
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
12 жовтня 2021 р. Справа № 120/12920/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дмитришена Руслана Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )
до: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Могилів-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області №05254300010294 від 09.09.2021 про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну;
- зобов`язання Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Могилів-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області розглянути заяву позивача про надання дозволу на імміграцію в Україну.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Водночас положення статей 160, 161, 172 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
В силу положень ч. 5 п. 4 ст. 160 Кодексу, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, відповідачем у позовній заяві вказано Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.
При цьому, в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача зазначено - Могилів-Подільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та Державну прикордонну службу України.
Оскільки позивачем визначено лише одного відповідача - Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, а позовні вимоги сформовані до двох суб`єктів владних повноважень: Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та Могилів-Подільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, наявна невідповідність суб`єктного складу з прохальною частиною позову.
За таких обставин, вказана невідповідність викликає необхідність приведення змісту позовних вимог до визначеного складу відповідача.
Слід звернути увагу позивача, що оскаржуване рішення прийняте Могилів-Подільським районним відділом Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області.
Крім того, позивачем в позовній заяві зазначено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Могилів-Подільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області та Державну прикордонну службу України, при цьому, не надано обґрунтованого клопотання про залучення таких осіб до участі у справі.
Так, положеннями статті 49 КАС України визначено наступні статуси третіх осіб, а саме: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача.
Згідно частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Частиною четвертою даної норми визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Участь третіх осіб в адміністративній справі є формою захисту її прав та інтересів, що пов`язані із спірними правовідносинами.
Отже, як слідує із зазначених норм, позивач має не лише визначити статус третіх осіб, а й подати відповідне клопотання/заяву, обґрунтувавши підстави для залучення третіх осіб до участі у справі. Крім того, необхідно навести мотиви на які права чи обов`язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі, що позивачем зроблено не було.
Частиною другою статті 171 КАС України визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб:
- уточнення прохальної частини заявленого позову, привівши зміст позовних вимог у відповідність до визначеного складу відповідача;
- надання клопотання про залучення третіх осіб до участі у справі, вказавши підстави для їх залучення, мотиви на які права чи обов`язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі.
Керуючись ст. 169 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна