Рішення № 100338266, 12.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2021
Номер справи
520/11651/21
Номер документу
100338266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 жовтня 2021 року № 520/11651/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгівельний дім " Ельбор" (вул. Саперна, буд. 34, кв. 50,Харків,61070, код ЄДРПОУ34861186) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43983495), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім " Ельбор", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про залишення без розгляду частини позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2021 року №2473899/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №39 від 15.12.2020 року на суму 6504.0 грн., в т.ч. ПДВ 1084,00 грн.

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №39 від 15.12.2020 року на суму 6 504,00 грн., в т.ч. ПДВ 1084.0грн.

- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2021р. №2473898/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №41 від 15.12.2020 року на суму 41504.40грн., в т.ч. ПДВ 6 917,40 грн.

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №41 від 15.12.2020 року на суму 41 504,40 грн., в т.ч. ПДВ 6917.40грн.;

- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2021 року №2473900/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 гри., в т.ч. ПДВ 12,00 грн.

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 грн., в т.ч. ПДВ 12,00 грн.

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) та за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) сплачений судовий збір.

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) та за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) витрати на професійну правничу допомогу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач зазначає, що первинні документи, оформлені підприємством позивача в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Таким чином, позивач вважає, що оскаржувані рішення є неправомірними, необґрунтованими, безпідставними через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, у зв`язку з чим, просить зобов`язати ДПС України прийняти та зареєструвати податкові накладні № 39 від 15.12.2020 року, № 41 від 15.12.2020 року та №42 від 15.12.2020 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачам надати відзиви на позов.

Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія зазначеної ухвали надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Представник першого відповідача, Головного управління ДПС у Харківській області, у наданому до суду відзиві на позов, заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що приймаючи спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної контролюючий орган виходив з того, що позивачем не надано усіх первинних документів на розблокування податкової накладної, а тому вважає, що рішення комісії Головного управління ДПС в Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації - прийняте відповідно до чинного законодавства. Відповідач зазначив, що позивачем по податковим накладним, стосовно яких виникли спірні правовідносини, не надано первинних документів, необхідних для їх реєстрації, визначених у п. 5 підтвердження відсутності наявності ризику за податковими накладними, а отже, рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято у відповідності до вимог законодавства.

Крім того, відповідач вважає, що позовна вимога щодо зобов`язання зареєструвати ПН/РК в ЄРПН є неправомірною, так як суд в даному випадку перебирає функцію органу ДПС.

Представник другого відповідача, Державної податкової служби України, відзив на позов не надав, причин неможливості подання не повідомив.

Згідно з ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та зареєстровано в Єдиному державному реєстрі та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом ЄДРПОУ 34861186. Позивач є платником податку на додану вартість, обліковується в Реєстрі платників ПДВ за індивідуальним податковим номером 348611820315.

Судом встановлено, що товариство засобами електронного зв`язку отримало рішення від 16.03.2021 року №2473899/34861186 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної №39 від 15.12.2020 року на суму 6 504,00 грн. в т.ч. ІІДВ 1084,00 грн.

Позивачем було оскаржено вказане рішення в адміністративному порядку до Державної податкової служби України (далі за текстом - ДПС, Відповідач 2).

Засобами електронного зв`язку позивачем було отримано рішення від 30.03.2021 року №14527/34861186/2 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Судом встановлено, що Товариство засобами електронного зв`язку отримало рішення від 16.03.2021 року № 2473898/34861186 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної №41 від 15.12.2020 року на суму 41 504,40 гри. в т.ч. ПДВ 6 917,40 грн.

Позивачем було оскаржено вказане рішення в адміністративному порядку до ДПС України, однак засобами електронного зв`язку було отримано рішення від 02.04.2021 року №15466/34861186/2 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Товариство засобами електронного зв`язку отримало рішення від 16.03.2021 року №2473900/34861186 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 гри. в т.ч. ПДВ 12,00 грн.

Позивачем було оскаржено вказане рішення в адміністративному порядку до ДПС України, однак засобами електронного зв`язку було отримано рішення від 29.03.2021 року №13982/34861186/2 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

ТОВ «ТД «ЕЛЬБОР», вважаючи вищезазначені Рішення від 16.03.2021 року №2473899/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №39 віз 15.12.2020 року па суму 6 504,00 грн., в т.ч. ПДВ 1084,00 грн., Рішення від 16.03.2021 року №2473898/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №41 від 15.12.2020 року на суму 41504,40 грн., в т.ч. ІІДВ 6917,40 грн. та Рішення від 16.03.2021 року №2473900/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 грн., в т.ч. ПДВ 12,00 грн. та дії щодо зупинення реєстрації податкової накладної №113 від 30.07.2020 року на суму 189600,00 грн., в т.ч. ПДВ 31600,00 грн., за своїм характером необґрунтованими як нормативно, так і документально, звернувся з даним позовом до суду.

Щодо обставин складання та реєстрації податкової накладної №39 від 15.12.2000 року на суму 6 504,00 гри. в т.ч. ПДВ 1084,00 грн. судом встановлено наступне.

Між ТОВ «ТД «ЕЛЬБОР» (код 34861186) та АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» (код 00165712) було укладено Договір поставки №СШ/501-19 від 29.07.2019 року.

ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» поставило інструмент - вставки ельборові та щітки вугільні АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» (код СДРПОУ 00165712) за видатковою накладною № РІ1-00982 від 15.12.2020р. на підставі наведеного вище Договору та специфікації №47 від 04.11.2020 року, підписаної з обох сторін на суму 6504,00грн., в т.ч. ПДВ - 1084,00 грн., в зв`язку з чим, відповідно до вимог Податкового кодексу України була складена податкова накладна № 39 від 15.12.2020р.

Поставка товару відбулась згідно рахунку-фактури СФ-01276 від 05.11.2020р., за рахунок постачальника (п.4 договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.), що підтверджується товарно-транспортною накладною №151220 від 15.12.2020 р. Товар отримав представник покупця - фахівець з комплектації ОСОБА_1 , підпис якого засвідчено печаткою підприємства.

Оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» надійшла на поточний рахунок постачальника 24.03.2021 року, реєстр №18, згідно п. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.

Реалізований товар було придбано:

- Позиція №1 з видаткової накладної № РН-00982 від 15.12.2020р. - придбано у ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код СДРПОУ 43575870) за видатковою накладною №ПД- 11122 від 11.12.2020 року на суму 51 387,42 грн., в т.ч. ПДВ - 8564,57 (позиції №31), на підставі рахунку — фактури №ПД-11122 від 11.12.2020 року та Договору поставки №Е701 - 20/20 від 16.11.2020 року. Доставка товару підтверджена товарно - транспортною накладною №11122 від 11.12.2020 р. Товар отримав заступник директора ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» Вовк ІО.В., підпис якого засвідчено печаткою підприємства. Оплата ТОВ «ГІРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код СДРПОУ 43575870) 28.12.2020 р. за отриманий товар здійснена в повній сумі по платіжному дорученню №15152 від 28.12.2020р. На вказану поставку ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) складено податкову накладну №96 від 11.12.2020 року на суму 51 387,42 гри., в т.ч. ПДВ - 8564,57 та зареєстровано її в ЄРГ1І1 22.12.2020 р.

- Позиція №2 з видаткової накладної № РН-00982 від 15.12.2020р. у ТОВ «КАЙРОС - ХАРКІВ» (код 38967927) за видатковою накладною № 512 від 09.11.2020р. на суму 556,80грн., в т.ч. Г1ДВ- 92,80грн., на підставі рахунку № 684 від 04.11.2020р. на умовах передоплати. Письмовий договір з ТОВ «КАЙРОС - ХАРКІВ» не укладався, оскільки з даним постачальником не здійснюється співпраця на постійній основі. Незначні габарити та вага товару (до 1 кг) дозволило отримати товар водію-експсдитору Позивача Вовк МЛО. за довіреністю № 1728 від 03.01.2020р. (оригінал довіреності знаходиться у постачальника, тому копія не додасться), не використовуючи вантажний автотранспорт. Оплата за щітки вугільні 'ГОВ «КАЙРОС - ХАРКІВ» здійснена 05.11.2020р. в повній сумі 556,80грн. по платіжному дорученню № 15024 від 05.11.2020р. На вказану поставку ГОВ «КАЙРОС - ХАРКІВ» складено податкову накладну №8 від 05.11.2020р. на суму 556,80грн., в т.ч. ПДВ - 92,80грп. та зареєстровано її в ЄРПН 24.11.2020р.

Рух вказаних вище товарів на складі станом на початок звітнього періоду, в якому відбулася їх реалізація, підтверджують складські документи: інвентаризаційний опис №11 станом на 01.10.2020 р. - алмазний та ельборовий інструмент, інвентаризаційний опис №17 етапом на 01.10.2020 р. - господарські товари, картки складського обліку матеріалів (форма М-12) №73003, №15447, в яких відображено придбання та реалізацію товарів.

Вищевказані операції відображено в бухгалтерському та податковому обліку підприємства позивача у відповідному звітному періоді.

Судом встановлено, що під час проведення реєстрації податкової накладної № 39 від 15.12.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, товариство отримало засобами електронного зв`язку Квитанцію №9351906505 від 30.12.2020 року відповідно до якої РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 15.12.2020 року №39 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про рсєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладпої/розрахупку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач на виконання положень Порядку зупинення реєстрації податкової накладпої/розрахупку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. №1165 направило до ГУ ДГІС у Харківській області пояснення щодо складання та реєстрації податкової накладної № 39 від 15.12.2020р. Також були надані пояснення з приводу реальності здійснення операції, за якою була складена податкова накладна та копії документів, які підтверджують такі пояснення.

Однак незважаючи на це, 16.03.2021 року Комісією ГУ ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладпої/розрахупку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення №2473899/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної № 39 від 15.12.2020р.

Як вбачається із змісту оскаржуваного Рішення підставою відмови у реєстрації є непадаиия платником податків копій документів:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;

- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Суд звертає увагу на ту обставину, що оскаржуване Рішення №2473899/34861186 від 16.03.2021 року не містить чіткої вказівки на первинні документи, відсутність яких зумовила відмову реєстрації податкової накладної.

Посилання податкового органу на те, що позивачем не надано «розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків» суд вважає необґрунтованим з огляду на те, що в Поясненні позивача вих. № 80-39/12 від 09.03.2021р. зазначено, що оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» не надійшла на поточний рахунок постачальника, оскільки повинна бути здійснена протягом 120 (ста двадцяти) календарних днів від дати поставки згідно п. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р. Оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» надійшла на поточний рахунок Позивача 24.03.2021 року, реєстр №18, згідно п. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.

Не погоджуючись з вказаним Рішенням №2473899/34861186 від 16.03.2021 року про відмову у реєстрації про відмову у реєстрації податкової накладної № 39 від 15.12.2020р., було направлено скаргу до ДПС України, однак засобами електронного зв`язку отримано рішення від 30.03.2021 року №14527/34861186/2 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Підставами було визначено: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/иослуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів при й м ання-п ере дач і товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Однак, як встановлено під час розгляду справи підприємством позивача до Пояснень як до Комісії регіонального рівня так і до скарги на рішення були додані копії всіх первинних бухгалтерських документів що підтверджують реальність здійснення господарської операції з постачання товарів, а тму суд приходить до висновку про те, що твердження Відповідача 2 є необгрунтованими, внаслідок чого виникли правові підстави для складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №39 від 15.12.2020р.

Щодо обставин складання та реєстрації податкової накладної №41 від 15.12.2020 року на суму 41504,40 гри. в т.ч. ПДВ 6 917,40 грн. судом під час розгляду справи встановлено, що між ТОВ «ТД «ЕЛЬБОР» (код 34861186) та АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» (код 00165712) було укладено Договір поставки №СШ/501-19 від 29.07.2019 року.

15.12.2020р„ в адресу АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» (код 00165712), Позивач поставив товари, за видатковою накладною № РН-00984 від 15.12.2020р., на суму 41 504,40 грн.. в т.ч. ПДВ - 6 917.40 грн., у зв`язку з чим була складена податкова накладна №41 від 15.12.2020р.

Поставка товару відбулась згідно рахунку-фактури № СФ-00331 від 20.11.2020р.. Специфікації №48 від 19.11.2020 р., за рахунок Постачальника (п. 4 Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.), що підтверджується товарно-транспортною накладною №151220 від 15.12.2020р.

Товар отримав представник покупця - фахівець з комплектації АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ», ОСОБА_1 підпис якого засвідчено печаткою підприємства.

Оплата за реалізований товар надійшла на поточний рахунок Позивача 24.03.2021 р. в сумі 39 429,18 грн. (95%), згідно Договору Факторингу з регресом №МБ-Ф-КНА-1696 від 09.07.2018р. та додатка №2 - Реєстр №18 від 24.03.2021р. (позиція №16) до Договору Факторингу, укладеного між ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» та АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК». Вказане підтверджується банківською випискою по поточному рахунку Позивача за 24.03.2021 р.

Реалізований товар Позивачем був придбаний:

- Позиція №1 за видатковою накладною № РН-00984 від 15.12.2020р. - отримано від ТОВ «ЛАЙІІ ШДАСТРІ» (код 43584528) за видатковою накладною №ЛІ-10073 від 10.07.2020р. (позиція №19) на суму 59 860,80 грн., в т.ч. ПДВ - 9 976,80 грн. на підставі рахунку - фактури №ЛІ-10073 від 10.07.2020 р. Товар отримав заступник директора ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР», Вовк ІО.В, підпис якого засвідчено печаткою підприємства. Доставка товару підтверджена товарно-транспортною накладною №101 від 10.07.2020р. Оплата за товар ТОВ «ЛАЙБІ ІНДАСТРІ» (код 43584528) здійснена 30.07.2020р. в повній сумі 59860,80 грн. по платіжному дорученню №14757 від 30.07.2020р. Відповідно до вказаної поставки ТОВ «ЛАЙН ІНДАСТРІ» (код 43584528) складено податкову накладну №174 від 10.07.2020 р. на суму 59 860,80 грн., в т.ч. ПДВ - 9976.80 грн. та зареєстровано в ЄРПН 22.07.2020 р.;

- Позиція №2 за видатковою накладною № РН-00984 від 15.12.2020р. - отримано від ТОВ «СВІТ ІНСТРУМЕНТУ» (код 39817922) за видатковою накладною №МИР00000902 від 13.03.2020 р. на суму 18 649,26 грн., в т.ч. ПДВ - 3108,21 грн. на підставі рахунку на оплату №1037 від 13.03.2020 р. (позиція №3). Незначні габарити та вага товару дозволило його отримати директору ГОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» Поддубко Л.В., підпис якого засвідчено печаткою підприємства, за довіреністю №1726 від 03.01.2020р. Письмовий договір з ТОВ «СВГГ ІНСТРУМЕНТУ» (код 39817922) не укладався, поставка товарів здійснюється на підставі рахунків на оплату. Оплата за інструмент здійснена 13.03.2020 р. в повній сумі 18649,26 грн. по платіжному дорученню №1445 від 13.03.2020 р. На вказану поставку ТОВ «СВІТ ІНСТРУМЕНТУ» (код 39817922) складено податкову накладну №150 від 13.03.2020 р. на суму 18649,26 грн., в т.ч. ПДВ - 3108,21 грн. та зареєстровано її в ЄРПН 18.03.2020 р.

- Позиції №3 (в кількості 4 шт.), №4, №9, №12, №13 за видатковою накладною № РН-00984 від 15.12.2020 р. - отримано від ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код 43575870) за видатковою накладною №ПД-11122 від 11.12.2020 року на суму 51 387,42 грн., в т.ч. ПДВ - 8564.57 (позиції №20, №18, №15, №24, №27), на підставі рахунку - фактури №ПД-11122 від 11.12.2020 року та Договору поставки №Е701-20/20 від 16.11.2020 року. Доставка товару підтверджена товарно - транспортною накладною №11122 від 11.12.2020 р. Товар отримав заступник директора ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» Вовк Ю.В., підпис якого засвідчено печаткою підприємства. Оплата ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) 28.12.2020 р. за отриманий товар здійснена в повній сумі по платіжному дорученню №15152 від 28.12.2020 р. На вказану поставку ТОВ «ПРОМ- ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) складено податкову накладну №96 від 11.12.2020 року на суму 51 387,42 грн., в т.ч. ПДВ - 8564,57 та зареєстровано її в ЄРПН 22.12.2020р.

- Позиція №3 (в кількості 1 шт.) за видатковою накладною № РН-00984 від 15.12.2020р. - отримано від ТОВ «КОМТЕХ - АГРО» (код 43740950) за видатковою накладною №КА-0411 від 04.11.2020 р. на суму 50077,26 грн., в т.ч. ПДВ - 8346,21 грн. (позиція №26) на підставі рахунку - фактури №КА-0411 від 04.11.2020 р. та Договору поставки №Е701-19/20 від 02.11.2020 р. Товар отримав директор ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» Поддубко Л.В., підпис якої засвідчено печаткою підприємства. Доставка товару підтверджена ТТІ1 №04112 від 04.11.2020 р. Оплата за отриманий товар здійснена 27.11.2020р. в повній сумі 50077,26 грн. по платіжному дорученню №15082 від 27.11.2020 р. Відповідно до вказаної поставки ТОВ «КОМТЕХ - АГРО» (код 43740950) складено податкову накладну №27 від 04.11.2020 р. на суму 50077,26 грн., в т.ч. ПДВ - 8346,21 грн. та зареєстровано в СРПІІ 23.11.2020 р.

- Позиції №5, №6, №7, №8, №10, №11, №14, №15 за видатковою накладною № РН- 00984 від 15.12.2020 р. — отримано від ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код 43575870) за видатковою накладною №ГІД-1123 від 14.12.2020 року на суму 50819,86 гри., в т.ч. ПДВ - 8469.98 гри. (позиції №16, №18. №20, №21, №30, №29, №31, №32), на підставі рахунку - фактури №ПД-14123 від 14.12.2020 року та Договору поставки №Е701-20/20 від 16.11.2020року. Доставка товару підтверджена товарно - транспортною накладною №14123 від 14.12.2020 р. Товар отримав заступник директора ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» Вовк ІО.В., підпис якого засвідчено печаткою підприємства. Оплата ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) 11.01.2021 р. за отриманий товар здійснена в повній сумі по платіжному дорученню №15177 від 11.01.2021 р. На вказану поставку ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) складено податкову накладну №97 від 14.12.2020 року на суму 50819,86 гри., в т.ч. ПДВ - 8469,98 та зареєстровано її в ЄРІIII 22.12.2020 р.

Рух вказаних вище товарів на складі станом на початок звігнього періоду, в якому відбулася їх реалізація, підтверджують складські документи: інвентаризаційний опис №2 станом на 01.10.2020 р. - мітчики, інвентаризаційний опис №7 станом на 01.10.2020 р. - фрези, картки складського обліку матеріалів (форма М-12) №2159, №58011, №616, №557, №12910. №603, №60709. №6064.'№3918. №3460, №179, №7128, №9721, №4583, №78178 в яких відображено придбання та реалізацію товарів.

Всі вищевказані операції відображено в бухгалтерському та податковому обліку ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» в відповідному звітному періоді.

Між тим, під час проведення реєстрації податкової накладної № 41 від 15.12.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, товариство отримало засобами електронного зв`язку Квитанцію №9367377845 від 15.01.2021 року відповідно до якої РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПІІ/РК від 15.21.2021 року №41 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає гі. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПП/РК для розгляду питання прийняття рішення про рсєстрацію/відмову в реєстрації податкової пакладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач на виконання положень Порядку зупинення реєстрації податкової пакладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. №1165 направило до ГУ ДПС у Харківській області пояснення щодо складання та реєстрації податкової накладної № 41 від 15.12.2020р. Також були надані пояснення з приводу реальності здійснення операції, за якою була складена податкова накладна та копії документів, які підтверджують такі пояснення.

Однак незважаючи на це, 16.03.2021 року Комісією ГУ ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової пакладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення №2473898/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної № 41 від 15.12.2020р.

Як вбачається із змісту вищезгаданого Рішення підставою відмови у реєстрації є попадання платником податків копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Суд звертає увагу на ту обставину, що оскаржуване Рішення №2473898/34861186 від 16.03.2021 року не містить чіткої вказівки на первинні документи, відсутність яких зумовила відмову реєстрації податкової накладної. Ккрім того, посилання на те, що підприємством позивача не надано «розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків» суд вважає безпідставним, оскільки в Поясненні вих. № 81-41/12 від 09.03.2021р. зазначено, що оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» не надійшла на поточний рахунок постачальника, оскільки повинна бути здійснена протягом 120 (ста двадцяти) календарних днів від дати поставки згідно п. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.

Судом встановлено, що оплата за реалізований товар надійшла на поточний рахунок Позивача 24.03.2021 р. в сумі 39 429,18 грн. (95%), згідно Договору Факторингу з регресом №МБ-Ф-КІІА-1696 від 09.07.2018р. та додатка №2 - Реєстр №18 від 24.03.2021р. (позиція №16) до Договору Факторингу, укладеного між ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» та АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК».

Не погоджуючись з вказаним Рішенням №2473898/34861186 від 16.03.2021 року про відмову у реєстрації про відмову у реєстрації податкової накладної №41 від 15.12.2020р., було направлено скаргу №105-41/12с від 31.03.2021 р. до ДПС України, однак засобами електронного зв`язку отримано рішення від 02.04.2021 року №15466/34861186/2 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змій. Підставами було визначено:не надання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Таке твердження Відповідача 2 суд вважає необгрунтованим, оскільки як і до Пояснень до Комісії регіонального рівня так і до скарги на рішення було додано копії всіх первинних бухгалтерських документів, що підтверджують реальність здійснення господарської операції з постачання товарів. Внаслідок чого виникли правові підстави для складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №41 від 15.12.2020р.

Щодо обставин складання та реєстрації податкової накладної №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 грн. в т.ч. ПДВ 12,00 грн. судом встановлено, що між ТОВ «ТД «ЕЛЬБОР» (код 34861186) та АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» (код 00165712) було укладено Договір поставки №СШ/501-19 від 29.07.2019 року.

Як встановлено за матеріалами справи, ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» поставило полотно слюсарне АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» (код ЄДРПОУ 00165712) за видатковою накладною № РН-00985 від 15.12.2020р. па підставі наведеного вище Договору та специфікації №50 від 24.11.2020 року, підписаної з обох сторін на суму 72,00грн., в т.ч. ПДВ - 12,00 грн.. в зв`язку з чим, відповідно до вимог Податкового кодексу України була складена податкова накладна № 42 від 15.12.2020р.

Поставка товару відбулась згідно рахуйку-фактури СФ-01343 від 24.11.2020р., за рахунок постачальника (п.4 договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.), що підтверджується товарно-транспортною накладною №151220 від 15.12.2020 р. Товар отримав представник покупця - фахівець з комплектації ОСОБА_1 , підпис якого засвідчено печаткою підприємства.

Оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» надійшла на поточний рахунок постачальника 24.03.2021 року, реєстр №18, згідно п. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.

Реалізований товар було придбано у ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) за видатковою накладною №ПД-11122 від 11.12.2020 року на суму 51 387,42 грн., в т.ч. ПДВ - 8564,57 (позиції №33), на підставі рахунку - фактури №ПД-11122 від 11.12.2020 року та Договору поставки №Е701-20/20 від 16.11.2020 року. Доставка товару підтверджена товарно - транспортною накладною №11122 від 11.12.2020 р. Товар отримав заступник директора ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» Вовк ІО.В., підпис якого засвідчено печаткою підприємства. Оплата ТОВ «ПРОМ-ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) 28.12.2020 р. за отриманий товар здійснена в повній сумі по платіжному дорученню №15152 від 28.12.2020 р. На вказану поставку ТОВ «ПРОМ- ДИЗАЙН ЛТД» (код ЄДРПОУ 43575870) складено податкову накладну №96 від 11.12.2020року на суму 51 387,42 грн., в т.ч. ПДВ - 8564,57 та зареєстровано її в ЄРПН 22.12.2020 р.

Рух вказаних вище товарів на складі станом на початок звітнього періоду, в якому відбулася їх реалізація, підтверджують складські документи: інвентаризаційний опис №4 станом на 01.10.2020 р. - слюсарно-монтажний інструмент, картка складського обліку матеріалів (форма М-12) №1247, в яких відображено придбання та реалізацію товарів.

Отже, всі вищевказані операції відображено в бухгалтерському та податковому обліку ТОВ «ТОРГІВЕЛБІІИИ ДІМ «ЕЛЬБОР» в відповідному звітному періоді.

Судовим розглядом встановлено, що під час проведення реєстрації податкової накладної № 42 від 15.12.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, товариство отримало засобами електронного зв`язку Квитанцію №9351225513 від 30.12.2020 року відповідно до якої РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ІІН/РК від 15.12.2020 року №42 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПІІ/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризнковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПІІ/РК для розгляду питання прийняття рішення про рсєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач па виконання положень Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою КМУ від 11 грудня 2019 р. № 1165 направило до ГУ ДПС у Харківській області Пояснення №82-42/12 від 09.03.2021 р. щодо складання та реєстрації податкової накладної № 42 від 15.12.2020р. Також були надані пояснення з приводу реальності здійснення операції, за якою була складена податкова накладна та копії документів, які підтверджують такі пояснення.

Однак незважаючи на цс, 16.03.2021 року Комісією ГУ ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення №2473900/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 15.12.2020р.

Як вбачається із змісту вищезгаданого Рішення підставою відмови у реєстрації є нспаданпя платником податків копій документів:

- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків;

Позивач звернув увагу суду на те, що оскаржуване Рішення №2473900/34861186 від 16.03.2021 року не містить чіткої вказівки на первинні документи, відсутність яких зумовила відмову реєстрації податкової накладної, крім того посилання на те, що позивачем не надано «розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків» є безпідставним, оскільки в Поясненні вих. №82-42/12 від 09.03.2021р. зазначено, що оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИМ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» не надійшла на поточний рахунок постачальника, оскільки повинна бути здійснена протягом 120 (ста двадцяти) катендарних днів від дати поставки згідно н. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р. На даний час, оплата за реалізований товар від АТ «ХАРКІВСЬКИЙ МАШИНОБУДІВНИЙ ЗАВОД «СВІТЛО ШАХТАРЯ» надійшла на поточний рахунок Позивача 24.03.2021 року, реєстр №18. згідно п. 5.4. Договору поставки № СШ/501-19 від 29.07.2019р.

Не погоджуючись з вказаним Рішенням №2473900/34861186 від 16.03.2021 року про відмову у реєстрації про відмову у реєстрації податкової накладної № 42 від 15.12.2020р., було направлено скаргу №88-42/12с від 23.03.2021 р. до ДПС України, однак засобами електронного зв`язку отримано рішення від 29.03.2021 року №13982/34861186/2 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС України про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставами було визначено: неиадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів прнймаиня-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Між тим, під час розгляду справи судом встановлено, що як і до Пояснень до Комісії регіонального рівня так і до скарги на рішення підприємством позивача було додано копії всіх первинних бухгалтерських документів що підтверджують реальність здійснення господарської операції з постачання товарів. Внаслідок чого виникли правові підстави для складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №42 від 15.12.2020р.

Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через його необґрунтованість та вважає, що відповідачем під час його винесення було порушено норми чинного податкового законодавства України. Позивач вважає вказані дії та індивідуальні акти такими, що не відповідають вимогам пп.1-3 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України про обґрунтованість та правомірність прийняття таких рішень, а отже оскаржувані рішення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, при цьому порушені права та інтереси позивача потребують судового захисту.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Спеціальним законом з питань оподаткування, яким установлюється порядок сплати податкових зобов`язань, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України.

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь- яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Як встановлено п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/нослуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, сумиподаткових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вимоги щодо оформлення податкових накладних, їх видачі та внесення до ЄРПН встановлені ст.201 Податкового Кодексу України.

Відповідно до п. 201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, згідно п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно п.201.16 ст.201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України - письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.п.201.16.3 п.201.16 ст.201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п. 201.16.4 п. 201.16 ст. 201 ПК України, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій: а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 74.2 ст.74 ПК України передбачено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Положеннями пункту 13 Порядку №1246 встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи містить пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №117).

Як передбачено пунктом 5 Порядку №117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

Відповідно до пункту 6 зазначеного Порядку, у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з пунктом 7 Порядку №117, у разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до п. 14 Порядку №117 зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки -фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

За змістом пункту 15 зазначеного Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі по тексту - Порядок № 1165).

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/ розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті З цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та / або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

За правилами пункту 7 Порядку № 1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, шо відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/ розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165. у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Як встановлено за матеріалами справи у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної Відповідач 1 запропонував Позивачу надати пояснення та копії документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній / розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання вимог контролюючого органу, позивач надіслав копії документів щодо виконання умов спірного договору на підставі якого проводилась оплата послуг та складалась податкова накладна.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 року № 520 (далі по тексту - Порядок № 520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та / або банківські виписки з особових рахунків: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Як встановлено судом під час розгляду справи, у відповідності до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», Товариством, до Комісії ГУ ДПС в Харківській області подані були пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Судом також встановлено, що квитанція контролюючого органу №9372255790 від 15.02.2021 року про зупинення реєстрації податкової накладної №113 від 30.07.2020 року, квитанція №9351906505 від 30.12.2020 року про зупинення реєстрації податкової накладної №39 від 15.12.2020 року, квитанція №9367377845 від 15.01.2021 року про зупинення реєстрації податкової накладної №41 від 15.12.2020 року, квитанція №9351225513 від 30.12.2020 року про зупинення реєстрації податкової накладної №42 від 15.12.2020 року не містить конкретизований перелік документів, необхідних для розгляду питаний щодо прийняття рішений про реєстрацію вказаних податкових накладних.

Механізм прийняття рішень про рсєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Реєстр) реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520). Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, шо прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).

Відповідно до пункту 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/иридбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/іивойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 зазначеного Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;І1ро електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7 Порядку №520).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).

Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:неподання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;та/або попадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлсних із порушенням законодавства.

Відповідно до пункту 12 вказаного Порядку №520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Системний аналіз наведених законодавчих норм дає можливість дійти висновку, шо можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необгрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких па власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обгрунтованості та пропорційності акту індивідуальної дії.

Крім того, неправомірним є й посилання податкового органу у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної на неподання окремих документів, без оцінки достатності та належності первинних документів, наданих платником податків.

Суд зазначає, що первинні документи, оформлені Позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання Позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Згідно з правовими висновками постанови Верховного Суду від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Як встановлено судом під час розгляду справи, ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» було подано достатню кількість копій документів, з аналізу яких можна зробити висновок про реальність здійснення господарської операції, а оскаржуване рішення Комісії, у свою чергу, не містить мотивів відхилення наданих підприємством позивача пояснень та документів.

Зазначене свідчить про те, що оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є формальними та об`єктивно не містять чіткого визначення підстав та мотивів для його прийняття зокрема і через те. що розглядаючи подані позивачем документи.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що рішений Відповідача 1 про відмову у реєстрації податкової накладної №39 від 15.12.2000 року, податкової накладної №41 від 15.12.2020 року та податкової накладної №42 від 15.12.2020 року с формальними, оскільки Позивачем було подано до податкового органу, поряд з іншими документами, достатні документи щодо постачання товарів і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, порядку проведення оплати за отримані товари відповідно до вимог укладеного між суб`єктами господарювання договору, про неподання яких міститься посилання в оскаржуваних рішеннях суб`єкта владних повноважень.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що ГУ ДПС у Харківській області не з`ясував специфіку проведених господарських операцій та не визначив конкретні документи, які є достатніми для підтвердження реальності господарських операцій з урахуванням їх змісту і обсягу.

