
Справа № 461/7452/17
Провадження № 1-кп/461/148/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.2021 року м. Львів.
Галицький районний суд м. Львова
у складі:
головуючого судді Юрків О.Р.,
за участі:
секретаря судового засідання Цибулько О.І.,
прокурора Вилки С.С.,
обвинуваченої ОСОБА_1 ,
захисника Тарасенка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові кримінальне провадження про обвинувачення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Львівської області, Жовківського району, с. Великі Грибовичі, українки, громадянки України, з вищою освітою, одруженої, маючої на утриманні сина ОСОБА_2 2017 року народження, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судженої,
за ст. 366-1КК України, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Галицького районного суду м. Львова перебуває кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України.
Згідно обвинувального акту, обвинувачена ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі наказу №460ос начальника ГУ НП у Львівській області від 01.12.2016 року призначена на посаду старшого інспектора - криміналіста слідчого відділу Франківського ВГІ ГУ НП у Львівській області.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайгі Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 року за №959/29089, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Верховною Радою України 23 березня 2017 року прийнято Закон № 1975-УІІІ Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб». Закон № 1975-УШ набрав чинності 30 березня 2017 року.
Відповідно до цього Закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше продовжено до 1 травня 2017 року.
Відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону серед суб`єктів, на яких поширюється дія Закону зазначено і поліцейських.
Попри вказані вимоги закону, ОСОБА_1 , являючись працівником поліції, будучи поінформована листом т.в.о. начальника Франківського ВП ГУ ПН у Львівській області №1245/41/02/10/17 від 26.01.2017 про необхідність отримання електронного цифрового підпису та подання електронної декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за 2016 рік, заповнивши необхідні відомості на сайті ПриватБанку та отримавши в Акредитованому центрі сертифікації ключів ПАТ КБ Приватбанк» 31.03.2017 електронний цифровий підпис з строком дії до 31.03.2018, необхідний для подання електронної декларації на сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК), в порушення вимог вказаних вище нормативно-правових актів, у строк до 01.05.2017 року умисно не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», за 2016 рік.
В подальшому, ОСОБА_1 , отримавши 02.05.2017 року в Акредитованому центрі сертифікації ключів ПАТ «Приватбанк» ще один електронний цифровий підпис з строком дії до 02.05.2018, з своєї електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_2 04.05.2017 скерувала електронного листа в службу технічної підтримки НАЗК на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідного до якого при введенні нею контактної інформації для заповнення е-декларації виникає помилка, оскільки ОСОБА_1 раніше при реєстрації на сайті НАЗК невірно вказала свою власну електронну адресу. На вказаний лист 05.05.2017 з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_3 на електронну адресу ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 прийшов лист щодо обов`язкових вимог при скеруванні листів у службу технічної підтримки, а саме необхідності скерування листа з персональної електронної поштової скриньки, зазначення у темі суті питання, зазначення П.І.П., ідентифікаційного номеру облікової картки платника податків (ІПН), персональної електронної поштової скриньки, суть питання, за необхідності до листа додати скріншоти з помилками.
11.05.2017 о 17.35 год. ОСОБА_1 з своєї електронної скриньки ІНФОРМАЦІЯ_2 із зазначенням вказаних необхідних відомостей повторно скерувала електронного листа в службу технічної підтримки НАЗК на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідного до якого при введенні нею контактної інформації для заповнення е-декларації виникає помилка, оскільки ОСОБА_1 раніше при реєстрації на сайті НАЗК невірно вказала свою власну електронну адресу.
У цей же день о 18.16 год. з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_3 на електронну адресу ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийшов лист з служби технічної підтримки НАЗК, відповідно до якого її поштову скриньку змінено і їй необхідно перейти за вказаним у листі посиланням https://portal.nazk.gov.ua/login .
Не дивлячись на викладене, ОСОБА_1 , усвідомлюючи передбачену законом вимогу щодо необхідності подачі нею щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», за 2016 рік, у період з 11.05.2017 по жовтень 2017 року, зазначену декларацію умисно не подала і жодних дій для подачі такої не вживала.
Дії ОСОБА_1 органом досудового розслідування кваліфіковані за ст.366-1 КК України як умисне неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
В судовому засіданні прокурор заявив клопотання про закриття кримінального провадження про обвинувачення ОСОБА_1 , у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ст. 366-1 КК України у зв`язку з набранням чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинені особою.
Обвинувачена ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, заперечила. Проти закриття кримінального провадження у зв`язку із набранням чинності законом, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, у якому вона обвинувачується, не заперечила, просить кримінальне провадження закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК України.
Захисник у судовому засіданні проти закриття кримінального провадження не заперечив, просить кримінальне провадження закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 284 КПК України, за відсутністю події злочину.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, перевіривши матеріали кримінального провадження, суд вважає, що клопотання є підставним та підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Як вбачається з обвинувального акту ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, а саме - в умисному неподанні декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави.
Відповідно до п. 4 ч. 1ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається у разі, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.
На підставі Закону України № 1074-IX від 04.12.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» статтю 366-1 КК України виключено.
Закон Закону України № 1074-IX від 04.12.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» набрав чинності 30.12.2020 року.
Отже, підставою для втрати чинності законом у цілому або його окремими положеннями є, зокрема, визнання закону, його окремих положень такими, що втратили чинність, єдиним органом законодавчої влади - Верховною Радою України, або визнання їх такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні - Конституційним Судом України. Як у першому та і другому випадку наслідком є фактична втрата нормою чинності.
У Рішенні від 19 квітня 2000 року № 6-рп/ 2000 Конституційний Суд України зазначив, що «згідно з частиною другою статті 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення», «кримінально-правова норма має зворотну дію в часі в тій її частині, в якій вона пом`якшує або скасовує відповідальність особи. Це стосується випадків, коли в диспозиції норми зменшено коло предметів посягання; виключено із складу злочину якісь альтернативні суспільно-небезпечні наслідки; обмежено відповідальність особи шляхом конкретизації в бік звуження способу вчинення злочину; звужено зміст кваліфікуючих ознак тощо» (абзац третій пункту 2, абзац четвертий пункту 3 мотивувальної частини). Наведене вказує на відсутність події злочину, з точки зору нового закону.
Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності (частина 1 статті 5 КК України).
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, враховуючи те, що обвинувачений не заперечує проти закриття кримінального провадження, суд приходить до висновку, що кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України слід закрити у зв`язку з набранням чинності закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.
Керуючись п.4 ч.1 ст. 284, ст.ст. 285, 286, 372, 477 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_1 за ст.366-1 КК України закрити у зв`язку з набранням чинності законом, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя О.Р.Юрків.