Рішення № 100306764, 13.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
160/13453/21
Номер документу
100306764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 рокуСправа № 160/13453/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення компенсації моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 09.08.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 09.08.2021 в системі «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті Кривий Ріг ради про:

- визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо нарахування ОСОБА_1 компенсації на транспортне обслуговування з 01.07.2020 по 31.06.2021 у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови КМУ від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»;

- зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.07.2020 по 31.06.2021 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови КМУ від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахування донарахованих ОСОБА_1 сум, із урахуванням виплачених сум;

- стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради на користь ОСОБА_1 грошових коштів в розмірі 6000 грн в рахунок компенсації моральної шкоди.

2. Ухвалою суду від 02.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі у якості відповідача Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази, встановлено відповідачам строк для подання відзиву та витребуваних доказів.

3. 21.09.2021 Управління праці та соціального захисту населення надало відзив.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, особою з інвалідністю внаслідок війни II групи, якого згідно із заявою до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації у 2007 році поставлено у пільгову (безкоштовну) чергу для отримання автомобіля «Славута».

5. Позивач вважає неправомірним нарахування компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.07.2020 по 31.06.2021 у розмірі меншому, ніж встановлено Постановою № 228.

6. Зокрема, пунктом 2 Постанови № 288 встановлено, що грошові компенсації на транспортне обслуговування виплачуються інвалідам у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

7. Компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.

8. Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність становив у 2020 році з 01 січня 1638 грн, з 01 липня 1712 грн, з 01 грудня 1769 грн, у 2021 році 1934 грн.

9. Розрахунок заборгованості компенсації на транспортне обслуговування відповідно до пункту 2 Постанови № 228 у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу на місяць з 01.07.2020 по 31.06.2021:

- 2020 рік: (1712 х 29% х 5) + (1769 х 29%) – 243,56 = (2482,4 + 513,01) – 243,56 = 2751,85 грн, де: 1712 – прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01.07.2020 по 30.11.2020; 1769 - прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01.12.2020 по 31.12.2020 рік; 29% - відсоток компенсації на транспортне обслуговування за кожний місяць; 5 – п`ять місяців, в яких прожитковий мінімум був в розмірі 1712 грн; 243,56 грн – сума, яку позивач отримав 27.11.2020;

- 2021 рік: (1769 х 29% х 6) = 3078,06 – 263,64 = 2814,42 грн, де: 1769 – прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01.01.2021 по 31.06.2021; 263,64 грн – сума, яку позивач отримав у червні 2021 року.

10. Разом сума заборгованості за 2020 – 2021 роки дорівнює 2751,85 + 2814,42 = 5566,27 грн.

11. Показники і параметр розміру грошової компенсації у нормативному акті виписані достатньо чітко і однозначно для того, щоб визначити і виплатити конкретну суму цього платежу.

12. Положення пункту 2 Постанови № 228 та пункту 5 Порядку треба розуміти так, що 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, є сумою, яка рік рівними частинами.

13. Лист Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 № 2249/19/93-13, на який посилаються органи соціального захисту населення при обчисленні грошової компенсації на транспортне обслуговування, що виплачується, зокрема особам з інвалідністю, не є нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні розміру зазначеної виплати.

14. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 550/196/16-а, від 03.10.2018 у справі № 524/7830/16-ц, від 28.04.2020 у справі № 611/26/17.

15. Відповідач при ухваленні рішення про відмову позивачу у перерахунку і виплаті компенсації на транспортне обслуговування діяв протизаконно та всупереч вимогам чинного законодавства, зокрема, статті 28 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 року № 2961-IV та Порядку виплати і розмірі грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 228.

16. Щодо позовних вимог з виплати моральної шкоди, позивач зазначив:

- внаслідок тривалого невірного нарахування компенсації на транспортне обслуговування, а саме з 01.07.2020 по 31.06.2021, а також на протязі останніх двох років, у мене різко погіршився фізичний та психологічний стан, постійно перебуваю у депресивному стані та роздратованості, з`явилися безсонні ночі, моральні і фізичні страждання. У зв`язку з чим мені потрібні додаткові зусилля для організації свого життя, у тому числі, неодноразово звертатися за медичною допомогою, враховуючи, що маю другу групу інвалідності внаслідок ЛНА на ЧАЕС та отримав інфаркт міокарда з проведенням інвазійної операції по встановленню стента;

- крім того, це вже третя позовна заява з подібних питань (справа № 160/7521/19, справа № 160/7937/20) але, жодний представник державних органів з питань соціального захисту Дніпропетровської області не вжив заходів для позасудового вирішення цієї проблеми;

- згідно позиції Європейського суду з прав людини у справі «Ю.М.Іванов проти України» (заява №40450/04), у пунктах 99 та 100 зазначено, що розмір відшкодування не повинен бути нерозумним порівняно з розміром відшкодувань, призначених ЕСПЛ в аналогічних справах. Стосовно цього критерію ЕСПЛ зазначив, що коли йдеться про моральну шкоду, існує обґрунтована і водночас спростовна презумпція, що надмірно тривале провадження даватиме підстави для відшкодування моральної шкоди (рішення у справах Скордіно проти Італії, пп. 203 - 204, та Вассермана проти Росії, п.50). При цьому, держава, запровадивши компенсаторний засіб юридичного захисту, має подбати про те, щоб такий засіб не вважався неефективним;

- у пункті 101 постанови від 31.03.1995 № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» Пленум Верховного Суду України роз`яснив, що судам слід мати на увазі, що при встановленні факту заподіяння такої шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади або їх посадових чи службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень вона підлягає відшкодуванню за рахунок держави;

- у даному випадку моральна шкода підлягає відшкодуванню у межах одної мінімальної заробітної плати, в розмірі, встановленому станом на дату розгляду справи, що складає 6000 грн за період неправильного нарахування компенсації на транспортне обслуговування;

- за цих обставин, оскільки неможливість для позивача отримати вірно нараховану компенсацію на транспортне обслуговування, протягом тривалого строку становить втручання у його право на мирне володіння своїм майном та є порушенням вимог § 1 статті 6 Конвенції та ст. 1 Протоколу № 1, що через душевні страждання, які позивач зазнав у зв`язку з надмірно тривалим невірними нарахування цієї компенсації з вини посадових осіб відповідача, за дії (бездіяльність) яких держава несе відповідальність, відповідно до статті 56 Конституції України, статей 23, 1167, 1173, 1174 ЦК України позивач має право на відшкодування йому за рахунок держави моральної шкоди з урахуванням характеру правовідносин сторін, обставин справи та засад розумності і справедливості в сумі 6000 грн у розрізі статті 23 ЦК України;

- аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.03.2018 у справі № 818/677/17.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

17. Комунальний заклад заяв по суті спору та витребувані судом докази не надав.

18. Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради проти позову заперечило, зазначивши, що згідно із пунктом 2 Постанови № 228 відповідно до розпорядження Головного управління праці та соціального захисту населення ОДА з 01.01.2008 позивачу було призначено грошову компенсацію на транспортне обслуговування у розмірі 192 грн до отримання автомобіля.

19. Наступним розпорядженням департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 536 про внесення змін до пункту 2 Постанови № 288 сума грошової компенсації на транспортне обслуговування нараховується в розмірі 29 відсотків від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 01.01.2014.

20. Позивачу призначено та виплачується компенсація на транспортне обслуговування. Однак, позивач вважає, така компенсація, що має виплачуватися двічі на рік, йому призначена та виплачується у меншому розмірі, ніж це передбачено законодавством.

21. Так дійсно, позивач звертався до Управління з проханням зробити перерахунок та виплатити компенсацію з розміру, встановленого пунктом 2 Постанови № 228, в редакції Постанови № 536, у розмірі, обчисленому позивачем.

22. Позивача повідомлено, що для виплати компенсації на транспортне обслуговування направляються списки осіб до Дніпропетровського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (всі функції Центру з 02.01.2019 передані новоствореному комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради»).

23. Листом Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 № 2249/19/93-13 надано роз`яснення щодо порядку застосування пункту 2 Постанови № 228, в редакції Постанови № 536, відповідно до яких розрахунок розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів здійснюється за формулою: Х х 4 міс. + Х х 7 міс. + Х х 12 міс. х РВ/2 = 1 частина суми компенсації, де X - це прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; РВ - розмір відсотку (22 чи 29 %).

24. Вказані роз`яснення, всупереч доводам позивача, повністю відповідають наведеним вище положенням пункту 2 Постанови № 228, в редакції Постанови № 536, та пункту 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування.

25. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність протягом 2020 року змінювався: 01.01.2020 – 1638 грн, 01.07.2020 – 1712 грн, 01.12.2020 – 1769 грн.

26. Розрахунок компенсації проводиться як середньомісячний прожитковий мінімум за рік.

27. Враховуючи прожитковий мінімум, нарахування грошової компенсації позивачу здійснювалося відповідно до чинного законодавства, а саме: (1638 х 6) + (1712 х 5) + (1769 х 1) = 20157 / 12 = 1679,75 грн.

28. 1679,75 х 29 % = 487,13 грн річна сума грошової компенсації / 2 півріччя = 243,56 грн сума компенсації за друге півріччя 2020 року.

29. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність протягом 2021 року встановлено у розмірі: 01.01.2021 – 1769 грн, 01.07.2021 – 1854 грн, 01.12.2021 – 1934 грн.

30. Враховуючи прожитковий мінімум, нарахування грошової компенсації позивачу здійснювалося відповідно до чинного законодавства, а саме: (1769 х 6) + (1854 х 5) + (1934 х 1) = 21818 / 12 = 1818,17 грн.

31. 1818,17 х 29 % = 527,27 грн річна сума грошової компенсації / 2 півріччя = 263,64 грн сума компенсації за перше півріччя 2021 року.

32. Управлінням надіслано списки осіб до Центру здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення Дніпропетровської обласної ради, яким здійснюється перерахування компенсації на транспортне обслуговування.

33. Виплата компенсації на транспортне обслуговування та видача відповідних довідок не належить до повноважень Управління.

34. Щодо позовних вимог про стягнення компенсації моральної шкоди, відповідач зазначив, що для відшкодування шкоди обов`язково необхідна наявність шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причино-наслідкового зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні.

35. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 30.01.2018 у справі № 804/2252/14, від 20.02.2018 у справі № 818/1394/17.

36. Позивачем не надано жодного доказу на підтвердження факту завдання йому відповідачами моральної шкоди.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

37. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом 2 групи, що підтверджується копіями посвідчень від 13.05.2019 № 006326 та від 22.05.2007 № 532500 відповідно.

38. Згідно із наказом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації «Про призначення грошових компенсацій особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне обслуговування автотранспорту та транспортне обслуговування» від 08.04.2019 № ОД-78/0/209-19:

- керівникам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади двічі на рік (до 20 липня та 20 січня) надавати до комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» заяви та списки одержувачів виплат грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування у паперовому та електронному вигляді;

- директору комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради»: здійснювати оплату видатків відповідно до вимог чинного законодавства; надавати щороку до 10 січня звіти про виплату грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування до департаменту. соціального захисту населення облдержадміністрації.

39. Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради направило на адресу КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР»:

- листом від 27.10.2020 № 02-5-49/6695: списки осіб з інвалідністю, які мають право на виплату грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів у кількості 38 чоловік на суму 7021,26 грн та на транспортне обслуговування у кількості 46 чоловік на суму 11203,76 грн за II півріччя 2020 року;

- листом від 19.03.2021 № 025-49/1705: списки осіб з інвалідністю, які мають право на виплату грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів у кількості 34 чоловіка на суму 6800 грн та на транспортне обслуговування у кількості 43 чоловіка на суму 11336,52 грн за І півріччя 2021 року.

40. 27.11.2020 на банківський рахунок позивача виплачено 243,56 грн.

41. 07.07.2021 на банківський рахунок позивача виплачено 263,64 грн.

42. Листом від 05.08.2021 № П-967/1/01/4702-01-08 КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» на звернення позивача від 09.07.2021 повідомив:

- розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування за 2020 рік визначається як (1638 грн х 6 місяців = 1712 грн х 5 місяців + 1769 грн х 1 місяць) / 12 місяців х 29% = 487,13 грн (за рік);

- розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування за 2021 рік визначається як (17698 грн х 6 місяців = 1854 грн х 5 місяців + 1934 грн х 1 місяць) / 12 місяців х 29% = 527,27 грн (за рік);

- компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік;

- КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР» на підставі розпорядження Саксаганського УСЗН була нарахована грошова компенсація на транспортне обслуговування: за ІІ півріччя 2020 року – 243,56 грн в листопаді 2020 року, за І півріччя 2021 року – 263,64 грн в липні 2021 року;

- комунальний заклад не має повноважень самостійного підвищення та перерахунку розміру допомоги.

43. Листом від 06.08.2021 № П-648 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради повідомило позивача на його звернення щодо перерахунку та виплати грошової компенсації на транспортне обслуговування, що сума компенсації на друге півріччя 2020 року складає 243,56 грн, перше півріччя 2021 року складає 263,64 грн. Також повідомлено, що Управлінням для виплати компенсації на транспортне обслуговування направляються списки осіб до Центру здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, яким безпосередньо здійснюється перерахування вищезазначеної компенсації, тому виплата компенсації на транспортне обслуговування та видача відповідних довідок не належить до повноважень Управління.

справа № 160/7521/19, ЄДРСР № 87827988, 90626486

44. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 у справі № 160/7521/19, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 11.06.2020, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію та суми моральної шкоди – задоволено частково:

- визнано протиправним та частково скасовано розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів, затверджене керівником Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яким ОСОБА_1 призначено суму компенсації витрат на транспортне обслуговування інвалідів з 01.01.2014, в частині слів «в рік» у пункті 11;

- визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо нарахування ОСОБА_1 компенсації на транспортне обслуговування з 01.01.2018 по 01.07.2019, у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період 01.01.2018 по 01.07.2019 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахування донарахованих ОСОБА_1 сум, із урахуванням виплачених сум;

- стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради на користь ОСОБА_1 суму компенсації моральної шкоди у розмірі 3872 грн.

45. У справі № 160/7521/19 судом встановлено:

- розпорядженням Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 призначено суму компенсації витрат на транспортне обслуговування інвалідів з 01.01.2008 та до отримання автомобіля у розмірі 192 грн в рік;

- розпорядженням на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів, затвердженим керівником на Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, без дати та без номеру, ОСОБА_1 : - пункт 10: дата звернення за отриманням компенсації: 01.01.2014; пункт 11: сума компенсації в рік: 29% прожиткового мінімуму; пункт 12: виплату компенсації проводити з (дата): 01.01.2014; пункту 16: примітки: до отримання автомобіля відповідно до ПКУ № 536 від 07.08.2013.

справа № 160/7937/20, ЄДРСР № 92321574, № 6079346

46. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у справі № 160/7937/20, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 31.03.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті Кривий Ріг ради, третя особа Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено частково:

- визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті Кривий Ріг ради щодо нарахування ОСОБА_1 компенсації на транспортне обслуговування з 01.07.2019 по 31.06.2020, у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»;

- зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті Кривий Ріг ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період 01.07.2019 по 31.06.2020 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахуванням донарахованих ОСОБА_1 сум, із урахуванням виплачених сум.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

47. Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» від 06.10.2015 № 2961-IV (далі – Закон № 2961-IV).

48. Відповідно до статті 28 Закону № 2961-IV грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.

49. Грошова компенсація на транспортне обслуговування виплачується особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які перебувають на обліку для одержання автомобілів, а також які мають право на забезпечення автомобілями і за власним бажанням відмовилися від їх одержання і бажають отримувати грошову компенсацію чи які не одержали автомобілі у зв`язку з протипоказаннями для їх керування.

50. Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.

51. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 536, установлено:

- грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, на транспортне обслуговування - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

52. Згідно із пунктом 5 «Порядку виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого Постановою № 288, компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.

53. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 683 затверджено зміни, що вносяться до Постанови № 228, зокрема, підпунктом 2 пункту 1:

- пункт 2 Постанови № 228 викладено в такій редакції:

"2. Установити, що для осіб з інвалідністю і законних представників дітей з інвалідністю, які мають автомобілі та мотоколяски, розміри річних грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів становлять відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на транспортне обслуговування - 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.".

54. Постанова Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 683 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 228» набрала чинності з 08.08.2020 з дня опублікування у газеті «Урядовий кур`єр» від 08.08.2020 № 152.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

55. Надаючи оцінку доводам сторін щодо належного до виплати розміру грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.07.2020 по 31.06.2021, суд виходить із того, що позивач вважає правильним обчислення такої компенсації щомісячно у розмірі 29% прожиткового мінімуму, відповідач заперечує такі доводи, оскільки розмір компенсації обчислюється виходячи з 29% середньомісячного прожиткового мінімуму за рік.

56. Суд зазначає, що відповідно до частини шостої статті 28 Закону № 2961-IV порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.

57. Розмір грошової компенсації на транспортне обслуговування визначено пунктом 2 Постанови № 228:

- в редакції чинній до 08.08.2020: грошові компенсації на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність у розрахунку на місяць;

- в редакції чинній з 08.08.2020: розміри річних грошових компенсацій на транспортне обслуговування становлять 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

58. Таким чином, з 08.08.2020 Урядом встановлено інший розмір спірної грошової компенсації.

59. Оскільки у період з 01.07.2020 по 07.08.2020 була чинною норма пункту 2 Постанови № 228, відповідно до якої компенсації на транспортне обслуговування виплачується у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність у розрахунку на місяць, суд вважає порушеними права позивача щодо отримання спірної компенсації у належному розмірі.

60. Поряд із цим, у період з 08.08.2020 пунктом 2 Постанови № 228 встановлено річний розмір спірної виплати на рівні 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та за такий період обчислення спірної виплати проведено правильно.

61. Таким чином, за період 01.07.2020 по 07.08.2020 позивач має право на виплату компенсації виходячи із місячного розміру 29% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

62. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про допущення Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради порушення прав позивача при нарахуванні сум компенсації на транспортне обслуговування у період з 01.07.2020 по 07.08.2020 без урахування розміру компенсації, встановленого пунктом 2 Постанови № 228 у редакції, чинній у вказаний період, у зв`язку із чим заявлений позов в цій частині підлягає задоволенню.

63. Позивач обрав належний спосіб захисту порушеного права, у зв`язку із чим ефективним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та нарахування сум грошової компенсації за період з 01.07.2020 по 07.08.2020 у встановленому Постановою № 228 розмірі, та оскільки Управління не здійснює безпосередньо виплату спірних сум, зобов`язати Управління направити комунальному закладу інформацію про таке нарахування шляхом формування відповідного списку для виплати донарахованого платежу.

64. У період з 08.08.2020 Управлінням здійснено нарахування та забезпечено виплату компенсації за транспортне обслуговування у розмірі, встановленому пунктом 2 Постанови № 228, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 683 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 228», яка набрала чинності з 08.08.2020.

65. Таким чином, відсутні підстави для задоволення позову у частині позовних вимог за період з 08.08.2020.

щодо сум компенсації моральної шкоди

66. Позивач обґрунтовує позовні вимоги про компенсацію спричиненої морально шкоди у розмірі 6000 грн тривалим невірним нарахуванням компенсації на транспортне обслуговування, а саме з 01.07.2020 по 31.06.2021, а також на протязі останніх двох років, зазначає, що у нього різко погіршився фізичний та психологічний стан, позивач постійно перебуває у депресивному стані та роздратованості, з`явилися безсонні ночі, моральні і фізичні страждання, у зв`язку із чим позивачу потрібні додаткові зусилля для організації свого життя, у тому числі, неодноразово звертатися за медичною допомогою, враховуючи, наявність другої групи інвалідності внаслідок ЛНА на ЧАЕС, отримання інфаркту міокарда з проведенням інвазійної операції по встановленню стента. Позивач зазначив, що це вже третя позовна заява з подібних питань але, жодний представник державних органів з питань соціального захисту Дніпропетровської області не вжив заходів для позасудового вирішення цієї проблеми. Неможливість для позивача отримати вірно нараховану компенсацію на транспортне обслуговування, протягом тривалого строку становить втручання у його право на мирне володіння своїм майном, через душевні страждання, які позивач зазнав у зв`язку з надмірно тривалим невірними нарахування цієї компенсації з вини посадових осіб відповідача, за дії (бездіяльність) яких держава несе відповідальність.

67. Суд зазначає, що обов`язок доказування спричиненої моральної шкоди, її розміру та інших обставин, покладається на особу, що звернулась із позовом.

68. Згідно із статтею 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї.

69. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

70. Відповідно до частини першої статті 9, частини третьої статті 90 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

71. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

72. Позивач не надав суду доказів на підтвердження причинного зв`язку між оскаржуваними діями відповідача та завданням моральної шкоди (у вигляді розладів здоров`я внаслідок душевних страждань, психологічних переживань тощо).

73. При цьому, сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною та достатньою підставою для стягнення моральної шкоди.

74. Враховуючи те, що позивачем належним чином не доведені факти заподіяння відповідачем моральних чи фізичних страждань, наявності причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням відповідача та вини останнього в її заподіянні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з Управління сум компенсації моральної шкоди в розмірі 6000 грн є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

75. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

76. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 05411280; вул. Софії Перовської, буд. 16-А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50036), Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення компенсації моральної шкоди – задовольнити частково.

77. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо нарахування ОСОБА_1 компенсації на транспортне обслуговування з 01.07.2020 по 07.08.2020 у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування».

78. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.07.2020 по 07.08.2020 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахування донарахованих ОСОБА_1 сум, із урахуванням виплачених сум за вказаний період.

79. В іншій частині позовних вимог – відмовити.

80. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба