
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2021 р. Справа№200/6114/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Голошивця І.О., секретаря судового засідання – Шташаліс О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «ПЕРСПЕКТИВА» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови від 20.04.2021 №147899.
Фермерське господарство «ПЕРСПЕКТИВА» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови від 20.04.2021 №147899.
В обґрунтування позовних вимог, разом з уточненнями зазначено, що у квітні 2021 року власником ФГ «ПЕРСПЕКТИВА» було отримано від Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки постанову за №177899 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.04.2021 та повідомлення з реквізитами для сплати штрафу у сумі 8500,00 грн. Постанову №177899 від 20.04.2021 позивач вважає протиправною, оскільки позивачу не було відомо про складання відповідачем акту № 268034 від 11.03.2021 про який зазначається у вищезазначеній постанові. Представника ФГ «ПЕРСПЕКТИВА» не викликали для розгляду будь-якої справи про порушення, а тому вказані дії свідчать про грубе порушення Закону. Таким чином, відповідачем було незаконно накладено на позивача адміністративно-господарський штраф.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що діючим законодавством Укртрансбезпеці та її територіальним органам надані повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов`язкових до виконання. Транспортний засіб марки SCANIA реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричіпом KRONE реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 зупинено відповідно до п. 3, 4 Порядку №422. Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тягач належить позивачу. За результатом габаритно-вагового контролю транспортного засобу встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричепом перевищило норми для даного типу транспортного засобу. Зважаючи на відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, виданий компетентними уповноваженими органами, застосовано адміністративно-господарську санкцію до суб`єкта господарювання, що здійснював перевезення. Позивач мав можливість прибути на розгляд справи 20.04.2021, однак не скористався своїм правом. Позивач був повідомлений про час та місце розгляду справи про порушення, адже вже 16.04.2021 позивача про розгляд справи було повідомлено, про що свідчить інформація з рекомендованого повідомлення. Поряд з цим, позивач не навів жодної обставини та не надав доказів, які б підтверджували неможливість прибути на розгляд справи. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 06.07.2021.
06.07.2021 розгляд справи відкладено до 21.07.2021 для надання додаткових доказів.
21.07.2021 розгляд справи відкладено до 17.08.2021 для надання додаткових доказів.
17.08.2021 розгляд справи відкладено до 02.09.2021 для надання додаткових доказів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.09.2021 закрито підготовче провадження в даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 30.09.2021.
Сторони про розгляд справи були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними повідомленнями.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фермерське господарство «ПЕРСПЕКТИВА» (ЄДРПОУ: 30790630), яке відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу є власником тягача марки SCANIA реєстраційний номер – НОМЕР_1 .
Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
11.03.2021 співробітниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведена перевірка транспортного засобу марки SCANIA, реєстраційний номер - НОМЕР_3 , з напівпричепом марки KRONE, реєстраційний номер - НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 .
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки SCANIA, , з напівпричепом марки KRONE, співробітниками Укратрансбезпеки було встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з напівпричепом та вантажем становила 38,9 т. при нормі 40 т.; навантаження на передню одиночну вісь тягача марки SCANIA, становило 6,61 т. при нормі 11 т.; навантаження на задню одиночну вісь тягача марки SCANIA, становило 11,99 т. при нормі 11 т.; навантаження на строєну вісь з напівпричепа марки KRONE, становило 20,3 т. (6,3+7,5+6,5) при нормі 22 т.
Про вказані дані результатів габаритно-вагового контролю свідчить наявний в матеріалах справи талон про зважування № 37 від 11.03.2021.
Па підставі вищезазначеного співробітниками Укртрансбезпеки було складено довідку №046353 від 11.03.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт №048798 від 11.03.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
На підставі вказаного габаритно-вагового контролю, співробітниками Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 268034 від 11.03.2021 в якому зафіксовано порушення, передбачене абз. 14 ч. 1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт"- перевезення вантажу з перевищенням вагових норм, встановлених законом від 5% до 10% без оформлення дозволу відповідного зразка.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що акт №268034 від 11.03.2021 разом із повідомленням № 24990/27.2/24-21 від 07.04.2021, був направлений на адресу підприємства рекомендованим поштовим листом 09.04.2021.
З інформації наявної в повідомленні № 24990/27.2/24-21 від 07.04.2021, позивача було викликано на 20.04.2021 для розгляду справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до трекінгу з сайту Укрпошти, відправлення було вручено позивачу особисто 16.04.2021.
Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову № 177899 від 20.04.2021 якою застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 8500,00 грн.
