
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2021 року Справа № 280/7515/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Призовної комісії Комунарського району міста Запоріжжя (69083, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А)
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Призовної комісії Комунарського району міста Запоріжжя (далі- відповідач) в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Призовної комісії Комунарського району міста Запоріжжя від 31.07.2020 про придатність ОСОБА_1 до проходження військової служби за станом здоров`я визначеного за ст. 67Б гр.1 наказу Міністерства оборони України №402;
зобов`язати Призовну комісію Комунарського району міста Запоріжжя визнати ОСОБА_1 (відповідно до пункту «а» статті 67 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженогоНаказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402) - непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно витягу з книги протоколів засідань призовної комісії № 26 від 31.07.2020 рішенням призовної комісії позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст.67 Б гр.І Наказу МО України № 402 від 2008 року. В свою чергу, позивач не погоджується з рішенням відповідача та вважає, що ОСОБА_1 (відповідно до пункту «а» статті 67 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402) слід визнати непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. З урахуванням викладеного, просить позов задовольнити.
Комунарський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки позовні вимоги не визнав, у письмовому відзиві від 21.01.2021 вх. №4015 посилається на те, що ОСОБА_1 у липні 2020 року проходив військово-лікарську комісію як призовник, за результатами якої лікарем- членом призовної комісії поставлений діагноз «АРСС, Гідронефроз ліворуч ІІІ-ІV ст., Хронічний пієлонефрит. Стан після пластики: ПУС лівої нирки». Вказує, що діагноз позивача відповідає статті 67 Б графи І Розкладу хвороб згідно з поясненням щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2 до наказу МОУ № 402) та на підставі чого ОСОБА_1 був визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час. З огляду на викладене, просить у задоволенні позову відмовити.
Призовна комісія Комунарського району міста Запоріжжя відзив на позовну заяву не надала.
Ухвалою суду від 26.10.2020 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
Ухвалою суду від 02.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено судове засідання на 28.12.2020.
Протокольною ухвалою суду від 28.12.2020 здійснено заміну Комунарського районного військового комісаріату на Комунарський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та відкладено судове засідання до 26.01.2021.
Протокольною ухвалою суду від 26.01.2021 ухвалено про перехід до загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання на 10.02.2021.
Ухвалою суду від 10.02.2021 прийнято до розгляду уточнену позовну заяву ОСОБА_1 . Замінено первинного відповідача Комунарський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69083, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А, код ЄДРПОУ 09852727) на належного - Призовну комісію Комунарського району міста Запоріжжя (69083, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А).
Ухвалою суду від 10.03.2021 призначено у справі №280/7515/20 судово-медичну експертизу, проведення якої доручено Комунальній установі «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» Запорізької обласної ради (69068, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 30; код ЄДРПОУ 02005177). Провадження у справі зупинено до закінчення судово-медичної експертизи та надходження її висновку до Запорізького окружного адміністративного суду.
Ухвалами суду від 14.09.2021 провадження у справі поновлено, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 11.10.2021.
14.09.2021 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув.
За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Протоколом № 26 від 31.07.2020 гр. ОСОБА_1 рішенням призовної комісії згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силаї України визаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 67б Гр.І Наказу МОУ № 402 від 2008 року. Згідно абз.1 ч. 1 ст. 18 та абз. 2-8 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» звільнений від призову на строкову військову службу та взятий на військовий облік військовозобов`язаних.
Вважаючи протиправним рішення Призовної комісії Комунарського району міста Запоріжжя від 31.07.2020 про придатність ОСОБА_1 до проходження військової служби за станом здоров`я визначеного за ст. 67Б гр.1 наказу Міністерства оборони України №402 та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-XII.
Частиною третьою статті 1 вказаного Закону передбачено, що військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
За приписами пункту 1 частини першої статті 18 цього Закону від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, які визнані за станом здоров`я непридатними до військової служби в мирний час.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії у такому складі: голова комісії - заступник голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради); члени комісії: районний (міський) військовий комісар; заступник керівника районного (міського) органу управління освітою; заступник начальника районного (міського) органу Національної поліції; лікар, який організовує роботу медичного персоналу щодо медичного огляду призовників; психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста); представники Збройних Сил України та інших військових формувань, громадських організацій, підприємств, установ і організацій за попереднім узгодженням з головою комісії; секретар комісії.
Частиною третьою статті 16 указаного Закону передбачено, що на районні (міські) призовні комісії покладається, зокрема, організація медичного огляду призовників та призов громадян України на строкову військову службу з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні.
Рішення призовної комісії може бути оскаржено громадянином України до призовної комісії вищого рівня або до суду в порядку, передбаченому законом (частина п`ята статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу").
Для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) призовних комісій в Автономній Республіці Крим, областях та місті Києві утворюються відповідно призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні та Київська міська призовні комісії (частина шоста указаної статті).
За частиною сьомою зазначеної норми, на призовну комісію Автономної Республіки Крим, обласні та Київську міську призовні комісії покладається, зокрема: організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями з питань приписки або районними (міськими) призовними комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки або районних (міських) призовних комісій, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини; перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від призову на строкову військову службу; розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) призовних комісій.
Призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні, Київська міська призовні комісії мають право переглядати та змінювати рішення відповідних районних (міських) призовних комісій та рішень районних (міських) комісій з питань приписки стосовно громадян України, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров`я (частина восьма статті 16 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу").
Частиною дванадцятою статті 2 указаного Закону передбачено, що громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд.
Пунктом 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року №352 "Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом" передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім`ї районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, зокрема, про:
- придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з призначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших військових формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину;
- тимчасову непридатність до військової служби і надання відстрочки за станом здоров`я;
- надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу";
- направлення до лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання (перебування) громадян, яких визнано тимчасово непридатними до військової служби;
- внесення на розгляд призовної комісії вищого рівня клопотань щодо надання громадянам відстрочок від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Відповідно до пункту 1.1 Розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно пункту 1.2 Розділу І цього Положення військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; визначення ступеня придатності до військової служби.
Пунктом 2.1 Розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - «ЛЛК»)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
За підпунктом 2.6.1 пункту 2.6 Розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК військових комісаріатів.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей (підпункт 2.6.2 пункту 2.6 указаного Положення).
Відповідно до підпункту 2.10.1 пункту 2.10 Розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті.
Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК.
Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні МОЗ України, головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату.
ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення (підпункт 2.10.2 пункту 2.10 Розділу І).
Згідно підпункту 2.10.5 пункту 2.10 Розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у порядку контролю на ВЛК військового комісаріату Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу I цього Положення.
Крім того, на Центральну військово-лікарську комісію (далі - «ЦВЛК») покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи (пункт 2.3.3 Розділу І вказаного Положення).
Пунктом 1.1 Розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
За пунктом 1.2 Розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - «ТДВ») (додаток 3).
Відповідно до пункту 1.4 Розділу ІІ вказаного Положення медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Так, відповідно до таблиці медичний огляд громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу здійснюється лікарями, які залучаються з лікувально-профілактичних закладів. Графа Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд - I, ТДВ "А".
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Розділу ІІ цього ж Положення організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.
Медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров`я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Безпосередньо керує роботою медичного персоналу, що залучається для медичного огляду призовників, лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який призначається з числа найбільш кваліфікованих лікарів-спеціалістів та має необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи.
Військові комісаріати до початку приймання допризовників на військовий облік та призову запитують, зокрема, з поліклінік за місцем проживання допризовників - медичні картки амбулаторного хворого (облікова форма Міністерства охорони здоров`я України №025) з вкладними листами до них (облікова форма Міністерства охорони здоров`я України №025/о), медичні характеристики на допризовників від лікаря-педіатра дільничного, на призовників, яким більше 18 років, від лікаря дільничного, списки осіб призовного віку, які перебувають на диспансерному обліку у психіатра, нарколога, венеролога, фтизіатра, невропатолога, алерголога, інших спеціалістів (пункт 2.4 Розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України).
Відповідно до пункту 2.6 Розділу ІІ вказаного Положення оцінка стану здоров`я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з графою I Розкладу хвороб та графами 1 - 11 ТДВ "А".
Згідно з пунктами 2.7, 2.8 Розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров`я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті - у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар - член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норми, що обмежують придатність за родами військ або визначають їх тимчасово непридатними та непридатними до строкової військової служби, оформлюється Висновок лікаря. Висновок підписується лікарем з обов`язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до строкової військової служби, обмеженням за родами військ у відповідності з ТДВ "А" та лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки).
За приписами пункту 2.9 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України лікар виносить одну з таких постанов:
а) придатний до військової служби за графами ТДВ "А" 1-11;
б) тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до ___ (указати дату);
в) підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний медичний огляд;
г) непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час;
ґ) непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Результати медичного огляду заносяться в книгу протоколів засідань призовної комісії (комісії з питань приписки). Карта медичного огляду та висновки лікарів підшиваються в особову справу призовника як додаток до облікової карти (пункт 2.10 розділу ІІ зазначеного Положення).
Відповідно до пункту 2.11 Розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України рішення про тимчасову непридатність приймається на термін, необхідний для повного відновлення функцій органів та систем організму, але не більше одного року, з наступним переоглядом для вирішення питання про придатність до військової служби. Після закінчення року, якщо захворювання не вилікувано, приймається остаточне рішення. Контроль та організація своєчасного проведення переогляду покладається на районний (міський) військовий комісаріат.
Допризовники під час приписки до призовних дільниць та призовники під час призову на строкову військову службу, у яких виявлені захворювання або фізичні недоліки (вади) необоротного характеру (невиліковні), визнаються непридатними до військової служби. Рішення про тимчасову непридатність та потребу в лікуванні в цьому випадку не приймається.
Згідно з пунктом 2.12 Розділу ІІ цього Положення у разі коли лікарям важко визначити стан здоров`я призовника, його направляють на амбулаторне або стаціонарне обстеження в лікувально-профілактичний заклад, про що лікарем або лікарем - членом призовної комісії (комісії з питань приписки) робиться відповідний запис в додатковому аркуші до облікової карти призовника, на збірному пункті - у картці амбулаторного обстеження та медичного огляду, на зворотному боці із зазначенням об`єктивних причин направлення, куди направляється, попереднього діагнозу. При цьому призовнику видається направлення, у якому вказується попередній діагноз та що необхідно уточнити при обстеженні для прийняття рішення. Направлення підписує лікар, який призначив обстеження, і лікар - член призовної комісії (комісії з питань приписки), який проводить контроль за об`єктивністю і доцільністю призначеного обстеження.
Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров`я (додаток 10), який підписується головним лікарем лікувально-профілактичного закладу. Акт подається у військовий комісаріат на розгляд призовної комісії (комісії з питань приписки).
У спірних питаннях, пов`язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об`єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.
За приписами пунктів 20.1, 20.2 Розділу ІІ постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог Положення. Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Водночас позивач, не звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача і не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби.
Аналогічна правова позиція щодо вказаних прав позивача викладена у постановах Верховного Суду від 7 грудня 2018 року у справі №819/630/17 і від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18.
В свою чергу, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі повноважень суду.
У зв`язку із чим, за клопотанням позивача у справі була призначена судово-медична експертиза, проведення якої доручено КУ «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» Запорізької обласної ради.
На вирішення експерта (експертів) судом поставлені наступні запитання:
1. Чи наявні у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , хвороби (захворювання), описані статтею 67 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, викладених у Додатку №1 до Положення про військово -лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402) та статті 67 Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, викладених у Додатку №2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402?
2. До якого пункту статті 67 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, викладених у Додатку №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 з урахуванням приписів статті 67 Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, викладених у Додатку №2 до Положення про військово- лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 відносяться хвороби (захворювання) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлені експертизою?
У висновку експерта № 797/к від 02.08.2021 визначено, що у ОСОБА_1 виявлені захворювання: Аномалія розвитку сечовидільної системи: гідронефроз лівої нирки 3-4ст. (оперований 19.09.2019 люмботомія, пластика пієлоуретрального анастамозу); ниркова недостатність ІІІ стадія. Опущення правої нирки І стадії. Хронічний пієлонефрит, стадія ремісії.
За виявлених хвороб комісія дійшла висновку, що захворювання відносяться до пункту «б» статті 67 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, викладених у додатку № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 з урахуванням приписів статті 67 Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, викладених у Додатку № 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402.
Отже, проведеною експертизою підтверджено обгрунтованість рішення відповідача, оформлене Протоколом № 26 від 31.07.2020, про визання гр. ОСОБА_1 непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 67б Гр.І Наказу МОУ № 402 від 2008 року.
Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки оскаржуване рішення відповідача винесене ним на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Статтею 132 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Призовної комісії Комунарського району міста Запоріжжя (69083, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.10.2021.
Суддя Л.Я. Максименко