Рішення № 100337688, 08.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2021
Номер справи
120/5383/21-а
Номер документу
100337688
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 жовтня 2021 р. Справа № 120/5383/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 26.02.2021 він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою в якій просив перерахувати його пенсію з урахуванням отриманої заробітної плати з березня 1984 року по травень 1995 року, до вказаної заяви надав довідки про розмір заробітної плати за вказані періоди.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом від 19.03.2021 № 2235-1802/Г-02/8-0200/21 повідомило ОСОБА_1 про те, що подані ним довідки про заробітну плату видані на непідконтрольній Україні території і починаючи з 1 грудня 2014 року вважаються недійсними та не мають юридичної сили. Таким чином, здійснити зустрічну перевірку наданих довідок, виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, є неможливим. Тому вони не можуть бути враховані до обчислення пенсії позивача.

Позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку його пенсії, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також даною ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву та витребувано матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

У встановлений судом строк представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позов. Зазначає, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з урахуванням даних про стаж та заробіток. До заяви про призначення пенсії позивачем подано довідки про заробітну плату за період до 1 липня 2000 року: - №17/19/7.6-367-5 від 10.07.2013, №17/19/7.6-367-8 від 10.06.2013, №17/19/7.6-367-6 від 10.07.2013, №17/19/7.6-367-7 від 10.07.2013, видані державним підприємством "Шахтарськантрацит" відокремленого підрозділу "Шахтароуправління імені 17 партз`їзду" м. Шахтарськ Донецької області; - №17/19/7.6-367 від 21.06.2013, №17/19/7.6-369 від 21.06.2013, видані державним підприємством "Шахтарськантрацит" відокремленого підрозділу "Управління допоміжного виробництва" м. Шахтарськ Донецької області. Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-УП (далі - Закон №1207) визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території.

Згідно з ч.2 статті 9 Закону №1207 будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. При цьому частиною 3 статті 9 Закону №1207 передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» із внесеними змінами, затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Усі документи, видані на непідконтрольній Україні території, починаючи з 1 грудня 2014 року, вважаються недійсним та не мають юридичної сили.

Враховуючи вищезазначене, здійснити зустрічну перевірку наданих позивачем довідок, виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, є неможливим. Тому вони не можуть бути врахованими до обчислення пенсії ОСОБА_1 .

З"ясувавши доводи сторін, викладені в заявах по суті справи, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи, надавши оцінку доказам, суд встановив таке.

ОСОБА_1 з 16.03.2019 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області як одержувач пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року.

Пенсія позивачу призначена на підставі його заяви від 01.04.2019 року та доданих до неї документів.

26.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив надати йому інформацію про те, чому йому при призначені пенсії не врахували довідки про заробітну плату, а саме: №17/19/76-367-4 від 10.07.2013, №17/19/76-370 від 21.06.2013, №17/19/76-367-10, №17/19/76-367-11 від 10.07.2013, №17/19/76-367 - 9 від 10.07.2013, №17/19/76-367 - 12 від 10.07.2013 та №17/19/76-368 від 21.06.2013.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом від 19.03.2021 № 2235-1802/Г-02/8-0200/21 повідомило ОСОБА_1 про те, що він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року з урахуванням даних про стаж та заробіток.

Вказано, що до заяви про призначення пенсії позивачем подано наступні довідки про заробітну плату: №17/19/7.6-367-5 від 10.07.2013, №17/19/7.6-367 - 8 від 10.06.2013, №17/19/7.6-367-6 від 10.07.2013, №17/19/7.6-367-7 від 10.07.2013, та №17/19/7.6-367 від 21.06.2013, №17/19/76-369 від 21.06.2013. Також зазначено, що подані позивачем довідки про заробітну плату видані на непідконтрольній Україні території і починаючи з 1 грудня 2014 року вважаються недійсними та не мають юридичної сили. Таким чином, здійснити зустрічну перевірку наданих довідок, виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, є неможливим. Тому вони не можуть бути враховані до обчислення пенсії позивача.

Крім того зазначено, що довідки, вказані в зверненні позивача від 26.02.2021 року, при призначенні пенсії ним не подавалися.

Також позивачу роз"яснено, що, відповідно до Закону України " Про звернення громадян ", у випадку не погодження з викладеними обставинами в даній відповіді, він має право звернутися до вищого органу в порядку підлеглості або до суду.

Не погоджуючись з такою відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.

Відповідно до положень ч.2 ст. 9 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики.

Як визначено ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року.

Особа для проведення перерахунку пенсії звертається з заявою згідно додатку 3 (Порядку 22-1) до органу, який призначає (перераховує, виплачує) пенсію.

Додатком 3 Порядку №22-1 затверджений єдиний бланк заяви про призначення/перерахунок пенсії.

За наслідками розгляду такої заяви орган Пенсійного фонду приймає рішення (п. 4.3 ч. 4 Порядку 22-1).

Дослідивши матеріали даної адміністративної справи та витребувані матеріали пенсійної справи, судом встановлено, що позивач після призначення йому пенсії не звертався до органу пенсійного фонду із зайвою про перерахунок пенсії, зокрема з урахуванням додаткових довідок про заробітну плату, за встановленим порядком та, відповідно, відповідачем не приймалося рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Також судом встановлено, що 26.02.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив надати йому інформацію про те, чому при призначені йому пенсії не врахували довідки про заробітну плату, а саме: №17/19/76-367-4 від 10.07.2013, №17/19/76-370 від 21.06.2013, №17/19/76-367-10, №17/19/76-367-11 від 10.07.2013, №17/19/76-367 - 9 від 10.07.2013, №17/19/76-367 - 12 від 10.07.2013 та №17/19/76-368 від 21.06.2013.

Надаючи оцінку розгляду відповідачем вказаної заяви позивача, суд зауважує таке.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону №393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закон №393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

За змістом ч.1 ст.15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до ст.19 Закону №393/96-ВР органи державної влади в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до певної інформації при розгляді заяви скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Як вбачається з матеріалів справи та вже вище зазначено судом, позивач звернувся до відповідача саме з заявою про надання інформації, у якій просив надати інформацію про те, чому при призначенні йому пенсії не було враховано довідки про заробітну плату, які перелічені у зверненні.

Зазначена заява позивача зареєстровано Головним управлінням ПФ України у Вінницькій області 26.02.2021 за №1802/Г- 0200 - 21.

За результатами розгляду вказаного звернення, відповідач листом від 19.03.2021 №2235-1802/Г-02/8-0200/21 повідомив позивача, про те, що він отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року з урахуванням даних про стаж та заробіток.

Вказано, що до заяви про призначення пенсії позивачем подано наступні довідки про заробітну плату: №17/19/7.6-367-5 від 10.07.2013, №17/19/7.6-367 - 8 від 10.06.2013, №17/19/7.6-367-6 від 10.07.2013, №17/19/7.6-367-7 від 10.07.2013, та №17/19/7.6-367 від 21.06.2013, №17/19/76-369 від 21.06.2013. Також зазначено, що подані позивачем довідки про заробітну плату видані на непідконтрольній Україні території і починаючи з 1 грудня 2014 року вважаються недійсними та не мають юридичної сили. Таким чином, здійснити зустрічну перевірку наданих довідок, виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях, є неможливим. Тому вони не можуть бути враховані до обчислення пенсії позивача.

Крім того в листі відповідачем зазначено, що довідки, вказані в заяві позивача від 26.02.2021 року, при призначенні пенсії ним не подавалися.

Також позивачу роз"яснено, що, відповідно до Закону України " Про звернення громадян ", у випадку не погодження з викладеними обставинами в даній відповіді, він має право звернутися до вищого органу в порядку підлеглості або до суду.

Відтак, суд констатує, що у заяві позивача від 26.02.2021 року питання про перерахунок пенсії не ставилось і, відповідно, відповідачем воно не вирішувалось.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не відмовляло позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням вказаних ним в заяві від 26.02.2021 року довідок, а надало листом відповідь на звернення позивача, яка за змістом є роз`ясненням питань, на які позивач просив надати відповідь.

При цьому судом не встановлено, що така відповідь надана з порушенням вимог закону, оскільки на звернення було надано відповідну запитувану позивачем інформацію, а також роз"яснено порядок оскарження.

Таким чином, судом встановлено, що на запит позивача про отримання інформації ( заява від 26.02.2021 року ), відповідачем було надано відповідь у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», яка носить інформаційний та роз"яснюючий характер, і така відповідь не є рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивача, яке приймається органом пенсійного фонду саме при зверненні особи з заявою про перерахунок пенсії.

Суд додатково наголошує, що питання перерахунку пенсії вирішується органом Пенсійного фонду України при подані особою заяви про призначення/перерахунок пенсії встановленого зразка відповідно до вимог Закону України №1058 та Порядку №22-1.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази надані суб`єктом владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та рішень та докази, надані позивачем в обгрунтування заявлених вимог, суд доходить висновку, що встановлені в рамках даної справи фактичні обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З урахуванням положень ст. 139 КАС України підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна