Рішення № 100276808, 12.10.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2021
Номер справи
400/6012/21
Номер документу
100276808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 жовтня 2021 р. № 400/6012/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В.С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Військової частини А4465, вул. Аеродромна, 1, м. Миколаїв,54056,

про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (дал-позивач) звернувся з позовом до військової частини А4465 (далі-відповідач) про визнання протиправними дії щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. в сумі 4503,21 грн, враховуючи базовий місяць - січень 2016 року; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату різниці нарахованої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць - травень 2008 року.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що при виконанні рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі №400/124/21 відповідачем неправильно розраховано суму індексації грошового забезпечення, оскільки базовий місяць враховано січень 2016 року, замість травень 2008 року. На початок обчислення індексу споживчих цін впливає лише підвищення посадового окладу, а не зміна розміру доплат, надбавок та премій.

Ухвалою від 30.07.2021 судом відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову. Обгрунтовуючи свою позицію відповідач зазначив у письмовому відзиві, що відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" були внесені зміни постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015. Відповідно до п. 3 Постанови № 1013 для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078. Також, відповідач зазначив, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Крім того, зазначає, що визначення базового місяця при нарахуванні індексації грошового забезпечення належить до компетенції відповідача.

Суд розглянув справу, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд,

ВСТАНОВИВ:

Позивач проходив військову службу за контрактом у Військовій частині А4465 з 17.03.2008 по 24.04.2020.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 400/124/21 від 29.03.2021 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов`язано Військову частину А4465 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р.

На виконання рішення суду по справі № 400/124/21 Військова частина А4465 нарахувала та виплатила позивачу індексацію грошового забезпечення в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 в сумі 4503,21 грн, враховуючи базовий місяць - січень 2016 року.

Позивач не погодився із нарахуванням та виплатою йому індексації грошового забезпечення із застосуванням базового місяця січень 2016 року.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Абзацом 2 ч. 4 ст. 9 Закону № 2011 встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ст. 9 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з ст. 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078, в редакції, станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Суд вважає хибною позицію відповідача, що до спірних правовідносин необхідно застосувати редакцію Порядку № 1078, яка діяла до 15.12.2015 р. Спір позивача стосується виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., а тому мають бути застосовані норми, які були чинними з 01.01.2016 р. Посилання відповідача на відомчі роз`яснення суд відхиляє, оскільки нормативно-правові акти мають вищу юридичну силу, а роз`яснення (листи) носять лише рекомендаційний характер.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

З архівної довідки від 23.12.2020 р. вих. № 179/1/3597 суд встановив, що посадовий оклад за посадою позивача збільшився у травні 2008 року з 850,00 грн. та був не змінним по лютий 2018 р.

Оскільки для обрахунку індексації має значення підвищення саме окладу, а не інших додаткових видів грошового забезпечення, то позивач правомірно вважає, що базовим місяцем для обрахунку індексації її грошового забезпечення є саме травень 2008 року

Доводи відповідача щодо дискреційних повноважень суд розглядає як необґрунтовані, оскільки відсутність у суду повноважень контролю за діями суб`єкта владних повноважень нівелювало б саме призначення адміністративного судочинства. З позиції відповідача виходить, що він може свавільно нараховувати чи не нараховувати належні військовослужбовцю виплати, без будь-якої за це відповідальності.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 908,00 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 143, 241-246, 250, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Військової частини А4465 (Аеродромна, 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 08228725) - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Військової частини А4465 (Аеродромна, 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 08228725) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць – січень 2016 року.

3. Зобов`язати Військову частину А4465 (Аеродромна, 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 08228725) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) різниці нарахованої індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., враховуючи базовий місяць – травень 2008 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини А4465 (Аеродромна, 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 08228725) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім грн 00 коп.), сплачений за квитанцією №0.0.2213399280.1 від 29.07.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар