Постанова № 10033568, 11.06.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.06.2010
Номер справи
2а-2542/10/12/0170
Номер документу
10033568
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.06.10Справа №2а-2542/10/12/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Котаревої Г.М. при секретарі Суконновій Г.В., розглянувши адміністративну справу

за позовом Кримської республіканської організації Комуністичної партії Українидо Верховної Ради АРК

про визнання протиправним і скасування рішенняза участю:

представника позивача Коструба Анатолій Володимирович, довіреність № б/н від 01.02.10 представник відповідача - Сидоренко Олександр Вікторович, довіреність № 28-43/128 від 22.03.10р.Суть спору: Кримська республіканська організація Комуністичної партії України (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Верховної Ради АР Крим(далі відповідач) з вимогами про визнання протиправним та скасування пункт 1 Рішення Верховної Ради АР Крим «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради АР Крим» № 1566-5/10 від 17.02.2010 року; зобовязання Верховної Ради АР Крим внести зміни до пункту 1 Рішення Верховної Ради АР Крим «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради АР Крим» № 1566-5/10 від 17.02.2010 року, в якому призначити чергові вибори депутатів Верховної Ради АР Крим шляхом визначення календарної дати їх проведення.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.02.2010р. відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.

26.03.2010 року представником позивача було змінено предмет адміністративного позову, та викладено позовні вимоги наступним чином:

- визнати протиправним і скасувати пункт 1 Рішення Верховної Ради АР Крим «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради АР Крим» № 1566-5/10 від 17.02.2010 року.

Уточнений адміністративний позов мотивовано порушенням з боку відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення ст. 22 Конституції АР Крим, ст. 4 Закону України «Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим, ст.ст. 14,15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», так як в ньому відсутнє будь-яке правове закріплення календарної дати призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що створює правову невизначеність у сфері суспільних відносин. Крім того, позивач вважає, що спірне рішення суперечить вимогам пункту 1 ст. 138 Конституції України, підпункту 2 пункту 2 статті 26 Конституції Автономної Республіки Крим, пункту 4 статті 8, підпункту 6 пункту 1 статті 18 Закону України «Про Автономну Республіку Крим», так відповідно до нього, прийнявши рішення про призначення виборів в Верховну Раду АР Крим одночасно з проведенням чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дату проведення яких повинна визначити Верховна Рада України, Верховна Рада АР Крим, фактично делегувала ці повноваження до вищого законодавчого органу України.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову з підстав, зазначених в письмових запереченнях від 22.03.2010 року б/н (а.с.27), запереченнях на уточний адміністративний позов від 10.06.2010 року (а.с.129), відповідно до яких вважає, що оскаржуване рішення прийнято Верховною Радою АР Крим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України, Законами України, та без порушення прав і охоронюваних законом інтересів позивача.

Під час судового розгляду представники позивача та відповідача наполягали на своїх доводах та запереченнях.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників учасників процесу, суд

ВСТАНОВИВ:

Верховна Рада Автономної Республіки Крим 17.02.2010 року прийняла Рішення №1566-5/10 «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим» ( далі Рішення №1566-5/10) (а.с.146), відповідно до якого на підставі ст. 138 Конституції України, пункту 2 частини 2 статті 9 Закону України «Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим», пункту 2 частини 2 статті 26 Конституції Автономної Республіки Крим, частини 2 статті 14, частини 1 статті 15, ст.ст. 21,82 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», Верховна Рада АР Крим вирішила:

1.Призначити проведення чергових виборів в Верховну Раду АР Крим одночасно з проведенням чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дату проведення яких повинна визначити Верховна Рада України;

2.Запропонувати республіканським в АР Крим організаціям політичних партій (блокам) в порядку, встановленому статтею 21 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», надати в Верховну Раду Автономної Республіки Крим кандидатури для включення до складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим;

3.Постійній комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим мандатній, з депутатської етики, організаційній роботі Верховної Ради АР Крим та засобам масової інформації підготувати проект рішення Верховної Ради АР Крим про формування виборчої комісії АР Крим з урахуванням кандидатур, наданих республіканськими в АР Крим організаціями політичних партії (блоками), та вимогами ст. 21 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, субєктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень , суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач , Кримська Республіканська організація Комуністичної партії України, зареєстрована 21.04.1997 року, як юридична особа внесена до ЄДР з ідентифікаційним кодом 19004383 (а.с.8). Відповідно до статуту Комуністичної партії України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.1993 року(нова редакція погоджена 22.10.2003 року), позивач є регіональною організацією всеукраїнської політичної партії (а.с.9).

Відповідач , Верховна Рада АР Крим, відповідно до ст. 136 Конституції України є представницьким органом Автономної Республіки Крим, який у межах своїх повноважень приймає рішення та постанови, які є обов'язковими до виконання в Автономній Республіці Крим.

Згідно п.1 ст.138 Конституції України до відома Автономної Республіки Крим належить призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

Предметом адміністративного позову є оскарження Рішення №1566-5/10 «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим», прийнятого Верховною Радою Автономної Республіки Крим 17.02.2010 року .

Отже відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України даний спір є публічно-правовим та розглядається в порядку адміністративного судочинства.

Вирішуючи питання щодо правомірності прийнятого відповідачем Рішення №1566-5/10, суд вважає, що позов Кримської Республіканської організації Комуністичної партії України ( далі КРО КПУ), не підлягає задоволенню у звязку з наступним.

Відповідно до статті 26 Конституції Автономної Республіки Крим затвердженої Законом України від 23.12.1998 р. № 350-XIV "Про затвердження Конституції Автономної Республіки Крим" (зі змінами та доповненнями) Верховна Рада Автономної Республіки Крим вирішує питання, віднесені Конституцією України, Конституцією Автономної Республіки Крим і законами України до відання Автономної Республіки Крим, за винятком тих, щодо яких рішення приймаються республіканським (місцевим) референдумом або Радою міністрів Автономної Республіки Крим та іншими органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим.

Згідно п. 2 частини 2 зазначеної статті до компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим відноситься призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, затвердження складу виборчої комісії Автономної Республіки Крим.

Таким чином, аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що прийняте Верховною Радою АР Крим іш Рішення №1566-5/10 «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим» є таким, що прийнято в межах повноважень, визначених законами України.

Аналогічну позицію висловив Конституційний Суд України в своєму Рішенні від 17 грудня 2009 року № 33-рп/2009 у справі № 1-43/2009 за конституційним поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 1 розділу II „Прикінцеві положення“ Закону України „Про затвердження зміни до статті 22 Конституції Автономної Республіки Крим щодо строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим“, де визначив, що дату проведення виборів до Верховної Ради АР Крим повноважна встановлювати Верховна Рада Автономної Республіки Крим (пункт 1 частини першої статті 138 Конституції України).

Відповідно до ч.ч.1,2 статті 14. Закону України від 06.04.2004 р. № 1667-IV «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (зі змінами та доповненнями) місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними або першими (у разі формування нових місцевих рад (далі - перші місцеві вибори)). Чергові місцеві вибори проводяться у зв'язку з закінченням визначеного Конституцією України строку повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови. Рішення про проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів приймає Верховна Рада України. Рішення про проведення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим приймає Верховна Рада Автономної Республіки Крим відповідно до Конституції України.

Згідно ч.1 статті 3 Закону України від 22.12.2006р. № 533-V "Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим"(зі змінами та доповненнями) повноваження депутата починаються з дня відкриття першої сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим нового скликання.

Повноваження депутата припиняються з моменту відкриття першої сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим нового скликання, за винятком випадків дострокового припинення повноважень депутата, передбачених цим Законом (частина 3 статті 3 Закону).

Статтею 4 Закону України від 10.02.1998р. № 90/98-ВР "Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим" (зі змінами та доповненнями) з урахуванням норм Закону України від 19.03.2009 р. N 1167-VI визначено строк повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим становить п'ять років. При цьому, зазначена норма вводиться в дію до Верховної Ради АР Крим

Повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим попереднього скликання припиняються з моменту відкриття першої сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим нового скликання (частина 3 статті 4 Закону).

Аналогічне положення закріплені в статті 22 Конституції Автономної Республіки Крим.

Судом встановлено, що 17.02.20010 року Верховна Рада АР Крим прийняла Рішення №1566-5/10 «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим», в якому визначила призначити проведення виборів «одночасно з проведенням чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дату проведення яких повинна визначити Верховна Рада України» .

За прийняте рішення проголосувало 59 депутатів Верховної Ради АР Крим, що підтверджується стенограмою пленарного засідання девятої сесії Верховної Ради АР Крим від 17.02.2010 року (а.с.148-197).

Також оскаржуваним Рішенням №1566-5/10 Верховна Рада АР Крим вирішила й питання про формування Виборчої комісії АР Крим для проведення чергових виборів до Верховної Ради АР Крим.

Суд не приймає до уваги доводи позивача про протиправність прийнятого рішення у зв'язку з відсутністю в ньому конкретної календарної дати проведення виборів, так як жодним з наведених нормативно-правових актів не встановлено саме така форма прийняття рішення щодо проведення виборів до Верховної Ради АР Крим.

Також необґрунтованими є твердження позивача про законодавчо визначену дату проведення чергових виборів депутатів до Верховної Ради АР Крим 30 травня 2010 року, у звязку з тим, що Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» , якій визначає засади , особливості та порядок організації та проведення виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, не визначено конкретної дати проведення чергових виборів.

Матеріалами справи також не підтверджується порушення відповідачем 100денного терміну призначення чергових виборів,у звязку з тим, що відповідно до частини 1 статті 15 Закону України Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначає, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніш як за 100 днів до дня виборів, а їх виборчий процес розпочинається за 90 днів до дня виборів.

Щодо тверджень позивача про те, що Верховна Рада АР Крим, приймаючі оскаржуване рішення фактично делегувала свої повноваження Верховній Раді України, суд вважає, що вони не ґрунтуються на фактичних обставинах справи, так як оскаржуваним рішенням Верховна Рада АР Крим в межах своїх повноважень призначила чергові вибори, встановивши дату їх проведення технічно повязавши з датою проведення чергових виборів депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів, дату проведення яких відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначає Верховна Рада України.

Суд вважає, що прийняття в такий спосіб Рішення №1566-5/10 відповідає позиції Конституційного суду України, викладеній в рішенні від 4 червня 2009 року № 13-рп/2009 у справі №1-12/2009 за конституційним поданням Київської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частин першої, другої статті 141 Конституції України, в мотивувальній частині якого Конституційний Суд України визначив, що Конституція України та закони України встановлюють однакові правові підходи до організації і діяльності органів, які мають представницький характер.

Суд також не приймає доводи позивача щодо не дотримання Верховною Радою АР Крим форми прийняття рішення про проведення чергових виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, у звязку з наступним.

Як зазначалось вище, основні засади, особливості та порядок організації і проведення виборів депутатів Верховної Ради АР Крим визначає Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Отже він є спеціальною нормою, яка регулює правовідносини у сфері виборів депутатів Верховної Ради АР Крим.

Частиною 2 ст. 14 Закону визначено, що Верховна Рада АР Крим приймає саме рішення про проведення чергових виборів депутатів Верховної Ради АР Крим.

Відповідно до частини 2 статті 27 Конституції АР Крим Верховна Рада Автономної Республіки Крим щодо питань, які мають нормативно-правовий характер, приймає постанови.

З питань організаційно-розпорядчого характеру Верховна Рада Автономної Республіки Крим приймає рішення. На думку суду оскаржуване рішення не містіть ознаки нормативно-правового акту так як не містить норми права, і не розраховано на неодноразове застосування.

За таких обставин суд дійшов висновку, про відповідність форми оскаржуваного рішення вимогам чинного законодавства.

В силу викладеного, дослідивши матеріали справи, перевіривши докази та заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку про те, що Рішення Верховної Ради АР Крим від 17.02.2010 року №1566-5/10 «Про призначення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим» прийнято відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

За таких обставин адміністративний позов Кримської Республіканської організації Комуністичної партії України до Верховної Ради України не підлягає задоволенню.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.06.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 160 КАСУ повний текст постанови складено 18.06.2010р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Котарева Г.М.