Рішення № 100306698, 13.10.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
160/14079/21
Номер документу
100306698
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року Справа № 160/14079/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить суд:

- визнати дії МВС України щодо неврахування в оновлену довідку виданої на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі № 160/17814/20 від 16.06.2021 № 22/6-2705 для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року щомісячної доплати за нічну службу в розмірі 35 відсотків посадового окладу за кожну відпрацьовану годину в нічний час протиправною;

- зобов`язати МВС України відкликати довідку МВС України від 16.06.2021 № 22/6-2705 з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року з урахуванням щомісячної доплати за нічну службу в розмірі 35% посадового окладу за кожну відпрацьовану годину в нічний час за відповідною посадою поліцейського.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що Міністерство внутрішніх справ України направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 16.06.2021 № 22/6-2705 для перерахунку пенсії з 01.12.2019. Зазначає, що в довідці відповідач вказав, як прирівняну посаду Старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції, відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 № 138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.03.2017 за № 348/30216, а відповідно до спеціального наказу МВС України від 23.05.2017 № 440 «Про затвердження Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України», зареєстрованого від 15 червня 2017 року № 750/30618 в переліку посад поліцейських чергової служби посада Старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції відсутня. Зазначив, що вказана в довідці від 16.06.2021 року за № 22/6-2705 посада Старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції не відповідає прирівняній посаді помічник начальника-оперативний черговий чергової частини штабу.

Зазначив, що 06.07.2021 року ним було направлено запит в МВС України з метою уточнення назви за прирівняною посадою та питання не включення в грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року передбаченої підпунктом 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» доплати за нічну службу в розмірі 35 відсотків посадового окладу за кожну відпрацьовану годину в нічний час, яку щомісячно отримує поліцейський чергової служби за прирівняною посадою.

Листом № Л-19471/22 від 29.07.2021 року Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України, повідомив, що доплата за службу в нічний час має не постійний, а компенсаційний характер. Виплачується в поточному місяці за минулий згідно з табелем обліку робочого часу залежно від кількості годин, відпрацьованих у нічний час (з 22.00 до 06.00). За час відпустки, відрядження, перебування на лікуванні тощо ця доплата не здійснюється, тому зона не має і щомісячного характеру виплати.

Позивач зазначає, що Міністерство внутрішніх справ України протиправно не врахувало в оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 16.06.2021 року № 22/620705 додаткового виду грошового забезпечення, як щомісячної доплати за нічну службу в розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну відпрацьовану годину в нічний час. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.08.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалу від 20.08.2021 року Міністерство внутрішніх справ України отримало 13.09.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України, до суду не надав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 року в задоволенні клопотання відповідача про заміну Міністерства внутрішніх справ України на належного відповідача відмовлено.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 02.10.2006 року наказом УМВС України в Дніпропетровській області був звільнений з органів внутрішніх справ у зв`язку з досягненням граничного віку перебування на службі з призначенням пенсії відповідно до ст. 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” у званні “майор міліції”, з посади помічника начальника оперативної чергової частини Нікопольського РВ УМВС України в Дніпропетровській області.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року у справі 160/17814/20 адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 00032684) та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2018 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань з Міністерства внутрішніх справ України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 630,60 грн (шістсот тридцять гривень шістдесят копійок).

16.06.2021 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року у справі 160/17814/20 Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії , яка складається з:

- посадового окладу – 2 500, 00 грн.;

- окладу за спеціальним званням майор поліції – 2000, 00 грн.;

- надбавки за стаж служби в поліції 40 % - 1800, 00 грн.;

- надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 44,91 % - 2 829, 33 грн.;

- премії 62,58 % - 5 713, 13 грн.

Усього – 14 845, 46 грн.

06.07.2021 року позивачем направлено запит в МВС України з метою уточнення назви за прирівняною посадою та питання не включення в грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року передбаченої підпунктом 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» доплати за нічну службу в розмірі 35 відсотків посадового окладу за кожну відпрацьовану годину в нічний час, яку щомісячно отримує поліцейський чергової служби за прирівняною посадою.

Листом № Л-19471/22 від 29.07.2021 року Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України, повідомив, що виплата поліцейським доплати за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (із змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799.

Доплата за службу в нічний час має не постійний, а компенсаційний характер. Виплачується в поточному місяці за минулий згідно з табелем обліку робочого часу залежно від кількості годин, відпрацьованих у нічний час (з 22.00 до 06.00). За час відпустки, відрядження, перебування на лікуванні тощо ця доплата не здійснюється, тому вона не має і щомісячного характеру виплати.

Відповідно до пункту 18 розділу VIII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом МВС від 17 лютого 2017 року №138 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 року за № 348/30216) при здійсненні перерахунку пенсії посада помічника начальника відділу - оперативного чергового прирівнюється до посади старшого інспектор управлінь, відділів (відділень) поліції.

Посадовий оклад за посадою старшого інспектора управлінь, відділі (відділень) поліції, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2015 року № 988, складає 2500 грн. і не залежить від найменування підрозділу, до якого входить ця посада.

Звертає увагу що структурна побудова Національної поліції України суттєво відрізняється від колишньої структурної побудови органів внутрішніх справ. Зокрема, у територіальних (відокремлених) підрозділах Головних управлінь Національної поліції (управління, відділи (відділення поліції) відсутні посади помічників начальника чергової частини - оперативних чергових, а їх функції фактично виконують старші інспектори цих підрозділів. Саме тому з метою подальшого перерахунку пенсій посада помічника начальника чергової частини - оперативного чергового була прирівняна до посади старшого інспектора управлінь, відділів (відділень) поліції.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо не включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії доплати за нічну службу в розмірі 35% посадового окладу з розрахунку за кожну відпрацьовану годину в нічний час, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон №900).

Наведеним Законом №900 статтю 63 Закону №2262 доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

Статтею 51 Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 року №947 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268” встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова №988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Пунктом 1 постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відтак, перелік складових грошового забезпечення поліцейських є вичерпним і доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу за кожну відпрацьовану годину за відповідною посадою поліцейського до нього не входить, оскільки не носить постійний характер.

Складові грошового забезпечення поліцейських Національної поліції визначено Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом МВС України 06.04.2016 р. № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 р.

Приведені вище висновки суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні від 12.03.2018 р. у зразковій справі № 802/2196/17-а, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 р., та які відповідно до приписів частини 3 статті 291 КАС України повинні враховуватися судом при ухваленні рішень в типових справах.

Суд зазначає, нормами ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей”, Постанови КМУ №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, так і Порядку №45 “Про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено при здійсненні перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ (міліції) збереження (включення) доплати за нічну службу в розмірі 35 % посадового окладу з розрахунку за кожну відпрацьовану годину в нічний час.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що доплата за нічну службу у розмірі 35 % посадового окладу, при обчисленні пенсії в суму грошового забезпечення не включається.

З урахуванням викладеного вище, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник