
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2021 р. № 520/12203/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Борисюк Р.Р.,
за участі:
представника позивача - Савинського О.Г.,
представника першого відповідача - Гаєвської І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498, вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43983495, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057), Головного управління ДПС у Черкаській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44131663, вул. Хрещатик, буд. 235, м. Черкаси, Черкаська область, 18002) про визнання протиправним та скасування наказу, скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В :
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ про проведення фактичної перевірки №382- п від 05.03.2021р., в частині проведення фактичної перевірки АЗС, ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД", що розташована за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26;
- скасувати податкове повідомлення-рішення №0055790901 від 21.04.2021р., прийняте ГУ ДПС у Харківській області;
- скасувати податкове повідомлення-рішення №0055800901 від 21.04.2021р., прийняте ГУ ДПС у Харківській області;
- скасувати податкове повідомлення-рішення №0055810901 від 21.04.2021р, прийняте ГУ ДПС у Харківській області.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що враховуючи приписи чинного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (далі за текстом – ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД") з 01.04.2020 р. повністю зупинено реалізацію пального на АЗС за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26. Відповідно до довідок про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри на акцизному складі №1005019, встановлені витратоміри за серійними номерами: 04103300, 04103315, 04103300, 04103315, 55249, 55244, 55242, 55252, 55250, 55251, 55243, 55248. Довідки такою містять інформацію про те, що 31.03.2020 року вони були введені в експлуатацію. На підставі викладеного просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято справу до розгляду та призначено розгляд справи.
Сторони були належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
У відзиві на позовну заяву представник першого відповідача наголосив на тому, що приймаючи до уваги надані ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" додаткові документи вбачається порушення вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме: не обладнання рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарі на 4-х резервуарах, розташованих на акцизному складі №1005020. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірами-лічильниками. Наголосив на тому, що суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджуєте облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті). На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
У відзиві на адміністративний позов представник другого відповідача наголосив на тому, що Верховний Суд у постанові від 14.03.2019 року у справі №806/616/17 дійшов висновку, якщо оскаржуваний наказ прийнято на підставі отриманої в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, підстави вважати наказ про проведення фактичної перевірки таким, що не відповідає вимогам ПК України – відсутні. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
У відповіді на відзив, представник позивача наголосив на тому, що витратоміри-лічильники обладнані на акцизному складі №100519 за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26 мають позитивний результат повірки, що підтверджується свідоцтвами про повірку.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 року було продовжено підготовче провадження.
Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 року закрито підготовче провадження по справі.
Представник позивача у судовому засіданні повністю позов підтримав, вказав на неправомірність дій відповідача та просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник першого відповідача проти позову заперечувала, підтримала аргументи викладені у відзиві на позовну заяву, просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, виконавши процесуальний обов`язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" зареєстровано в Єдиному реєстрі підприємств та організацій код 42797498, за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 120. Видами економічної діяльності є: 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.22 Роздрібна торгівля м`ясом і м`ясними продуктами в спеціалізованих магазинах; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах; 47.26 Роздрібна торгівля тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах; 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 69.10 Діяльність у сфері права.
На підставі пп. 20.1.2 .20.1.4, 20.18-20.1.11 п.20.1 ст. 20, п.п.75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України ст. 16 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального", наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 23.09.2020 року №2124-п, направлення на перевірку №271/23-00-09-0119 від 13.11.2020 року та 272/23-00-09-0119 від 13.11.2020 року Головного управління ДПС у Черкаській області була проведена фактична перевірка позивача (а.с. 54 – 55, 59 – 60).
За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Черкаській області було складено акт №1881/23-00-09-01-0122/42797498 від 03.12.2020 року "Про результати фактичної перевірки ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код за ЄДРПОУ 42797498)" (а.с. 61 – 62).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №1881/23-00-09-01-0122/42797498 від 03.12.2020 року встановлені наступні порушення позивачем чинного податкового законодавства:
- пп.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами і доповненнями;
- у разі підтвердження фактів щодо відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі та не подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обігу пального, порушуються вимоги пп. 230.1.2 та пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України;
- п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, а саме – надання документів на письмовий запит не в повному обсязі (а.с. 62).
Як вбачається з матеріалів справи Головним управлінням ДПС у Черкаській області 03.12.2020 року № 125/23-00-09-0117 складено акт відмови від підписання акта перевірки №1881/23-00-09-01-0122/42797498 від 03.12.2020 року (а.с. 63).
Головним управлінням ДПС у Черкаській області складено на вручено письмове звернення про отримання документів (а.с. 63 – 64).
У листі-відповіді від 25.02.2021 року позивач надав пояснення та документи на підтвердження викладених пояснень на 30 арк.
Листом №875/7/23-00-09-0111 від 16.03.2021 року Головним управлінням ДПС у Черкаській області позивачу направлені матеріали фактичної перевірки, а саме акт, в якому встановлена відсутність рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі на 4-х резервуарах та наявність 5-х місць відпуску пального (паливно-розпадальних колонок).
Головним управлінням ДПС у Харківській області було складено податкове повідомлення-рішення №0055810901 від 21.04.2021р., яким ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498) нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 80 000,00 грн. (а.с. 68).
На підставі пп. 20.1.2 .20.1.4, 20.18-20.1.11 п.20.1 ст. 20, п.п.75.1.3 п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України ст. 16 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального", наказу №382-п від 05.03.2021 року, направлення на перевірку від 05.03.2021 року № 525/23-00-09-0119 та направлення на перевірку від 05.03.2021 року № 525/23-00-09-0119 була проведена фактична перевірка позивача (а.с. 70 – 71).
За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Черкаській області складено акт №1971/23-00-09-01202/42797498 від 19.03.2021 року "Про результати фактичної перевірки ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код за ЄДРПОУ 42797498)" (а.с. 72 – 73).
Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки №1971/23-00-09-01202/42797498 від 19.03.2021 року встановлені наступні порушення позивачем чинного податкового законодавства:
- п.12 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" зі змінами та доповненнями, а саме не облікований у встановленому порядку підакцизний товар на загальну суму 339 168,33 грн.;
-пп.230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, із змінами і доповненнями;
- п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України (а.с. 73).
Посадовими особами контролюючого органу було складено та вручено позивачу письмове звернення про отримання документів (а.с. 74).
Головним управлінням ДПС у Черкаській області складено акт відмови від підписання акта перевірки № 131/23-00-09-0117 від 19.03.2021.
Головним управлінням ДПС у Черкаській області 18.03.2021 року складено акт відмови від надання документів.
Головним управління ДПС у Харківській області складено податкове повідомлення-рішення №0055800901 від 21.04.2021р., яким ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498) нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 678 336,66 грн. (а.с. 77) та податкове повідомлення №0055790901 від 21.04.2021р., прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, яким ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498) нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 340 000,00 грн.
Не погоджуючись із таким рішенням контролюючого органу та вважаючи його таким, що порушує права позивача, ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" звернувся за захистом порушеного права до Харківського окружного адміністративного суду.
По суті спірних відносин суд зазначає наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, визначення компетенції контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно з пп.20.1.9 п.20.1 ст.20 Кодексу, контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно- матеріальних цінностей, готівки.
Відповідно до п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Підставою проведення фактичної перевірки, визначеної підпунктом 80.2.5. пункту 80.2. статті 80 ПК України, є отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, тобто інформації про конкретний факт недотримання платником податків вимог законодавства щодо виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання спирту, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Верховний Суд у постанові від 21 січня 2021 року у справі № 460/1239/19 зазначив, що в межах даних правовідносин судами попередніх інстанцій не перевірено наявність (відсутність) підстав для проведення перевірки. При цьому, не зазначення такої підстави в наказі на проведення на перевірки не свідчить про незаконність наказу або перевірки, оскільки відповідно до п.п.81.1 ст. 81 ПК України, в наказі на перевірку достатньо зазначити підставу для проведення перевірки, визначену цим Кодексом.
Також суд зазначає, що пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, передбачено дві окремі підстави для призначення проведення фактичної перевірки, а саме:
- першою підставою є наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства у частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- другою (самостійно, незалежною від першої) підставою є здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Такий висновок підтриманий Верховним Судом при розгляді подібних спорів, зокрема, у постанові від 22.05.2018 у справі № 810/1394/16, у постанові від 10.04.2020 у справі № 815/1978/18. Суд касаційної інстанції у даних рішеннях зауважив, що норма пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які покладені на органи ДПС.
Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред`явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
Суд наголошує, що наказ №382-п від 05.03.2021 року на проведення фактичної перевірки не містить посилання на наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства у частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками.
Відповідно до ч. 1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі "Щокін проти України" та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі "Серков проти України".
Суд наголошує, що найбільш сприятливим для заявника є підхід, коли під підставою слід розуміти юридичні та фактичні мотиви управлінського волевиявлення органу публічної адміністрації.
Платник податків не має права на власну та особисту перевірку правомірності та обґрунтованості відповідних суджень контролюючого органу (адже це повноваження є виключною прерогативою органу судової влади України) і вчинення недопуску до перевірки з причини незгоди із ними, але такі мотиви в обов`язковому порядку мають бути викладені у тексті наказу контролюючого органу про призначення перевірки. Зазначене тлумачення узгоджується із правовим висновком постанови Верховного Суду від 22.09.2020р. у справі №520/1304/2020.
Згідно з правовими висновками постанови Верховного Суду від 02.07.2019р. по справі №140 2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19) загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
У пункті 75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018р. по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18) міститься правовий висновок, у силу якого адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб`єктом владних повноважень для доведення правомірності свого рішення.
Оскаржуваний наказ контролюючого органу не враховує згаданих правових позицій Верховного Суду, а також не містить чіткої підстави проведення фактичної перевірки.
Отже, наказ про проведення фактичної перевірки №382- п від 05.03.2021р., в частині проведення фактичної перевірки АЗС, ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД", що розташована за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, задля скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 1900, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00,2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір- лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальві колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка, відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів- лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Підпунктом 230.1.3 п.230.1 ст.230 Кодексу, визначено, що розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Відповідно до п.12 підрозділу 5 Розділу XX Кодексу, розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами- лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб, метрів, але не перевищує 20000 куб, метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Пунктом 128-1 статті 128-1 Кодексу, визначено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному, складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнем ip-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального паливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або зареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Судом встановлено, у позивача станом на 01.04.2020 р. була відсутня відповідна реєстрація, а отже ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД" повністю зупинило реалізацію пального на АЗС за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26.
Реалізація пального була відновлена лише 09.04.2020 р. - тобто вже після реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі.
Відповідно до довідок про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри на акцизному складі № 1005019 встановлені витратоміри за серійними номерами: 04103300, 04103315, 04103300, 04103315, 55249, 55244, 55242, 55252, 55250, 55251, 55243, 55248.
Представником позивача також надано до суду довідки, свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, відомості про сертифікати (а.с. 131 – 146).
Довідки також містять інформацію про те, що 31.03.2020 року вони були введені в експлуатацію.
АЗС за адресою: Черкаська обл.. м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26 облаштовані рівномірами-лічильниками українського виробництва з серійними номерами: 3951, 3952, 12296, 12297, 12298, 12299 заводський номер рівнеміра-сигналізатора ультразвукового УУС- 01 №3727, пройшли сертифікацію про відповідність, що підтверджується Сертифікатом перевірки типу №UA.TR.001 11-17 Rev.1 від 03.04.2018, Rev.2 від 10.11.2020р., декларація про відповідність 03.06.2019р., сертифікат схвалення системи управління якістю №UA.TR.001 AQ 23 1-18 Rev.0 від 25.05.2018 року, сертифікатом експертизи типу № СЦ 19.0473 від 25.11.2019р., повідомлення про відповідність типу на основі забезпечення якості виробничого процесу №СЦ 20.D.070-1 від 03.07.2020р. та свідоцтвом про прийняття, пакування, комплектність рівномірів, які об лаштовані на АЗС за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26 (Додатки №7-14). Довідка містить інформацію про те. що 31.03.2020 року вони були введені в експлуатацію на акцизному складі.
Суд зауважує, що чинне законодавство не зобов`язує платника податків (розпорядника акцизного складу) мати у своїй власності рівнеміри-лічильники або ж витратоміри-лічильники, оскільки такі засоби вимірювальної техніки можуть зокрема надаватись в користування на підставі відповідного договору, а санкція п.128-1 ст.128-1 ПК України, передбачає відповідальність саме за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі.
Крім того, суд зазначає щодо в акті перевірки контролюючим органом зазначено, що в ході візуального огляду акцизного складу №1005019 за адресою: Черкаська область. м. Умань, аул. Визволителів, буд. 26 де зберігається та реалізується пальне на 4 резервуарах було встановлено відсутність рівнемірів-лічильників рівня продукції у резервуарах.
Згідно інформації вказаної в акті взагалі не можливо достовірно встановити, яким чином проводився візуальний огляд господарської одиниці, немає підтверджуючої фото та або відеофіксації та резервуарів з пальним, а також в Акті не вдається ідентифікувати, які саме резервуари були оглянуті та які з них необладнані рівнемірами-лічильниками адже в акті перевірки не міститься жодного посилання на найменування, серійні номери, об`єм тощо.
Відповідно до пункту 1 розділу І Формату даних та структури Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №944 від 27.11.2018р. (надалі - Наказ № 944), Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.
Згідно пункту 1 розділу II Наказу № 944, реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм:
довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1);
довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).
Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу № 944, надсилання довідок до Реєстру:
- основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово;
- основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою;
- коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу;
- коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.
Відповідно до пункту 128-1.3 статті 128-1 Податкового кодексу України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Суб`єктом владних повноважень не доведено, що позивачем не подано довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі.
Окрім того, суд зазначає, що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон №265, дія якого поширюється на усіх суб`єктів господарювання. їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
За змістом пункту 12 статті 3 Закону №265 суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
До суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (стаття 20 Закону №265).
При цьому єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією №281. яка поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти га типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів та вимоги якої є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
У відповідності до підпункту 10.3.1.3 п. 10 Інструкції №281 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС. яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Згідно із підпунктом 10.4.1 пункту 10 цієї ж Інструкції на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-1111.
Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК. ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об`єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті; передають затишок готівки: перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК. ОРК (підпункт 10.4.2 пункту 10 Інструкції №281).
Відповідно до підпункту 10.4.3 пункту 10 Інструкції №281 після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
За змістом підпункту 16.1 пункту 16 Інструкції №281 матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП. який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників 11РК. ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО. визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП. та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС. керівника АЗС' та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства (підпункт 16.2 пункту 16 Інструкції №281).
Єдиний же порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку газів скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорт) і використовується на газонаповнювальних станціях (ГНС), газонаповнювальних пунктах (ПІП), автогазозаправних станціях (АГЗС) та автогазозаправних пунктах (АГЗП) незалежно від форм власності встановлено Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, яка затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України №332 від 03 червня 2002 року (далі - Інструкція №332). в пункту 9 якої визначено порядок приймання-здавання зміни та складання змінного звіту на АГЗС (АГЗП).
Відповідно до підпункту 9.1 пункту 9 цієї Інструкції на АГЗС (АГЗП) проводиться оперативний контроль та кількістю скрапленого вуглеводневого газу (СВГ), результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількісний облік руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою №14-ГС.
Під час приймання-здавання зміни касири і оператори АГЗС (АГЗП) спільно: визначають залишки СВГ на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни, надходження СВГ за зміну, які підтверджені відповідними документами, та кількості відпущеного газ) за зміну ла сумарними показниками лічильників усіх газозаправних колонок: вимірюють рівні наповнення скрапленим газом резервуарів АГЗС (АГЗП) і за результатами проведених вимірювань визначають об`єм СВГ; роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виторгу за зміну; передають по зміні залишок грошових коштів (підпункт 9.2 пункту 9 Інструкції №332).
Згідно із підпунктом 9.3 пункту 9 цієї ж Інструкції після закінчення кожної зміни касиром і оператором складається змінний звіт за формою №14-ГС в двох примірниках, з яких один - з додатком до нього первинних документів на приймання і відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий - залишається на АГЗС (АГЗП).
Разом з тим єдиним можливим способом перевірки наявності необлікованих нафтопродуктів є співставлення даних обліку звітів АЗС та даних РРО із фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів.
Аналогічна позиція викладена і. зокрема, в постанові Верховного Суду від 12 березня 2020 року справі №823/1917/16 (адміністративне провадження №К/9901/36400/18).
Враховуючи вищенаведене, спірні податкові повідомлення-рішення є такими, що не ґрунтуються на приписах закону, а тому підлягають скасуванню.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498, вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43983495, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057), Головного управління ДПС у Черкаській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44131663, вул. Хрещатик, буд. 235, м. Черкаси, Черкаська область, 18002) про визнання протиправним та скасування наказу, скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ про проведення фактичної перевірки №382-п від 05.03.2021р., в частині проведення фактичної перевірки АЗС, ТОВ "МК ОЙЛ ТРЕЙД", що розташована за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Визволителів, буд. 26.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0055790901 від 21.04.2021р., прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498) нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 340 000,00 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0055800901 від 21.04.2021р., прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498) нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 678 336,66 грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0055810901 від 21.04.2021р., прийняте Головним управлінням ДПС у Харківській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498) нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 80 000,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43983495, вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" (код ЄДРПОУ 42797498, вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054) суму судового збору у розмірі 10 507,53 грн. (десять тисяч п`ятсот сім гривень п`ятдесят три копійки).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Черкаській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 44131663, вул. Хрещатик, буд. 235, м. Черкаси, Черкаська область, 18002) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МК ОЙЛ ТРЕЙД" ( код ЄДРПОУ 42797498, вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054) суму судового збору у розмірі 10 507,53 грн. (десять тисяч п`ятсот сім гривень п`ятдесят три копійки).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12 жовтня 2021 року.
Суддя Н.А. Полях