
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3108/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
17 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Луганській області (далі – позивач) до Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (далі – відповідач), в якій позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у, вигляді зобов`язання тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації об`єктів та технологічного обладнання пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря:
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі вугілля (вугілля різної фракції), а також його зберігання;
- експлуатація котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, інвентарний номер №214106, який працює на вугіллі;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт вугіллям в топкової (завантаження вугілля в котел) під вентиляційним каналом поз. ВЕ 1,2;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі шлаку паливного, а також його зберігання, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі колективного звернення від 15.02.2021 № С-2/1-22-14, погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 17.02.2023 № 4.3/285ПГ, відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 25.02.2020 № 2/1-25-64, направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 26.02.2021 № 2/2-18-144 , в період з 04.03.2021 по 18.03.2021 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, місцем здійснення господарської діяльності: вул. Малиновського, буд. 1, м. Лисичанськ Луганська обл., 93100.
Під час перевірки встановлено, що опалення адміністративних будівель виконавчого апарату АТ «Лисичанськвугілля» та будівлі відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» AT «Лисичанськвугілля» за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, що входить до виробничих підрозділів Відповідача здійснюється за допомогою топкової, яка розташована в підвальному приміщенні ВП «ІОЦ» АТ «Лисичанськвугілля».
Робочій проект «Топкової особистого опалення будівлі ВП «ІОЦ» AT «Лисичанськвугілля» розроблений ДП «Первомайськвугілля» ВП «Проектно-конструкторське бюро» у 2019 році. Робочим проектом для опалення адміністративних будівель виконавчого апарату AT «Лисичанськвугілля» та будівлі ВП «ІОЦ» АГ «Лисичанськвугілля» за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, передбачено встановлення двох котлів водогрійних твердопаливних тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, загальною потужністю 400 кВт.
Вищевказана топкова введена в експлуатацію у 4 кварталі 2019 року та експлуатується на час позапланової перевірки. Під час перевірки топкової на території AT «Лисичанськвугілля» за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, встановлено факт:
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі вугілля (вугілля різної фракції), а також його зберігання;
- експлуатація котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу К.в-12р-200. інвентарний номер №214106, який працює на вугіллі;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт вугіллям в топкової (завантаження вугілля в котел) під вентиляційним каналом поз. BE 1,2;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі шлаку паливного, а також його зберігання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел,
що є порушенням ч.5 ст. 11 Закону У країни «Про охорону атмосферного повітря».
Згідно наданої інформації AT «Лисичанськвугілля» щодо роботи топкової для опалення адміністративних будівель виконавчого апарату AT «Лисичанськвугілля» та будівлі ВП «ІОЦ» AT «Лисичанськвугілля» за 2020-2021 роки використано 201 т вугілля та час роботи котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу КвЛ 2р-200 склав 3542 годин.
На момент позапланової перевірки топкової на території A T «Лисичанськвугілля» очистки газу (далі - ГОУ), а саме сухий механічний пиловловлювач виявлена установка очистки газу призначений для відведення, та вловлювання з газопилового потоку, шо відводиться котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, наявних у ньому забруднюючих речовин.
Під час перевірки ГОУ, яка є невід`ємною частиною технологічного циклу при згоранні вугілля, виявлені наступні порушення вимог «Правил технічної експлуатації установок очистки газу» затверджених наказом Мінприроди України від 06.02.2009 № 52 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.04.2009 за №327/16343 (далі - «Правил»), а саме:
- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установок очистки газу, що є порушенням абз.2 пп. 2.2.2 п 2.2 розділу II «Правил»;
- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку, що є порушенням абз.5 пп. 2.2.2 п 2.2 розділу II «Правил»;
- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за ведення журналу обліку робочого часу установок очистки газу, що є порушенням абз.7 пп. 2.2.2 и 2.2 розділу II «Правил»;
- не проводиться технічне навчання і перевірка знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу (для інженерно-технічного персоналу - не менше одного разу на три роки та обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації установок очистки газу - не менше одного разу на рік), що є порушенням пп. 2.2.4 п 2.2 розділу II «Правил»;
- не розроблено і не затверджено інструкцію з експлуатації установки очистки газу відповідно до умов її роботи, що є порушенням пп. 2.2.3 п 2.2 розділу II «Правил»;
- не розроблено паспорт на установку очистки газу, що є порушенням ни. 2.2.5 и 2.2 розділу II, додаток 3, «Правил»;
- відсутні акти перевірок технічного стану установок очистки газу на джерелі викиду (утворення), що є порушенням пп. 2.2.10 п 2.2 розділу II, додаток 5, «Правил»;
- не здійснюється перевірка на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектним показникам (ефективність роботи ГОУ), що є порушення пп, 2.2.6, н 2,2 розділу II, додаток 3, «Правил».
За результатами Перевірки АТ «Лисичанськвугілля» складено Акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 18.03.2021 № 74 та надано Припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 18.03.2020 № 74, за яким зобов`язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, джерела утворення яких пов`язані з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та надати на адресу Інспекції копію відповідних документів дозвільного характеру, завірену належним чином.
За експлуатацію обладнання яке пов`язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел посадову особу Відповідача - в.о. генерального директора АТ «Лисичанськвугілля» ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З огляду на викладене позивач вбачає неприпустимість АТ «Лисичанськвугілля» подальшої експлуатації об`єктів, технологічного обладнання, здійснення робіт а саме:
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі вугілля (вугілля різної фракції), а також його зберігання;
- експлуатація котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, інвентарний номер №214106, який працює на вугіллі;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт вугіллям в топкової (завантаження вугілля в котел) під вентиляційним каналом поз. ВЕ 1,2;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі шлаку паливного, а також його зберігання,
до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 червня 2021 року відкрито провадження у справі № 360/3108/21, справу визначено розглядати в порядку загального провадження (а.с.51-53).
Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Ухвалою суду від 16.08.2021 продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів (а.с.70).
Ухвалою суду від 13.09.2021 закрито підготовче провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 13 жовтня 2021 року (а.с.98-99).
Позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки в судове засідання не повідомив (арк.спр.100).
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки в судове засідання не повідомив (арк.спр.101).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), судом встановлено.
Судом встановлено, що акціонерне товариство “Лисичанськвугілля” зареєстровано в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 32359108, вул. Малиновського, буд.1, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100 (а.с. 104).
На підставі статті 20-2 Закону України “Про охорону навколишнього природнього середовища”, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, наказу Інспекції № 2/1-25-64 від 25.02.2021 та направлення від 26 лютого 2021 року № 2/2-18-144 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів акціонерним товариством «Лисичанськвугілля», з метою перевірки скарги фізичних осіб щодо порушення природоохоронного законодавства від 15.02.2021 № С-2/1-22-14, погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 17.02.2023 № 4.3/285ПГ, проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України (а.с.6;7 8; 9-10).
За результатами перевірки позивачем складено акт №74 від 18.03.2021 щодо проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, відповідно до якого встановлено, що опалення адміністративних будівель виконавчого апарату АТ «Лисичанськвугілля» та будівлі відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» AT «Лисичанськвугілля» за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, що входить до виробничих підрозділів відповідача - AT «Лисичанськвугілля» здійснюється за допомогою топкової, яка розташована в підвальному приміщенні ВП «ІОЦ» АТ «Лисичанськвугілля».
Робочій проект «Топкової особистого опалення будівлі ВП «ІОЦ» AT «Лисичанськвугілля» розроблений ДП «Первомайськвугілля» ВП «Проектно-конструкторське бюро» у 2019 році. Робочим проектом для опалення адміністративних будівель виконавчого апарату AT «Лисичанськвугілля» та будівлі ВП «ІОЦ» АГ «Лисичанськвугілля» за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, передбачено встановлення двох котлів водогрійних твердопаливних тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, загальною потужністю 400 кВт.
Вказана топкова введена в експлуатацію у 4 кварталі 2019 року та експлуатується на час позапланової перевірки. Під час перевірки топкової на території AT «Лисичанськвугілля» за адресою: Луганська обл., м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 1, встановлено факт:
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі вугілля (вугілля різної фракції), а також його зберігання;
- експлуатація котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу К.в-12р-200. інвентарний номер №214106, який працює на вугіллі;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт вугіллям в топкової (завантаження вугілля в котел) під вентиляційним каналом поз. BE 1,2;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі шлаку паливного, а також його зберігання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел,
що є порушенням ч.5 ст. 11 Закону У країни «Про охорону атмосферного повітря».
Згідно наданої інформації AT «Лисичанськвугілля» щодо роботи топкової для опалення адміністративних будівель виконавчого апарату AT «Лисичанськвугілля» та будівлі ВП «ІОЦ» AT «Лисичанськвугілля» за 2020-2021 роки використано 201 т вугілля та час роботи котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу КвЛ 2р-200 склав 3542 годин.
На момент позапланової перевірки топкової на території A T «Лисичанськвугілля» очистки газу (далі - ГОУ), а саме сухий механічний пиловловлювач виявлена установка очистки газу призначений для відведення, та вловлювання з газопилового потоку, шо відводиться котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, наявних у ньому забруднюючих речовин.
Під час перевірки ГОУ, яка є невід`ємною частиною технологічного циклу при згоранні вугілля, виявлені наступні порушення вимог «Правил технічної експлуатації установок очистки газу» затверджених наказом Мінприроди України від 06.02.2009 № 52 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 13.04.2009 за №327/16343 (далі - «Правил»), а саме:
- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за технічний стан, обслуговування і безпечну експлуатацію установок очистки газу, що є порушенням абз.2 пп. 2.2.2 п 2.2 розділу II «Правил»;
- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за належне розташування та обладнання місць відбору проб та вимірювання параметрів газопилового потоку, що є порушенням абз.5 пп. 2.2.2 п 2.2 розділу II «Правил»;
- відсутній наказ по підприємству щодо призначення осіб, відповідальних за ведення журналу обліку робочого часу установок очистки газу, що є порушенням абз.7 пп. 2.2.2 и 2.2 розділу II «Правил»;
- не проводиться технічне навчання і перевірка знань з правил технічної експлуатації установок очистки газу (для інженерно-технічного персоналу - не менше одного разу на три роки та обслуговуючого персоналу, залученого до експлуатації установок очистки газу - не менше одного разу на рік), що є порушенням пп. 2.2.4 п 2.2 розділу II «Правил»;
- не розроблено і не затверджено інструкцію з експлуатації установки очистки газу відповідно до умов її роботи, що є порушенням пп. 2.2.3 п 2.2 розділу II «Правил»;
- не розроблено паспорт на установку очистки газу, що є порушенням ни. 2.2.5 и 2.2 розділу II, додаток 3, «Правил»;
- відсутні акти перевірок технічного стану установок очистки газу на джерелі викиду (утворення), що є порушенням пп. 2.2.10 п 2.2 розділу II, додаток 5, «Правил»;
- не здійснюється перевірка на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектним показникам (ефективність роботи ГОУ), що є порушення пп, 2.2.6, н 2,2 розділу II, додаток 3, «Правил» (а.с.11-29).
За результатами перевірки позивачем надано припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства № 74 від 18.03.2021 у строк до 18.05.2021 та в 10 денний термін зобов`язано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел, джерела утворення яких пов`язані з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та надати на адресу Інспекції копію відповідних документів дозвільного характеру, завірену належним чином. Вказаний припис підписано в.о. генерального директора АТ “Лисичанськвугілля” (а.с.39-42).
У відношенні відповідальної особи ПАТ “Лисичанськвугілля” 10.03.2021 складено протокол № 000407 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 78 КУпАП та винесена постанова від 10.03.2021 № 000407 про накладення адміністративного стягнення, у вигляді штрафу у сумі 272,00 грн.(а.с.43;44-45).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з таких вимог чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Статтею 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991 № 1264-XII передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог:
а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;
б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;
в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;
г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров`я населення;
д) збереження територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;
е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;
є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов`язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
При використанні природних ресурсів має забезпечуватися виконання й інших вимог, встановлених цим Законом та іншим законодавством України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Правовий статус Державної екологічної інспекції у Луганській регламентується Положенням про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженим Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 № 312, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 за № 1080/30948, й розробленим на його підставі Положенням про Державну екологічну інспекцію у Луганській області” (далі - Положення), затвердженим Наказом Державної екологічної інспекції України від 02 лютого 2021 за № 50 (а.с.84-92).
Інспекція є територіальним органом Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Основними завданнями Інспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції у межах Луганської області.
Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства України.
Згідно зі статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до частини п`ятої, частини одинадцятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Абзацом 3 частини першої статті 6 Закону № 877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Частиною шостою статті 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до положень статті 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання.
Згідно зі статтею 12 Закону № 2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Таким чином, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання.
Порядок погодження і видачі дозволів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 302 “Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи”.
Перелік типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 № 317, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 6 вересня 2004 року за № 1102/9701.
Судом встановлено, що в ході перевірки були виявленні порушення, які не заперечується відповідачем та на спростовуються ним з наданням відповідних доказів, що АТ «Лисичанськвугілля» здійснював експлуатації технологічного обладнання без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Суд наголошує, що відповідач не спростував висновків перевірки, не надав доказів виконання припису та отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (твердопаливний котел Кв-Т'2р200, інвентарний номер №214106).
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації обладнання, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме: а саме: проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі вугілля (вугілля різної фракції), а також його зберігання; експлуатація котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу Кв-Т'2р200, інвентарний номер №214106, який працює на вугіллі; проведення вантажно-розвантажувальних робіт вугіллям в топкової (завантаження вугілля в котел) під вентиляційним каналом поз. ВЕ 1,2; проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі шлаку паливного, а також його зберігання, що експлуатується при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого статтею 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судових витрат на користь позивача не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 194, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області (код ЄДРПОУ 37991372, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 93) до Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати до Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у, вигляді зобов`язання тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації об`єктів та технологічного обладнання пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря:
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі вугілля (вугілля різної фракції), а також його зберігання;
- експлуатація котла водогрійного твердопаливного тривалого горіння типу Кв-Т2р-200, інвентарний номер №214106, який працює на вугіллі;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт вугіллям в топкової (завантаження вугілля в котел) під вентиляційним каналом поз. ВЕ 1,2;
- проведення вантажно-розвантажувальних робіт на відкритому складі шлаку паливного, а також його зберігання, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Рішення суду, відповідно до частин першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.В. Тихонов