
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07 жовтня 2021 року (17:20)Справа № 280/8167/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 43314918) про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
07.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – позивач) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі – відповідач), в якій позивач просить суд: скасувати постанову про накладення штрафу від 19.08.2021 ВП№59003590.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі № 0840/3410/18 Шевченківське об`єднане управління зобов`язано виплатити заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період із 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року. Вказане рішення було виконано боржником в рамках виконавчого провадження ВП № 69003590. На виконання рішення у зазначеній справі боржником нараховану суму пенсії за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року у розмірі 30523,16 грн. (рішення № 923270816256 від 02.10.2019 та протокол за період 01.06.2017 - 28.02.2018). Щодо виплати донарахованої пенсії, то вона буде проведена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». На вимогу державного виконавця від 17.08.2020, Головне управління повідомило, що рішення суду від 15.11.2018 виконано відповідно до покладених судом зобов`язань та в межах наданих повноважень. Сума пенсії, яка не виплачена, обліковується в Головному управлінні та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Проте, постановою головного державного виконавця Юлдашева А.А. від 19.08.2021 ВП № 59003590 на позивача накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. З посиланням на приписи статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України зазначає, що оскільки невиплата пенсії здійснюється боржником з поважних причин (неможливість здійснювати виплату без відповідного фінансування та порядку виплати), то вважає накладення штрафу таким, що суперечить чинному законодавству. Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 27.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 07.10.2021.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (від 06.10.2021 вх.№57662), в якому зазначено наступне. На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) перебуває виконавче провадження № 59003590 з примусового виконання виконавчого листа №0840/3410/18, виданого 02.04.2019 Запорізьким окружним адміністративним судом про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (вибула сторона - Шевченківське об`єднане управління Пенсійне фонду України м. Запоріжжя) виплатити заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період із 01.06.2017 по 28.02.2018. Постановою державного виконавця відділу № 59003590 від 26.04.2019 в порядку ст.ст. 3,4,24,25,26,27 Закону України «Про виконавче провадження» відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документу та зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Листом за вих. №9167/09.1 від 21.05.2019 Шевченківське об`єднане УДФУ м. Запоріжжя повідомило, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №0840/3410/18, яке набуло чинності відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 управлінням здійснено нарахування заборгованості з виплати пенсії стягувачу за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року у розмірі 30 523,16 грн. Що стосується виплати зазначеної суми боржником повідомлено, що підпунктом 15 Постанови КМУ від 25.04.2018 № 335 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365" призначається соціальна виплата з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Отже, така "Відкладена" доплата буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом міністрів України. У зв`язку з тим, що на сьогоднішній момент рішення суду, на підставі якого видано виконавчий документ боржником досі в повному обсязі не виконано та з метою дотримання вимог рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018, на боржника постановою ВП № 59003590 від 19.08.2021 накладено штраф в розмірі 5100,00 грн. та зобов`язано виконати рішення протягом десяти робочих днів. Боржником документально доведено «невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення» (як то передбачено ст.ст.63, 75 Закону України «Про виконавче провадження»). Представник відповідача зазначає, що державним виконавцем з метою недопущення порушень положень Закону України «Про виконавче провадження» та відповідно керуючись вимогами ст.18, 63, 75 Закону, в межах повноважень, 11.05.2021 правомірна винесена постанова про накладення штрафу ВП № 59003590 від 19.08.2021 у розмірі 5100,00 грн. Таким чином, дії державного виконавця в межах вищезазначеного виконавчого провадження вчинені відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» та порушень вимог Закону з боку державного виконавця не має. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача проти такого клопотання не заперечив.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступні обставини.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №0840/3410/18, яке набрало законної сили 28.02.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя задоволені, зокрема, зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя виплатити заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період із 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року.
02.04.2019 на виконання зазначеного судового рішення суду видано виконавчий лист, який пред`явлено до примусового виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро).
26.04.2019 державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №59003590, надано боржнику 10 робочих днів для самостійного виконання рішення суду.
Листом №9167/09.1 від 21.05.2019 Шевченківське об`єднане УДФУ м. Запоріжжя повідомило Відділ ПВР, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №0840/3410/18, яке набуло чинності відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 управлінням здійснено нарахування заборгованості з виплати пенсії стягувачу за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року у розмірі 30 523,16 грн. Що стосується виплати зазначеної суми боржником повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 22.08.2018 № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України», Шевченківське об`єднане управління Пенсійне фонду України м. Запоріжжя знаходиться в стані ліквідації як наслідок цього з 1 січня 2019 року фінансування пенсійних виплат та грошової допомога через банківські установи та центри поштового зв`язку ПАТ «Укрлошта» здійснює Головне управління. Таким чином, станом на сьогоднішній день в управлінні немає видаткових рахунків щодо виплати пенсії, оскільки данні повноваження здійснює Головне управління.
30.05.2019 за вих. № 9220-4-03.4 відповідачем на адресу Запорізького окружного адміністративного суду направлено заяву про зміну способу і порядку виконання рішення.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду №0840/3410/18 від 18.06.2019 у задоволені заяви відмовлено.
04.06.2019 державним виконавцем направлено до Шевченківського об`єднаного УПФУ м. Запоріжжя вимогу державного виконавця в порядку ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», якою зобов`язано боржника негайно виконати резолютивну частину рішення суду, зазначену у виконавчому листі № 0840/3410/18 від 02.04.2019, що видав Запорізький окружний адміністративний суд та повідомити відділ про виконання вимоги в семиденний строк з моменту її отримання.
Листом за вих. № 10791/09 від 14.06.2019 Шевченківське об`єднане УПФУ м.Запоріжжя повідомило, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі № 0840/3410/18 яке набуло чинності відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 28.02.2019 управлінням здійснено нарахування заборгованості з виплати пенсії стягувачу за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року у розмірі 30 523,16 грн. Що стосується виплати зазначеної суми боржником повідомлено, що підпунктом 15 Постанови КМУ від 25.04.2018 № 335 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365" призначається соціальна виплата з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Отже, така "Відкладена" доплата буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом міністрів України.
10.07.2019 державним виконавцем повторно направлено до Шевченківського об`єднаного УПФУ м. Запоріжжя вимогу державного виконавця в порядку ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», якою зобов`язано боржника негайно виконати резолютивну частину рішення суду, зазначену у виконавчому листі №0840/3410/18 від 02.04.2019, що видав Запорізький окружний адміністративний суд та повідомити відділ про виконання вимоги в семиденний строк з моменту її отримання.
Листом за вих. № 11035/09.1 від 17.07.2019 Шевченківське об`єднане УПФУ м.Запоріжжя надано відповідь, аналогічну за змістом листа вих. № 10791/09 від 14.06.2019.
06.09.2019 державним виконавцем за вих. №11872-3-03/4 направлено до Запорізького окружного адміністративного суду заяву (подання) про заміну сторони її правонаступником.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.10.2019 у справі №0840/3410/18, замінено сторону виконавчого провадження по справі № 0840/3410/18, а саме - боржника, з Шевченківського об`єднаного управління Пенсійне фонду України м.Запоріжжя на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області.
Постановою державного виконавця від 30.01.2020 поновлено виконавче провадження та замінено сторону виконавчого провадження - боржника за виконавчим провадженням №59003590 з Шевченківського об`єднаного управління Пенсійне фонду України м.Запоріжжя на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
17.08.2020 державним виконавцем направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області вимогу державного виконавця в порядку ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», якою зобов`язано боржника негайно виконати в повному обсязі резолютивну частину рішення суду, зазначену у вищезазначеному виконавчому листі №0840/3410/18, виданого 02.04.2019 Запорізьким окружним адміністративним судом та повідомити відділ про виконання вимоги в семиденний строк з моменту її отримання.
Листом за вих. № 0800-0802-6/42243 від 21.08.2020, боржником повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №0840/3410/18 нараховано заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.06.2017 по 28.02.2018. За результатами перерахунку донарахована сума v розмірі 30 523,16 грн. Щодо виплати донарахованої суми боржником повідомлено. що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637 (зі змінами, внесеними постановою Кабінетом Міністрів України від 21.08.2019 № 778) встановлено, що суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Отже, нарахована сума пенсії обліковується у боржника та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
25.03.2021 вищезазначене виконавче провадження в порядку п. 9 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» завершено, про що державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу №59003590 від 25.03.2021.
За результатами проведеної перевірки матеріалів виконавчого провадження №59003590, 19.08.2021 винесено відповідну постанову, якою дії головного державного виконавця відділу Юлдашева А.А. визнано такими, що вчинені з порушенням вимог ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», щодо невжиття заходів примусового виконання, передбачені статтею 63 Закону.
У порядку ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» постановою від 19.08.2021 скасовано постанову про повернення виконавчого документа стягувачу ВП №59003590 від 25.03.2021 та зобов`язано державного виконавця вжити заходи відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
19.08.2021 державним виконавцем в порядку ст. 41 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відновлення виконавчого провадження ВП №59003590 від 19.08.2021.
19.08.2021 державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу ВП №59003590, якою за невиконання боржником без поважних причин виконавчого листа №0840/3410/18, виданого 02.04.2019 Запорізьким окружним адміністративним судом на ГУ ПФУ в Запорізькій області накладено штраф в розмірі 5100,00 грн.
Не погоджуючись із зазначеною постановою від 19.08.2021 ВП №59003590, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Згідно з пунктом 9 частини 3 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
Відповідно до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII, 02.06.2016 (далі – Закон №1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII, примусовому виконанню підлягають рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктами 1, 16 частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (частина 6 статті 26 Закону України “Про виконавче провадження”).
Водночас, у частині 4 статті 19 Закону №1404-VIII передбачено, що сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Тобто, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.
При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №0840/3410/18 позивачем не виконано в повному обсязі.
Позивач в свою чергу вважає, що невиконання судового рішення має поважні причини, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365» орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Таким чином боржник вказує, що не виплачена позивачу сума пенсії є «відкладеною» доплатою, яка буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Суд критично ставиться до такого твердження та зазначає, що оскільки в даному спорі пенсія позивачу має бути виплачена відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2018 у справі №0840/3410/18, а тому посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 №335, як на поважну підставу невиконання судового рішення є протиправним. Боржник не має права застосовувати до спірних правовідносин приписи такої постанови, а повинен виконати рішення суду відповідно до зазначеної в ньому резолютивної частини.
В даному випадку, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити, що пенсійний орган, як орган державної влади, зобов`язаний у повному обсязі та у встановлені строки виконувати судові рішення, що набрали законної сили.
В свою чергу, оскаржуваною постановою державного виконавця про накладення штрафу притягнуто пенсійний орган до відповідальності, як боржника у відкритому виконавчому провадженні, за наслідком встановлення державним виконавцем факту невиконання пенсійним органом, без поважних причин, судового рішення, що набрало законної сили.
Між тим, суд зазначає, що постанови державних виконавців про накладення штрафу за невиконання судового рішення можуть бути винесені лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
В даному випадку, судовим рішенням, яке набрало законної сили та передано на примусове виконання до виконавчого органу та, зокрема, згідно наданого протоколу розмір заборгованості з виплати пенсії за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року склав 30 523,16 грн.
При цьому, листами пенсійного органу за вих. № 10791/09 від 14.06.2019, вих. №11035/09.1 від 17.07.2019, за вих. № 0800-0802-6/42243 від 21.08.2020 повідомлено державного виконавця про те, що виплата спірної пенсії буде здійснена ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеній особі, після затвердження Кабінетом Міністрів України порядку виплати пенсій відповідній категорії громадян.
В свою чергу, суд вважає безпідставними посилання пенсійного органу на наявний у ОСОБА_1 статус внутрішньо переміщеної особи, як на підставу для невиплати їй сум перерахованої пенсії, оскільки право відповідної особи на отримання пенсійних виплат встановлено у ході розгляду судової справи №0840/3410/18.
В свою чергу, у разі існування обставин, що дійсно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, пенсійний орган у справі мав право звернутись до суду із заявою про встановлення або зміни способу або порядку виконання відповідного рішення суду.
В даному випадку, самостійно встановлена суб`єктом владних повноважень неможливість виконати судове рішення, що набрало законної сили, не є поважною підставою для його невиконання.
Крім того, суд вважає безпідставними посилання пенсійного органу на відсутність бюджетних асигнувань для виплати нарахованої конкретним судовим рішенням пенсії, як на обставину, що звільняє його від відповідальності за невиконання судового рішення, так як такі посилання не підтверджені жодним належним доказом, яким можливо встановити обсяги відповідних фінансувань, плани їх надходження та графік погашення вказаних виплат.
В свою чергу, з аналогічних підстав суд не приймає посилання позивача на правову позицію Верховного суду у справах про перегляд постанов державних виконавців про накладення штрафу за невиконання судового рішення, так як такі рішення приймались на підставі досліджених доказів у кожній конкретній справі.
Між тим, відповідно до правової позиції Європейського суду у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року), органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Отже, оскільки у встановлений державним виконавцем строк рішення суду, на підставі якого відкрито виконавче провадження, не виконане в повному обсязі, наведені позивачем причини невиконання рішення не є поважними, суд дійшов висновку, що приймаючи постанову про накладення на боржника штрафу від 19.08.2021 ВП №59003590, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 420/70/19 зазначив, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише при умові, якщо судове рішення не виконано. В той же час, притягаючи боржника до відповідальності за невиконання рішення у виконавчому провадженні і накладаючи на нього штраф виконавець (державний чи приватний) зобов`язаний ретельно дослідити всі обставини справи, зокрема належним чином перевірити факт невиконання боржником його обов`язків та встановити причини їх невиконання або неналежного виконання.
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 23.05.2018 по справі №537/3986/16-а (ЄДРСРУ № 74204195).
Таким чином, суд зазначає, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання.
Застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і направлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку про те, що невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження».
Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Поважними, в розумінні наведених норм Закону № 1404-VІІІ, можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що постанова про накладення штрафу від 19.08.2021 ВП №59003590 прийнята відповідачем обґрунтовано, а відтак підстави для її скасування відсутні.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Оскільки позовні вимоги не задовольняються, то судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 43314918) про скасування постанови, – відмовити.
Судові витрати не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, в 10-денний строк з дня його проголошення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 07.10.2021.
Суддя Ю.В. Калашник