Рішення № 100312895, 11.10.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
540/2940/20
Номер документу
100312895
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2940/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Кукульник Я.В.,

за участю:

представника позивача - Семенової М.В.,

представника відповідача - Бускас К.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправним припинення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонської області нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01 квітня 2020 року;

- стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн.;

- стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру у розмірі 840,80 грн.;

- рішення суду звернути до негайного виконання у межах виплати ОСОБА_1 пенсії за віком за один місяць.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року у справі № 540/2940/20 позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком з 01 квітня 2020 року.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) судові витрати зі сплату судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) витрати на професійну правничу допомогу у сумі 6000 (шість тисяч) грн. 00 коп.

Допущено негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення пенсії за один місяць.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 року рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року залишено без змін.

08.07.2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулося до суду із заявою, відповідно до якої просить переглянути рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року у справі № 540/2940/20 за нововиявленими обставинами та ухвалити нове рішення у справі про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування своєї заяви відповідач зазначає, що 16.06.2021 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшла пенсійна справа № 197336 ОСОБА_1 , яка направлялась листом № 2100- 0301-10/14729 від 23.04.2020 року, а також виплатна пенсійна справа № 197336 створена ГУ - УПФР по м. Севастополю.

За матеріалами виплатної пенсійної справи № 197336, створеної ГУ-УПФР по м. Севастополю, 03 лютого 2020 року із заявою про призначення пенсії та з заявою про запит пенсійної справи ОСОБА_1 звернулась ОСОБА_2 на підставі довіреності від 12.12.2019 року № 82 АА1553907, виданої нотаріусом Красноперекопського міського нотаріального округу Райциною Наталією Леонідівною, строк дії довіреності до 12 грудня 2024 року.

До заяви про призначення пенсії ОСОБА_2 надала паспорт громадянина Росії ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , виданого ФМС 900-002 від 26.05.2014 року.

На підставі запиту Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю від 17.02.2020 року № 10.4 - 2604, виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.04.2020 року переведено до Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю.

За матеріалами виплатної пенсійної справи № 197336 створеної ГУ У ПФР по м. Севастополю вбачається, що пенсія ОСОБА_1 виплачена по травень місяць 2021 року включно, що підтверджується супровідним листом від Центру ПФР по призначенню пенсії м. Севастополі.

Ухвалою від 06.08.2021 року заяву про перегляд рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року у справі № 540/2940/20 за нововиявленими обставинами прийнято до розгляду, відкрито провадження за даною заявою та призначено судове засідання на 01.10.2021 року.

01.10.2021 року відкладено розгляд справи на 07.10.2021 року за клопотанням представника позивача.

Ухвалою суду від 05.10.2021 року вирішено адміністративну справу розглядати в режимі відеоконференції .

07.10.2021 року до суду надійшов відзив на заяву про перегляд судового рішення. я за нововиявленими обставинами. Позивач зазначає, що матеріалами справи підтверджується, що вказані в заяві про перегляд судового рішення обставини не є нововиявленими у розумінні ст. 361 КАС України. Позивач має гарантоване право на пенсійне забезпечення відповідно до законодавства України.

07.10.2021 року відкладено розгляд справи на 11.10.2021 року за клопотанням представника відповідача.

У судовому засіданні представник позивача наполягала на позовних вимогах, просила суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні по суті позову заперечувала, просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

З 01.12.2019 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Бериславському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області як одержувач пенсії за віком.

14.05.2020 року адвокат Семенова М.В. звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з метою з`ясування обставин нарахування пенсії позивачу.

Листом Головного управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області № 2110-0201-8/20316 від 27.05.2020 року було повідомлено про те, що ОСОБА_1 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонської області як одержувач пенсії не перебуває.

10.06.2020 року адвокат Семенова М В. звернулася до відповідача з адвокатським запитом № 10/06/02-2020аз.

19.06.2020 року відповідачем було надано відповідь на адвокатський запит від 10.06.2020 року, відповідно до якої ОСОБА_1 перебував на обліку в Бериславському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області як одержувач пенсії за віком з 01.12.2019 по 31.03.2020. З 01.04.2020 року ОСОБА_1 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області не перебуває. На підставі запиту Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Красноярському краю від 17.02.2020 № 10.4 - 2604 щодо направлення на їхню адресу пенсійної справи гр. ОСОБА_1 та з урахуванням вимог статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виплату пенсії гр. ОСОБА_1 . Бериславським сервісним центром припинено з 01.04.2020 року.

16.06.2021 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшла пенсійна справа № 197336 ОСОБА_1 , яка направлялась листом № 2100- 0301-10/14729 від 23.04.2020 року, а також виплатна пенсійна справа № 197336 створена ГУ-УПФР по м. Севастополю.

За матеріалами виплатної пенсійної справи № 197336, створеної ГУ-УПФР по м. Севастополю, 03 лютого 2020 року із заявою про призначення пенсії та з заявою про запит пенсійної справи ОСОБА_1 звернулась ОСОБА_2 на підставі довіреності від 12.12.2019 року № 82 АА1553907, виданої нотаріусом Красноперекопського міського нотаріального округу Райциною Наталією Леонідівною, строк дії довіреності до 12 грудня 2024 року.

До заяви про призначення пенсії, ОСОБА_2 надала паспорт громадянина Росії ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , виданого ФМС 900-002 від 26.05.2014 року.

На підставі запиту Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю від 17.02.2020 року № 10.4 - 2604, виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.04.2020 переведено до Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою ст. 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Частиною третьою ст. 4 Закону № 1058-IV регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1058-IV виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно із ч. 2 ст. статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Статтею 47 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо припинення та поновлення виплати пенсії врегульовано ст. 49 Закону № 1058-IV.

Так, ч. 1 ст. 49 Закону N 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

При цьому положення п. 2 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 № 25-рп/2009, "У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Зазначені положення Закону № 1058-IV втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття Пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав, визначених п. 1, 3-5 ст. 49 Закону № 1058-IV.

Отже, закон, який є спеціальним, вичерпних випадків припинення пенсійних виплат не передбачав, але унормовував, що ці інші випадки припинення пенсійних виплат можуть бути передбачені тільки законом.

За висновками, наведеними в рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону № 1058 в Україні як соціальній правовій державі людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Суд також звертає увагу на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Суд зазначає, що призначення, виплата, припинення пенсійних виплат має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення.

Судом встановлено, що позивач перебував на обліку в Бериславському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області як одержувач пенсії за віком з 01.12.2019 по 31.03.2020 року, виплата пенсії здійснювалася Бериславським сервісним центром Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області з 01.12.2019 року по 31.03.2020 року.

За матеріалами виплатної пенсійної справи № 197336, створеної ГУ-УПФР по м. Севастополю, 03 лютого 2020 року із заявою про призначення пенсії та з заявою про запит пенсійної справи ОСОБА_1 звернулась ОСОБА_2 на підставі довіреності від 12.12.2019 року № 82 АА1553907, виданої нотаріусом Красноперекопського міського нотаріального округу Райциною Наталією Леонідівною, строк дії довіреності до 12 грудня 2024 року.

До заяви про призначення пенсії, ОСОБА_2 надала паспорт громадянина Росії ОСОБА_1 № НОМЕР_2 , виданого ФМС 900-002 від 26.05.2014 року.

На підставі запиту Державної установи - відділення Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю від 17.02.2020 року № 10.4 - 2604, виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог статті 49 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.04.2020 переведено до Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю.

За матеріалами виплатної пенсійної справи № 197336 створеної ГУ У ПФР по м. Севастополю вбачається, що пенсія ОСОБА_1 виплачена по травень місяць 2021 року включно, що підтверджується супровідним листом від Центру ПФР по призначенню пенсії м. Севастополі.

Таким чином, судом встановлено, що з 01.04.2020 року виплата пенсії ОСОБА_1 продовжується в іншій країні - у відділенні Пенсійного фонду Російської Федерації по Краснодарському краю.

Згідно частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може:

1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі;

2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення;

3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Таким чином, за результатами перегляду рішення суд приходить до висновку, що рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року підлягає скасуванню і ухваленню нового рішення.

Стосовно клопотання представника ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали, то суд не вбачає підстав для його задоволення, оскільки відповідно до вимог ст. 249 КАС України постановлення окремої ухвали є правом, а не обов`язком суду. В даній справі судом не встановлено обставин, які б потребували реагування шляхом винесення окремої ухвали.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 361 - Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про перегляд рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року у справі № 540/2940/20 задовольнити.

Скасувати рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 року у справі № 540/2940/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалити нове рішення у справі, яким відмовити в задоволенні позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 жовтня 2021 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 112010200