
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/7623/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді - Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
08.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про:
- визнання протиправною та скасування відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, яке виражене в рішенні №163750012162 від 21.04.2021 відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 18.04.2021 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з розрахунку 60% від загальної суми складових місячної (чинної) заробітної лати, яка визначена у довідці Полтавської обласної прокуратури від 20.11.2020 №21-717 вих20, без обмеження її максимального розміру, без обмеження максимальної величини єдиного внеску, та без застосування положень постанови КМУ від 22.08.2018 №649 та Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", якою були збільшені посадові оклади працівників прокуратури та деякі інші доплати, а також на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019. До заяви були долучені довідки Полтавської обласної прокуратури від 20.11.2020 №21-717вих20 про розмір заробітної плати, її складові та дані про заробітну плату. Рішенням від 21.04.2021 №163750012162 відділу перерахунку пенсії № 3 (Золочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку пенсії позивача відмовлено. Позивач вважає, що рішення є протиправним, оскільки порушує його право на соціальне забезпечення та прийняте з грубими порушеннями Конституції України та чинного законодавства, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 26.07.2021 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем - Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що територіальний орган ПФУ заперечує проти позову. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що 11.12.2019 за №1155 прийнята постанова Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" (набрала чинності 16.01.2020), пунктом 7 якої встановлено, що зміна посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Відповідачем - Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що з ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 28.10.2020 року.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 року по справі №440/6627/20 позов вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 30 жовтня 2020 року №2067. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років та стажу роботи на посадах прокурорів згідно Закону України "Про прокуратуру" період роботи з 10 липня 2015 року по 31 серпня 2020 року та призначити з 28 жовтня 2020 року пенсію за вислугу років згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Відповідачем, згідно протоколу від 26.02.2021 виконано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 року по справі №440/6627/20, призначено пенсію ОСОБА_1 за вислугу років згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати, що становить 17073,44 грн.
20.11.2020 позивач отримав довідку Полтавської обласної прокуратури № 21-717вих 20 про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 18.04.2021 про перерахунок пенсії.
Рішенням № 163750012162 від 21.04.2021 відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Позивач, вважаючи вказане рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, судом встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (стаття 86 Закону України "Про прокуратуру".
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 17 статті 50-1).
Законом №76-VIII частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ викладено у такій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а у частинах другій та п`ятій цифри "70" замінити цифрами "60", тобто відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним):
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
" 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, саме з 13.12.2019 Пенсійний фонд України повинен проводити перерахунки пенсії прокурорам у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на рівні умов і складових заробітної плати відповідних працівників, які працюють на день виникнення у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії. Якщо пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено не більше як за 12 місяців. Інших умов перерахунку пенсій прокурорам Закони №1697-VII та №1789-XII не містять.
Суд вважає, що Закон №1697-VII не обмежує пенсіонера у праві на перерахунок пенсії і не ставить це право у залежність від того, коли відбулось підвищення пенсії працівника прокуратури.
При цьому розмір пенсії у відсотках від суми місячної заробітної плати повинен застосовуватись саме той, який був на момент призначення пенсії, адже аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що зміни до ч.2 ст.86 Закону №1697-VII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років працівникам прокуратури у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
В оскаржуваному рішенні про відмову позивачу у перерахунку пенсії пенсійний орган, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Разом з тим суд звертає увагу на те, що чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017р. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.
Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.
Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація її права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Суд зауважує, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постанові від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 86 Закону №1697-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Верховний Суд неодноразово у своїх постановах звертав увагу на те, що процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Зокрема, вказана позиція викладена в постанові ВС 4 лютого 2019 року у справі №240/5401/18.
Отже, відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, визначеної у довідці від 20.11.2020 року, а отже і рішення №163750012162 від 21.04.2021 відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області є протиправним.
Окрім того, суд не входить в обговорення питання щодо перерахунку пенсії позивача з розрахунку 60% заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, без обмеження максимальної величини єдиного внеску, та без застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" та Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, з урахуванням раніше проведених виплат, адже такий перерахунок наразі не проведено.
Питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після розгляду питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією від 20.07.2021 /а.с. 53/.
Відповідач доказів понесення судових витрат суду не надав.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на ухвалення судом рішення про часткове задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 грн належить розподілити шляхом стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФ України в Полтавській області коштів у розмірі 454,00 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, Полтава, код ЄДРПОУ 13967927), Відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення №163750012162 від 21.04.2021 відділу перерахунків пенсії №3 (Злочівський район) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" на підставі довідки Полтавської обласної прокуратури від 20.11.2020 року № 21-717вих20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 454 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривен).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко