
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/7977/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Горенської О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про визнання протиправною та скасування постанови,
У С Т А Н О В И В:
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. від 02.07.2021 у виконавчому провадженні №65063378.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що постанова про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській штрафу в розмірі 10200 грн. від 02.07.2021 у виконавчому провадженні №65063378, є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки не повне виконання позивачем рішення суду допущено у зв`язку за наявності поважних причин, а заме за відсутністю відповідного бюджетного фінансування.
Представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача, надійшов відзив, в якому він просить розглядати справу за відсутності його представника, та просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши представника позивача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
07.07.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління) отримано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ( Далі - Відповідач) про накладення штрафу на Управління у розмірі 10200 грн. 00 коп. За повторне невиконання боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин.
Не погодившись з такою постановою, позивач оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Порядок та умови виконання рішень судів та інших органів, які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі не виконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року №1404 -VIII ( далі - Закон № 1404).
Частиною 1 статті 18 Закону 1404 встановлено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно частини 6 статті 26 Закону №1404 за рішенням не майнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Порядок виконання рішень, за якими боржник вчинити певні дії обо утриматись від їх вчинення регламентовано положеннями статті 63 Закону №1404, згідно частини 1 якої за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частини 2 статті 63 Закону №1404 у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
Частиною 1 статті 75 Закону №1404 встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що передумовою для накладення на боржника штрафу за невиконання у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника вчинити дії, є встановлення факту невиконання такого рішення саме без поважних причин.
Тобто постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути прийнята лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
При цьому визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин.
Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.05.2020 (справа № 620/1763/19) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі нової довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.05.2019 № ФЧ451973, із врахуванням раніше виплачених сум та провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2020 (справа №620/1763/19) апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.05.2020 (справа №620/1763/19) в частині відмови в задоволенні позову щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести розрахунок заборгованості з виплати пенсії, яка виникла після проведення перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2018 та її виплати скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову в цій частині. В решті рішення залишено без змін.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 (справа №620/1763/19) змінено стягувана у виконавчому документі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, а саме: замінено ОСОБА_1 на його правонаступника ОСОБА_2 .
26.04.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області отримано постанову відповідача про відкриття виконавчого провадження ВП65063378 від 08.04.2021 по справі № 620/1763/19, якою зобов`язано Головне управління провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 05.03.2019, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.
13.05.2021 Головне управління повідомило Відповідача, що ОСОБА_1 виплата пенсії по II групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” була припинена з 01.07.2020 в зв`язку з його смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до заяви від 16.06.2020 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, їй призначена пенсія в разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 01.07.2020 за померлого чоловіка, пенсіонера МО, ОСОБА_1 .
17.05.2021 Головне управління звернулось із запитом до Пенсійного фонду України щодо надання роз`яснення: чи має право, при зміні стягувана у виконавчому документі, провести розрахунок заборгованості з виплати пенсії на виконання рішень судів ОСОБА_1 з 01.01.2018 та з 05.03.2019, оскільки зазначені рішення судів набрали законної сили 21.07.2020, після смерті пенсіонера.
05.07.2021 Пенсійний фонду України надав відповідь та вказав, що слід провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених судом зобов`язань, а доплата пенсії, визначена по дату смерті ОСОБА_1 , підлягає виплаті ОСОБА_2 в межах бюджетних асигнувань, передбачених для погашення заборгованості за рішеннями суду.
Враховуючи, що ухвала від 25.02.2021 набрала законної сили, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.05.2020 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених судом зобов`язань.
07.07.2021 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.05.2020 (справа №620/1763/19), з урахуванням ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 про заміну сторони виконавчого провадження по пенсійній справі ОСОБА_1 , проведено перерахунок пенсії, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням раніше виплачених сум.
Розмір пенсії за рішенням суду з 01.01.2018 склав 9098 грн. 88 коп., з 01.07.2018 — 9408 грн. 88 коп., з 01.12.2018 — 9718 грн. 88 коп., з 01.01.2019 — 12344 грн. 44 кбп., з 05.03.2019 — 14970 грн. 00 коп., з 01.07.2019 — 15640 грн. 00 коп., з 01.12.2019 — 16380 грн. 00 коп.
Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 04.06.2020 складає 125651 грн. 78 коп.
Доплата пенсії, визначена по дату смерті ОСОБА_1 , підлягає виплаті ОСОБА_2 в межах бюджетних асигнувань, передбачених для погашення заборгованості за рішенням суду.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.05.2020 (справа №620/1763/19) та ухвала від 25.02.2021 занесені до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Щодо правових підстав для виплати заборгованості за рішенням суду, суд зазначає наступне.
Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України. Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з частиною другою статті 72 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом' Крім того, Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму, згідно з якою Пенсійному Фонду України виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
В бюджеті Пенсійного фонду України на 2020 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 22, в розділі “Видатки”, у позиції кошти Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів було виділено 200000 тис.грн.
Видатки Головного управління, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджені Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на 2020 рік (зі змінами) в сумі 9965000,00 грн.
Протягом 2020 року до Головного управління надійшли кошти в сумі 9964952,47 грн., таким чином була забезпечена виплата заборгованості по 1151 рішенню суду, які набули чинності та прийняті на облік по 13.12.2018.
В бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 №126, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено 360 000 тис. грн.
Видатки Головного управління, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджені Бюджетом Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області на 2021 рік в сумі 7279900,00 грн.
Станом на 1 квітня 2021 року до Головного управління надійшли кошти в сумі 3035631,90 грн., таким чином була забезпечена виплата заборгованості по 154 рішеннях суду, які набули чинності та взяті на облік з 13.12.2018 по 31.03.2019.
У зв`язку з набранням чинності 1 квітня 2021 року постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» змінився порядок перерахування коштів для фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством провадяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а саме, фінансування виплат пенсій за відомостями на виплату пенсій та списками на зарахування пенсій на поточні рахунки через уповноважені банки здійснюється Пенсійним фондом України.
За повідомленням Пенсійного фонду України у квітні 2021 року здійснена виплата заборгованості по судових рішеннях, які набули чинності та прийняті на облік з 01.04.2019 по 30.06.2019 в сумі 2096818,58 грн.
В травні 2021 року здійснена виплата заборгованості по 70 судових рішеннях, які набули чинності та прийняті на облік з 01.07.2019 по 31.08.2019 в сумі 969672,97 грн.
10 червня 2021 року Пенсійним фондом України здійснена виплата заборгованості по 40 судових рішеннях, які набули чинності та прийнятті на облік з 01.09.2019 по 31.10.2019 в сумі 1176812,63 грн.
Тобто, станом на 17.06.2021, загалом здійснена виплата заборгованості в сумі 7278936,08 грн. з затверджених в бюджеті Головного управління на ці витрати 7279900,00 грн.
При цьому залишок коштів становить 963,92 грн.
Не виплаченою залишається заборгованість по 296 судових рішеннях, які набули чинності та прийняті на облік з 01.11.2019 по 31.12.2019 на суму 8567926,07 грн., по 726 судових рішеннях, які набули чинності та прийняті на облік з 01.01.2020 по 31.12.2020 заборгованість складає 49579945,91 грн.
Зважаючи на наведене забезпечити виплату ОСОБА_2 заборгованості, яка утворилась після здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019, із врахуванням раніше виплачених сум за судовими рішеннями по справі №620/1763/19, позивач не мав можливості оскільки: по перше, відсутні кошти для такої виплати; по друге, з 01.04.2021 такі виплати здійснює Пенсійний фонд України; по третє, вибірково надавати переваги одній особі перед іншими по виплаті коштів за рішеннями судів, суперечить нормам Конституції України та містить ознаки корупційного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, судом встановлено, що Головне управління, при виконанні судових рішень по справі 620/1763/19, діяло у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією, законами України, а затримка у виконанні судового рішення щодо виплати коштів за вказаних обставин не може вважатись такою, що допущена позивачем без поважних причин.
У постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а викладена правова позиція, згідно якої не виконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області необхідно задовольнити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (просп.Миру, 43, м.Чернігів,14000) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. від 02.07.2021 у виконавчому провадженні №65063378.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 12 жовтня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот