Ухвала суду № 100272593, 06.10.2021, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
06.10.2021
Номер справи
428/9463/21
Номер документу
100272593
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 428/9463/21

Провадження № 1-кс/428/4990/2021

УХВАЛА

іменем України

06 жовтня 2021 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі слідчого судді Бойко Н.В., при секретарі судового засідання Соха К.С., за участю начальника Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"яки І.В., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Мова В.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"якою І.В. про відсторонення від посади, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Артемівськ Перевальського району Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, раніше не судимого, одруженого, маючого на утриманні малолітніх дітей, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який на час вчинення злочину та на цей час обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2021 року до слідчого судді Сєвєродонецького міського суду Луганської області надійшло клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"якою І.В. про відсторонення від посади, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на час вчинення злочину та на цей час обіймає посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В обґрунтування вимог клопотання зазначено, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

Відповідно до пункту 1 Положення про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018, Департамент є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, яка відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, утворюється головою облдержадміністрації – керівником обласної військово-цивільної адміністрації (далі - голова) та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням.

Так, відповідно до пункту 3 Положення Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Мінагрополітики, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями голови, Регламентом Луганської обласної державної адміністрації, цим Положенням, а також іншими нормативно-правовими актами, що стосуються його діяльності.

Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Положення Департамент у межах повноважень та відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Положення Департамент здійснює контроль за використанням коштів, що виділяються на фінансування цільових програм.

Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Положення Департамент розробляє:

-проекти розпоряджень голови, у визначених законодавством випадках – проекти нормативно-правових актів з питань реалізації галузевих повноважень;

-регіональні та галузеві програми розвитку рослинництва з урахуванням кон`юнктури аграрного ринку та екологічних вимог;

-пропозиції з питань збереження, відтворення та охорони родючості ґрунтів, консервації деградованих і малопродуктивних земель виробникам сільгосппродукції, а також бере участь у проведенні агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до підпункту 6 пункту 5 Положення Департамент готує пропозиції щодо:

-оптимізації зонального та територіального розміщення виробництва продукції рослинництва, садівництва, виноградарства, хмелярства, насінництва, проведенням єдиної технологічної політики, забезпечення дотримання науково обґрунтованих сівозмін, охорони та підвищення родючості ґрунтів, впровадження енергозберігаючих технологій.

Відповідно до підпункту 15 пункту 5 Положення Департамент аналізує стан і тенденції економічного та соціального розвитку аграрного сектору області, вживає заходів щодо усунення недоліків, бере участь у визначенні його пріоритетів, проведенні структурних змін, формуванні напрямів інвестиційної політики та подає голові і Мінагрополітики пропозиції, спрямовані на забезпечення сталого розвитку агропромислового комплексу.

Відповідно до пункту 6 Положення Департамент має право:

-одержувати в установленому законодавством порядку від інших структурних підрозділів облдержадміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань;

-залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань фахівців інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), представників громадських об`єднань (за згодою).

Відповідно до пункту 7 Положення Департамент у межах компетенції або за дорученням керівництва облдержадміністрації взаємодіє з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації та її апарату, органами місцевого самоврядування, райдержадміністраціями, територіальними органами міністерств, центральних органів виконавчої влади, а також підприємствами, установами та організаціями з метою створення умов для провадження послідовної та узгодженої діяльності щодо строків, періодичності одержання і передачі інформації, необхідної для належного виконання покладених на нього завдань та здійснення запланованих заходів.

Відповідно до пункту 9 Положення директор Департаменту:

-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у Департаменті;

-планує роботу Департаменту, вносить пропозиції щодо формування планів роботи облдержадміністрації;

-вживає заходів з удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;

-видає у межах повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням;

-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Департаменту;

-здійснює добір кадрів;

-організовує роботу з підвищення рівня професійної компетентності державних службовців Департаменту.

Відповідно до пункту 14 Департамент є юридичною особою, утримується за рахунок загального та спеціального фондів державного бюджету, має самостійні баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку з зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки.

Відповідно до пункту 2 посадової інструкції директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520, у своїй діяльності директор Департаменту керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, наказами Мінагрополітики, розпорядженнями голови, Положенням про Департамент, іншими нормативно-правовими актами у сфері агропромислового розвитку.

Відповідно до пункту 4 розділу 1 вказаної посадової інструкції Директор Департаменту повинен знати:

-Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Департаменту;

-акти Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання сільського господарства;

-практику застосування чинного законодавства у сфері агропромислового розвитку;

-основи державного управління, економіки та управління персоналом.

Відповідно до пункту 1 розділу 2 посадової інструкції Директор Департаменту:

-забезпечує виконання покладених на Департамент завдань із реалізації державної політики щодо розвитку агропромислового комплексу області та гарантування продовольчої безпеки, розроблення та виконання регіональних інноваційно-інвестиційних, інших програм і прогнозів розвитку галузей агропромислового виробництва;

-організовує планування роботи з персоналом Департаменту, у тому числі проведення конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби, забезпечує їх прозорість і об`єктивність відповідно до Закону;

-здійснює добір кадрів;

-здійснює керівництво Департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;

-вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Департаменту;

-розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Департаменту.

Відповідно до розділу 3 посадової інструкції Директор Департаменту має право:

-одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Департамент завдань;

-у межах чинного законодавства укладати договори;

-залучати працівників інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Департаменту.

Відповідно до розділу 4 посадової інструкції Директор Департаменту несе відповідальність за:

-невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, порушення етики поведінки державного службовця та інші порушення службової дисципліни – дисциплінарну - в межах, визначених чинним законодавством про працю та Законом;

-правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов`язків, - у межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України;

-завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним законодавством.

Відповідно до розділу 5 посадової інструкції Директор Департаменту в процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє зі структурними підрозділами облдержадміністрації та її апарату, районними державними адміністраціями, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян.

Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації постійно обіймав посаду в органі державної влади, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто був службовою особою.

ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу державної влади, а саме директором Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, маючи умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, вчинив корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Приблизно на початку січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, у директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 , який був обізнаним про способи та обставини бюджетного фінансування, у тому числі природоохоронних заходів, та достовірно знав про можливість отримання великого прибутку під час незаконного розпорядження бюджетними коштами, а також розумів та усвідомлював повноваження органів державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та інших структурних підрозділів Луганської обласної державної адміністрації, ГУ Держгеокадастру у Луганській області, ГУ Держпродспоживслужби у Луганській області, виник протиправний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, під час розробки проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки».

Так, 15 січня 2019 року директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент) ОСОБА_1 , з метою реалізації свого протиправного умислу, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, спрямував лист за № 37-2/1-37 від 15.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про сприяння у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку та реалізацію регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель» загальною вартістю 36 млн грн, з них:

- розкорчування старих садів – 15 млн грн;

- охорона і раціональне використання земель – 20 млн грн;

- розробка документації – 1 млн грн.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 спрямував лист за № 37-2/1-39 від 16.01.2019 виконувачу обов`язків голови Луганської обласної державної адміністрації – керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_3 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн грн.

Крім того, 16.01.2019 директор Департаменту ОСОБА_1 знову спрямував лист за № 37-2/1-40 від 16.01.2019 начальнику Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки» вартістю 1 млн. грн., визначивши відповідальним виконавцем заходу Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

На виконання листа Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації № 37-2/1-40 від 16.01.2019 Управлінням екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, на порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» № 1147 від 17.09.1996, включено до заходів Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки

п. 5.10, яким передбачено виділення 1 000 000 грн не на реалізацію заходу, спрямованого на охорону навколишнього природного середовища, а лише на розробку проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, при цьому виконавцем зазначено Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

19 лютого 2019 року, з метою реалізації свого протиправного умислу, ОСОБА_1 погодив проект розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації про затвердження Регіональної програми з охорони навколишнього природного середовища Луганської області на 2019-2025 роки без зауважень, чим визнав можливість розробки проекту Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки працівниками Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

При цьому відповідно до ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України регіональні програми використання та охорони земель розробляються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними державними адміністраціями і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим та обласними радами.

Згідно зі статтею 55 Закону України «Про охорону земель» за рахунок місцевих бюджетів здійснюються:

-реалізація заходів регіональних програм використання та охорони земель;

-освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб;

-поліпшення сільськогосподарських і лісогосподарських угідь;

-виконання робіт щодо відновлення земель, якщо це відбулося не з вини власників і користувачів земельних ділянок;

-будівництво та реконструкція протиерозійних, гідротехнічних і протизсувних споруд, меліоративних систем відповідно до закону;

-реалізація заходів щодо охорони земель навколо об`єктів поводження з відходами, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів, які перебувають у власності територіальних громад;

-економічне стимулювання впровадження заходів щодо використання та охорони земель і підвищення родючості ґрунтів відповідно до регіональних програм;

-здійснення інших заходів щодо охорони земель.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» до природоохоронних заходів у сфері охорони і раціонального використання земель належать:

-впровадження грунтозахисної системи землеробства з контурно-меліоративною організацією території;

-будівництво, розширення та реконструкція протиерозійних, гідротехнічних, протикарстових, берегозакріплювальних, протизсувних, протиобвальних, протилавинних і протиселевих споруд, а також проведення заходів з захисту від підтоплення і затоплення,

направлених на запобігання розвитку небезпечних геологічних процесів, усуненню або зниженню до допустимого рівня їх негативного впливу на території і об`єкти. Проведення заходів щодо

хімічної меліорації грунтів ;

-здійснення заходів щодо упорядкування орних земель шляхом виведення з їх складу водоохоронних зон, ерозійно небезпечних та інших не придатних для розорювання угод;

-рекультивація порушених земель та використання родючого шару грунту під час проведення робіт, пов`язаних із порушенням земель;

-рекультивація територій полігонів твердих побутових відходів;

-засипка і виположування ярів, балок з одночасним їх дренуванням;

-заходи, пов`язані з відтворенням лісів, створенням нових та реконструкцією існуючих полезахисних лісових смуг та інших захисних насаджень на деградованих, малопродуктивних та ерозійно небезпечних землях і вздовж поверхневих водних об`єктів;

-терасування крутих схилів;

-консервація деградованих, малопродуктивних і техногенно забруднених земель;

-поліпшення малопродуктивних земельних угідь;

-розроблення технологій, обладнання та здійснення заходів для очищення, відновлення забруднених земель, а також земель, засмічених промисловими, побутовими та іншими відходами;

-проведення обстеження грунтів;

-відновлення степових, лучних, водно-болотних та інших антропогенно змінених природних ландшафтів, створення і відновлення сіножатей та пасовищ.

Відповідно до п.1.5 розділу 1 Порядку розроблення регіональних цільових програм, фінансування, моніторингу та звітності про їх виконання, затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 17.03.2007 № 293, програма розробляється за наявності у місцевому бюджеті реальної можливості ресурсного забезпечення виконання заходів Програми.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, приблизно в середині січня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, ОСОБА_1 , достовірно знаючи, що розробка Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки входить до компетенції Департаменту, який він очолює, та існує реальна можливість її самостійної розробки, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент на інших нормативних документів у вказаній сфері, умисно не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування, при цьому доручивши тендерному комітету Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації провести відкриті торги щодо розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн. При цьому ОСОБА_1 достовірно знав, що розробка програми не є природоохоронним заходом та не може фінансуватися з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Також ОСОБА_1 за посередництвом невстановлених на цей час осіб підшукав суб`єкта господарювання (ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» в особі ОСОБА_4 ), з яким буде укладено договір, який удавано буде розробником Програми, на користь та на рахунки якого будуть перераховуватися незаконно одержані бюджетні грошові кошти, а також особу, яка неофіційно, без відповідного документального оформлення, сприятиме працівниками підпорядкованого йому Департаменту у розробці Програми.

28 січня 2019 року тендерним комітетом Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» оголошено проведення відкритих торгів з розробки Регіональної програми охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки з очікуваною вартістю 1 000 000 грн.

За результатами проведення процедури закупівлі 20.02.2019 переможцем визначено ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» (код ЄДРПОУ 36942078) з ціновою пропозицією 965 000,00 грн.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 умисно, на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», Положення про Департамент та інших нормативних документів, не організував розробку працівниками Департаменту Регіональної програми власними силами та засобами (а також із залученням інших органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб`єктів), тобто без додаткового бюджетного фінансування.

Разом з тим, 04.03.2019 ОСОБА_1 як директор Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації уклав із директором ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» ОСОБА_4 договір № 8 на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області, відповідно до умов якого виконавець зобов`язується надати замовнику послуги з розробки регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області відповідно до умов даного Договору та Технічного завдання, що є невід`ємною частиною цього Договору, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх у строки, передбачені календарним планом.

Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору від 04.03.2019 № 8 ціну договору за розробку регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області зменшено на 10 000 грн, що становить 955 000 грн.

В подальшому директор Департаменту ОСОБА_1 з метою реалізації свого протиправного умислу, в інтересах ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та для забезпечення виконання останнім зобов`язань за договором № 8 від 04.03.2019, надав вказівку заступнику директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальнику відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 домовитися із директором ТОВ «ЗФ «ЛАН» ОСОБА_7 як фахівцем в галузі розробок Регіональних програм в сфері охорони природнього середовища щодо надання нею допомоги в розробці Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти (при цьому не повідомляючи ОСОБА_7 про те, що офіційним розробником програми вважається ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та на його рахунки незаконно будуть перераховуватися бюджетні кошти за її розробку).

Приблизно на початку березня 2019 року, більш точного часу в ході досудового розслідування встановити не надалося можливим, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 та начальник відділу землеробства, механізації та охорони праці Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_6 , які були не обізнані щодо протиправних дій ОСОБА_1 , виконуючи вказівку останнього, зустрілися із ОСОБА_7 . Під час вказаної зустрічі заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 попрохала раніше знайому їй ОСОБА_7 допомогти в розробці Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, запропонувавши останній в подальшому в подальшому взяти участь в реалізації цієї програми за бюджетні кошти.

У період часу протягом березня-квітня 2019 року ОСОБА_7 розроблено Регіональну програму з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки та в електронному вигляді надіслано на електронні адреси ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .

Після отримання ОСОБА_6 . Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, вказану програму в електронному вигляді ОСОБА_6 за усною вказівкою ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу начальника відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 , який в подальшому здійснював її редагування та погодження зі структурними підрозділами Луганської обласної державної адміністрації.

У розробленій Регіональній програмі з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки передбачено проведення низки заходів з використанням коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років у загальній сумі 294, 528 млн грн, 350, 83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143, 22 тис грн бюджетів підприємств.

При погодженні Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації від 01.04.2019 надано негативний висновок, відповідно до якого заходи програми включені до неї розробником без врахування реальних джерел їх фінансування та не містять обґрунтувань щодо фінансових ресурсів, які можуть бути спрямовані на їх реалізацію, в частині обласного бюджету.

Продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, ОСОБА_1 , незважаючи на негативний висновок Департаменту фінансів Луганської обласної державної адміністрації щодо використання коштів обласного бюджету протягом 2019 - 2022 років, а також на відсутність підтвердження джерел фінансування у сумі 350,83 тис грн з районних, міських (міст обласного значення) бюджетів та 1143,22 тис грн бюджетів підприємств, вжив заходів для затвердження Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки, надавши вказівку начальнику відділу економічного аналізу Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_8 підготувати проект Розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації для затвердження вказаної Регіональної програми.

30 травня 2019 року розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації за № 475 затверджено Регіональну програму з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки.

В подальшому ОСОБА_1 , продовжуючи реалізовувати свій протиправний умисел, 07.06.2019 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель входить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку, підписав акт наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн, та на підставі платіжного доручення № 13 від 14.06.2019 Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації незаконно перераховано бюджетні кошти на рахунок ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ».

Відповідно до висновку експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021 документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

Враховуючи викладене, своїми умисними, протиправними діями, які полягали у заволодінні чужим майном (бюджетними грошовими коштами) службовою особою шляхом зловживання своїм службовим становищем на користь та в інтересах третіх осіб, а саме ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» та осіб, які діяли від його імені, ОСОБА_1 на порушення вимог ч. 1 ст. 178 Земельного кодексу України, ст. 55 Закону України «Про охорону земель», п. 5 Положення про Департамент та інших нормативних документів у вказаній сфері, достовірно знаючи, що розробка Регіональних програм з охорони та раціонального використання земель належить до повноважень Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та працівники Департаменту могли за його дорученням здійснити її розробку (тобто без додаткового витрачання бюджетних грошових коштів), завдав шкоду у розмірі 955 000,00 гривень, що більш ніж в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.

Таким чином, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 191 КК України.

Докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення та свідчать про обгрунтованість підозри, містяться в матеріалах кримінального провадження.

Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні повідомлено про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, таким чином, у разі визнання ОСОБА_1 винним у вчинені вказаного кримінального правопорушення йому загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна, тобто відповідно до ст. 12 КК України ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину.

ОСОБА_1 з 23.11.2018 призначений на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

Підставою звернення до слідчого судді з даним клопотанням є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, а також наявність обставини, передбаченої п. 6 ч. 2 ст. 155 КПК України, а саме того, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, шляхом використання свого службового становища може незаконними способами впливати на осіб, які є свідками вчинення кримінального правопорушення, тим самим перешкоджати встановленню об`єктивної істини у кримінальному провадженні, та, як наслідок, уникнути кримінальної відповідальності, оскільки свідками у вказаному кримінальному провадженні є у тому числі працівники вказаного Департаменту, які підпорядковуються йому, зокрема ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , тому останній також може незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань. Також свідком у вказаному кримінальному провадженні є представники інших структурних підрозділів ЛОДА та інших органів державної влади; при цьому ОСОБА_1 може з використанням наданого йому службового становища незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань.

Крім того, ОСОБА_1 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-розпорядчими функціями, а тому відповідно до ст. 18 КК України являється службовою особою, і саме вищезазначені повноваження, якими наділений ОСОБА_1 , безпосередньо сприяли вчиненню ним злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Відповідно до примітки до ст. 45 КК України, корупційним злочином відповідно до цього Кодексу вважається, серед іншого, злочин, передбачений статтею 191, у випадку його вчинення шляхом зловживання службовим становищем.

Згідно з ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Частиною 1 ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відповідно до ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 5 ст. 191 КК України, є особливо тяжким злочином.

У судовому засіданні прокурор підтримав доводи, вказані в клопотанні, просив задовольнити клопотання та відсторонити ОСОБА_1 від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на два місяці.

У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_1 заперечував проти задоволення клопотання.

У судовому засіданні захисник підозрюваного ОСОБА_1 - адвокат Мова В.І. заперечував проти задоволення клопотання.

Вислухавши учасників процесу, ретельно вивчивши клопотання та матеріали кримінального провадження слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про відсторонення від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 .

Як встановлено у судовому засіданні, органом досудового розслідування ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України підтверджується зібраними ними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

-витягом з ЄРДР № 12019130000000289 від 07.12.2019;

-розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №749-к від 23.11.2018, згідно з яким ОСОБА_1 призначено на посаду директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації;

-Положенням про Департамент агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації (далі – Департамент), затвердженого розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №520 від 05.07.2018;

-Посадовою інструкцією директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.07.2018 №520.

-Листами за підписом ОСОБА_1 з проханням сприяти у виділенні коштів з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на розробку проекту регіональної програми «Охорона і раціональне використання земель Луганської області на 2019-2020 роки»;

-Договором № 8 між Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації та ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» на розробку Регіональної програми з охорони та раціонального використання земель на території Луганської області;

-актом наданих послуг № 112 про надання ТОВ «НВП «УКРГЕОЛОГСТРОМ» послуг з розробки Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки на суму 955 000 грн;

-Регіональною програма з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019-2022 роки;

-Висновком експерта № 232-233/08 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 08.06.2021, згідно з яким документально підтверджуються витрати бюджетних коштів Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації на розроблення Регіональної програми з охорони і раціонального використання земель Луганської області на 2019 – 2022 роки у розмірі 955 000,00 грн., як збитки, спричинені Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації;

-Протоколами допиту свідка ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , відповідно до яких підтверджено обставини протиправної діяльності ОСОБА_1 ;

-Висновком експерта № 477-478 від 24.09.2021 за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи, відповідно до якого підпис в договорі № 8, акті наданих послуг № 112 належить ОСОБА_1 ;

-Листами щодо розробки аналогічних програм власними силами (без укладання відповідних договорів та додаткового бюджетного фінансування) в регіонах України;

-Висновком щодо погодження проекту Регіональної програми Департаментом фінансів Луганської обласної державної адміністрації (негативний);

-Звітом ТОВ «Аудитконсалт».

30.09.2021 в даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 155 КПК України, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про відсторонення особи від посади.

Відповідно до п.п. 5-7 ч. 2 ст. 155 КПК України, у клопотанні зазначаються: виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

У поданому клопотанні слідчий достатньо обґрунтував, а в судовому засіданні прокурор довів наявність конкретних підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, шляхом використання свого службового становища може незаконними способами впливати на осіб, які є свідками вчинення кримінального правопорушення, тим самим перешкоджати встановленню об`єктивної істини у кримінальному провадженні, та, як наслідок, уникнути кримінальної відповідальності, оскільки свідками у вказаному кримінальному провадженні є у тому числі працівники вказаного Департаменту, які підпорядковуються йому, зокрема ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , тому останній також може незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань. Також свідком у вказаному кримінальному провадженні є представники інших структурних підрозділів ЛОДА та інших органів державної влади; при цьому ОСОБА_1 може з використанням наданого йому службового становища незаконно впливати на них, схиляти їх як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань.

У судовому засіданні прокурор довів наявність на даний час обгрунтованої підозри стосовно ОСОБА_1 щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК України і це підтверджено ухвалою слідчого судді про обрання запобіжного заходу стосовно підозрюваного у вигляді застави.

Судом встановлено, що наявна обгрунтована підозра є такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 157 КПК України, за наслідками розгляду клопотання слідчий суддя, суд постановлює ухвалу, в якій зазначає мотиви застосування або відмови у задоволенні клопотання про відсторонення від посади; перелік документів, які посвідчують обіймання особою посади та які підлягають поверненню особи або вилученню на час відсторонення від посади; строк відсторонення від посади, який не може перевищувати більше двох місяців; порядок виконання ухвали.

При вирішенні питання про відсторонення ОСОБА_1 від посади, слідчий суддя враховує, що зібрано достатньо доказів, які вказують на вчинення останнім кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, що приєднані до клопотання. Витягом з ЄРДР № 12019130000000289 від 07.12.2019, відповідно до якого внесені відомості за правовою кваліфікацією за ч. 5 ст. 191 КК України щодо привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем

Разом з тим, слідчим суддею враховується, що злочин, в якому обвинувачується ОСОБА_1 вчинено з використанням ним посади та службового становища і перебування на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації сприяло злочину, у вчиненні якого він обвинувачується.

Відповідно до примітки до ст. 45 КК України - злочин, передбачений ст. 191 ч. 5 КК України, належить до корупційних злочинів.

Згідно з ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Сенс безумовного відсторонення таких осіб пов`язаний з тим, що подальше перебування їх на посадах може сприяти зміцненню їх авторитету, утворенню у оточуючих оманливого уявлення щодо стану та перспектив кримінального провадження.

Вказана норма Закону України «Про запобігання корупції» є спеціальною та її імперативність не врахована КПК України. З огляду на положення ч.ч. 1, 6 ст. 9, 154 КПК України, що її дія повинна враховуватись при розгляді питання щодо обрання заходу забезпечення кримінального провадження, враховуючи наявність по таким справам ознак справжнього суспільного інтересу.

Беручи до уваги характер злочину, в якому обвинувачується ОСОБА_1 слідчий суддя вважає, що відсторонення його від посади є ефективним, адекватним та стримуючим заходом та не суперечить вимогам ч. 1 ст. 19 Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією (ETS 173), ч.ч. 2, 6 ст. 30 Конвенції ООН проти корупції (ратифіковані Україною 18 жовтня 2006 року).

З цих підстав суд погоджується з доводами сторони обвинувачення, що в разі не застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади підозрюваного наявні ризики незаконними засобами впливати на свідків у цьому провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, оскільки перебуваючи на посаді директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, підозрюваний має безпосередній контакт з підлеглими, що свідчать про можливість впливу на них.

Будь-яких негативних наслідків для інших осіб від відсторонення ОСОБА_1 від посади судом не встановлено.

ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення у сфері службової діяльності та професійної діяльності, на даний час проводяться першочергові слідчі дії зі збирання доказів, у тому числі в Департаменті агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, в якому підозрюваний обіймає посаду директора.

Під час розгляду клопотання прокурором доведено, що відсторонення ОСОБА_1 від посади необхідно для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.

Запобігання вказаному ризику особливо актуально на початковій стадії розслідування.

Відсторонення ОСОБА_1 від посади не призведе до припинення роботи Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації.

Слідчий суддя приходить до висновку, щодо необхідності задоволення клопотання про відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, оскільки слідчим суддею встановлено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.

На підставі викладеного, керуючись вимогами ст. ст. 110, 131, 132, 154, 155, 156, 157, 309, 369-372, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області Кисельової В.І., погоджене начальником Спеціалізованої екологічної прокуратури Луганської обласної прокуратури Кожем"якою І.В. про відсторонення від посади, подане в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12019130000000289 від 07.12.2019 року - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Департаменту агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації в межах строку досудового розслідування до 30 листопада 2021 року.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошений 08.10.2021 р. о 14-30 год. в приміщенні залу судових засідань Сєвєродонецького міського суду Луганської області.

Слідчий суддя Н.В. Бойко