Рішення № 100278024, 11.10.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
520/15546/21
Номер документу
100278024
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

11 жовтня 2021 р. справа №520/15546/21

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді Мар`єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 3308), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.07.2021 № 204750009827 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ від 14.10.2014;

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.07.2021 № 204750009935 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014;

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-УІІ від 14.10.2014 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПО 14099344) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 06.07.2021 року пенсію за вислугу років виходячи з 60 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок Харківської обласної прокуратури про складові заробітної плати від 05.07.2021 року за №21-394 та Луганської обласної прокуратури від 30.06.2021 №21-414вих-21 без обмеження максимального розміру згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014, та проводити виплати призначеної пенсії за вислугу років у повному обсязі без обмеження граничного розміру виплати пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона двічі зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, та оскаржуваними рішеннями їй було відмовлено щодо призначення пенсії відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", з різних підстав, зокрема, з посиланням на те, що у позивача відсутній необхідний стаж. З вказаним рішенням відповідача позивач не погоджується, через що звернувся до суду з даним позовом.

Від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача зазначив, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи про їх безпідставність.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження від 07.09.2021 року разом з судовими документами була надіслана відповідачу 07.09.2021 року та було ним отримано, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України - справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Харківській області 06 липня 2021 року із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 з 06 липня 2021 року.

Пенсійним фондом України прийнято Постанову №25-1 від 16.12.2020 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України”, у пункті 4.2 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення) електронну пенсійну справу.

Відповідно до вказаної постанови програмним забезпечення за принципом екстериторіальності заяви про призначення пенсії були передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області винесено рішення від 13.07.2021 № 204750009827 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014.

Відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, зазначено, що для обчислення пенсії особа має надати довідку про посадовий оклад та довідку про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців. Форма довідок затверджені листом офісу Генерального прокурора України від 18.02.2020 №21-698 вих.20.

Зазначено, що страховий стаж позивача становить 27 років 7 місяців 01 день. Стаж який дає право на пенсію за вислугу років на прокурорських посадах становить 25 років 00 місяців 13 днів. Робота на посаді прокурора - 23 роки 4 місяці 13 днів.

Водночас, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, вказано, що довідка №21-394 від 05.07.2021 р. про розмір та складові заробітної плати для призначення пенсії, яка видана Харківською обласною прокуратурою, не відповідає вимогам норм чинного законодавства.

16.07.2021 позивач повторно звернулась Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014.

Відповідно до Постанови №25-1 від 16.12.2020 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України” - програмним забезпечення за принципом екстериторіальності заяви про призначення пенсії та документи які були надані позивачем до заяви, передані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було розглянуто заяву позивача та долучені до заяви документи та 23.07.2021 за № 204750009935 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII, через відсутність на день звернення вислуги років, передбаченої частиною 6 названої статті, не менше 25 років.

Позивач не погодилась із вищевказаними рішеннями, та звернулась до суду.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачами обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Верховний Суд у постанові від 10.07.2019 року у справі №428/8222/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Сєвєродонецьку дійшов до висновку; що «стаж роботи на посадах прокурорів періодів роботи позивача, ОСОБА_1 : з 19.06.1996 по 18.02.1998 на посаді помічника прокурора - стажиста Жовтневого району м.Луганська, з 19.02.1998 по 18.11.1998 - на посаді помічника прокурора Жовтневого району м. Луганська, з 19.11.1998 по 12.03.2007 - на посаді старшого помічника прокурора Жовтневого району м. Луганська, то з урахуванням положень Закону № 1697-VII вказані періоди підлягають такому зарахуванню.

Проте, враховуючи, що на час звернення із заявою про призначення пенсії загальна вислуга років ОСОБА_1 , яка дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1697-VII, є недостатньою для призначення спірної пенсії (21 рік 6 місяців), оскільки період перебування позивача у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не підлягає зарахуванню до загальної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1697-VII у зв`язку з тим, що вказана відпустка не пов`язана роботою позивача на посадах, які дають право на призначення спірної пенсії, а саме: на посаді діловода, яка не відноситься до посад державної служби чи інших посад, передбачених ч. 6 ст. 86 Закону № 1697-VII.

Таким чином, Верховний Суд у постанові від 10 липня 2018 року по справі №428/8222/17 дійшов висновку, що станом на час звернення із заявою до Управління пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку, а саме на 05.07.2017 стаж позивача, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону ст. 86 Закову України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року 1697-VП вже складав 21 рік 6 місяців.

Згідно ч.4 ст.78 КАС України - обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено, що відповідно до даних трудової книжки позивача НОМЕР_2 , заведеною прокуратурою Луганської області 11.09.1990 року, та довідки Харківської обласної прокуратури від 01.07.2021 №07-162вих-21 стаж позивача станом на 30.06.2021 складає 30 років 9 місяців 21 день, а саме час роботи на технічних посадах в прокуратурі Луганської області з 11.09.1990 по 18.06.1996 (5 років 9 місяців 8 днів), час роботи на прокурорських посадах 25 років 00 місяців 13 днів: в органах прокуратури Луганської області з 19.06.1996 по 17.11.2020 (24 роки 5 місяців); в органах прокуратури Харківської області з 18.11.2020 по цей час (7 місяців 13 днів), зокрема:

- 19.06.1996-18.02.1998 - помічник прокурора-стажист Жовтневого району міста Луганська Луганської області;

- 19.02.1998 - 18.11.1998 - помічник прокурора Жовтневого району міста Луганська Луганської області;

- 19.11.1998 - 12.03.2007 - старший помічник прокурора Жовтневого району міста Луганська Луганської області;

- 13.03.2007 - 18.06.2008 - прокурор відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Луганської області;

- 19.06.2008 - 14.03.2011 - старший прокурор відділу захисту майнових, інших особистих прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Луганської області;

- 15.03.2011 - 18.09.2014 - старший прокурор відділу захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури Луганської області;

- 19.09.2014 - 12.01.2015 - начальник відділу захисту інтересів громадян і держави у сфері земельних відносин управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Луганської області;

- 13.01.2015 - 15.04.2015 - заступник начальника відділу представництва інтересів громадян і держави в судах управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в судах прокуратури Луганської області;

- 16.04.2015 - 15.07.2015 - заступник начальника управління - начальник відділу представництва інтересів громадян і держави в судах управління представництва, захисту інтересів громадян та держави в суді прокуратури Луганської області;

- 16.07.2015 - 12.04.2016 - начальник відділу представництва органів прокуратури в суді управління представництва Інтересів громадян і держави в суді прокуратури Луганської області;

- 13.04.2016 - 19.07.2018 - начальник відділу забезпечення представництва в суді управління представництва інтересів громадянина або держави в суді прокуратури Луганської області;

- 20.07.2018 - 20.01.2020 - начальник відділу забезпечення представництва в суді управління представництва інтересів держави в суді прокуратури Луганської області;

- 21.01.2020 - 10.09.2020 - прокурор відділу представництва інтересів держави в суді управління представництва інтересів держави в суді прокуратури Луганської області;

- 11.09.2020 - 28.10.2020 - прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Луганській області та в умовах збройного конфлікту управління нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово: окупованих територіях у Луганській області та в умовах збройного конфлікту Луганської обласної прокуратури;

- 29.10.2020 - 17.11.2020 - прокурор відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин та у сфері охорони навколишнього природного середовища управління представництва інтересів держави в суді Луганської обласної прокуратури;

- 18.11.2020 - по теперішній час - прокурор відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин управління представництва інтересів держави в суді Харківської обласної прокуратури.

Таким чином, з урахуванням викладеного, станом на 30.06.2021 вислуга років, що дає позивачу право на пенсію згідно із ст.86 Закону України «Про прокуратуру» складає 25 роки 00 місяців 13 днів, у тому числі на прокурорських посадах - 25 років 00 місяців 13 днів, що підтверджується записами у трудовій книжці, заведеною прокуратурою Луганської області 11.09.1990 року, та довідкою Харківської обласної прокуратури за №07-162вих-21 від 01.07.2021.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури станом на час звернення позивача за призначенням пенсії регулюється правилами ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.

Згідно ч. 6 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Частиною 4 статті 83 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.

Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15 липня 2015 року визначалися ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ під поняттям "прокурор" у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 46-1, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1, частині п`ятій статті 52 і статті 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Пунктом 2.24 Порядку № 22-1 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до пунктів 2 та 3 пункту 2.1 Порядку 22-1 до заяви про призначення пенсії надаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Частинами 1, 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з пунктом 4.2. Порядку 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Слід також зазначити, що відповідно до п. 7 ч. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року за № 28-2, серед основних завдань управління є, зокрема, завдання призначати (здійснювати перерахунок) і виплату пенсії, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.

Відтак, тільки Пенсійний фонд (та його структурні підрозділи) наділені повноваженнями щодо призначення/відмови у призначенні пенсії з прийняттям відповідного рішення з повним мотивуванням періодів зарахування або відмови у зарахуванні стажу роботи до вислуги років.

Судом встановлено, що стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, на підставі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» позивача становить 25 років, 0 місяців, 13 днів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачами прийняті оскаржувані рішення, однак, ними не наведено обґрунтованої відмови у зарахуванні до стажу всіх періодів роботи позивача.

Згідно ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», прокурори та слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років на період з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі до стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Відповідно до ч.8 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.

Пунктом 3 «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2016 №229 зазначено, що документами для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квіток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, данні, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, тощо).

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Окрім того, відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За п. 3.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 №брп/2007, утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов`язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року. Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов`язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.

Таким чином, скасовуючи пенсійне забезпечення прокурорів, збільшуючи вимоги для призначення пенсії або зменшуючи розмір призначуваної пенсії, державою звужується право на соціальний захист (ст. 46 Конституції України).

Судом встановлено, що на час звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за вислугою років, відповідно до наданих документів загальний стаж позивача роботи на посадах в прокуратурі становить понад 25 років, а стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, за ст.86 Закону України "Про прокуратуру" - більше 25 років 00 місяців 13 днів.

Суд зазначає, що право позивача на призначення та виплати пенсії, підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності" і що їх можна вважати "майном" у значені цього положення, отже, не призначення та невиплата пенсії є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.

Зазначена правова позиція, викладена в рішенні ЄСПЛ по справі "Сук проти України" від 10.03.2011 (за заявою №10972/05), згідно якої, якщо суть вимоги особи пов`язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

В даному випадку є підстави стверджувати про наявність "законних сподівань", оскільки наявний стаж роботи позивача на посадах прокуратури передбачає право на призначення та виплату пенсії за вислугою років.

Водночас, суд зазначає, що друге речення першого пункту ст. 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності", яке дозволяє позбавити майна лише "на умовах, передбачених законом", а другий пункт зазначає, що держава має право здійснювати контроль за використанням майном шляхом введення в дію "законів" не поширюється на спірні правовідносини, оскільки втручання у право позивача не може бути визнано таким, що відповідає закону.

Таким чином, суд вважає, що позивач мав "законні сподівання" на призначення та виплату пенсії.

Слід зазначити, що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Так, Правлінням Пенсійного фонду України прийнято Постанову 25.11.2005 № 22-1, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1.1, 1.8, 1.9 Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

З аналізу вказаних норм вбачається, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, або поданих документів недостатньо для призначення пенсії, Законом №1058-ІV та Порядком 22-1 встановлено обов`язок для органу пенсійного фонду повідомити про це заявника письмово із зазначенням документів, які необхідно додатково подати.

Для подання таких документів законодавством встановлений 3-місячний строк з дня повідомлення про необхідність їх подання.

Таким чином, посилання відповідача на не оформлену належним чином довідку, не є підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу.

Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Отже, з огляду на приписи зазначених норм за принципом екстериторіальності органом, що призначає пенсію позивачу визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як за першим звернення позивача 06.07.2021 року, яким було розглянуто спірне питання, а виплата проводиться Головним управлінням пенсійного фонду України в Харківській області, за місцем проживання та реєстрації.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.07.2021 №204750009827 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014; скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.07.2021 № 204750009935 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 06.07.2021 року пенсію за вислугу років виходячи з 60 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок Харківської обласної прокуратури про складові заробітної плати від 05.07.2021 року за №21-394 та Луганської обласної прокуратури від 30.06.2021 №21-414вих-21, згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПО 14099344) виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 06.07.2021 року пенсію за вислугу років виходячи з 60 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок Харківської обласної прокуратури про складові заробітної плати від 05.07.2021 року за №21-394 та Луганської обласної прокуратури від 30.06.2021 №21-414вих-21, згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 - підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПО 14099344) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 06.07.2021 року пенсію за вислугу років виходячи з 60 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок Харківської обласної прокуратури про складові заробітної плати від 05.07.2021 року за №21-394 та Луганської обласної прокуратури від 30.06.2021 №21-414вих-21, згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014, суд зазначає, що згідно аналізу вищевказаного Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846, в даному випадку ГУ ПФУ у Харківській області не має компетенції щодо призначення пенсії позивачу, оскільки за принципом екстериторіальності органом, що призначає пенсію позивачу визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як за першим звернення позивача 06.07.2021 року.

Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, суд зазначає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки скасування оскаржуваних рішень поглинає вимоги щодо порушення права позивача на призначення пенсії, тобто вказані вимоги фактично охоплюються вимогою про скасування спірного рішення, тому задоволенню не підлягають.

Щодо позовної вимоги про проведення виплат призначеної пенсії без обмеження граничного розміру виплати пенсії, суд зазначає, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними та такими, що направлені на майбутнє.

Таким чином, позовна заява про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 3308), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.07.2021 № 204750009827 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 23.07.2021 № 204750009935 про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 06.07.2021 року пенсію за вислугу років виходячи з 60 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок Харківської обласної прокуратури про складові заробітної плати від 05.07.2021 року за №21-394 та Луганської обласної прокуратури від 30.06.2021 №21-414вих-21, згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПО 14099344) виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з 06.07.2021 року пенсію за вислугу років виходячи з 60 відсотків від суми заробітної плати згідно довідок Харківської обласної прокуратури про складові заробітної плати від 05.07.2021 року за №21-394 та Луганської обласної прокуратури від 30.06.2021 №21-414вих-21, згідно ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівенській області (код ЄДРПОУ 21084076, вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33028) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мар`єнко Л.М.