Рішення № 100277303, 04.10.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2021
Номер справи
440/10025/21
Номер документу
100277303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/10025/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,

представника позивача - Книша М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

31 серпня 2021 року Національний університет "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 18.08.2021 №377, винесеного Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області щодо Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка".

Позовні вимоги мотивовані протиправністю винесення Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду від 18.08.2021 №377, оскільки підставою для призначення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Право вносити записи до листка непрацездатності має лікар, який видає такий листок непрацездатності або інші медичні працівники з медичною освітою. Фізичні особи-підприємці, що провадять господарську діяльність з медичної практики, або фізичні особи–підприємці, які не мають спеціальної освіти, вправі (а в окремих випадках – зобов`язані) приймати на роботу медичних працівників, в тому числі лікарів. ФОП ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця з видами діяльності: загальна медична практика; денний догляд за дітьми; інша діяльність у сфері охорони здоров`я; діяльність лікарняних закладів. ФОП ОСОБА_1 має ліцензію МОЗ України на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями: педіатрія, за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою, сестринська справа, терапія, загальна практика – сімейна медицина за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до умов договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-А9Х5-М000, укладеного Національною службою здоров`я України з ФОП ОСОБА_1 , останній зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу. Додаток 2 до вказаного договору визначено обсяг медичних послуг, який надавач зобов`язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта/пацієнтки (специфікація), зокрема, оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть. Відповідний договір розміщено на офіційному сайті Національної служби здоров`я України. Отже, ФОП ОСОБА_1 має право на видачу листків непрацездатності. ФОП ОСОБА_1 та його працівники не належать до жодної з категорій, яким законодавством заборонено видавати листки непрацездатності. Зі змісту листків непрацездатності серії АЛД №246785, серії АЛД №280180, серії АЛД №280210 вбачається, що їх видано ФОП ОСОБА_1 , про що, зокрема, свідчить наявність відтисків відповідної печатки. При цьому, окрема інформація в листках непрацездатності заповнена найманими медичними працівниками, що прямо дозволено положеннями Інструкції №532/274/136-ос/1406. Вказані листки непрацездатності мають всі реквізити, які визначені положеннями законодавства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/10025/21 за позовом Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 . Призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

16.09.2021 до суду надійшов відзив Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на позовну заяву /а.с. 96-100/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що за результатами планової виїзної перевірки виявлено та зафіксовано в акті №66 від 30.07.2021 допущені позивачем порушення вимог пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" внаслідок неправомірного використання позивачем грошових коштів Фонду в сумі 11351,12 грн, а саме: нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені на підставі листків непрацездатності, які видані не у встановленому порядку, оскільки видані не лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я, незалежно від форми власності, та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець. Вказує, за змістом листків непрацездатності вони видані лікуючим лікарем ОСОБА_2 , як лікарем закладу охорони здоров`я з назвою «ФОП ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , що підтверджена штампом та печаткою «Для листків непрацездатності». При цьому, ОСОБА_2 не є лікарем закладу охорони здоров`я чи лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець. Позивач безпідставно вважає, що листки непрацездатності були видані ФОП ОСОБА_1 , з яким лікар ОСОБА_2 перебуває у трудових відносинах. Залучені до позовної заяви копії листків непрацездатності беззаперечно свідчать, що їх видача була здійснена лікарем ОСОБА_2 , а не лікарем ОСОБА_1 . Лікар ОСОБА_2 може бути найманим працівником ФОП ОСОБА_1 , але в цьому разі вона не має права видавати листки непрацездатності, оскільки таким правом згідно з Інструкцією №455 наділений виключно особисто ОСОБА_1 , який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець. Також в акті №66 від 30.07.2021 зафіксовано порушення позивачем пункту 1 частини 2 статті 15, пункту 3 частини 1 статті 24, частини 3 статті 30 Закону №1055 в частині, коли виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності не в розмірі 70% застрахованій особі, яка має страховий стаж від 5 до 8 років. Сума коштів Фонду неправомірно використана страхувальником по листку непрацездатності №392514, виданому ОСОБА_3 (дата виплати 21.09.2020) на суму 1018,16 грн. Дане порушення в позовній заяві позивачем не оскаржується.

