Рішення № 100307122, 13.10.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
200/10762/21
Номер документу
100307122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2021 р. Справа№200/10762/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Череповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання внести зміни до наказу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання внести зміни до наказу, в якій просив:

визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області по виданню наказу від 22.02.2021 № 129 о/с «По особовому складу», які полягають у оформленні його не у відповідності до вимог п. 10 Розділу 111 «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 № 1235, а саме: невикладення у ньому стажу служби в поліції та вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) та не зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30,04.2018 року, та скасувати наказ від 22.02.2021 № 129 о/с «По особовому складу» в частині розрахунку вислуги років.

зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Донецькій області внести зміни до Наказу Головного Управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 року № 129 о\с «По особовому складу», шляхом оформлення його відповідно до вимог н. 10 Розділу III «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 № 1235, а саме: викладення у ньому наступного:

стажу служби в поліції.

вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, період безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.1 1.2015 року по 30.04.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 18.03.2021 року він звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, у якому просив: визнати протиправним та скасувати Наказ Головного Управління Національної поліції в Донецькій області № 129 о\с «По особовому складу» від 22.02.2021 року про звільнення позивача з лав Національної поліції з посади старшого Інспектора-чергового сектору реагування патрульної поліції № 2 Покровського ВП ГУНП в Донецькій області з 20 травня 2020 року наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 20.05.2020 № 204 о\с. Поновити на посаді старшого інспектора-чергового чергової частини сектору моніторингу Покровського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Донецькій області в спеціальному званні «капітан поліції». Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.04.2021 року у справі № 200/3080/21-а у задоволенні позову було відмовлено. 05.07.2021 року позивачем було направлено на адресу ГУ НП в Донецькій області заяву про внесення змін у Наказ ГУНП в Донецькій області №129 о/с у зв`язку з невідповідністю вимогам «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції». 06.08.2021року позивач отримав копію наказу № 429 о/с від 20.07.2021 року, яким внесено доповнення до пункту 2 Головного управління Національної поліції в Донецькій області під 22.02.2021 року № 129 о\с та викладено у наступній редакції: «вважати капітану поліції ОСОБА_1 невикористану відпустку ( з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року ) у кількості 10 діб». Таким чином відповідачем було задоволено заяву позивача частково, а саме не внесено до наказу стажу служби в поліції, вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, період безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.1 1.2015 року по 30.04.2018 року. Позивач вважає, що Наказ Головного Управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 року № 129 о/с «По особовому складу» є протиправним та підлягає внесенню до нього відповідних змін.

Ухвалою суду від 28.08.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

08.09.2021 року на адресу суду надано уточнену позовну заяву з усуненням недоліків зазначених в ухвалі суду від 28.08.2021 року.

Ухвалою суду від 13.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання внести зміни до наказу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.10.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що пунктом 10 розділу III Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України від 23.11.2016 № 1235 зазначено, що у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати. Відповідно до частини 2 етапі 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 в період його залучення до складу сил та засобів АТО та ООС перебував на лікарняних та у відпустках і безпосередньої участі у здійсненні відповідних заходів не приймав, позивач вважає, що працівниками ГУНП в області правомірно здійснено розрахунок вислуги років з відрахуванням періодів знаходження на лікарняному та відпустках.

За приписами ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч.3 ст.263 КАС України, у справах даної категорії, заявами по суті справи є позов та відзив, відповідно до ч.4 ст.159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 є громадянином України.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.

Згідно довідки від 29.03.2021р. №1628/05/12.2021, ОСОБА_1 в період з 01.05.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 дійсно брав участь в антитерористичній операції забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Згідно Наказу №129 о/с від 22.02.2021 року вважати звільненим з лав Національної поліції капітана поліції ОСОБА_1 (0123843), старшого інспектора-чергового сектору реагування патрульної поліції № 2 Покровського відділу поліції з 20 травня 2020 року наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 20.05.2020 № 204 о/с. Вважати вислугу років станом на 20 травня 2021) року (з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року) у календарному обчисленні - 15 років 10 місяців 02 дні, у пільговому обчисленні 23 роки 08 місяців 25 днів. Інформації стосовно стажу наказ не містить.

Згідно Наказу №429 о/с від 30.07.2021р. внесено доповнення до пункту 3 наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 № 129 о/с: вважати капітану поліції ОСОБА_1 невикористану відпустку (з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року) у кількості 10 діб.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 17-1 Закону № 2262 визначено, що Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. «а» п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Відповідно до Розділу ІІІ «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235, видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, а також закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.

Перелік документів з питань проходження служби визначається згідно з Переліком документів з питань проходження служби, затвердженим наказом МВС України від 23 листопада 2016 року № 1235 (далі - Перелік).

У разі необхідності для підготовки наказів можуть витребовуватися документи з певних питань проходження служби в поліції, передбачені чинним законодавством України.

Відповідно до п. 10 Розділу ІІІ «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.

Крім того, зазначається інформація щодо необхідності виплати грошової компенсації за кількість діб невикористаних відпусток за фактично відпрацьований час у році звільнення або відрахування з грошового забезпечення коштів за кількість діб відпусток за час невідпрацьованої частини календарного року.

Так, відповідач у спірному наказі від 22.02.2021 року, поряд з іншим зазначив, що позивача треба вважати звільненим з лав Національної поліції з 20 травня 2020 року наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 20.05.2020 року № 204 о\с.

В наказі від 22.02.2021 року № 129 о/с також зазначено про фактично відпрацьований час після поновлення на службі за рішенням суду з 19.10.2020 року по 22.02.2021 року.

Також згідно Наказу №429 о/с від 30.07.2021р. внесено доповнення до пункту 3 наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 № 129 о/е: вважати капітану поліції ОСОБА_1 невикористану відпустку (з урахуванням фактично відпрацьованого часу після поновлення на службі за рішенням суду з 19 жовтня 2020 року до 22 лютого 2021 року) у кількості 10 діб.

Суд погоджується з позивачем, що у наказі від 22.02.2021 року № 129 о/с відсутня інформація щодо стажу служби в поліції, вислуги років для призначення пенсі (у тому числі на пільгових умовах) та не зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі у АТО з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30.04.2018 року.

Згідно з ст. 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» до складу суб`єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом у межах своєї компетенції входить Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція.

Статтею 5 цього Закону Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією організовує боротьбу з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, вчинених з терористичною метою, розслідування яких віднесене законодавством України до компетенції Національної поліції; надає Антитерористичному центру при Службі безпеки України необхідні сили і засоби; забезпечує їх ефективне використання під час проведення антитерористичних операцій.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці участь у бойових діях, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Згідно тверджень відповідача ОСОБА_1 перебував на лікарняних та у відпустках у період участі в антитерористичній операції. Дана обставина доказами не підтверджується.

Як встановлено судом, згідно довідки від 29.03.2021р. №1628/05/12.2021, ОСОБА_1 в період з 01.05.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018 дійсно брав участь в антитерористичній операції.

Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не зараховано до стажу служби періодів без посередньої участи в АТО з 01.05.2015 по 06.11.2015 та з 07.11.2015 по 30.04.2018.

Частиною 1 ст. 1 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина перша статті 6 КАС України).

Частинами першою, другою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з вищевикладеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до квитанції №49 від 19.08.2021 року позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Відповідно до ч.1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 908,00 грн. понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр.-т Нахімова, 86, ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправними дій, зобов`язання внести зміни до наказу,-– задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області по виданню наказу від 22.02.2021 № 129 о/с «По особовому складу», які полягають у оформленні його не у відповідності до вимог п. 10 Розділу 111 «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 № 1235, а саме: невикладення у ньому стажу служби в поліції та вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) та не зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періодів безпосередньої участі у АТО ОСОБА_1 з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.11.2015 року по 30,04.2018 року, та скасувати наказ від 22.02.2021 № 129 о/с «По особовому складу» в частині розрахунку вислуги років.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Донецькій області внести зміни до Наказу Головного Управління Національної поліції в Донецькій області від 22.02.2021 року № 129 о\с «По особовому складу», шляхом оформлення його відповідно до вимог н. 10 Розділу III «Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.1 1.2016 № 1235, а саме: викладення у ньому наступного:

стажу служби в поліції;

вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в розрахунку один місяць служби за три місяці, періоду безпосередньої участі у АТО ОСОБА_1 з 01.02.2015 року по 06.11.2015 року та з 07.1 1.2015 року по 30.04.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Національної поліції в Донецькій області (87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр.-т Нахімова, 86, ЄДРПОУ 40109058) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.В. Череповський