
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7044/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Удовіченка С.О.,
за участю:
помічника голови суду - Сендецької В.О.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника позивача - Сидоренко І.О.,
представника відповідача - Акатової А.Г.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної у м.Полтаві рада в особі голови Хавренкова Сергія Юрійовича про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
25 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Шевченківської районної у м.Полтаві рада в особі голови Хавренкова Сергія Юрійовича в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 08 червня 2021 року № 93-ОС "Про проведення службового розслідування та відсторонення від здійснення повноважень за посадою",
- стягнути з Шевченківської районної у м.Полтаві ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 08 червня 2021 року по день подачі позову в розмірі 19478,42 грн,
- стягнути з Шевченківської районної у м.Полтаві ради на користь ОСОБА_1 завдану моральну шкоду в сумі 20000 грн.
В обгрунтування позовної заяви ОСОБА_1 зазначила, що відповідачем протиправно винесено розпорядження від 08 червня 2021 року № 93-ОС "Про проведення службового розслідування та відсторонення від здійснення повноважень за посадою", оскільки з 21 січня 2021 року по 02 лютого 2021 включно позивач перебувала на лікарняному. Крім того, відповідачем винесено спірне розпорядження за відсутністю підстав передбачених Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та або, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/7044/21 за позовом ОСОБА_1 до Шевченківської районної у м.Полтаві рада в особі голови Хавренкова Сергія Юрійовича про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії. Вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
15 липня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Шевченківської районної у м.Полтаві ради на позов. У відзиві на позов відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на їх безпідставність. Зазначив, що під час інвентаризації особових справ працівників виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради, в особовій справі заступника голови ради ОСОБА_2 виявлено ймовірне порушення - не надання згоди на проведення спеціальної перевірки, протягом трьох робочих днів після обрання на засіданні ради. Так, рішенням другого пленарного засідання першої сесії восьмого скликання Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 20 січня 2021 року "Про обрання заступника голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради" затверджено результати таємного голосування про обрання заступника голови ради ОСОБА_1 , однак згода на проведення перевірки заступником голови ради ОСОБА_1 надана 05 лютого 2021 року (а.с. 95-101).
27 липня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла відповідь ОСОБА_1 на відзив. У відповіді на відзив позивач зазначив, що згода на проведення спеціальної перевірки подана 05 лютого 2021 року разом із заявою про надання дозволу приступити до виконання обов`язків заступника голови ради з 05 лютого 2021 року, відповідно до пункту 6 Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і несення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171. Також, на час проведення спеціальної перевірки, відповідачем було враховано, що з 21 січня 2021 року по 02 лютого 2021 року включно позивач перебував на лікарняному з діагнозом Гостра распіраторна хвороба - Коронавірусна хвороба 2019 (COVID-19), що унеможливило подання відповідної заяви (а.с. 124-126).
04 серпня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли заперечення Шевченківської районної у м.Полтаві ради на відповідь на відзив. У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначив, що предметом службового розслідування визначено встановлення причин щодо можливого порушення антикорупційного законодавства, в частині порушення строків надання згоди на проведення спеціальної перевірки ОСОБА_1 передбачених частиною 2 статті 57 Закону України "Про запобігання корупції" та Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171. Стверджував, що Закон України "Про запобігання корупції" не містить виключень щодо строків надання згоди на проведення спеціальної перевірки (а.с. 136-139).
26 серпня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог. У заяві просив стягнути із Шевченківської районної у м.Полтаві ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 08 червня 2021 року по 08 липня 2021 року в сумі 46 448,54 грн (а.с. 142).
Протокольною ухвалою суду від 26 серпня 2021 року продовжено підготовче провадження у справі на 30 днів.
09 вересня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Шевченківської районної у м.Полтаві ради про залучення третьої особи на стороні відповідача - Національне агентство з питань запобігання корупції (а.с. 155-157).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання Шевченківської районної у м.Полтаві ради про залучення третьої особи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що згідно рішення другого пленарного засідання першої сесії восьмого скликання Шевченківської районної у м.Полтаві ради від 20 січня 2021 року "Про обрання заступника голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради" затверджено результати таємного голосування з виборів заступника голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради згідно протоколу № 4 лічильної комісії для проведення таємного голосування, заступником голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради обрано депутата ОСОБА_1 (а.с. 29).
05 лютого 2021 року ОСОБА_1 на ім`я голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради Хавренкова С. подано заяву про дозвіл приступити до виконання обов`язків заступника голови ради з 05 лютого 2021 року (а.с. 35).
05 лютого 2021 року ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування (а.с. 38).
05 лютого 2021 року, у зв`язку із обранням 20 січня 2021 року заступником голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради, ОСОБА_1 подано згоду на проведення спеціальної перевірки (а.с. 37).
08 червня 2021 року головою Шевченківської районної у м.Полтаві ради Хавренкова С., керуючись частиною сьомою статті 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Законом України "Про запобігання корупції", пунктом 1 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та або, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950, з метою недопущення порушення посадовими особами виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради законодавства про службу в органах місцевого самоврядування та антикорупційного законодавства, прийнято розпорядження № 93-ОС (а.с. 92), яким вирішено:
- провести службове розслідування стосовно додержання вимог антикорупційного законодавства заступником голови ради - Костіною Н.Г.;
- визначити предмет службового розслідування: встановлення причин щодо можливого порушення антикорупційного законодавства, в частині порушення строків надання згоди на проведення спеціальної перевірки ОСОБА_1 передбачених частиною другою статті 57 Закону України "Про запобігання корупції" та Порядком проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171.
- відсторонити заступника голови ради ОСОБА_1 від здійснення повноважень за посадою на час проведення службового розслідування починаючи з 08 червня 2021 року.
Позивач, не погоджуючись із розпорядженням голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради Хавренкова С. № 93-ОС від 08 червня 2021 року "Про проведення службового розслідування та відсторонення від здійснення повноважень за посадою", звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом встановлено наступне.
Визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районна, районна у місті рада обирає заступника голови ради. Заступник голови районної, районної у місті (у разі її створення) ради, перший заступник, заступник голови обласної ради обираються відповідною радою в межах строку її повноважень з числа депутатів цієї ради шляхом таємного голосування і здійснюють свої повноваження до припинення ними повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків дострокового припинення їх повноважень у порядку, встановленому частинами третьою та четвертою цієї статті.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 20 січня 2021 року за результатами таємного голосування з виборів заступника голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради згідно протоколу № 4 лічильної комісії для проведення таємного голосування заступником голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради обрано ОСОБА_1 .
Визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень Закон України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII.
Згідно із частиною першою статті 56 Закону України "Про запобігання корупції" стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, а також посад з підвищеним корупційним ризиком, перелік яких затверджується Національним агентством, проводиться спеціальна перевірка, у тому числі щодо відомостей, поданих особисто. У разі якщо призначення, обрання чи затвердження на посади здійснюється місцевою радою, спеціальна перевірка проводиться у встановленому цим Законом порядку стосовно призначених, обраних чи затверджених на відповідні посади осіб.
У разі якщо призначення, обрання чи затвердження на посади здійснюється місцевою радою, спеціальна перевірка проводиться у встановленому цим Законом порядку стосовно призначених, обраних чи затверджених на відповідні посади осіб.
Відповідно до частини першої статті 57 Закону України "Про запобігання корупції" спеціальна перевірка проводиться за письмовою згодою особи, яка претендує на зайняття посади, у строк, що не перевищує двадцяти п`яти календарних днів з дня надання згоди на проведення спеціальної перевірки.
Особи, зазначені в абзаці сьомому частини першої статті 56 цього Закону, подають передбачені цією частиною статті документи для проведення спеціальної перевірки протягом трьох робочих днів з дня відповідного обрання або затвердження.
Пунктом 21 Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і несення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171, встановлено, що спеціальна перевірка стосовно претендентів на посади в органах місцевого самоврядування, призначення (обрання) чи затвердження на які здійснюється місцевою радою, проводиться відповідно до цього Порядку після їх призначення (обрання) чи затвердження на відповідні посади.
Для проведення спеціальної перевірки такі особи протягом трьох робочих днів з дня призначення (обрання) чи затвердження подають до органу місцевого самоврядування документи, зазначені у пункті 8 цього Порядку.
Згідно із підпунктом 1 пункту 8 Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і несення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 ля проведення спеціальної перевірки претендент на посаду подає до відповідного органу: письмову згоду на проведення спеціальної перевірки.
Аналізуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що у разі обрання на відповідну посаду місцевою радою у особи виникає обов`язок подати документи щодо здійснення спеціальної перевірки протягом трьох робочих днів з дня такого обрання.
При цьому, ні Закон України "Про запобігання корупції" ні Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і несення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 171 не містять виключень щодо необхідності подання таких документів чи продовження / перенесення строків для їх подання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950, затверджено Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та або, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до цього Порядку стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон) прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування:
у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов`язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об`єднанню громадян;
у разі недодержання посадовими особами місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства;
на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особи, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри;
з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) за рішенням керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому працює особа, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, а у разі його відсутності - особи, яка виконує його обов`язки (далі - керівник органу).
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та або, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особа, яка для цілей Закону прирівнюється до особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проведення службового розслідування (далі - особа, стосовно якої проводиться службове розслідування).
Службове розслідування проводиться з відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймається керівником органу. У разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, у зв`язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення відстороненій від здійснення повноважень особі відшкодовується середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов`язаного з таким відстороненням (пункт 4 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та або, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950)
Як слідує із пункту 1 розпорядження голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради Хавренкова С. від 08 червня 2021 року № 93-ОС, службове розслідування призначено щодо додержання ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства.
Вищевказана підстава для проведення службового розслідування передбачена підпунктом 2 пункту 1 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та або, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950.
Суд зазначає, що у зв`язку із неподанням ОСОБА_1 у строки встановлені Законом України "Про запобігання корупції" документів для проведення спеціальної перевірки у голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради Хавренкова С. виникли об`єктивні підстави для призначення службового розслідування щодо встановлення дотримання ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства.
Стосовно тверджень позивача, що остання не могла подати відповідні документи у зв`язку із перебуванням на лікарняному, суд зазначає, що перебування останнього на лікарняному, що унеможливило своєчасного подання документів має враховуватися не під час призначення службового розслідування, а в його ході та прийнятті рішення за результатами службового розслідування.
В даному випадку, як зазначено судом вище, підставою для призначення службового розслідування є саме встановлення додержання позивачем вимог Закону України "Про запобігання корупції" в частині проведення спеціальної перевірки.
Таким чином, в межах даного спору надається правова оцінка саме правомірності призначення службового розслідування, при цьому, не надається оцінка самій перевірці та її результатам.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з цим, як визначено частиною першою цієї статті, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд враховує, що позивачем у ході судового розгляду справи не надано належних та допустимих доказів, що свідчили б про протиправність розпорядження голови Шевченківської районної у м.Полтаві ради Хавренкова С. від 08 червня 2021 року № 93-ОС.
За таких обставин, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 належить відмовити повністю.
Згідно з частиною першою 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Підстави для розподілу судового збору відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Шевченківської районної у м.Полтаві рада в особі голови Хавренкова Сергія Юрійовича (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040, код ЄДРПОУ 34742397) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 13 жовтня 2021 року.
Суддя С.О. Удовіченко