22.09.2021 до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву / а.с. 119-128/, у якій останній наполягає на помилковості висновків відповідача про допущення університетом порушень вимог пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» з підстав, аналогічних викладеним ним у позовній заяві. Крім того, вказує, що у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що вказівка у акті перевірки на дати, які ще не настали, є технічною помилкою, що не впливає на суть встановлених порушень. Однак, на переконання позивача, вказана позиція відповідача не є конструктивною, умисно переміщує увагу суду з питань, піднятих у позовній заяві, а саме, з питання можливості винесення рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій виходячи з очевидно недостовірної інформації, викладеної в акті №66 на питання звільнення від відповідальності, коли факт порушення нібито підтверджено належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами. Поряд з цим, акт №66 не лише містить дати вчинення порушень, які не настали станом на день його складення, а й не містить назв та номерів документів (заяв-розрахунків), відповідно до яких здійснено надання матеріального забезпечення нібито з порушенням. Акт №66 не відповідає вимогам Порядку №23, зокрема, розділ опис виявлених порушень вимог законодавства не відповідає вимогам пунктів 3.1, 3.2, 3.3 Порядку №23. Сукупність вищевикладених обставин підтверджує, що акт №66 складено з порушенням вимог законодавства, він не відповідає вимогам до змісту акту перевірки, встановленим у Порядку №23, а отже, не може слугувати підставою для притягнення до відповідальності.

27.09.2021 до суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив /а.с. 230-234/, у яких вказано, що фізична особа має право на здійснення підприємницької діяльності за умови її державної реєстрації, що засвідчує факт набуття статусу підприємця. Статус юридичної особи чи її відокремленого підрозділу жодній фізичній особі не надається. Отже, згідно із визначенням, закріпленим в Законі №2801, фізична особа-підприємець не є закладом охорони здоров`я. В силу положень Закону №2801 та згідно із пунктом 1.4.5 Інструкції №455 право видавати листки непрацездатності мають виключно лікуючі лікарі, що працюють у закладах охорони здоров`я зі статусом юридичної особи, а також безпосередньо лікуючі лікарі, як фізичні особи зі статусом підприємця, що провадять господарську діяльність з медичної практики. Інші лікарі, в тому числі такі, що працюють за трудовими договорами у фізичних осіб-підприємців, правом видачі листків непрацездатності не наділені. Окрім цього, на 11 сторінці акту «опис виявлених порушень вимог законодавства» у колонці 3 викладено детальний опис виявленого порушення, а у колонці 2 вимоги (норми) законодавства, які було порушено із зазначенням відповідних статей (абзаців, частин, пунктів). Також в таблиці 2 (сторінки 7-8 акта) «перелік виплат матеріального забезпечення застрахованим особам, по яких перевіркою виявлено порушення законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування» повторно вказано порушені норми законодавства навпроти кожного окремого випадку порушення. Стосовно зазначення в акті перевірки дат порушення 10.12.2021 та 21.09.2021 замість 10.12.2020 і 21.09.2020, то це є технічна описка (людський фактор), що зовсім не впливає на суть допущених страхувальником порушень та не звільняє його від відповідальності за вчинені протиправні дії.

Третя особа ФОП ОСОБА_1 правом на надання письмових пояснень у справі не скористався.

Представник позивача у судовому засіданні 04.10.2021 позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача та третя особа в судове засідання 04.10.2021 не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином /а.с. 241-242/.

Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

На підставі наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 09.07.2021 №91-од, наказу №226-од від 09.07.2021 "Про проведення документальної перевірки", повідомлення про проведення планової перевірки від 24.06.2021 №09.6-12/1113, направлення на проведення документальної перевірки від 09.07.2021 №92 та від 09.07.2021 №38, від 23.07.2021 №96 та від 23.07.2021 №42, наказу про продовження строків проведення документальної перевірки від 21.07.2021 №93-од у термін з 12.07.2021 по 30.07.2021 Полтавським міським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області проведено виїзну планову документальну перевірку Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» щодо дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.04.2016 по 30.06.2021, за результатами якої складено акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України №66 від 30.07.2021 /а.с. 102-108/.

У розділі "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту перевірки №66 від 30.07.2021 зафіксовано порушення позивачем:

- пункту 1 частини 2 статті 15, абзацу 2 частини 1 статті 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV, абзацу 2 пункту 4, абзацу 3 пункту 7, пункту 2 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №12, яке полягає у тому, що при наданні матеріального забезпечення порушено порядок використання коштів Фонду; до заяви-розрахунку страхувальником внесена недостовірна інформація (не відповідає документу, на підставі якого здійснено призначення матеріального забезпечення, невірно внесено період тимчасової непрацездатності); 07.03.2019: ОСОБА_4 (у заяві-розрахунку від 29.01.2019 внесено дані л/н№ НОМЕР_2 з 05.01.2019 по 11.01.2019, необхідно з 05.01.2019 по 07.01.2019);

- пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV, яке полягає у тому, що нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (листок непрацездатності виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець): 05.03.21 ОСОБА_5 , л/н№ НОМЕР_3 ; 25.02.21 ОСОБА_5 л/п№ НОМЕР_4 ; 10.12.21 ОСОБА_6 , л/н№ НОМЕР_5 ;

- пункту 1 частини 2 статті 15, пункту 3 частини 1 статті 24, абзацу 1 частини 3 статті 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV, при наданні матеріального забезпечення призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності не в розмірі 70% застрахованій особі, яка має страховий стаж від п`яти до восьми років: 21.09.21 ОСОБА_3 , л/н№ НОМЕР_6 /а.с. 107/.

Вказаний акт перевірки підписано уповноваженими особами позивача із зауваженнями /а.с. 108/.

Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» подав до Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області заперечення (вх. №3196 від 05.08.2021) щодо висновків, викладених в акті від 30.07.2021 №66, що складений за результатами проведення документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України /а.с. 181-187/.

За результатами розгляду вказаних заперечень листом Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №09.1-11/1402 від 09.08.2021 /а.с. 188-190/ Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» повідомлено, що результати документальної планової перевірки Національного університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» по пп. 2, 3 по опису виявлених порушень обґрунтовані (крім ЛН АЛД №246785 та ЛН АДЯ №392514 в частині помилково зазначених дат виплат 2021 рік замість 2020 року). По п.1 опису виявлених порушень, неправомірні витрати відсутні. Загальна сума неправомірних витрат по акту перевірки складає 12369,28 грн.

За результатами розгляду матеріалів планової перевірки Національного університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України (акт перевірки №66 від 30.07.2021, заперечення №15-9/1647 від 04.08.2021) Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області 18.08.2021 винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду №377 /а.с. 101/, про повернення до Фонду соціального страхування України неправомірно витраченої суми страхових коштів 12369,28 грн та застосування відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" фінансових санкцій: штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 6184,64 грн.

Не погодившись з рішенням Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду від 18.08.2021 №377, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд дійшов наступних висновків.

Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 №16/98-ВР /далі - Основи №16/98-ВР/ відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян в Україні.

Статтею 4 Основ №16/98-ВР визначено залежно від страхового випадку види загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Положеннями статті 25 Основ № 16/98-ВР передбачено надання за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням видів соціальних послуг та матеріального забезпечення, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV /далі - Закон №1105-XIV/.

Частиною першою статті 4 Закону №1105-XIV визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно з частиною третьою статті 8 Закону №1105-XIV робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.

Пунктами 2 та 7 частини першої статті 9 Закону №1105-XIV встановлено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.

Пунктами 1, 2 та 6 частини другої вказаної статті визначено, що Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Згідно з пунктами 3 та 5 частини першої статті 10 Закону №1105-XIV Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 15 Закону №1105-XIV роботодавець зобов`язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

Пунктом 1 частини п`ятої статті 15 Закону №1105-XIV визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Частиною шостою статті 15 Закону №1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відповідно до статті 18 Закону №1105-XIV страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону №1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Частиною першою статті 30 Закону №1105-XIV встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).

Відповідно до частини третьої вказаної статті рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Приписами пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України №13 від 19.07.2018 /далі - Положення №13/, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Відповідно до пункту 3.1 Положення №13 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, зокрема: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо; приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково); перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення; здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам.

Згідно з частиною першою статті 31 Закону №1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров`я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.

Отже, підставою для призначення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до положень пункту 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13.11.2001 №455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2001 за №1005/6196 /далі - Інструкція № 455, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/, тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

Згідно з підпунктом 1.3.1 пункту 1.3 Інструкції №455 листок непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.

Пунктом 1.4 Інструкції №455 встановлено, що право видачі листків непрацездатності надається: 1.4.1. лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров`я; 1.4.2. лікуючим лікарям стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України; 1.4.3. лікуючим лікарям туберкульозних санаторно-курортних закладів; 1.4.4. фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров`я; 1.4.5. лікуючим лікарям закладів охорони здоров`я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.

Згідно з пунктом 1.5 Інструкції №455 визначено, що не мають права видачі листків непрацездатності:

1.5.1. Лікарі: станцій (відділень) швидкої медичної допомоги; станцій переливання крові; закладів судово-медичної експертизи; бальнеогрязелікувальних, косметологічних та фізіотерапевтичних лікарень і курортних поліклінік; будинків відпочинку; туристичних баз; зубопротезних поліклінік (відділень); санітарно-профілактичних закладів.

1.5.2. Лікуючі лікарі лікувально-профілактичних закладів усіх форм власності при косметологічних втручаннях без медичних показань.

Пунктами 1.6 та 1.7 Інструкції №455 передбачено, що видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред`явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного, і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров`я незалежно від форми власності.

Видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності. На період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацією та ліквідацією її спалахів та епідемій в Україні, відкриття листків непрацездатності може здійснюватися лікарем, що надає первинну медичну допомогу на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв`язку або інтернет-телефонії з обов`язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого.

Згідно з пунктом 1.8 Інструкції №455 листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього.

Відповідно до приписів статті 3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" від 19.11.1992 №2801-XII /у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/ заклад охорони здоров`я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників; медичне обслуговування - діяльність закладів охорони здоров`я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров`я, що не обов`язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов`язана з її наданням.

Статтею 34 цього Закону визначено, що лікуючий лікар - лікар закладу охорони здоров`я або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і який надає медичну допомогу пацієнту в період його обстеження та лікування.

Лікуючий лікар обирається пацієнтом або призначається йому в установленому цими Основами порядку. Обов`язками лікуючого лікаря є своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта. Пацієнт вправі вимагати заміни лікаря.

Відповідно до положень пунктів 1-3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за №1456/10055 /далі - Інструкція №532/274/136-ос/1406/, листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.

Насамперед заповнюється корінець ЛН. Підкреслюється слово "первинний" або "продовження", у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім`я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі "Підпис одержувача". Паспортна частина ЛН (прізвище непрацездатного, ім`я та по батькові, вік) заповнюється за даними документів, місце роботи - зі слів непрацездатного. Після заповнення корінець залишається в закладі охорони здоров`я.

Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному. У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря. У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

З огляду на приписи наведених положень, листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий лікарем, який наділений правом видачі листків непрацездатності (а саме: лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності або лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець); містить всі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав ЛН, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності" тощо). При цьому право вносити записи до лікарняного листка мають лікуючий лікар або молодший медичний працівник з медичною освітою.

Перевіркою встановлено та підтверджується матеріалами даної справи, що позивачем використано 11351,12 грн із коштів Фонду, а саме:

- 3126,60 грн – на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_5 на підставі листка непрацездатності АЛД №280210, який видано 04.01.2021 лікуючим лікарем ОСОБА_2 , як лікарем закладу охорони здоров`я із назвою «ФОП ОСОБА_1 », ідентифікаційний код НОМЕР_1 , що підтверджено штампом та печаткою «Для листків непрацездатності» /а.с. 111/;

- 7306,32 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_5 на підставі листка непрацездатності АЛД №280180, який видано 15.12.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_2 , як лікарем закладу охорони здоров`я із назвою «ФОП ОСОБА_1 », ідентифікаційний код НОМЕР_1 , що підтверджено штампом та печаткою «Для листків непрацездатності» /а.с. 112/;

- 918,20 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_6 на підставі листка непрацездатності АЛД №246785, який видано 26.10.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_2 , як лікарем закладу охорони здоров`я із назвою «ФОП ОСОБА_1 », ідентифікаційний код НОМЕР_1 , що підтверджено штампом та печаткою «Для листків непрацездатності» /а.с. 109/.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 31.01.2017 та основним видом його економічної діяльності є 86.21 Загальна медична практика / а.с. 87/.

ФОП ОСОБА_1 має ліцензії, видані Міністерством охорони здоров`я України на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями: - з 06.07.2017 загальна практика – сімейна медицина, педіатрія, мол. сестринська справа, терапія; з 06.09.2018 терапія, загальна практика – сімейна медицина, педіатрія, мол. сестринська справа; - з 22.08.2019 отоларингологія, акушерство і гінекологія, ультразвукова діагностика, терапія, педіатрія, мол. сестринська справа /а.с. 54/.

Відповідно до договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-А9Х5-М000, укладеного між Національною службою здоров`я України (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (надавач) /а.с. 71-86/, ФОП ОСОБА_1 зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів /пункт 8/; медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору /пункт 9/; медичні послуги надаються відповідно до порядків надання медичної допомоги, затверджених МОЗ, з обов`язковим дотриманням галузевих стандартів у сфері охорони здоров`я та в місцях надання медичних послуг, що зазначені у додатках до цього договору /пункт 10/.

Додатком 2 до вказаного договору визначено обсяг медичних послуг, який надавач зобов`язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта/пацієнтки (специфікація), зокрема оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть /пункт 22/ /а.с. 83/.

Суд зауважує, що статус юридичної особи чи її відокремленого підрозділу жодній фізичній особі не надається.

Отже, згідно із визначенням, закріпленим в Законі №2801, фізична особа-підприємець не є закладом охорони здоров`я.

Відтак, за висновками суду такого закладу охорони здоров`я як «ФОП ОСОБА_1 » не існує, а має місце лише окремий громадянин ОСОБА_1 , як лікар, що провадить господарську діяльність з медичної практики в якості фізичної особи – підприємця та в силу приписів пункту 1.4 Інструкції №455 має право лише будучи лікуючим лікарем оформляти (видавати) листки непрацездатності своїм пацієнтам.

Разом з тим, як свідчать залучені до матеріалів справи копії листків непрацездатності, їх видача була здійснена лікуючим лікарем ОСОБА_2 , а не лікуючим лікарем ОСОБА_1 .

В силу положень Закону №2801 та згідно із пунктом 1.4.5 Інструкції №455 право видавати листки непрацездатності мають виключно лікуючі лікарі, що працюють у закладах охорони здоров`я зі статусом юридичної особи, а також безпосередньо лікуючі лікарі, як фізичні особи зі статусом підприємця, що провадять господарську діяльність з медичної практики.

Інші лікарі, в тому числі такі, що працюють за трудовими договорами у фізичних осіб-підприємців, правом видачі листків непрацездатності не наділені.

Таким чином, оскільки лікар ОСОБА_2 в даному випадку не є лікарем закладу охорони здоров`я чи лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець, а лише являється найманим працівником ФОП ОСОБА_1 , остання позбавлена законодавчо визначеного права на видачу листків непрацездатності.

Суд не заперечує проти того, що лікар ОСОБА_2 може бути найманим працівником ФОП ОСОБА_1 , але в цьому разі вона не має права видавати листки непрацездатності, оскільки таким правом згідно з Інструкцією №455 наділений виключно особисто ОСОБА_1 , як лікуючий лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець.

Аналіз підпункту 1.5.1 Інструкції №455 свідчить, що лікарі окремих (чітко визначених) державних та комунальних закладів охорони здоров`я та закладів охорони здоров`я незалежно від форми власності не мають права видавати листки непрацездатності, незважаючи на положення пункту 1.4 цієї Інструкції №455.

У підпункті 1.5.2 Інструкції №455 визначені конкретні обставини, за яких не мають права видавати листки непрацездатності лікарі будь-яких закладів охорони здоров`я.

Таким чином, пункт 1.5 Інструкції №455 передбачає виключення із правил, установлених пунктом 1.4 цієї Інструкції. Тобто наявність у лікаря або фельдшера права видачі листка непрацездатності визначається за одночасного дотримання положень пункту 1.4 та 1.5 Інструкції №455, які перебувають у системному зв`язку.

Жодних положень, які б надавали лікарям, що працюють за трудовим договором у фізичних осіб-підприємців, право видачі листків непрацездатності Інструкція №455 не містить.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з медичної практики, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №285 і передбачають право фізичної особи-підприємця приймати на роботу лікарів відповідно до заявленої спеціальності за умови, що їх кваліфікаційний рівень відповідає єдиним кадровим вимогам, затвердженим МОЗ, не регулюють можливість видачі листків непрацездатності такими найманими працівниками. Питання видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян регламентуються Інструкцією №455, а не Ліцензійними умовами.

Посилання позивача на ту обставину, що у спірному випадку листки непрацездатності були заповнені ОСОБА_2 як іншим молодшим медичним працівником з медичною освітою суд вважає такими, що не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки за змістом вказаних листів непрацездатності останні заповнювалися ОСОБА_2 саме як лікуючим лікарем.

За викладених обставин, суд доходить висновку, що під час розгляду справи знайшло своє підтвердження допущення позивачем порушень пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV внаслідок надання та оплати позивачем коштами Фонду допомоги по тимчасовій непрацездатності на загальну суму 11351,12 грн на підставі листків непрацездатності, що видані не в установленому порядку.

Щодо зафіксованого в акті №66 від 30.07.2021 порушення позивачем пункту 1 частини 2 статті 15, пункту 3 частини 1 статті 24, частини 3 статті 30 Закону №1055 в частині, коли виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності не в розмірі 70% застрахованій особі, яка має страховий стаж від 5 до 8 років, у зв`язку з чим сума коштів Фонду неправомірно використана страхувальником по листку непрацездатності №392514, виданому ОСОБА_3 (дата виплати 21.09.2020) на суму 1018,16 грн, то суд зауважує, що фактичне допущення даного порушення в позовній заяві позивачем не спростовується та не заперечується.

При цьому, позивач оскаржуючи спірне рішення в цілому посилається на наявність недоліків в оформленні акту №66 від 30.07.2021.

Досліджуючи вказане питання, судом враховується те, що на 11 сторінці акту «опис виявлених порушень вимог законодавства» у колонці 3 викладено детальний опис виявленого порушення, а у колонці 2 вимоги (норми) законодавства, які було порушено із зазначенням відповідних статей (абзаців, частин, пунктів).

Також в таблиці 2 (сторінки 7-8 акта) «перелік виплат матеріального забезпечення застрахованим особам, по яких перевіркою виявлено порушення законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування» повторно вказано порушені норми законодавства навпроти кожного окремого випадку порушення, вказані прізвища застрахованих осіб, дані листків непрацездатності та суми неправомірно використаних коштів Фонду.

Стосовно зазначення в акті перевірки дат порушення 10.12.2021 та 21.09.2021 замість 10.12.2020 і 21.09.2020, то вказане, як пояснив відповідач, є технічною опискою, що не впливає на суть допущених страхувальником порушень та не звільняє його від відповідальності за вчинені протиправні дії.

Резюмуючи викладене, а також враховуючи правильність розрахунку застосованих до університету рішенням про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду від 18.08.2021 №377 фінансових санкцій, а саме, штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 6184,64 грн, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення від 18.08.2021 №377.

Відтак, у задоволенні позовних вимог Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позову Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" (проспект Першотравневий, 24, м. Полтава, Полтавська область, 36011, ідентифікаційний код 02071100) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 41319427), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 11 жовтня 2021 року.

Суддя О.В. Гіглава