
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5075/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до колективного підприємства «Будівельне управління №3» про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
17 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі ГУ ДПС у Луганській області або позивач) до колективного підприємства «Будівельне управління №3» (далі КП "Будівельне управдіння №3" або відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з Колективного підприємства «Будівельне управління №3» кошти за податковим боргом у загальній сумі 79 117,89 гривень, а саме: з земельного податку з юридичних осіб в загальній сумі 76270,33 грн основного платежу з рахунків платника податків у банках обслуговуючих боржника в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок UA848999980334179811000012497, код платежу 18010500, отримувач ГУК у Луг.обл./МТГ м.Рубіж/18010500, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в загальній сумі 2847,56 грн основного платежу, з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок № UA798999980314060513000012497, код платежу 18010400, отримувач ГУК у Луг.обл./МТГ м. Рубіж/18010400, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання у справі призначено на 13 жовтня 2021 року.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув у судове засідання, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, на адресу суду повернувся конверт з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою», в якому відповідачу, за його юридичною адресою, було надіслано ухвалу про відкриття провадження та повістку про виклик до суду на 13.10.2021.
Відповідно до пункту 4 частини шостої статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Згідно з частиною одинадцятою статті 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов такого.
Колективне підприємство «Будівельне управління № 3» (код ЄДРПОУ 24845334, місцезнаходження: 93000, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Володимирська, 36Б) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 29.03.2000, перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області Рубіжанська ДПІ (м. Рубіжне), як платник податків та зборів з 06 квітня 2000 року та має власні відкриті банківські рахунки (а.с.6,7,10).
Відповідно до інформації про наявність податкового боргу, розрахунку позовних вимог, розрахунку суми недоїмки, інтегрованої картки станом на 07.09.2021 за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 79 117 грн 89 коп, а саме: з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 76 270,33 грн та з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у сумі 2847,56 грн (а.с.9,11-16,21-23).
Податковий борг з земельного податку у сумі 76270,33 грн виник на підставі самостійно поданих відповідачем податкових звітних декларацій від 08.02.2018 № 3156 за серпень-грудень 2018 року на суму 22432,45 грн з щомісячними нарахуваннями в розмірі 4486,49 грн та від 12.02.2019 № 3201 за 2019 рік на суму 53837,88 грн з щомісячними нарахуваннями в розмірі 4486,49 грн (а.с.17-20).
Податковий борг з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у сумі 2847,56 грн виник на підставі самостійно поданих відповідачем податкових звітних декларацій від 19.02.2018 № 3511 за ІІІ-ІV квартали 2018 року на суму 876,90 грн з щоквартальними нарахуваннями в розмірі 438,45 грн та від 12.02.2019 № 3199 за І-ІV квартали 2019 року на суму 1970,66 грн з щоквартальними нарахуваннями в розмірі 492,67 грн, за IV квартал в розмірі 492,65 грн (а.с.24,25).
Контролюючим органом, з метою погашення податкового боргу, відповідно до статті 59 ПК України, було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 15.01.2015 № 5-25, яка в день винесення вручена представнику підприємства (а.с.8).
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України) передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Стаття 36 ПК України передбачає, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податків обчислити, задекларувати та сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим кодексом або законами з питань митної справи.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1 статті 49 ПК України).
Пунктом 49.2 цієї статті Кодексу передбачено, що платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Частина перша статті 96 Земельного кодексу України наголошує на тому, що землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до пункту 285.1 статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
Згідно пункту 287.4 статті 287 ПК України податкове зобов`язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з підпунктом 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до підпункту 266.7.5 пункту 266.7 статті 266 ПК України платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об`єкта/об`єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Відповідно до статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Пунктом 60.6 статті 60 ПК України передбачено, якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане повідомлення - рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення - рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
У відповідності до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Отже, враховуючи, що податковий борг відповідачем не сплачено, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 189, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до колективного підприємства «Будівельне управління №3» про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути з Колективного підприємства «Будівельне управління №3» кошти за податковим боргом у загальній сумі 79117,89 грн (сімдесят дев`ять тисяч сто сімнадцять гривень 89 коп), а саме: з земельного податку з юридичних осіб в загальній сумі 76270,33 грн (сімдесят шість тисяч двісті сімдесят гривень 33 коп) основного платежу з рахунків платника податків у банках обслуговуючих боржника в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок UA848999980334179811000012497, код платежу 18010500, отримувач ГУК у Луг.обл./МТГ м.Рубіж/18010500, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки в загальній сумі 2847,56 гривень (дві тисячі вісімсот сорок сім гривень 56 коп) основного платежу, з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок № UA798999980314060513000012497, код платежу 18010400, отримувач ГУК у Луг.обл./МТГ м. Рубіж/18010400, ОКПО 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя К.Є. Петросян