Рішення № 100277620, 11.10.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2021
Номер справи
460/1512/21
Номер документу
100277620
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

11 жовтня 2021 року м. Рівне №460/1512/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доДержавної податкової службт України, Головного управління ДПС України у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС України у Рівненській області (далі – відповідач 1), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2), у якому просить визнати протиправними та скасувати рішення:

- Головного управління ДПС у Рівненській області від 27.11.2020 №0002150708 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 8529,20 грн;

- Державної податкової служби України від 12.02.2021 №3371/6/99-00-06-02-01-06 про результати розгляду скарги.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців припинила підприємницьку діяльність 30.12.2016. Проте, органами ДПС процедура ліквідації фізичної особи – підприємця не закінчена, з 30.12.2016 –"11" (припинено, але не знято з обліку). Зазначає про те, що у листі -заяві просила відповідача 1 провести звірку поданої звітності і виправити у раніше поданому звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік. Головним управлінням ДПС у Рівненській області проведено перевірку та нараховано штрафні санкції та пеню в загальній сумі 8529,20грн. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 09.03.2021 позовна заява залишалася без руху.

Ухвалою суду від 23.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.

05.07.2021 Державною податковою службою України подано до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що актом перевірки №2248/17-00-07-08/ НОМЕР_1 від 02.11.2020 встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно сплачено узгоджену суму єдиного внеску, а саме: за 1 квартал 2014 року по терміну сплати 22.04.2014 в сумі 1267,95 грн. - фактично сплачено 05.05.2014; за 2 квартал 2014 року по терміну сплати 21.07.2014 в сумі 1267,95 грн. – фактично сплачено 18.08.2020; за 3 квартал 2014 року по терміну сплати 20.10.2014 в сумі 1267,95 грн. - фактично сплачено 18.08.2020; за 4 квартал 2014 року по терміну сплати 20.01.2015 в сумі 1267,95 грн. - фактично сплачено 18.08.2020. Вказує про те, що обставини щодо несвоєчасної сплати єдиного внеску також підтверджуються долученим до матеріалів справи витягом з інтегрованої картки платника податку. При цьому, зазначає, що жодних доказів на спростування вказаних обставин щодо несвоєчасності сплати єдиного внеску позивачем не надано. З покликанням на практику Верховного Суду вказує про те, що рішення Державної податкової служби України від 12.02.2021 №3371/6/99-00-06-02-01-06 про результати розгляду скарги не має безпосереднього випливу на права та обов`язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку, а відтак безпосередньо не порушує права та інтереси позивача. Враховуючи викладене, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.139-147).

05.07.2021 Головним управлінням ДПС у Рівненській області подано до суду відзив на позовну заяву, який за змістом є аналогічним відзиву Державної податкової служби України (а.с.148-156).

29.06.2021 відповідачем подано до суду відповідь на відзив, в якій наведено спростовання аргументів відповідача, які викладені у відзиві на позовну заяву (а.с.137-138).

Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзиви на позовну заяву, відповідь на відзив, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.

Відповідно до інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з 20.09.2013 зареєстрована як фізична особа – підприємець (номер запису: 26080000000032142), з 24.09.2013 взята на облік як платник єдиного внеску.

29.12.2016 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 (номер запису: 26080060002032142, підстава: власне рішення) (а.с.165-167).

Згідно реєстраційних даних позивачем припинено підприємницьку діяльність 30.12.2016. Стан платника податків 11 - припинено, але не знято з обліку (КОР не пусті) (а.с.170-171).

Дані щодо зняття з обліку платника податків відсутні.

11.08.2020 позивач звернулася до відповідача 1 з заявою, в якій просила скасувати заборгованість (а.с.76).

18.08.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління ДПС у Рівненській області з скаргою на дії посадових осіб контролюючого органу, в якій позивач просила розглянути питання правомірності нарахування штрафних санкцій та пені за період з 2015 року по серпень 2020 року та скасувати нарахування штрафів та пені (а.с.77).

26.08.2020 позивач звернулася до ДПС України зі скаргою на дії посадових осіб контролюючих органів. У даній скарзі позивач просила розглянути питання правомірності нарахування штрафних санкцій та пені за період з 2015 по 2020 рік та скасувати нарахування штрафних санкцій та пені (а.с.78).

Листом від 03.09.2020 №9887/ФОП/17-00-50-05 Головне управління ДПС у Рівненській області, на заяву від 11.08.2020 щодо скасування боргу / недоїмки повідомило, що в результаті погашення боргу / недоїмки 18.08.2020 в інтегрованій картці платника податку по коду платежу 71040000 обліковуються довідково розраховані штрафні санкції в сумі 503,95грн. та пеня в сумі 8025,25 грн. (на підстав ч.10 п.2 ч.11 ст.25 Закону №2465 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування) (а.с.81).

28.08.2020 позивач звернулася до Головного управління ДПС у Рівненській області з заявою, в якій просила провести перевірку / звірку поданої звітності – Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік, по результатах якої надати можливість подати новий / уточнюючий Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2014 рік, в якому буде збільшено колонку 2 на суму 10962 грн. та суму зобов`язання по ЄСВ на суму 3803,85грн (а.с.79).

08.09.2020 позивач звернулася до відповідач 1 з заявою, в якій просила надати підтвердження того, що її повідомлялося про наявний податковий борг протягом 2015 – 2019 років та надати відповідні підтверджуючі документи. Також позивач просила надати повну роздруківку нарахування по датам штрафних санкцій та пені (а.с.80).

Розглянувши заяву позивача, відповідач 1 листом від 15.09.2020 №10191/ФОП/17-00-50-07 повідомив позивачу інформацію щодо виникнення заборгованості по єдиному внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с.82).

Головне управління ДПС у Рівненській області, розглянувши заяву від 28.08.2020, листом "Про надання інформації та її документального підтвердження" від 10.09.2020 №10017/ФОП/17-00-33-04-04 просить позивача надати всі необхідні документи, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків, звітів), зокрема фінансову, статистичну та іншу звітність, регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинні та інші документи, які використовувались в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС та її документальне підтвердження за період з 20.09.2013 по 29.12.2016:

-копії документів, що підтверджують отримання доходу (рух коштів по рахунках, Книгу обліку доходів);

- інформацію про використання в господарській діяльності праці найманих осіб, згідно укладених трудових договорів та/або договорів цивільно-правового характеру, договорів аутстаффінгу зокрема: ідентифікаційні дані таких осіб (ПІБ, РНОКПП, адреси проживання, паспортні дані); дати допуску найманих осіб до роботи (виконання трудових функцій) з відображенням посад працівників, виконуваних функцій та робіт; дати та періоди виконання робіт (послуг), дати оформлення трудових чи інших договорів (наказів) згідно договорів ЦПХ, перелік, обсяг та періоди виконання таких робіт (послуг), дати оформлення трудових чи інших договорів (наказів) їх умови (розмір оплати праці, режим роботи і відпочинку, інші відомості) щодо осіб, які працюють на умовах трудового договору чи договорів ЦПХ; номери, дати оформлення актів виконаних робіт, обсяги виконаних робіт (наданих послуг), періоди їх надання та вартість;

- відомості про дати та суми нарахованої і виплаченої заробітної плати (винагороди) в розрізі найманих осіб;

- відомості про дати і суми утриманих, нарахованих і сплачених сум податків і зборів (податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного соціального внеску) із нарахованих та виплачених доходів найманим особам;

-договорів комісії, видаткових накладних, не фіскальних чеків та інших документів, договорів на придбання товарів (послуг), видаткові накладні, Звіти комiтенту, Акти надання послуг комісії, інших документів та специфікації (додатки) до них;

- інформацію про наявну дебіторсько-кредиторську заборгованість;

-інформацію про наявні власні (орендовані) транспортні засоби, складські (торгові) приміщення, тощо;

- документи, що підтверджують перевезення товарів (товарно-транспортні накладні), у разі наявності, договори з перевізниками на перевезення вантажу (товарно-транспортні накладні, акти надання послуг з перевезення, розрахунки із перевізниками, заявки на перевезення, інше); договори оренди транспортних засобів;

- форма розрахунків, стан таких розрахунків станом на дату надання інформації;

- платіжні доручення, акти заліку, реєстри продажу (придбання) товарів (робіт, послуг);

- інші документи щодо здійснених господарських операцій.

Зазначені документи відповідач 1 просить надати у строк до 24.09.2020 (а.с.84-85).

21.09.2020, у відповідь на лист відповідача 1 від 10.09.2020 №10017/ФОП/17-00-33-04-04, позивач повідомила, що запитувана інформація не стосується єдиного соціального внеску, що є неправомірним і таким, що суперечить Податковому кодексу України (а.с.86).

Головним управлінням ДПС у Рівненській області 23.09.2020 видано наказ №1505 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи – платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у зв`язку з припиненням підприємницької діяльності" (а.с.88).

На підставі даного наказу Головним управлінням ДПС у Рівненській області направлено повідомлення від 23.09.2020 №459/17-00-07-08 про те, що документальну позапланову невиїзну перевірку буде проведено з 22.10.2020 (а.с.87).

За результатами проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Головним управлінням ДПС у Рівненській області складено акт "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи – платника ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, виконання вимог іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 23.09.2020, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 20.09.2013 по 23.09.2020" від 02.11.2020 №2248/17-00-07-08/ НОМЕР_1 (далі – акт перевірки) (а.с.89-91).

Документальною позаплановою невиїзною перевіркою встановлено, зокрема, порушення пп.1 п.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та пп.2 п.5 розділ VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а саме: несвоєчасно сплачено внесок за 1 квартал 2014 року по терміну сплати 22.04.2014 в сумі 1267,95 грн. фактично сплачено 05.05.2017, за 2 квартал 2014 року по терміну сплати 21.07.2014 в сумі 1267,95 грн фактично сплачено 18.08.2020, за 3 квартал 2014 року по терміну сплати 20.10.2014 в сумі 1267,95 грн фактично сплачено 18.08.2020, за 4 квартал 2014 року по терміну сплати 20.01.2015 в сумі 1267,95 грн фактично сплачено 18.08.2020.

27.11.2020 Головним управління ДПС у Рівненській області прийнято рішення №0002150708 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску до позивача застосовано штраф та нараховано пеню, всього на загальну суму 8529,20 грн, а саме: за період з 22.07.2014 до 18.08.2020 застосовано штраф у розмірі 250,36 грн, за період з 21.01.2015 по 18.08.2020 застосовано штраф у розмірі 253,59 грн та нараховано пеню у розмірі 8025,25 грн (а.с.92).

Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.11.2020 №0002150708 було оскаржено позивачем в адміністративному порядку (а.с.94-95).

29.12.2020 Державною податковою службою України прийнято рішення про продовження строку розгляду скарги №36580/6/99-00-06-02-01-06 (а.с.99).

12.02.2021, за результатами розгляду скарги, Державною податковою службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги №3371/6/99-00-06-02-01-06, відповідно до якого рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.11.2020 №0002150708 залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.109-110).

Вважаючи рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.11.2020 №0002150708 та рішення за результатами розгляду скарги від 12.02.2021 №3371/6/99-00-06-02-01-06 протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Суд зазначає, що процедура взяття на облік платників податків регламентується Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 22.04.2014 №462) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за 1562/20300 від 29.12.2011 (далі – Порядок №1588).

Згідно з пп.1 п.11.17 розділу XI "Порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах" Порядку №1588 підставою для зняття з обліку у контролюючих органах є надходження відомостей про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої інтегрованої картки платника податків або даті отримання відомостей про припинення юридичної особи у разі, якщо на момент отримання таких відомостей були закриті всі інтегровані картки такого платника податків. Дані про зняття з обліку платника податків фіксуються в журналі за формою № 6-ОПП. Номер зняття з обліку відповідає номеру відповідного запису в журналі за формою № 6-ОПП.

Дані про зняття з обліку платника податків, державна реєстрація припинення якого здійснюється згідно із Законом, передаються контролюючим органом за основним місцем обліку такого платника податків до Єдиного державного реєстру із зазначенням: дати та номера запису про зняття з обліку, назви та ідентифікаційного коду контролюючого органу, у якому платника податків знято з обліку

Відповідно до пп.4 п.11.18 розділу XI "Порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах" Порядку №1588 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Врегулювання питань погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України (пп.5 п.11.18 розділу XI "Порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах" Порядку №1588).

Підпунктом 6 пункту 11.18 розділу XI "Порядок зняття з обліку платників податків у контролюючих органах" Порядку №1588 визначено, що після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.

Таким чином, з 29.12.2016 після внесення запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , за власним рішенням, позивач була зобов`язана провести остаточні розрахунки з бюджетом.

У ході розгляду справи судом встановлено, що єдиний внесок за 1 квартал 2014 року в позивачем сплачено 05.05.2017, за 2 - 4 квартали 2014 року – 18.08.2020. Вказані обставини підтверджуються актом перевірки та розрахунком штрафної санкції (а.с.25-27, 169).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування

Згідно з п.4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч. 2 ст.6 Закону №2464-VI (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Частиною 4 статті 6 Закону №2464-VI у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону №2464-VI (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім`ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Згідно з абз.3 ч.8 ст.9 Закону №2464-VI (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Абзацом 5 частини 8 статті 9 Закону №2464-VI передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Згідно з ч.7 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку або на єдиний рахунок.

Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають банківського рахунку або не використовують єдиний рахунок, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв`язку.

Відповідно до ч.11 ст.9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI визначено, що податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум; за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

Відповідно до ч.16 ст.25 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.12.2020 № 790) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція №449) врегульовує застосування окремих положень порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та визначає процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами

Частиною 1 розділу VIІ "Фінансові санкції" Інструкції №449 передбачено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Пунктом 2 частини 2 розділу VIІ "Фінансові санкції" Інструкції №449 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Таким чином, внаслідок несвоєчасної сплати єдиного внеску до платника застосовується штраф та нараховується пеня згідно з рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а розрахунок фінансової санкції проводиться на підставі даних інформаційної системи податкового органу.

Суд зазначає, що визначальним для вирішення справи є встановлення фактів несплати (несвоєчасної) сплати позивачем єдиного соціального внеску на підставі даних інформаційної системи контролюючого органу, а саме: даних облікової картки платника єдиного соціального внеску,

Судом встановлено, що відповідно до інтегрованої картки платника податків за позивачем станом на 31.12.2020 обліковувався борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску в сумі 8529,2 грн (а.с.142-145, 151-154).

Судом також встановлено, що у зв`язку з несплатою позивачем боргу Головне управління ДПС у Рівненській області направило в органи державної виконавчої служби для примусового виконання вимогу від 22.04.2020 №Ф-5185-25У про сплату боргу (недоїмки).

30.07.2020 державним виконавцем Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) відкрито ВП №62563944 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5185-25У, виданої 22.04.2020 в сумі 3914,71грн (а.с.127).

У ході розгляду справи судом встановлено та сторонами не заперечувалося, що під час примусового стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яке проводилося Рівненським міським відділом державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), позивачем було сплачено суму заборгованості по вимозі від 22.04.2020 №Ф-5185-25У в сумі 3914,71 грн.

У відповідності до інтегрованої картки платника податків судом встановлено, що 18.08.2020 зараховано надходження коштів у сумі 3914,71 грн, як сплата єдиного внеску (а.с.142-145, 151-154).

Таким чином, сплата позивачем єдиного соціального внеску відбулась лише 18.08.2020, тобто з порушенням строків сплати.

Будь-яких інших доказів, які б свідчили про своєчасну сплату єдиного внеску у відповідні періоди, позивачем до суду надано не було.

Отже, заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску позивачем сплачена з порушенням строків, встановлених Законом №2464-VI, що підтверджується даними інтегрованої картки платника єдиного внеску.

При цьому, позивачем не заперечується факт сплати єдиного соціального внеску не у встановлені строки самостійно, а в результаті примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки).

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем дійсно несвоєчасно здійснювалась сплата єдиного соціального внеску, а отже рішення податкового органу є правомірним.

При цьому, суд не бере до уваги доводи, наведені позивачем в позовній заяві, стосовно того, що підставою для винесення оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій було невчасне надіслання податковим органом вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.04.2020 №Ф-5185-25 зі сплати єдиного внеску та те, що дана вимога сформована на підставі відомостей з інтегрованої картки платника єдиного внеску та з Реєстру, оскільки остання не є предметом розгляду в межах даної справи.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.11.2020 №0002150708 прийнято відповідачем 1 правомірно та скасуванню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової служби України від 12.02.2021 №3371/6/99-00-06-02-01-06 про результати розгляду скарги, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.56.1, 56.2 ст.56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.

Згідно з п.56.10 Податкового кодексу України рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, прийняті за розглядом скарги платника податків, є остаточними і не підлягають подальшому адміністративному оскарженню, але можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Аналіз приписів п.56.1, 56.2 та 56.10 ст.56 Податкового кодексу України свідчить про те, що законодавцем, дійсно, закріплено право платника податків на оскарження рішення податкового органу, прийнятого за результатами розгляду його скарги, до суду.

Водночас, згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Тобто, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Так, рішення суб`єкта владних повноважень є таким, що порушує права і свободи особи, в тому разі, якщо, по-перше, таке рішення прийняте владним суб`єктом поза межами визначеної законом компетенції, а, по-друге, оспорюване рішення є юридично значимими, тобто таким, що має безпосередній вплив на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов`язку.

Натоміть, в даному випадку оскаржуване рішення Державної податкової служби України від 12.02.2021 №3371/6/99-00-06-02-01-06 про результати розгляду скарги не є юридично значимим для позивача, оскільки не створює жодних правових наслідків для позивача та не порушує права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин.

Вказаний правовий висновок відповідає усталеній практиці Верховного Суду, який неодноразово висловлював позицію про те, що рішення про результати розгляду скарги, само по собі не має юридичного значення для цілей створення правових наслідків для платника податків, оскільки не має безпосереднього впливу на суб`єктивні права та обов`язки позивача шляхом позбавлення його можливості реалізувати належне йому право шляхом покладення на нього будь-якого обов`язку.

Висновки аналогічного характеру викладено Верховним судом у постановах від 31.05.2019 у справі № 826/1023/16, від 11.06.2019 №826/45/18, від 24.06.2019 у справі № 826/11001/15, від 08.04.2021 у справі №640/16779/19, які в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом при прийняті даного рішення.

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, обґрунтували обставини, на яких ґрунтуються їх заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Отже, позовна заява до задоволення не підлягає.

Враховуючи, що позовні вимоги до задоволення не підлягають, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС України у Рівненській області ( вул.Відінська, 12, м. Рівне, 33023, ідентифікаційний код 43142449), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053, ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 11 жовтня 2021 року

Суддя Н.О. Дорошенко