
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№ 380/16835/21
У Х В А Л А
з питань звільнення від сплати судового збору
11 жовтня 2021 року м. Львів
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та відновлення виплати пенсії позивачу;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії за віком, починаючи з 01.04.2013 як непрацюючому пенсіонеру і дитині війни на рівних з іншими громадянами України умовах, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з урахуванням змін в пенсійному законодавстві, із застосуванням всіх підвищень, надбавок і доплат, передбачених пенсійним законодавством України на момент поновлення виплати пенсії, на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі, не нижче мінімальної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, дійсного на момент фактичного виконання судового рішення, з проведенням на загальних підставах індексації та масових перерахунків пенсії в 2017-2021 роках і в подальшому відповідно до пенсійної реформи України;
- відновити виплату пенсії за віком позивачу, починаючи з 01.04.2013 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV як непрацюючому пенсіонеру і дитині війни з виплатою заборгованості по пенсії, одним платежем, за період з 01.04.2013 по день фактичної виплати пенсії на визначений позивачем банківський рахунок.
Поряд з позовними вимогами позивач просить встановити спосіб виконання судового рішення шляхом виплати пенсії на визначений позивачем банківський рахунок згідно заяви, поданої представником позивача.
Разом з позовною заявою представник позивача подав клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, мотивуючим тим, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік. В обґрунтування зазначеного покликається на те, що згідно з відомостями Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у позивача повністю відсутні будь-які доходи за 2020 рік. Зазначає, що проживаючи в Ізраїлі, позивач, особа похилого віку, не працює, не є приватним підприємцем, не отримує доходів і пенсії за віком. Стверджує, що службою національного страхування Ізраїлю позивачу як милостиня громадянину, який не має доходів, виплачується мінімальна допомога по старості для незаможних громадян. Таким чином, не отримуючи пенсію за віком і не маючи інших доходів в 2020 році, позивач перебуває у важкому майновому стані.
Вирішуючи подане клопотання, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Такими підставами згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” є: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Водночас, з аналізу ст. 8 Закону України “Про судовий збір” вбачається, що суд може звільнити від сплати судового збору лише за вичерпних умов. При цьому, приписами цієї статті чітко визначено перелік умов, а також суб`єктні та предметні критерії, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
До клопотання про звільнення від сплати судового збору долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 12.08.2021, відповідно до яких з 1 кварталу по 4 квартал 2020 року інформація про доходи ОСОБА_1 відсутня.
Суддя зауважує, що вказані відомості не є беззаперечним свідченням того, що позивач не одержує жодного доходу, оскільки, як зазначено у клопотанні, позивач проживає в Ізраїлі та отримує там допомогу.
Таким чином, позивачем до клопотання про звільнення від сплати судового збору не додано належних доказів на підтвердження обставин, що дають право суду звільнити позивача від сплати судового збору на підставі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 8 Закону України “Про судовий збір”.
Відтак, відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
п о с т а н о в и л а :
у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Ухвала з питань звільнення від сплати судового збору набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.