
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2021 року Справа № 160/12981/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні та розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: а саме за 2017, 2018, 2019 роки в сумі 23 289,52 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та розрахувати ОСОБА_1 з 11.06.2020 року пенсію за віком відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: а саме за 2017 - 2019 роки в сумі 23 289,52 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач отримувала пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". З 01.05.2020 року відповідачем автоматично, без звернення позивача, переведено останню на пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – Закон №1058). Позивач зазначає, що згідно зі статтею 9 Закону №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Виходячи з аналізу норм Закону №1058 виплата пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу", не входить до правового регулювання Закону №1058, а регулюється виключно Законом України "Про державну службу", оскільки є спеціальною пенсією для конкретного кола осіб. Отримуючи до 01.05.2020 року пенсію за Законом України "Про державну службу" позивач не користувалась жодним з її видів, передбачених Законом №1058, тому призначення ОСОБА_1 пенсії за віком у травні 2020 року відбулось вперше. В порушення частини 2 статті 40 Закону №1058 розрахунок пенсії позивачу проведений без урахування показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих у галузях економіки України за три останні роки (2017-2019).
Ухвалою суду від 04.08.2021 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
01.09.2021 року представник ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що з 18.03.2000 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» за наявності загального страхового стажу 33 роки 8 місяців 28 днів, середньомісячного заробітку за період з 01.06.1998 по 31.05.2000. На підставі особисто подано заяви 16.08.2003 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” за наявності загального страхового стажу 36 років 9 місяців 10 днів (стаж враховано по 17.06.2003). З 01.05.2020 року позивача автоматично переведено на пенсію за віком за Законом №1058. Протягом 2019-2020 років пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058, були перераховані відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та від 01 квітня 2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», згідно яких проводився перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17 та 1.11 відповідно. Враховуючи зазначене, при переведенні на пенсію за віком було застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014, 2015 та 2016 роки збільшену на 1.17 та 1.1, яка складає 4888,83 грн (3764,40 грн х 1.17 х 1.11). Отже, для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні за останні три роки перед переведенням на пенсію за віком законні підстави відсутні.
06.09.2021 року позивач надала до суду відповідь на відзив, в якій зазначила, що вперше вона звернулась до відповідача за призначенням пенсії за віком 11.06.2020 року відповідно до Закону № 1058, оскільки до 01.05.2020 року отримувала пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, при зверненні позивача із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону № 1058, пенсія повинна обраховуватись лише на підставі положень статті 40 Закону № 1058, як вперше призначена.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 до 01.05.2020 року отримувала пенсію за віком на підставі норм Закону України «Про державну службу».
З 01.05.2020 року позивачу автоматично призначена пенсія за віком згідно із Законом №1058.
11.06.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Позивач декілька разів зверталась до відповідача із листами про перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників України за 2017-2019 роки, проте листами від 20.05.2021 року вх.№16777-12718/К-01/8-0400/21, від 16.06.2021 року за вх.№19552-16388/К-01/8-0400/21 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області позивачеві повідомлено про відсутність підстав для застосування показника середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки (2017-2019), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини 2 статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.
Водночас, позивачеві призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 01.05.2020 року.
Таким чином, норма частини 3 статті 45 Закону №1058 не поширюється на правовідносини між сторонами з приводу призначення пенсії позивачу з 01.05.2020 року.
Отже, суд приходить до висновку, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за нормами Закону №1058 з 01.05.2020 року має застосовуватись частина 2 статті 40 Закону №1058 та при обрахунку пенсії враховуватись середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 при призначенні позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону №1058.
Враховуючи обставини встановлення судом протиправності відмови відповідача та, як наслідок, порушення прав позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначити та розрахувати ОСОБА_1 з 11.06.2020 року пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, а саме за 2017, 2018, 2019 роки.
Щодо вимог ОСОБА_1 стосовно зобов`язання відповідача призначити та розрахувати пенсію за віком в сумі 23 289,52 грн., суд зазначає, що суд не може перебирати на себе функцію відповідача з визначення конкретного розміру пенсії; на час звернення позивача до суду це не є спірним питанням; права позивача в цій частині вимог не порушені.
Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача по суті без визначення конкретного розміру пенсійної виплати.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 908 грн., що підтверджується квитанцією №ПН 683 від 30.07.2021 року.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 908 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні та розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: а саме за 2017, 2018, 2019 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та розрахувати ОСОБА_1 з 11.06.2020 року пенсію за віком відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії: а саме за 2017- 2019 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар