
Справа № 454/397/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Веремчук О. А. ,
за участю секретаря Баран О.Я.,
розглянувши у відкритогму судовому засіданні в залі суду м.Сокаль цивільну справу за позовом Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, третя особа Острівська сільська рада Сокальського району Львівської області до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди-,
в с т а н о в и в:
Представник Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, третя особа Острівська сільська рада Сокальського району Львівської області звернулись до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди.
Позовні вимоги мотивує тим, що проведеною управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області перевіркою земельних ділянок сільськогосподарського призначення на території Острівської сільської ради Сокальського району з`ясовано, що громадянин ОСОБА_1 (далі - Відповідач) здійснив самовільне зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 20, 0 га та 10,0 га, які знаходиться за межами населеного пункту с. Добрячин, на території Острівської сільської ради Сокальського району Львівської області.
Даними діями громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги ст.125, ст.126 Земельного кодексу України, про що складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №667-ДК/604/АП/09/01/-18 від 15.08.2018 р. та акт обстеження земельної ділянки №667-ДК/248/АО/10/01/-18 від 15.08.2018 р.
З метою усунення вищенаведеного порушення управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області громадянину ОСОБА_1 винесено припис №667-ДК/0242Пр/03/01/-18 від 17.09.2018 р. про усунення порушення вимог земельного законодавства в місячний термін.
Окрім цього, 15.08.2018 р. на громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №667- ДК/0232П/07/01/-18 за самовільне зайняття ним земель державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею ЗО га, які знаходяться за межами населеного пункту с. Добрячин, на території Острівської сільської ради Сокальського району Львівської області, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, за що передбачена відповідальність відповідно до ст. 53-1 КУпАП та п. б ч.І ст. 211 Земельного кодексу України.
Поруч з цим, управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на громадянина ОСОБА_1 винесено постанову №667ДК/0227По/08/01/-18 від 30.08.2018 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340грн за порушення ст. ст. 125, 126 Земельного Кодексу України, а саме здійснення самовільного зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 30 га, які знаходяться за межами населеного пункту с. Добрячин, на території Острівської сільської ради Сокальського району Львівської області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963 (надалі - Постанова) затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, яка спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Відповідно до п. 7 Постанови, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, здійснюється Держгеокадастром та його територіальними органами.
Таким чином, управлінням контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області нараховано шкоду в розмірі 34686,00 грн., завдану самовільним зайняттям земельної ділянки, що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (копія додається).
Пунктом 3.9 постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» передбачено, що відповідно до п. 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок,
використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
При цьому, стягнення шкоди за самовільне зайняття земельних ділянок саме до місцевого бюджету Сокаль. р/с.Острів передбачено Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 14.01.201 1 за №1 1, яка за кодом «24062200» передбачає кошти за шкоду, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття.
Тобто в даному випадку чітко визначено, що до доходів місцевого бюджету відносять кошти за шкоду, що заподіяна самовільним зайняттям земельних ділянок саме на землях державної та комунальної власності.
Листом управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 22.11.2018 р. №31-13-0.4-2584/90-18 Відповідачу було повторно запропоновано відшкодувати заподіяну шкоду на УКуСокаль. р/с.Острів. Проте, на даний час заподіяну шкоду Відповідачем не оплачено.
Таким чином, Відповідач вчинив порушення ст. ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України самовільно зайняв земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею ЗО га, які знаходиться за межами населеного пункту с. Добрячин, на території Острівської сільської ради Сокальського району Львівської області, у зв`язку з чим зобов`язаний сплатити до місцевого бюджету УКуСокаль. р/с.Острів (80051, Львівська обл., Сокальський р-н, с. Острів, ЄДРПОУ 38011490, р/рЗ 1416611013562, МФО 899998) шкоду в розмірі 34686,00грн., завдану самовільним заняттям земельної ділянки.
Так, п.п. 4.13 Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, регламентовано, що Головне управління розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Львівської області.
Також слід зазначити, що згідно з п.п. 4.34 Головне управління розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Посадові особи Головного управління, відповідно до п. 5 Положення, в межах своїх повноважень мають право складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків. Крім цього, посадові особи мають право звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Отже, як вбачається з вищевказаного розпорядником земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Острівської сільської ради Сокальського району Львівської області є Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, а тому уповноваженим органом державної влади на захист інтересів держави за вказаним позовом є Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.
У зв`язку з цим протиправна поведінка Відповідача, яка полягає в ухиленні від сплати до місцевого бюджету УКуСокаль. р/с.Острів шкоди в розмірі 34686,00 грн., заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, порушує економічні інтереси держави та в умовах гострого дефіциту бюджетних коштів негативно впливає на стан виконання бюджету, що ставить під загрозу економічну безпеку держави, робить неможливим належне виконання державою своїх соціально-економічних функцій.
На даний час Відповідач не сплатив нараховану шкоду та не звільнив самовільно зайняту земельну ділянку.
У судове засідання представник позивача з`явилась, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання з`явився, Подав до суду Відзив в якому просить відмовити в задоволенні позову.
Відзив мотивовано наступним: відповідач вважає, що даний позов, який пред`явлено Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, про стягнення з нього на користь УКуСокаль. р/сОстрів (80051. Львівська область, Сокальський район, с. Острів, ЄДРПОУ 38011490, р/р НОМЕР_1 , МФО-899998) 34686.00 грн. шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки та покладення на нього судові витрати, безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно статутних документів відповідач є головою фермерського господарства «Бас
І.М.».
15.08.2018 року відповідача викликали в Острівську сільську раду Сокальського району, де був присутнім Державний інспектор - головний спеціаліст відділу контролю за використанням та охороною земель у Буському, Бродівському, Сокальському, Радехівському районах та м. Червонограді Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Стельмах Тарас Михайлович. Він відповідачу заявив, що останній самоуправно захопив земельні ділянки та його буде притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.53-1 КУпАП та на нього буде складено протокол. На дану обставину, він інспектору ОСОБА_2 пояснив аргументовано з підтверджуючими документами, а саме зазначив, що земельні ділянки площею 20*0 га. 10 га та 5.3 га фермерське господарство «Бас ГМ.» використовує на підставі державних актів на право довічного успадковуваного володіння серії Б №05,9995. серії Б №059180. серії Б №060319.. які належали його батькові ОСОБА_3 і були надані для ведення селянського (фермерського) господарства.
ВІдповідачем було пояснено, що державним нотаріусом Сокальської державної нотаріальної контори відкрита спадкова справа за №251 за 2007 рік.
На підтвердження своїх слів, ОСОБА_2 надана довідка №400 від 31.05.2007 року завідувача Сокальської нотаріальної контори Гук Н.М., про те, що вона звернулась до начальника Сокальського РВ земельних ресурсів ОСОБА_4 , де вона просить надати грошову оцінку та довідку про відсутність сервітутів та обтяжень на земельні ділянки площею 20.0 га, 10,0 га та 5,3 га на тери торії Острівської сільської ради Сокальського району Львівської області, що належали померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі державних актів серії Б №059995, серії Б №059180, серії Б №060319. В даному запиті зазначено, що дані необхідні для оформлення спадщини.
Так. ОСОБА_2 в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`ектом - земельної ділянки від 15.08.2018 року №667-ДК/604/АП/09/01/-18 вказує, що земельну ділянку площею 5.3 га відповідач використовує на підставі витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності №132203698 від 26.07.2018 року та перебуває у приватній власності ОСОБА_1 , яке я оформив згідно свідоцтва про право на спадщину.
Крім цього, відповідачем було пояснено, що на земельні ділянки площею 20,0 га та 10,0 га оформляється спадщина та відповідно до законодавства виготовляється технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для ведення фермерського господарства на території Острівської сільської ради.
Також, відповідачем було надано свідоцтво про право на спадщину за законом (копія свідоцтва про право на спадщину за законом - спадкова справа №251 за 2007 рік). Спадщина, на яку видано свідоцтво складається із фермерського господарства ОСОБА_3 , що належать спадкодавцю на підставі Статуту фермерського господарства, зареєстрованого розпорядження Представника Президента України у Сокальському районі Львівської області 10.10.1994 року за №120 зі змінами та доповненнями від 24.03.2005 року за №14081050001000191, де в розділі 5 п.5.1 до земель господарства належать землі, які знаходяться на праві довічною успадковуваного володіння землею згідно Державних актів на землю (серії Б №059180 від 1992 року, загальною площею 20,0 га, серії Б №060319 від 1990 року, загальною площею 10,0 га та серії Б №059995 від 1992 року, загальною площею 5,3 га) (ст.9 даного Статуту - копія додається).
Крім того ОСОБА_2 незаконно виніс постанову про накладення на відповідача адміністративного стягнення від 30.08.2018 року . Дану постанову відповідачем оскаржено в порядку адміністративного судочинства до Сокальського районного суду (справа №454/1049/19- суддя Адамович М.Я.). На даний час розгляд справи закінчено, рішення у справі прийнято в користь ОСОБА_1 ..
Фермерське господарство «Бас І.М.» використовує дані земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства згідно державних актів на право довічного успадкованого володіння згідно рішення виконкому Сокальської районної ради Б №059180 та Б №060319. відповідно площею 20,0 га та 10,0 га та території Острівської сільської ради в 1992 році.
Також на даний час ф/г « ОСОБА_3 » здійснює переоформлення спадщини, у зв`язку із смертю ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на мене ОСОБА_1 в Сокальській державній нотаріальній конторі (копія листа завідуючого Сокальської державної нотаріальної контори від 12.03.2018 року за вих. №528/02-14.
Крім цього, ф/г « ОСОБА_3 » здійснює господарську діяльність і систематично сплачує податки до бюджету, що підтверджується довідкою Острівської сільської ради від 29.08.2018 року №1209, де вказано, що в бюджет Острівської сільської ради від ф/г «Бас І.М.» поступає єдиний податок з юридичних осіб за кодом класифікації доходів 18050300.
Крім цього, просить долучити до матеріалів справи як доказ, що відпвідачем на законних підставах використовуються земельні ділянки, а не самоправно, постанову Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 року у справі №368/54/17, де вказано, що згідно державних актів про довічне успадковуване володіння земельні ділянки підлягають успадкуванню спадкоємцем, яка є аналогічною з його ситуацією. Даним рішенням Верховного Суду спростовуються всі доводи позивача, що ОСОБА_1 вчинив самовільне захоплення земельних ділянок, а тому даний позов є безпідставний.
Відповідачем укладено договір про надання професійної правничої допомоги з адвокатом. За дані послуги мною сплачено гонорар адвокату в сумі 7,0 тис.грн..
Розглянувши наявні у справі письмові матеріали, заслухавши пояснення сторін суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити виходячи з наступного.
Згідно ч. 1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст.15та п. 8 і 9 ч. 2 ст.16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання, а одними із способів захисту цивільного права є відшкодування збитків, інші способи відшкодування майнової шкоди та відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Згідност.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є в т.ч. доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене(упущена вигода)
Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
За вимогами ст.12,81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.1, 2 ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судом встановлено, що по аналогічній категорії справ вже є практика Великої Палати Верховного суду , яка є обов"язковою для застосування іншими судами .
Зокрема Фермерське господарство «Бас І.М.» використовує дані земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства згідно державних актів на право довічного успадкованого володіння згідно рішення виконкому Сокальської районної ради Б №059180 та Б №060319. відповідно площею 20,0 га та 10,0 га та території Острівської сільської ради в 1992 році.
Також на даний час ф/г « ОСОБА_3 » здійснює переоформлення спадщини, у зв`язку із смертю ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на мене ОСОБА_1 в Сокальській державній нотаріальній конторі (копія листа завідуючого Сокальської державної нотаріальної контори від 12.03.2018 року за вих. №528/02-14.
Крім цього, ф/г « ОСОБА_3 » здійснює господарську діяльність і систематично сплачує податки до бюджету, що підтверджується довідкою Острівської сільської ради від 29.08.2018 року №1209, де вказано, що в бюджет Острівської сільської ради від ф/г «Бас І.М.» поступає єдиний податок з юридичних осіб за кодом класифікації доходів 18050300.
Тому суд приймає до уваги як доказ, що відповідачем на законних підставах використовуються земельні ділянки, а не самоправно, постанову Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2019 року у справі №368/54/17, де вказано, що згідно державних актів про довічне успадковуване володіння земельні ділянки підлягають успадкуванню спадкоємцем, яка є аналогічною з відповідача ситуацією. Даним рішенням Верховного Суду спростовуються всі доводи позивача, що ОСОБА_1 вчинив самовільне захоплення земельних ділянок, а тому даний позов є безпідставний. Також слід стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в користь ОСОБА_1 понесені витрати на правничу допомогу в сумі 7000 гривень, оскільки такі витрати є обгрунтованими та підтверджуються відповідними документами.
Керуючись ст.ст. ст.ст.5, 10, 12,13,76,81,141,259,263,264, 265 ЦПК , суд,-
в и р і ш и в:
в позові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, третя особа Острівська сільська рада Сокальського району Львівської області до ОСОБА_1 про відшкодування завданої шкоди - відмовити.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в користь ОСОБА_1 понесені витрати на правничу допомогу в сумі 7000 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи , апеляційні скарги подаються учасниками справи через Сокальський районний суд Львівської області.
Головуючий: О. А. Веремчук