Ухвала суду № 100307640, 13.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
260/5249/21
Номер документу
100307640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

13 жовтня 2021 рокум. Ужгород№ 260/5249/21

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації , яким просить: 1.Адміністративний позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 , до Управління соціального захисту населення Берегівської РДА Закарпатської області інд. 90202, Закарпатська область, м. Берегово, вул. Мукачівська 3, код ЄДРПОУ 0319293 про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю. 2.Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Берегівської РДА Закарпатської області Інд. 90202, Закарпатська область, м. Берегово, вул. Мукачівська З, код ЄДРПОУ 0319293 щодо не проведення виплати ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу з 2015 р. до 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій виходячи з недооплаченої грошової допомоги. 3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Берегівської РДА Закарпатської області інд. 90202, Закарпатська область, м. Берегово, вул. Мукачівська 3, код ЄДРПОУ 03192939 провести перерахунок та виплату, щорічну разову грошову допомогу з 2015 року до 5 травня 2020 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає АДРЕСА_1 ІПН № НОМЕР_1 , як учаснику бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік", з урахуванням раніше виплачених сум. 4. Розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження. 5. Поновити строк звернення до суду. б. Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 пункту 13 Закону України "Про судовий збір".

Разом з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, оскільки такий пропущений з поважних причин.

Так зазначає, що 13 січня 2021 року Велика палата Верховного Суду розглянувши зразкову справу №440/2722/20, винесла постанову, у якій навела правовий висновок про те, що розмір разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 05 травня 2020 року становить п`ять мінімальних пенсій за віком. Отже, лише після появи такої постанови Великої Палати Верховного Суду, тобто лише після 13.01.2021р., Позивачеві достеменно стало відомо про наявність у нього права на отримання разової грошової допомоги учасникам бойових дій саме у розмірі п`ять мінімальних пенсій за віком до 05 травня 2020 року . У зв`язку з цим Позивач і звернувся до Відповідача із відповідною заявою про здійснення виплати йому разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком . У відповідь на цю заяву Відповідач листом від 03.09.2021 року №01-04/846 повідомив про відсутність правових підстав у здійсненні такої доплати, тобто фактично відмовив у ній. Таким чином, лише після отримання даного листа Позивач зазначає, що дізнався про відмову Відповідача здійснити йому доплату разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 05 травня 2020 року, виходячи з розміру такої допомоги у 5 мінімальних пенсій за віком, а відтак і про порушення Відповідачем його права на отримання цієї доплати.

Крім того зазначає, що з 19 грудня 2020 р, до 31 серпня 2021 р. на території України карантин, продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. N 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, З 29,338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Надавши оцінку вищезазначеним аргументам, суд дійшов висновку, що підстави наведені у заяві про поновлення строку звернення до суду неповажні .

Відповідно до статті 171 ч.1 ч.3 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу. Розглянувши поданий адміністративний позов, суд вважає за необхідне залишити такий без руху з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом оскарження у цій справі є серед іншого дії щодо нарахування та виплати не в повній мірі щорічної грошової допомоги з 2015 року до 5 травня 2020 року та зобов`язання виплатити повний розмір щорічно, грошової допомоги до 5 травня з цей період.

Суд зазначає, що спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про порушення своїх прав позивач міг дізнатись при отриманні щорічної допомоги до 5 травня в день виплати починаючи з 2015 року.

Відповідно до частини четвертої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Так, 30 вересня відповідного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована, а перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання протиправними дій щодо не нарахування щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» слід обраховувати з 30 вересня відповідного року.

Проте, до суду з даним позовом позивач звернувся 04.10.2021 року , тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.

Суд акцентує увагу на змісті постанови ВС від 31.03.2021 р. у справі 240/12017/19, у якій Суд відступив від висновків, викладених, зокрема у постановах від 29.10.2020 у справі №816/197/18 (касаційне провадження №К/9901/50050/18), від 20.10.2020 у справі №640/14865/16-а (касаційне провадження № К/9901/36805/18), від 25.02.2021 у справі № 822/1928/18 (касаційне провадження № К/9901/1313/18) щодо застосування строку звернення до суду.

У даній постанові ВС вказав, що:

- для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

У відповідності до вимог частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Позивач при обґрунтуванні поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачем зазначено про постанову Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України корона вірусу (COVID-19) від 11 березня 2020 року № 211, згідно якої з 12 березня 2020 року на усій території України установлено карантин.

Крім того, покликався на пункт 3 розділу VI Прикінцеві положення КАС України, згідно якого, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 вказаного Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

На підставі наведеного позивачем зазначено, що право на звернення до суду продовжено на час дії карантину, який діє і на даний час. При цьому, робота державних органів, органів місцевого самоврядування та виконання їх функцій не припинена.

Позивачем жодним чином не обґрунтовано та не надано доказів, яким чином запровадження карантинних заходів унеможливили звернення до суду з позовом у строк .

Суд вважає за необхідне зауважити, що сам факт існування певних карантинних обмежень не може вважатися поважною причиною пропуску строку звернення до суду, якщо такі обмеження об`єктивно не перешкоджали, зокрема у спірному випадку, позивачеві реалізувати своє право на звернення до суду у строки встановлені КАС України. Судом наголошується, для того щоб зазначені позивачем обставини були поважними, необхідним є щоб такі карантинні обмеження реально перешкоджали позивачеві, який є державним органом , реалізувати своє процесуальне право у тому числі й через засоби електронних комунікацій (електронна пошта, тощо).

Інших доказів поважності пропуску строку звернення до суду позивачем не надано.

Так, позивач був обізнаний із оспорюваними діями відповідача та не був позбавлений можливості подати обґрунтований позов до суду в межах строків, встановлених чинним законодавством України, внаслідок чого позов підлягає залишенню без руху.

Згідно із ч.1. ст.123 КАСУ, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Вказані недоліки позивач може усунути у 10-денний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для його поновлення та доказів поважності причин його пропуску.

На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 169, 243, 248 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації про визнання протиправними рішення і бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.

2.Надати позивачу 10-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя З.Б.Плеханова