Рішення № 100306344, 13.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2021
Номер справи
140/8882/21
Номер документу
100306344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8882/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ковальчука В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про визнання відмов протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 із позовом до Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про визнання відмов протиправними щодо перерахунку позивачу ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2 , ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020-2021 роках, як членам сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, відповідно до статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 №3551-ХІІ у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання відповідача донарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2 , ОСОБА_3 вказаної щорічної разової грошової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач та її неповнолітні діти є членами сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, а тому мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. У 2020-2021 роках таку допомогу до 5 травня відповідач виплатив у меншому розмірі, ніж передбачено Законом України від 22.10.1993 року № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - Закон № 3551-XII). Вказує, що 13 липня 2021 року та 15 липня 2021 року позивач звернулася до відповідача з проханням провести перерахунок їй та її неповнолітнім дітям разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки відповідно до статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, виходячи із розміру 5-ти мінімальних пенсій за віком та здійснити виплату недоплаченої частини разової грошової допомоги. Проте листами від 27 липня 2021 відповідач повідомив про відмову у проведенні перерахунку та виплаті недоплаченої суми допомоги. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою судді від 25 серпня 2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, вказавши підстави для поновлення строку та додавши докази поважності причин його пропуску.

У встановлений строк позивач усунула недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви, в якій просила вищезазначені позовні вимоги задовольнити повністю за виключенням позовних вимог щодо перерахунку та виплати спірної щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного від 07 вересня 2021 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача у запереченні (відзиві) на позовну заяву заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказує на те, що разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік позивачу та її неповнолітнім дітям нарахована та виплачена правомірно відповідно до Закону № 3551-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” (далі - Постанова № 325).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 є дружиною військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 29.09.2015.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дитиною військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 29.07.2016.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дитиною військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, що підтверджується копією довідки Волинського обласного військового комісаріату від 29.09.2015 №1462/1.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, 15.07.2021 у 2021 році Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснив позивачу виплату разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Постанови № 325 у розмірі 966,00 грн.

13 липня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявами, в яких просила провести перерахунок та виплату їй та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2 , ОСОБА_3 як членам сім`ї загиблого військовослужбовця разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно до статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, виходячи із розміру 5-ти мінімальних пенсій за віком.

Однак листами від 27 липня 2021 року №1799 Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради повідомило позивача про відсутність можливості виплатити вказану допомогу у збільшеному розмірі, оскільки така виплата здійснена у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325 “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із преамбулою Закону № 3551-ХІІ цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

01.01.1999 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 № 367-ХІV (далі - Закон № 367-ХІV), яким статтю 15 Закону № 3551-ХІІ доповнено частиною п`ятою такого змісту: “Щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком”.

Пунктом 20 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 № 107-VI (далі - Закон № 107-VI) текст вказаної вище частини статті 15 Закону № 3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружилися вдруге виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом “б” підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону № 107-VI, визнані неконституційними.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону № 3551-ХІІ фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України (далі - БК України).

Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 № 79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин” (набрав чинності 01.01.2015) розділ VI “Прикінцеві та перехідні положення” БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Тобто, Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати розмір разової грошової допомоги до 5 травня.

На виконання зазначених приписів БК України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31.03.2015, № 141 від 02.03.2016, № 233 від 05.04.2017, № 170 від 14.03.2018, № 237 від 20.03.2019, № 112 від 19.02.2020 та №325 від 08.04.2021, якими визначався, в тому числі розмір та порядок виплати разової грошової допомоги членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” №325 від 08 квітня 2021 року визначено розмір виплати разової грошової допомоги членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 966 гривень.

Водночас рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст.ст.12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

За положеннями статті 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Статтею 91 Закону України “Про Конституційний Суд України” встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційним Судом України у Рішенні від 27.02.2020 № 3-р/2020 вказано про втрату чинності положеннями Закону саме з дня ухвалення цього Рішення.

Таким чином, з 27.02.2020 відновлено дію частини п`ятої статті 15 Закону № 3551-ХІІ в редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону (тобто членам сімей загиблих ветеранів війни), виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.

Водночас, Кабінет Міністрів України у Постанові № 325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-ХІІ, членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, здійснюється у розмірі 966 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 15 цього Закону.

Отже, на час виплати позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-ХІІ та Постанова № 325.

Виходячи із визначених у частині третій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни у 2021 році необхідно застосовувати не Постанову № 325, а Закон № 3551-ХІІ, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позивач та її неповнолітні діти як члени сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби мають право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у розмірі, встановленому частиною п`ятою статті 15 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV.

При цьому, вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2021 року - 1769,00 гривень.

Отже, розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році для члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни становить 8845,00 грн. (1769,00 грн х 5).

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду від 29.09.2020 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі № 440/2722/20 та в силу приписів частини п`ятої статті 242, частини третьої статті 291 КАС України враховуються при ухваленні рішення у даній типовій справі.

Крім того, у вказаних судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20 висловлена правова позиція про те, що відмова відповідача в перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом № 3551-ХІІ, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном; доки відповідне положення цього Закону є чинним, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в такій виплаті. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі “Кечко проти України”, заява № 63134/00).

Оскільки відповідач разову грошову допомогу позивачу та її неповнолітнім дітям виплатив у розмірі, меншому ніж передбачено частиною п`ятою статті 15 Закону № 3551-ХІІ, чим порушив право позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі, відтак такі дії необхідно визнати протиправними.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20, враховуючи, що позивач фактично оскаржує дії відповідача щодо відмови у перерахунку спірної щорічної грошової допомоги, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, з метою належного захисту прав позивача суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2 , ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як членам сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону № 3551-ХІІ, зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу та її неповнолітнім дітям, як членам сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо стягнення з відповідача на користь позивача ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У позовній заяві позивач зазначила про понесені нею витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката ОСОБА_4 у розмірі 1000,00 грн.

Відповідно до частин першої, другої статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно з частиною третьою статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Водночас частинами четвертою, п`ятою статті 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Разом з тим, відповідно до частин шостої та сьомої статті 134 КАС України визначено, що у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У пункті 269 Рішення у справі “East/West Alliance Limited” проти України” Європейський суд з прав людини зазначив, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (див. вищезазначене рішення щодо справедливої сатисфакції у справі “Іатрідіс проти Греції” (Iatridis v. Greece), п. 55 з подальшими посиланнями).

Виходячи з аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі. Сторона, яка хоче компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона може подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. Результат та вирішення справи безпосередньо пов`язаний із позицією, зусиллям і участю в процесі представника інтересів сторони за договором. При цьому, такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.

Суд вказує, що при визначенні суми відшкодування судових витрат, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто повинно бути доведено доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи.

Крім того, враховуючи вимоги статей 134, 139 КАС України під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Об`єднаної палати Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.

Таким чином, з наведеної правової позиції слідує, що суд вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката і з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Як вбачається із доданих письмових доказів (договору №6-8/08-21 про надання правової допомоги від 06.08.2021, додаткової угоди №1 до договору № 6-8/08-21 про надання правової допомоги від 06.08.2021, акта приймання-передачі наданих послуг від 09.08.2021 по договору про надання правової допомоги № 6-8/08-21 від 06.08.2021, квитанції №6-8/08-21 від 09.08.2021) позивач сплатила адвокату ОСОБА_4 кошти в загальній сумі 1000,00 грн. на оплату правничої допомоги, яка відповідно до акта приймання-передачі наданих послуг від 09.08.2021 по договору про надання правової допомоги № 6-8/08-21 від 06.08.2021 складається з: підбору нормативно-правової бази та аналізу актів; ознайомлення з матеріалами справи з виготовленням копій, що становить 300 грн.; підготовка адміністративної позовної заяви про визнання протиправною відмови в нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, що становить 700 грн.

На думку суду, послуги щодо з підбору нормативно-правової бази та аналізу актів; ознайомлення з матеріалами справи з виготовленням копій охоплюються загальною діяльністю адвоката та мають на меті складання позовної заяви і подання її до суду, а тому суд вважає необґрунтованим заявлені представником позивача вказані витрати в сумі 300 грн.

З урахуванням принципу справедливості і складності справи, обсягу опрацьованого матеріалу для складання позовної заяви, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 700,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу. Решту витрат повинен понести позивач.

З огляду на те, що позивач ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору, такі витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2 , ОСОБА_3 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як членам сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Зобов`язати Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , як членам сім`ї загиблого військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 700,00 грн. (сімсот гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивачі: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).

ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач: Управління соціальної політики виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради (44701, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Івана Франка, будинок 8, код ЄДРПОУ 03190768).

Суддя В.Д. Ковальчук