
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2021 року Чернігів Справа № 620/6789/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
У С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1186-17-У від 22.03.2021.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що останній з 01.10.2015 є платником єдиного податку 2 групи. Згідно звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік від 20.01.2021 річна сума отриманого доходу складає 57784,00 грн, а щомісячна – 4723,00 грн. Сума єдиного внеску нарахована позивачем в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, що становить 1039,06 грн за один календарний місяць в період з 01.01.2020 по 31.08.2020, починаючи з 01.09.2020 по 31.12.2020 – 1100,00 грн. Самостійно визначені суми єдиного внеску в повному обсязі та своєчасно сплачені до бюджету, а тому у позивача відсутня заборгованість з єдиного соціального внеску, як наслідок оскаржувана вимога є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки прийнята в порушення вимог чинного законодавства. Позивач зауважує, що підставою для відповідальності – є саме несплата чи несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску, а не відображення облікових даних в інформаційних системах контролюючого органу.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
У встановлений судом строк представником відповідача надано відзив на позов, в якому останній просить відмовити ФОП ОСОБА_1 в задоволенні позову та зазначає, що згідно даних таблиці 1 форми № Д5 (реєстраційний номер №26856 від 11.02.2019) ФОП ОСОБА_1 самостійно було визначено суму доходу, на яку нараховується єдиний внесок за 2018 рік у розмірі 426514,99 грн та відповідно визначено суму єдиного внеску в розмірі 93833,29 грн. Разом з тим, ФОП ОСОБА_1 сплата сум єдиного внеску протягом 2018 року здійснювалась не відповідно до сум самостійно визначених та нарахованих відповідно до поданої таблиці 1 форми № Д5, а в мінімальному розмірі, визначеному законодавством, а саме виходячи із розміру 22% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 2018 рік (в 2018 році - 819,06 грн). У зв`язку із зазначеним у позивача і виник податковий борг по сплаті єдиного внеску (станом на 01.06.2021 у розмірі 80446,51 грн). Відповідно до п.1 розділу V Наказу № 435 у разі виявлення помилки у Звіті до закінчення строку подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до органу доходів і зборів за основним місцем обліку. При цьому, ФОП ОСОБА_1 звіт страхувальника повторно не формувався та до податкового органу у зв`язку із виявленням та виправленням помилок не подавався. В зв`язку з зазначеним, ГУ ДПС у Чернігівській області приймаючи вимогу діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України. Крім того, щодо виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.08.2020 по справі №620/2087/20 про скасування податкових вимог від 10.02.2020 №Ф-1186-17 та від 08.04.2020 №Ф-1186-17 щодо заборгованості з єдиного внеску на суму 82047,45 грн та 79969,33 грн. відповідно, відповідачем наразі здійснюються заходи щодо списання вищезазначеної заборгованості, що в подальшому призведе до автоматичного скасування оскаржуваної податкової вимоги.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій позивач зазначає аналогічні обставини, викладені в позові.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ФОП ОСОБА_1 04.06.2015 зареєстрований суб`єктом підприємницької діяльності, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 09 червня 2015 року (а.с.5).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основними видами діяльності позивача є: 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах (основний); 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (а.с.6).
ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято вимоги про сплату боргу (недоїмки), а саме: від 10.02.2020 № Ф-1186-17 на суму 82 047,45 гривень (а.с.8) та від 08.04.2020 № Ф-1186-17 на суму 79 969,33 гривень (а.с.7-8).
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.08.2020 у справі №620/2087/20, яке набрало законної сили, позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано вимоги ГУ ДПС у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1186-17 від 10.02.2020 та № Ф-1186-17 від 08.04.2020 (а.с. 10-13).
Як вбачається із поданого звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 рік (форма №Д5) від 20.01.2021 річна сума отриманого доходу складає 57 784,00 грн, а щомісячна з 01.09.2020 по 31.12.2020 - 4723,00 грн, а з 01.09.2020 по 31.12.2020 – 5000,00 грн. Сума єдиного внеску була нарахована позивачем в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 2020 рік, і склала - 1 039,06 грн за один календарний місяць в період з 01.01.2020 по 31.08.2020, починаючи з 01.09.2020 по 31.12.2020 – 1101,00 грн. (а.с.14).
Самостійно визначена сума єдиного внеску була в повному обсязі та своєчасно сплачена до бюджету, що підтверджується випискою з поточного рахунку, платіжними дорученнями, квитанціями (а.с.16-22).
Однак, ГУ ДПС у Чернігівській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки), від 22.03.2021 №Ф-1186-17-У на суму 80446,51 гривень (а.с.9).
Вважаючи вимогу про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДПС у Чернігівській області протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (надалі також - Закон).
Згідно з частиною 4 статті 8 Закону, порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України (надалі також - ПК України), та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Так, відповідно до підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1. статті 14 ПК України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Відповідно до статті 4 Закону платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Згідно вимог статті 7 Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до частини 3 статті 9 Закону обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з абзацом 1-4 частини 1 статті 25 Закону, контролюючий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Статтею 25 Закону встановлено, що у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку (частина четверта статті 25 Закону).
Із наданого позивачем звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020 (форма №Д5), а також як його невід`ємна частина, “Таблиця 1. Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (продовження додатку 5), слідує, що річна сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, визначена позивачем в розмірі 57784,00 грн, що становить з 01.01.2020 по 31.08.2020 - 4723,00 грн щомісяця, а з 01.09.2020 по 31.12.2020 – 1100,00 грн. Одночасно, річна сума нарахованого єдиного внеску визначена позивачем в розмірі 12712,48 грн, що становить 1039,06 грн. в період з 01.01.2020 по 31.08.2020, починаючи з 01.09.2020 по 31.12.2020 – 1101, 00 грн.
При цьому, судом встановлено, що самостійно нарахована та задекларована сума єдиного внеску була своєчасно та в повному обсязі сплачена позивачем до бюджету, а тому у останнього відсутня заборгованість з єдиного соціального внеску в сумі 80446,51 грн.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ФОП ОСОБА_1 необхідно задовольнити в повному обсязі.
У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Чернігівській області на користь позивача підлягають стягненню здійснені документально підтверджені судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1186-17 від 22.03.2021.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Повний текст рішення суду складено 11 жовтня 2021 року.
Суддя О.Є. Ткаченко