристик продукції.

На підставі акта перевірки, відповідач склав протокол "Про виявлене (і) порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 24 березня 2021 року № 7, в якому зазначено: під час планової перевірки суб`єкта господарювання ПП "Оіл Трейд Захід" (ЄДРПОУ 42697234, юридична адреса: Україна, м. Київ, Дніпровський район, вул. Євгена Свирстюка, буд. 11, адреса місця торгівлі: Україна, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Митрополита Шептицького, 95, АЗС), виявлено порушення, що полягає у такому: невиконання встановлених Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, що полягає в ненаданні всіх необхідних документів, для проведення повної та всебічної перевірки характеристик продукції ПП "Оіл Трейд Захід" (ЄДРПОУ 42697234, юридична адреса: Україна, м. Київ, Дніпровський район, вул. Євгена Свирстюка, буд. 11, адреса місця торгівлі: Україна, Хмельницька область, м. Шепетівка, вул. Митрополита Шептицького, 95, АЗС).

Також на підставі акта перевірки та протоколу про виявлене порушення, 24 березня 2021 року, посадовою особою відповідача прийнято постанову про накладення штрафу № 7, якою постановлено позивача сплатити штраф у розмірі 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 170000 грн.

Акт перевірки характеристик продукції від 24 березня 2021 року № 7-8/21, протокол про виявлене (і) порушення від 24 березня 2021 року № 7, та постанову про накладення штрафу від 24 березня 2021 року № 7 відповідач надіслав позивачу поштовим відправленням, яке позивач отримав 30.03.2021 року.

Вважаючи постанову накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року № 275, затверджено "Положення про Державну екологічну інспекцію України", (далі Положення № 275).

Відповідно до пункту 1 Положення № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Основні завдання Держекоінспекції визначені пунктом 3 Положення № 275.

Згідно із підпунктами 2, 3-1, 7 пункту 4 Положення № 275, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює:

-державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства;

-державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності.

-складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 7 Положення № 275, Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого наказом Держекоінспекції від 02.02.2021 року № 55, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області є територіальним органом Держекоінспекції.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлені Законом України від 02.12.2010 року № 2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", (далі Закон № 2735-VI).

Абзацами 8, 9 частини 1 статті 1 Закону № 2735-VI, визначено терміни які вживається у цьому Законі, а саме:

-державний ринковий нагляд, це діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам;

-сфера відповідальності органу ринкового нагляду-перелік видів продукції, затверджений відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України, щодо яких відповідний орган ринкового нагляду здійснює ринковий нагляд.

Законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів, (стаття 3 Закону № 2735-VI ).

Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 10 Закону № 2735-VI, ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.

Повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".

Органи ринкового нагляду та сфери їх відповідальності визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", Кабінет Міністрів України постановою від 28.12.2016 року № 1069 затвердив "Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд" (далі Перелік № 1069).

Згідно із пунктом 21 Переліку № 1069, Держекоінспекція здійснює державний ринковий нагляд (сфера відповідальності органу державного ринкового нагляду) щодо автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива.

Права посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд встановлені статтею 15 Закону № 2735-VI, а саме: посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право:

-проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, перевірки документів та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування);

-безперешкодно відвідувати, за умови пред`явлення службового посвідчення та направлення на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об`єкта торговельні та складські приміщення суб`єктів господарювання і місця, зазначені у пункті 2 частини шостої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб`єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;

-вимагати від суб`єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів. За згодою органу ринкового нагляду документи і матеріали, необхідні для здійснення ринкового нагляду, їх копії можуть надаватися йому мовою оригіналу або іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, якщо ця мова є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. У разі якщо оригінали таких документів і матеріалів складені іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, на вимогу органів ринкового нагляду суб`єкти господарювання зобов`язані у строк не більше ніж тридцять робочих днів за власний рахунок забезпечити їх переклад мовою діловодства та документації державних органів в обсязі, необхідному для здійснення ринкового нагляду;

-вимагати від посадових осіб суб`єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення перевірок і вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;

-складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу до суб`єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог;

-складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України.

Відповідно до статті 17 Закону № 2735-VI, посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд і контроль продукції, зобов`язані:

-ознайомлювати керівників суб`єктів господарювання, їх заступників або уповноважених ними осіб, фізичних осіб-підприємців та декларантів з результатами перевірок, проведених у межах ринкового нагляду і контролю продукції, у строки, передбачені законодавством;

-дотримуватися встановлених цим Законом принципів, вимог та порядку здійснення заходів ринкового нагляду.

Згідно із пунктом 7 частини 1 статті 5 Закону № 2735-VI, одним із основних принципів ринкового нагляду і контролю продукції є додержання прав і захист інтересів суб`єктів господарювання, споживачів (користувачів) під час здійснення ринкового нагляду і контролю продукції.

Заходами ринкового нагляду відповідно до пункту 1 частини 1 статті 22 Закону № 2735-VI є також перевірка характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування).

Порядок проведення перевірок характеристик продукції встановлений статтею 23 Закону № 2735-VI.

Відповідно до частин 1-5, пунктів 1, 5 частини 6, частини 11 статті 23 Закону № 2735-VI, під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності-обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.

Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.

Перевірки характеристик продукції проводяться:

-у торговельних та складських приміщеннях суб`єктів господарювання;

-за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.

Посадова особа, яка здійснює ринковий нагляд, перед початком перевірки зобов`язана роз`яснити суб`єкту господарювання, продукція якого перевіряється, порядок оскарження рішень, приписів, дій та бездіяльності органів ринкового нагляду та їх посадових осіб.

Перелік документів (їх копії) та інформація яка підлягає перевірці під час проведення перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, встановлений частиною 7 статті 23 Закону № 2735-VI.

Розпорядчі документи органів ринкового нагляду які видаються, оформлюються для здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції орган ринкового нагляду встановлені статтею 23-1Закону № 2735-VI.

Згідно із частиною 5 статті 23-1 Закону № 2735-VI, за результатами здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції посадова особа органу ринкового нагляду складає акт, який повинен містити відомості визначенні цією частиною статті 23-1.

Посадова особа органу ринкового нагляду зазначає в акті детальний опис порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки, з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду, які здійснювали перевірку, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо здійснення перевірки є невід`ємною частиною акта органу ринкового нагляду.

У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи підписати акт посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого акта відповідний запис.

Особливості проведення перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів передбачені статтею 24 Закону № 2735-VI.

Відповідно до частини 4 статті 44 Закону № 2735-VI, до суб`єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, - у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до частини 6 статті 44 Закону № 2735-VI, справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції.

Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.

Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою-підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.

У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.

Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду.

Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.

Постанова надсилається суб`єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.

Із змісту наведених правових норм Положення № 275, Закону № 2735-VI, Переліку № 1069 вбачається, що відповідач-Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області як структурний підрозділ Державної екологічної інспекції України, є уповноваженим державним органом в межах сфери її відповідальності, в тому числі і при здійсненні державного ринкового нагляду щодо автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива.

Державний ринковий нагляд може проводитися посадовими особами відповідача шляхом проведення планових перевірок характеристик продукції з дотриманням вимог Закону № 2735-VI щодо призначення, безпосереднього проведення перевірки та прийняття рішення за результатами перевірки.

При проведенні планових перевірок характеристик продукції посадові особи відповідача зобов`язані дотримуватися встановлених цим Законом принципів ринкового нагляду, вимог та порядку здійснення заходів ринкового нагляду, в тому числі принципу з додержання прав і захисту інтересів суб`єктів господарювання, споживачів (користувачів) під час здійснення ринкового нагляду і контролю продукції, зокрема додержання права суб`єктів господарювання бути присутніми під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду, як це передбачено пунктом 4 частини 1 статті 7 Закону № 2735-VI, в тому числі при складанні акта перевірки за результатами ринкового нагляду, складання протоколу про вчинення порушень та прийнятті компетентною особою постанови про накладення штрафу.

Вказані документи повинні містити детальний опис порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки, з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Із пояснень представника позивача та матеріалів справи встановлено, що в межах своїх прав, передбачених Законом № 2735-VI, при проведенні планової перевірки характеристик продукції, посадовою особою відповідача вручено представнику позивача вимогу від 19.03.2021 року про надання документів, передбачених пунктом 3 частини 1 статті 15, частиною 7 статті 23 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: інформації щодо переліку видів палива, що розповсюджується на АЗС, паспорти якості та декларації про відповідність на автомобільне пальне, документи, що дають змогу відстежити походження продукції та її подальший обіг, в термін до 12.00 голини 24.03.2021 року до місця розташування Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області за вказаною адресою.

24.03.2021року 9:00 годині, представник позивача надав засвідчені копії таких документів, а саме: договору поставки № ГЦО/32/04/20 від 06.04.2020, видаткової накладної № 353 від 10.03.2021 року, товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) № Р353 від 10.03.2021 року, паспорту якості № 294 від 19.02.2021 року, сертифікату відповідності, зареєстрованого в Реєстрі ООВ за № UA.1О076.0067-20 з терміном дії з 02.12.2020 року до 01.12.2021 року та декларації про відповідність, реєстраційний номер UA.04122020/029-20/ТР-4/DT-К5-F.

Отже позивач належним чином виконав вимогу відповідача щодо надання документів, передбачених частиною 7 статті 23 Закону № 2735-VI.

Разом з тим 24.03.2021 року посадовою особою відповідача складено акт перевірки характеристик продукції № 7-8/21 де зазначено, що перевіркою виявлено порушення пункту 6 частини 4 статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", а саме: невиконання вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд, що полягає в ненаданні всіх необхідних документів для проведення повної та всебічної перевірки характеристик продукції.

Суд звертає увагу на те, що акт перевірки № 7-8/21 не містить детальний опис порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки з посиланням на відповідну правову норму Закону, а саме: посадовою особою відповідача не зазначено в чому саме полягає невиконання вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд, які саме документи, передбачені частиною 7 статті 23 Закону № 2735-VI позивач не надав для проведення перевірки., яким чином копії документів не відповідають встановленим чинним законодавством вимогам.

В акті перевірки не вказана особа позивача в присутності якої складався такий акт в зв`язку із чим суд приходить до висновку, беручи до уваги також пояснення представника позивача, що такий документ складений за відсутності такої особи, що є порушенням одного із основних принципів ринкового нагляду, а саме: додержання прав і захист інтересів суб`єктів господарювання, споживачів (користувачів) під час здійснення ринкового нагляду і контролю продукції, в тому числі в даному випадку безпосередньо права уповноваженої особи позивача бути присутньою під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду.

Посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд і контроль продукції, зобов`язані дотримуватися встановлених Законом № 2735-VI принципів здійснення заходів ринкового нагляду з метою дотримання прав суб`єкта господарювання.

Суд погоджується із поясненнями представника позивача щодо того, що всі процесуальні документи, тобто акт перевірки, протокол про виявленні порушення, а також постанова про накладення штрафу складенні за відсутності уповноваженої особи позивача, в зв`язку із відсутністю будь-якої інформації відносно такої особи у вказаних документах.

Протокол та постанова аналогічно акту перевірки також не містять детального опис порушень вимог законодавства, виявлених під час перевірки з посиланням на відповідну правову норму Закону, а саме: посадовою особою відповідача не зазначено в чому саме полягає невиконання вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд, які саме документи, передбачені частиною 7 статті 23 Закону № 2735-VI позивач не надав для проведення перевірки, яким чином копії документів не відповідають встановленим чинним законодавством вимогам.

Відсутність представника позивача при складанні акта перевірки, протоколу про виявлене порушення вимог Закону та постанови про накладання штрафу є порушенням одного із основних принципів проведення ринкового нагляду, а також права позивача щодо присутності його уповноваженої особи під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду, оскільки ринковий нагляд включає також заходи із складання відповідних документів за результатами проведення перевірки, в тому числі акта перевірки, протоколу про виявленні порушення, а також постанови про накладення штрафу.

Відповідач не надав суду жодних доказів того, що відповідальна особа позивача повідомлялася про складання вказаних вище процесуальних документів за результатами проведеної перевірки характеристик продукції.

Про суть порушення, яке було на думку відповідача встановлено під час проведення перевірки і яке стало підставою для прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу, відповідач зазначив тільки у відзиві на позовну заяву, а саме: позивач всупереч вимогам Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", надав не копії документів в розумінні вимог ДСТУ 4163-2003 та Правил № 1000/5, а ксерокопії, надання яких повною мірою свідчить про невиконання законних вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд.

Суд, при вирішенні спору звертає увагу на те, що в Законі № 2735-VI, відсутні будь-які правові норми які регулюють форму, зміст копій документів, спосіб їх виготовлення, тощо, які необхідно подати суб`єктом перевірки на вимогу посадових осіб, що здійснюють ринковий нагляд для проведення перевірки.

Із поведінки позивача не вбачається умисел його посадових осіб будь-яким чином не виконати вимогу посадової особи, яка здійснювала ринковий нагляд, які саме документи, передбачені частиною 7 статті 23 Закону № 2735-VI позивач не надав для проведення перевірки та чому наданні копії документів, виготовлені не таким способом як вважає відповідач трактуються ним як невиконання законних вимог посадових осіб які здійснюють ринковий нагляд.

Окремі недоліки копій наданих документів та їх невідповідність в деяких пунктах вимогам ДСТУ 4163-2003 та Правил № 1000/5 за їх наявності як про це вказує відповідач у відзиві на позов, не становить суть порушення, передбаченого пунктом 6 частини 2 статті 44 Закону № 2735-VI, оскільки такі обставини не можуть кваліфікуватися як створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд.

Суд зауважує, що відповідач у разі будь-яких сумнівів щодо наданих позивачем копій документів, міг скористатися своїм правом вимагати від суб`єкта господарювання надання оригіналів документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 15 Закону № 2735-VI.

Разом з тим із змісту відзиву на позов незрозуміло в чому саме копії наданих позивачем документів зашкодили відповідачу належним чином провести перевірку, а також у разі необхідності отримати оригінали таких документів, а також у разі необхідності провести вибіркові обстеження продукції.

Протиправне трактування змісту правових норм Закону № 2735-VI в контексті змісту ДСТУ 4163-2003 та правових норм Правил № 1000/5, призвело до протиправних висновків відповідача про наявність порушення позивачем Закону № 2735-VI та відповідно накладення штрафу за таке порушення постановою від 24 березня 2021 року № 7.

Із врахуванням викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги приватного підприємства "Оіл Трейд Захід" підлягають задоволенню, оскільки в діях позивача відсутній склад порушення, наведений у постанові Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 24 березня 2021року № 7 про накладення штрафу.

Також суд в сукупності враховує, що при проведенні перевірки відповідач порушив один із основних принципів ринкового нагляду, що в свою чергу призвело до грубих порушень права позивача на присутність його уповноваженої особи під час здійснення всіх заходів ринкового нагляду, в зв`язку із чим постанову про накладення штрафу від 24 березня 2021 року № 7 в сумі 170000 грн., на приватне підприємство "Оіл Трейд Захід", необхідно визнати протиправною та скасувати.

Оскільки судові витрати підлягають розподілу, суд вважає, що необхідно стягнути на користь приватного підприємства "Оіл Трейд Захід" судовий збір у розмірі 2550 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов приватного підприємства "Оіл Трейд Захід" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області від 24 березня 2021року № 7 про накладення штрафу, задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу від 24 березня 2021 року № 7 в сумі 170000 грн., на приватне підприємство "Оіл Трейд Захід".

Стягнути на користь приватного підприємства "Оіл Трейд Захід" судовий збір в сумі 2550 грн., (дві тисячі п`ятсот п`ятдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 жовтня 2021 року

Позивач:Приватне підприємство "Оіл Трейд Захід" (вул. Євгена Сверстюка, 11,Київ2,Лівобережна Частина Києва, Київ,02002 , код ЄДРПОУ - 42697234) Відповідач:Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області (вул. І. Франка, 2/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38045514)

Головуючий суддя В.К. Блонський