Судом зазначається, що у відповідності до п. 14.1.231 ст. 14 Податкового кодексу України розумна економічна причина це причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Таким чином, вбачається прямий зв`язок між видами економічної діяльності підприємства позивача та фактично поставленими товарами на адресу позивача, а також складеною та направленою на реєстрацію в ЄРПН податковою накладною.

Щодо аналізу господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна / розрахунок коригування.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Водночас, суд зауважує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт 1.6 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі касаційного адміністративного суду від 14.05.2019 року по справі №1940/1306/18 та від 12.04.2019 року №822/1878/18.

Також суд зазначає, що не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сам факт не надання певних документів, коли у платника податків були наявні інші документи щодо господарських операцій.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Рішення від 16.03.2021 року №2473899/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №39 віт 15.12.2020 року на суму 6 504,00 гри. в т.ч. ІІДВ 1084,00 гри., Рішення від 16.03.2021 року №2473898/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №41 від 15.12.2020 року на суму 41 504,40 гри. в т.ч. ПДВ 6 917,40 гри. та Рішення від 16.03.2021 року №2473900/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 гри. в т.ч. ПДВ 12,0 грн., Комісії ГУ ДГІС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладпої/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати вищезазначені податкові накладні в Єдиному держаному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.

Як вбачається зі змісту п.201.16 ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), Регламенту комісії ДПС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації повноваженнями щодо реєстрації податкових накладних, входить до компетенції ДПС України.

Згідно положень п.2, п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

З огляду на наведене, враховуючи те, що судом визнано протиправними рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати вищезазначені податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Враховуючи, що відсутні правові підстави для відмови у реєстрації податкової накладної №39 від 15.12.2020 року на суму 6 504,00 грн. в т.ч. ПДВ 15.12.2020 року на суму 72,00 грн. в т.ч. ПДВ 12,00 грн. то належним способом захисту порушеного права Позивача є зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №39 від 15.12.2020 року, податкову накладну №41 від 15.12.2020 р. та податкову накладну №42 від 15.12.2020 р.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення вимог заявленого позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Стосовно відшкодування витрат на професійну правничу (правову) допомогу судом заначається наступне.

Як встановлено за матеріалами справи, позивачем було укладено Договір про надання правових послуг №33 від 01 жовтня 2020 року та додаткову угоду №3 від 22.06.2021 р. з Адвокатським бюро «Романа Гончарова» (код 42937301), на підставі п.1.1 якого Адвокатське бюро бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а Замовник зобов`язаний оплатити замовлення в порядки та строки обумовлені Сторонами.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 3 ст. 132 КАС України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно зі ст. 134 КАС України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат па правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про наданим правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч.7 сг. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

З наданих стороною позивача документів не підтверджується факт сплати на користь Адвокатським бюро «Романа Гончарова» витрат на правову допомогу, тобто позивачем не доведений факт сплати витрат на правничу допомогу.

Відтак, у суду відсутня змога встановити дійсність понесених позивачем витрат, суму таких витрат, оскільки позивачем не надано необхідне коло підтверджуючих доказів для визначення розміру витрат на правничу допомогу адвоката.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що стороною позивача не надано належних доказів понесених позивачем витрат на послуги з надання правової допомоги, а тому у суду відсутні правові підстави для задоволення вимог про стягнення з відповідачів витрат на правничу допомогу.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю " Торгівельний дім " Ельбор" (вул. Саперна, буд. 34, кв. 50,Харків,61070, код ЄДРПОУ34861186) до Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43983495), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2021 року №2473899/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №39 від 15.12.2020 року на суму 6504.0 грн., в т.ч. ПДВ 1084,00 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №39 від 15.12.2020 року на суму 6 504,00 грн., в т.ч. ПДВ 1084.0грн.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2021р. №2473898/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №41 від 15.12.2020 року на суму 41504.40грн., в т.ч. ПДВ 6 917,40 грн.

Ззобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОРПВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №41 від 15.12.2020 року на суму 41 504,40 грн., в т.ч. ПДВ 6917.40грн.;

Ввизнати протиправним та скасувати Рішення Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.03.2021 року №2473900/34861186 про відмову у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 гри., в т.ч. ПДВ 12,00 грн.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) №42 від 15.12.2020 року на суму 72,00 грн., в т.ч. ПДВ 12,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) сплачений судовий збір у розмірі 4540,00 (чотири тисячі пятсот сорок гривень) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ЕЛЬБОР» (код 34861186) сплачений судовий збір у розмірі 4540,00 (чотири тисячі пятсот сорок гривень) грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кухар М.Д.