Суд зазначає, що в рамках даної справи позивачем не спростовуються та не заперечуються обставини щодо перевезення вантажу відповідно до товарно-транспортної накладної, з урахуванням ваги тягача та причепу, щодо проведення перевірки та методики зважування транспортного засобу, тощо. В даному позові позивач оскаржує протиправні дії відповідача щодо процедури розгляду справи про порушення, так як позивача не було належним чином повідомлено уповноваженим суб`єктом господарювання про час та місце розгляду справи про таке порушення.
Вважаючи постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон №2344).
Відповідно до статті 6 Закону України № 2344, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (надалі - Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
За приписами п. 2 Порядку №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно з п. 3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до п. 4 Порядку №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п. 13 Порядку №1567, графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
В силу приписів п. 14 Порядку №1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 21 Порядку № 1567 передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до ст. 6 Закону №2344 державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.
Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Наведеними приписами спеціального законодавства окрім планових та позапланових перевірок передбачено окремий захід контролю автомобільних перевізників - рейдова перевірка (перевірка на дорозі).
Відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, габаритно-ваговий контроль - це перевірка габаритних і вагових параметрів транспортного засобу (в тому числі механічного транспортного засобу), причепу і вантажу на предмет відповідності встановленим нормам щодо габаритів (ширина, висота від поверхні дороги, довжина транспортного засобу) та щодо навантаження (фактична маса, осьове навантаження), яка проводиться відповідно до встановленого порядку на стаціонарних або пересувних пунктах габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п. 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства інфраструктури України від 10.12.2013 № 1007/1207, (далі - Порядок № 1007/1207), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
За приписами п. п. 25-27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Порядок оформлення матеріалів та розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства про автомобільний транспорт, уповноваженими на те посадовими особами Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів визначається Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті, затвердженою наказом Міністерства інфраструктури України від 24.04.2013 № 254.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції № 254 при розгляді справи про адміністративне правопорушення особа, уповноважена розглядати справи про адміністративне правопорушення, зобов`язана дотримуватися вимог статті 38 Кодексу, відповідно до якої адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а у разі триваючого правопорушення - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.
За приписами п. 3.2 Інструкції № 254 справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, можливий лише у випадках, коли є підтвердження про належне повідомлення цієї особи про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Системний аналіз вищенаведених положень свідчить, що на орган державного контролю покладено обов`язок належного повідомлення суб`єкта господарювання про місце і час розгляду справи про порушення шляхом вручення суб`єкту господарювання такого повідомлення під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Позивач стверджує, що його не було повідомлено про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Акт №268034 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.03.2021 разом із повідомленням № 24990/27.2/24-21 від 07.04.2021, був направлений ФГ «Перспектива» поштою 09.04.2021 відповідно до наявного в матеріалах справи списку №1025 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів (№8433348293001) та позивача було викликано на 20.04.2021 для розгляду справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт.
В матеріалах справи міститься трекінг з сайту Укрпошти щодо рекомендованого повідомлення за №8433348293001, згідно з яким позивача про час та місце розгляду справи було повідомлено вчасно, адже відправлення було вручено позивачу особисто 16.04.2021.
Зазначене свідчить, що Позивач мав можливість прибути на розгляд справи 20.04.2021, однак не скористався своїм правом.
Отже, з наведеного вбачається, що відповідач в повній мірі виконав свій обов`язок щодо належного та своєчасного інформування позивача про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт
Відповідно до частин 1, 4, 5 статті 60 Закону № 2344, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Розглядати справи про накладення адміністративно-господарських штрафів за порушення, зазначені у цій статті, мають право посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.
Адміністративно-господарські штрафи стягуються відповідно до закону центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), і зараховуються до Державного бюджету України.
За своєю правовою природою адміністративно-господарський штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт є видом адміністративно-господарських санкцій, що застосовуються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування до суб`єктів господарювання за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності (ст.ст. 216, 217, 238, 239 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 241 Господарського кодексу України, адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб`єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб`єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Згідно з частиною 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Статтею 60 Закону № 2344 передбачено, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників.
Таким чином, з урахуванням предмету спору та встановлених вище фактичних обставин справи, суд не вбачає у діях відповідача протиправності щодо повідомлення позивача щодо розгляду справи та як наслідок винесення постанови №177899 від 20.04.2021, а отже відмовляє позивачу у задоволенні заявлених позовної вимоги.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «ПЕРСПЕКТИВА» (85373, Донецька область, Покровський район, с. Горіхове, ЄДРПОУ: 30790630) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (ЄДРПОУ: 39816845; м. Київ, вул. Перемоги, буд. 14) про визнання протиправною та скасування постанови від 20.04.2021 №147899 - відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 30 вересня 2021 року.
Повний текст рішення складено відповідно до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець