Рішення № 100308409, 13.10.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
360/3849/21
Номер документу
100308409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3849/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Лисичанський желатиновий завод” до Державної служби з безпеки та транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Лисичанський желатиновий завод” (далі – ТОВ “Лисичанський желатиновий завод”, позивач) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека, відповідач), в якій просив суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12.07.2021 № 222748.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем отримано копію постанови Укртрансбезпека від 12.07.2021 № 222748, якою на ТОВ “Лисичанський желатиновий завод”, відповідно до абзацу 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транпорт» накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 гривень.

Вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки відповідачем всупереч Правилам проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, проведено вимірювання поосьових навантажень та маси вантажного транспорту марки «DAF», державний номерний знак НОМЕР_1 .

14/09/2021 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 30800/2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просили у задоволенні позову відмовити з підстав правомірності прийняття Укртрансбезпекою оскаржуваної постанови (арк. спр. 42-44).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26/07/2021 позов залишено без руху (арк. спр. 26-27).

Ухвалою суду від 17.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (арк. спр. 36-37).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що 03.06.2021 посадовими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведена перевірка транспортного засобу марки «DAF», державний номерний знак НОМЕР_1 , за наслідками якої складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (арк. спр. 49).

Дослідженням змісту вказаного акту перевірки, судом встановлено, що відповідачем у встановлено: нормативно допустима маса, тонн: 11 тонн, фактична – 12,20 тонн (арк. спр. 49).

12.07.2021 управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову № 222748, якою на ТОВ “Лисичанський желатиновий завод” відповідно до абзацу 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транпорт» накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 гривень (арк. спр. 50).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України " Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (в редакції на час проведення перевірки) (далі-Закон № 2344-ІІІ), Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Мінстрів України від 08.11.2006 №1567, наказ Міністерства інфраструктури України “Про затвердження вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування” від 28.07.2016 № 255, постанова Кабінету Міністрів України “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами” від 01.01.2001 № 30, постанова Кабінету Міністрів України “Про Правила дорожнього руху” від 10.10.2001 № 1306.

Відповідно до пунктів 3 та 5 розділу ІІ наказу Міністерства інфраструктури України “Про затвердження вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування” від 28.07.2016 № 2553 (далі - Наказ № 255) пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати:1) позначення відповідними тимчасовими дорожніми знаками; 2) рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом ? 3 проміле; 3) тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без деформацій дорожнього одягу; 4) ширину не менше ніж 7,0 м.

Пересувний пункт повинен бути укомплектований таким технічним обладнанням: 1) спеціалізований транспортний засіб; 2) комплект пересувних автомобільних ваг для осьового зважування транспортних засобів у русі, до складу якого входять дві вагові платформи, ваговий індикатор у футлярі та чотири вирівнювальні доріжки; 3) рулетка стрічкова, рейка телескопічна завдовжки 6 м для вимірювань параметрів висоти транспортних засобів, рулетка електронна в комплекті зі світловідбивачем; 4) комп`ютерна техніка; 5) акумулятор для резервного електроживлення; 6) бензиновий (дизельний) електрогенератор; 7) засоби зв`язку; 8) свідоцтво про повірку ваг та свідоцтво про державну метрологічну атестацію; 9) платіжний термінал для розрахунку електронним платіжним засобом.

Пунктом 9 даного наказу визначено, що вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування у русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу з похибкою не більше ніж 2 % та дискретністю вимірювання в межах технічних характеристик вагового обладнання, визначених виробником.

Пунктами 3 та 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами” від 01.01.2001 № 30 (далі – Постанова №30) визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Згідно пунктів 22.1-22.4 постанови Кабінету Міністрів України “Про Правила дорожнього руху” від 10.10.2001 № 1306 (далі – Постанова № 1306) маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Водій перед початком руху зобов`язаний перевірити надійність розташування і кріплення вантажу, а під час руху - контролювати це, щоб запобігти його падінню, волочінню, травмуванню супроводжуючих осіб чи створенню перешкод для руху.

Перевезення вантажу дозволяється за умови, що він:

а) не наражає на небезпеку учасників дорожнього руху;

б) не порушує стійкості транспортного засобу і не утруднює керування ним;

в) не обмежує водієві оглядовості;

г) не закриває зовнішніх світлових приладів, світлоповертачів, номерних і розпізнавальних знаків, а також не перешкоджає сприйманню сигналів, що подаються рукою;

ґ) не створює шуму, не піднімає пилу та не забруднює проїзну частину і навколишнє середовище.

Вантаж, що виступає за габарити транспортного засобу спереду або ззаду більш як на 1 м, а за шириною перевищує 0,4 м від зовнішнього краю переднього або заднього габаритного ліхтаря, повинен бути позначений відповідно до вимог підпункту "з" пункту 30.3 цих Правил.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу четвертого статті 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Згідно статті 48 Закону № 2344 документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:

для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;

для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Відповідно до абзацу 14 частини першої статті 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивачем до матеріалів справи в обґрунтування факту відсутності перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу надано копії чеків від 03.06.2021, дослідженням яких встановлено, що контроль зважування транспортного засобу марки «DAF», державний номерний знак НОМЕР_1 здійснювався неоднаразово та після кожного зваження транспортного засобу показник ваги змінювався.

Таким чином, показники контролю зважування вказаного вище транспортного засобу при кожному зважуванні не мають однакового висновку як результату зважування.

При цьому, відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів в підтвердження перевищення позивачем встановлених законодавством габаритно-вагових норм транспортного засобу.

Оскільки позивачем до матеріалів справи надані докази в підтвердження змінення показників контролю зважування транспортного засобу марки “«DAF», державний номерний знак НОМЕР_1 , які при кожному зважуванні не мають однакового висновку як результату зважування, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведений факт порушення позивачем перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при контролі зважування, у зв`язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими. Відтак позов слід задовольнити у повному обсязі.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було сплачено судовий збір у загальному розмірі 2270,00 гривень, що підтверджується платіжним дорученням від 20.07.2021 № 3356 (арк. спр. 6).

Оскільки позовні вимоги задоволено, суд дійшов висновку про стягнення з Державної служби України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2270,00 гривень.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю “Лисичанський желатиновий завод” (Луганська область, місто Лисичанськ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код: 39816845, місцезнаходження: місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 12 липня 2021 року № 222748 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 12 липня 2021 року № 222748 про застосування адміністративно-господарського штрафу до товариства з обмеженою відповідальністю “Лисичанський желатиновий завод” у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Лисичанський желатиновий завод” (Луганська область, місто Лисичанськ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код: 39816845, місцезнаходження: місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Є.О. Кисельова