
Справа№ 583/3692/21
2-а/583/69/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2021 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі :
головуючого судді Яценко Н.Г.,
за участю секретаря судового засідання Артеменко О.С.,
представника позивача Кудіна О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Охтирка Сумської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського роти № 3 батальйону № 3 УПП в Харківської області Шестерікова Олександра Олександровича, Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
встановив:
17.09.2021 позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, згідно якого просить скасувати постанову, винесену відносно нього 10.09.2021, серії ЕАО №4751699 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, вирішити питання судових витрат. Вимоги вмотивовані тим, що 10.09.2021 поліцейським роти №-3 БУПП в Харківській області ст. лейтенантом поліції Шестеріковим Олександром Олександровичем винесено відносно позивача постанову серії ЕАО №4751699 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі у виді штрафу у розмірі 510 гривень. Позивач зазначив, що не погоджується із вказаною постановою, оскільки не вчиняв адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 122 КУпАП. Крім того, йому не були роз`яснені права, передбачені статтею 268 КУпАП, відхилені заявлені ним клопотання, в тому числі щодо бажання мати захисника. На думку позивача працівники поліції незаконно склали постанову відносно нього, що і стало підставою для звернення до суду із позовом.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 20.09.2021 відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Позивач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, його представник заявлені вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідачі у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористалися.
У відповідності до положень ст. 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що інспектором УПП в Харківській області Шестеріковим В.Б. 10.09.2021 винесено постанову серія ЕАО № 4751699 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , згідно якої до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн.
За змістом зазначеної постанови ОСОБА_1 10.09.2021 о 08 год. 44 хв. в м. Харків по вул. Полтавський шлях, 45, керував транспортним засобом та проїхав перехрестя вул. Полтавський Шлях та вул. Конєва на вимкнену додаткову секцію світлофора, чим порушив п. 8.7.3.з ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, як це передбачено ст.245 КУпАП, є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно з пунктом 1.9. ПДР особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ч.2 статті 122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 8.7.3.з ПДР вимкнений сигнал додаткової секції світлофора забороняє рух у напрямку, вказаному її стрілкою (стрілками).
Згідно із частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова повинна містити в тому числі найменування органу (прізвище, ім`я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Положеннями ч. 1 ст. ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України № 1231-ІХ від 16.02.2021 року) визначено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на однострої, у/на службових транспортних засобах, у тому числі без кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз, а також використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні, з метою: 1) запобігання правопорушенню, виявлення або фіксування правопорушення, охорони та захисту публічної безпеки, особистої безпеки осіб і власності від протиправних посягань; 2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Наведене свідчить про те, що приписи ст. 251 КУпАП надають право працівникам поліції використовувати інформацію отриману за допомогою лазерного вимірювача та інформацію відеозапису в якості доказів наявності або відсутності факту правопорушення. В той же час, нормами ч. 1 ст. ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України № 1231-ІХ від 16.02.2021 року) визначено спосіб використання та встановлення (монтування) спеціальних приладів.
З оскаржуваної постанови встановити, яким чином зафіксоване порушення не вдається за можливе.
Відповідачами не надано суду належних та допустимих доказів наявності в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає, що наявні правові підстави для скасування постанови серії ЕАО № 4751699 від 10.09.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП та закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 72-77, 90, 242-246, 286 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову інспектора Управління патрульної поліції в Харківській області Шестерікова Олександра Олександровича серії ЕАО №4751699 від 10.09.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн.
Справу про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач – інспектор УПП в Харківській області Шестеріков Олександр Олександрович, місцезнаходження: вул. Шевченка, 315А, м. Харків.
Відповідач - Департамент патрульної поліції, юридична адреса: вул. Федора Ернста, 3, м.Київ, код ЄДРПОУ 40108646.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Н.Г. Яценко